Het idee achter een patent zeker in Amerika is alleen dat je het formulier voor de aanvraag goed hebt ingevuld en dat er voor de rest niet bijvoorbeeld een wiel of ander reeds bestaand iets wordt gepatenteerd. Er wordt eigenlijk geen onderzoek gedaan door het patent bureau (US Patent Office aka. USPTO).
Dat houd dus in dat je een stortvloed aan onzinnige patenten voorbij zal zien komen die geen van alle ook maar een seconde houdbaar zijn in een rechtszaal maar tot die tijd kun jij zo als sommige hebben gedaan een patent verkrijgen op bijvoorbeeld de hyperlink.
Het hele patent systeem is door en door rot, het enige dat het nog doet is het tegenovergestelde van waar het eens voor bedoeld was. Het beschermt de kleine uitvinder die een grote vinding doet in zijn schuur niet meer tegen de grote bedrijven omdat deze grote bedrijven zulke enorme aantallen patenten hebben verzameld dat ze altijd wel ergens in een of andere stoffig dossier een patent kunnen vinden wat jij volgens hun schend. Vervolgens is het aan jouw om te bewijzen dat je dat niet doet. Dat is zo moeilijk en zo lastig dat de meeste grote bedrijven die op die manier aangeklaagd worden terug slaan met een eigen patent claim waar door je een patent oorlog ontketend zo als Apple een tijdje terug heeft gedaan.
Het resulteert over het algemeen in een deal waarbij beide partijen elkaars patenten mogen gebruiken en de ene partij de andere een percentage van de inkomsten verkregen uit producten waar in het patent gebruikt wordt moet betalen.
Maar voor de kleine uitvinder is dat natuurlijk niet mogelijk terug slaan met een eigen patenten portfolio is geen optie en dus verliezen zijn eigenlijk altijd dit soort rechtszaken en kiezen ze er vaak voor hun patenten te verkopen aan de grote partijen o op die manier in ieder geval wat geld er aan over te houden.
Een 5 jarig patent zou de pijn kunnen verlichten maar zou de hoeveelheid rechtszaken aangespannen om de patenten te beschermen veel groter maken. Immers het is dan veel belangrijker om er snel bij te zijn en men kan minder onderzoek doen dus is het een kwestie van eerst aanklagen en dan kijken of je de claim ook kunt bewijzen. Voor grote bedrijven is dat niet een heel erg groot probleem omdat ze dat allemaal doen is het een kwestie van simpel weg de klant wat meer laten betalen en het probleem is opgelost. Voor de kleine uitvinder is het eigenlijk meteen over omdat ze dan veel eerder en veel sneller met een patent rechtszaak te maken hebben omdat de grote bedrijven het risico niet kunnen lopen.
Een andere optie is om de patenten af te schaffen de kleine uitvinder kan nu al geen droog brood verdienen en zal dan simpel weg verdwijnen. De grote bedrijven zullen zich in twee soorten op splitsen. De research en development bedrijven die heel erg hard werken aan het uitvinden van nieuwe technologien en oplossingen waarmee de productie bedrijven elkaar kunnen beconcurreren. De productie kosten zullen omlaag gaan omdat er geen manier is om te concurreren op een manier anders dan gebaseerd op kosten en natuurlijk de eerste paar weken waarin je als enige de nieuwe techniek in handen hebt (tot de rest het kopieert natuurlijk)
Het tempo van ontwikkeling zal of wel volledig inzakken of wel heel erg snel vooruitgaan omdat de productie bedrijven van zelf niet langer kunnen concurreren op prijs alleen.
Natuurlijk is het risico dat je uiteindelijk geen uitvindingen meer zal zien aanwezig maar laten we eerlijk zijn hoe lang denk je dat mensen nieuwe apparaten zullen blijven kopen die allemaal exact het zelfde zijn als de voorgaande generatie? Kijk naar de reden dat jij een nieuwe telefoon koopt of een nieuwe computer, waarom koop je een nieuwe wasmachine of een andere koelkast. De beweegredenen om een nieuw product te kopen zijn simpel of wel om een bestaat product te vervangen dat simpel weg kapot is of en dat is een hele belangrijke reden voor de meeste mensen die grote uitgaven doen omdat een nieuw product mogelijkheden bied die het bestaande product reeds in het bezit niet beid, denk hier bij aan het verschil tussen een gewone mobiele telefoon en een smartphone of een computer die wel die nieuwe game met alles op max kan draaien...
Uitvindingen zijn een van de belangrijkste redenen waarom mensen producten kopen en het argument dat zonder patenten mensen niets meer zouden willen uitvinden omdat ze er geen geld aan kunnen verdienen is simpel weg niet waar.