Bij C|Net is een artikel verschenen waarin te lezen valt dat de beta-fase van Windows XP SP2 binnenkort van start gaat. De uiteindelijke versie, voor het grote publiek, zal pas half volgend jaar uitkomen, maar Microsoft wil specialisten de kans geven om feedback te geven over de update. Op deze manier hoopt men uiteindelijk een goed werkend en nuttig product te brengen. Naast de specialisten zullen ook gebruikers, die zich geregistreerd hebben als beta-testers, de software gaan proberen waardoor er zeker honderdduizend mensen kritiek kunnen gaan leveren.
In SP2 zal een verbeterde versie van de Windows firewall zitten, software om pop-ups te blokkeren en is de Windows Messenger Service uitgeschakeld uit veiligheidsoverwegingen. De firewall is standaard ingeschakeld en houdt het verkeer op alle poorten in principe tegen. Pas als de gebruiker een bepaalde applicatie de rechten geeft tot communicatie met de buitenwereld wordt een nieuwe regel aangemaakt. Microsoft is ook druk bezig geweest met ontwikkelen van manieren om buffer-overruns in de toekomst te kunnen voorkomen maar geeft wel te kennen dat het onmogelijk is om dit gevaar geheel te neutraliseren. Al met al lijkt de softwaregigant eindelijk het belang van een goede beveiliging in te zien:
Microsoft stressed the importance of the additional security features for smaller businesses and consumers. "All computers that are connected to the Internet need protection against network-based attacks like Blaster," Microsoft said. "This protection is especially important for non-enterprise businesses customers and home customers connected to the Internet via cable modem, DSL or dial-up, as well as mobile laptop users who may not always be protected by a corporate firewall."
Zeker in de nieuwe versie van Windows, Longhorn, zal de nadruk liggen op veiligheid. Microsoft geeft te kennen dat het beveiligen van de code prioriteit nummer één is en dat men met SP2 de goede kant op gaat. Windows Longhorn zal naar verwachting eind 2005 of 2006 te koop zijn, dus tot die tijd moeten de consumenten vertrouwen op de aangescherpte veiligheid in Service Pack 2. Naast kleine updates en aanpassingen bevat het pakket ondersteuning voor de laatste versies van Bluetooth en zal de toegang tot WiFi-hotspots makkelijker zijn. Volgens Matt Pilla, productmanager, is de binnenkort komende beta slechts een voorproefje. Er zullen nog onderdelen verwijderd gaan worden en er zullen nog onderdelen toegevoegd gaan worden, aldus Pilla.