De Free Software Foundation (FSF) hoopt aanstaande maandag de eerste draft-versie van de derde versie van de General Public License (GPL) te presenteren. De nieuwe licentie, waar al geruime tijd aan wordt gewerkt, is met name gericht om beter te kunnen worden gebruikt in combinatie met de diverse copyright-regelingen die in de verschillende landen gelden. De presentatie van de eerste concept-versie van de licentie zal plaatsvinden tijdens de tweedaagse 'First International Conference for GPLv3' die zal worden gehouden op het Massachusetts Institute of Technology.
Tijdens de conferentie zullen de belangrijkste leden van de FSF spreken, waaronder oprichter Richard Stallman, directeur Peter Brown en Eben Moglen die naast bestuurslid van de FSF ook professor is aan de Columbia University Law School. Tijdens groepsdiscussies gedurende het evenement zullen de beweegredenen worden besproken waarom bepaalde onderdelen wel of niet terug zijn te vinden in de eerste draft-versie van de GPLv3. Het is de bedoeling dat nieuwste editie van de GPL beter aan zal sluiten op de diverse copyright-wetten. De huidige versie is voornamelijk gericht op de wetgeving zoals die in de VS van toepassing is, terwijl andere landen vaak afwijkende regels volgen op dit gebied. Het zal daarom een lastige klus worden om de GPL aan te laten sluiten op al deze wetten, zo stelt een Red Hat-woordvoerder.
Het is ook de bedoeling dat het taalgebruik van de licentie toegankelijker wordt en minder onduidelijkheden laat bestaan over bepaalde zaken. Momenteel is er namelijk geen duidelijke bepaling over GPL-software die wordt gebruikt voor betaalde webservices. Het is voor bedrijven die deze diensten verkopen nu niet duidelijk of dit legaal is volgens de GPL, aldus Diane Peters van het Open Source Development Labs. Het is de bedoeling dat de definitieve versie van de nieuwe GPL uiterlijk in maart 2007 wordt gepubliceerd, maar het is ook mogelijk dat de licentie al in september van dit jaar verschijnt. Naast de nieuwe GPL staan er ook nog andere zaken te veranderen die betrekking hebben op het juridische aspect van opensourcesoftware. Het Open Source Initiative (OSI), de organisatie die bepaalt of een licentie open-source is of niet, heeft namelijk plannen om de regels waaraan een licentie moet voldoen te herzien. Daarnaast is er het 'Patent Reform Act' afgelopen jaar gepresenteerd dat als doel heeft de manier waarop patenten in de VS worden toegekend te wijzigen.