WikiLeaks probeert 1 miljoen euro aan donaties binnen te krijgen door de Visa- en MasterCard-blokkade te omzeilen via het Franse Carte Bleue. De klokkenluiderssite zegt binnen enkele maanden zonder tegoeden te zitten als er niet snel geld bijkomt.
De Franse burgerrechtenbeweging Fonds de Défense de la Net Neutralité heeft een account aangemaakt bij het Franse creditcardsysteem Carte Bleue om donaties voor WikiLeaks mogelijk te maken. Visa en MasterCard zouden contractueel gebonden zijn aan het in stand houden van de betaalmogelijkheid via Carte Bleue en donaties aan WikiLeaks dus niet opnieuw kunnen blokkeren, claimt WikiLeaks.
Betalingsinstanties als Visa, PayPal, MasterCard en Bank of America staakten hun dienstverlening aan WikiLeaks in 2010 en zorgden er volgens de site voor dat 95 procent van de donaties hun doel niet bereikten. Het zou om een bedrag van meer dan 20 miljoen dollar gaan. De blokkade volgde op geruchtmakende publicaties over geheim Amerikaans diplomatiek berichtenverkeer en een video waarin Amerikaanse soldaten burgers beschieten.
WikiLeaks zegt te hebben moeten interen op de geldreserves van de Wau Holland Foundation, die daardoor geslonken zijn van 800.000 euro eind 2010 tot minder dan 100.000 euro in juni dit jaar. "De reservetegoeden van WikiLeaks drogen bij het huidige uitgavenpatroon binnen enkele maanden op", zegt de site. WikiLeaks wil daarom een minimum van 1 miljoen euro inzamelen.
De site roept op zo snel mogelijk van de omzeiling gebruik te maken voordat deze weer de pas wordt afgesneden. Dat gebeurde eerder bij de IJslandse omweg via betalingsprovider Datacell. De rechter in IJsland bepaalde echter dat Visa zich aan zijn contractuele verplichtingen moet houden en de blokkade voor 26 juli ongedaan moet maken, op straffe van een boete van dagelijks 800.000 IJslandse kronen, omgerekend ruim 5100 euro.