Waar Samsung bij de introductie van de dvd-branders nog lag te pitten, zijn ze vastbesloten om de concurrentie bij de introductie van Blu-ray te snel af te zijn. Dezer dagen valt daarom overal te lezen dat het bedrijf de eerste branders gereed heeft, het wachten is alleen nog op de definitieve specs voor de AACS-kopieerbeveiliging. Om dat te bewijzen stuurde het bedrijf een engineering sample van een interne Blu-ray-fikker naar het Duitse blad c't, dat er een dagje mee mocht spelen. De nieuwe brander, die SH-B022 gedoopt is, kan uiteraard BD-schijfjes lezen en schrijven. Dvd's en cd's kunnen daarentegen alleen gelezen worden, al zou de versie die straks in de winkel ligt die ook moeten kunnen beschrijven.
Een beetje geduld is nog wel vereist: net als in de begindagen van de cd-brander kost het branden van een schijfje weer bijna drie kwartier - alleen gaat er nu wel 25GB in plaats van 650MB op, die met 8990KB/s naar het apparaat gestuurd worden. Het apparaat bleek wel kieskeurig: een blanco BD-R die de redactie van c't toevallig had liggen werd geweigerd. Verkeerde merk, vond de firmware van de Samsung. De leesprestaties waren, niet alleen voor BD-RE maar ook voor de oudere formaten, dik in orde. Met een enkele slecht gelukte cd of dvd had het apparaat wat meer problemen, maar audio-cd's met kopieerbeveiliging waren weer geen probleem.
Opmerkelijk was dat er wel een klein ventilatortje in het apparaat zit, maar geen ontluchtingsgat. Ondanks dat het ventilatortje de lucht in de behuizing dus flink in beroering brengt, bleek de geluidsproductie mee te vallen en niet boven de 3,9 Sone uit te komen. De luchtwervelingen blijken bovendien effectief in het koel houden van de schijfjes: direct na het branden bleek het diskoppervlak van een Blu-ray-disk een temperatuur van 42 graden te hebben. Het eindoordeel is positief: al moest men een schijfje af en toe opnieuw in het apparaat stoppen voordat die herkend werd, presteert de SH-B022 beter dan menig apparaat dat nu op de markt is. Uiteraard moet er nog wat extra functionaliteit in om de cd- en dvd-schijfjes goed te verwerken en er zijn nog wel wat kinderziektes op te lossen, maar de ontwikkelaars hebben nog tot april de tijd. De prijs zal vermoedelijk rond de vijfhonderd euro liggen.
