Hardwarefabrikant Advanced Micro Devices heeft donderdag twee nieuwe processors in zijn Phenom II-lijn uitgebracht. De Deneb-cpu's, beide quadcores, zijn op 45nm gebakken.
AMD had de beide processors, die op de nieuwe 45nm Deneb-architectuur gestoeld zijn, al begin december aangekondigd, maar AMD wilde de Consumer Electronics Show in Las Vegas afwachten voor de formele aankondiging. De nieuwe Phenom II-processors, die voorheen onder de codenaam Deneb bekend stonden, zouden de strijd met Intels nieuwste processorarchitectuur, Core i7, aan moeten gaan. AMD heeft de naamgeving van de beide cpu's dan ook niet lukraak gekozen.
De langzaamst geklokte processor van het duo is de AMD Phenom II X4 920. Deze quadcore tikt op 2,8GHz en zal bij de introductie ongeveer 210 euro kosten. De vier cores van zijn grote broer, de X4 940, doen hun werk op 3GHz; deze processor moet circa 240 euro opbrengen. Beide Denebs beschikken over 128kB L1-cache en 512kB L2-cache per core, en daarnaast over 6MB gedeeld L3-geheugen. De 128bits brede geïntegreerde geheugencontroller spreekt ddr2-reepjes met maximaal 1,8GHz aan.
De processors zijn geschikt voor bestaande moederborden die ondersteuning voor de AM2+-socket bieden. Een nieuw moederbord is voor de nieuwe cpu-generatie derhalve niet per se noodzakelijk. Een behoorlijke koeler is wel wenselijk, aangezien de quadcores een tdp van 125W meekregen. Ook de gerapporteerde overklokpotentie rechtvaardigt een stevige luchtkoeler: snelheden tot 4GHz zijn dan haalbaar, terwijl met meer geavanceerde koeling nog hogere kloksnelheden te realiseren zijn. Tweakers.net zal de nieuwe AMD-cpu aan een serie tests onderwerpen.
