Nederlandse gamelegende Arjan Brussee gaat werken aan een Europese game-engine

Nederlandse gamelegende Arjan Brussee gaat een eigen game-engine maken. Dat vertelt hij in BNR-podcast De Technoloog. Die nieuwe engine moet een volledig Europees alternatief worden voor engines uit landen als de Verenigde Staten en China. Wanneer hij verschijnt, is niet bekend.

Arjan Brussee Epic Games
Arjan Brussee. Bron: Epic Games

Het project gaat Immense Engine heten, zo vertelde Brussee bij De Technoloog. De gameveteraan werkt momenteel aan een start-up die deze engine gaat ontwikkelen.

Hoewel er nog geen beelden van de engine beschikbaar zijn, licht Brussee al wel een tipje van de sluier op. Volgens hem wordt de Immense Engine gebaseerd op nieuwe bouwprincipes, waarbij vooral AI een grote rol gaat spelen.

De Immense Engine moet 'AI-native' worden, waarbij hij van de grond af is gebouwd om goed samen te werken met AI-modellen. Die kunnen dan het beginwerk doen, waarna een menselijke ontwikkelaar de finishing touch geeft. Zo moeten gameontwikkelaars worden ontlast, zodat met minder middelen grotere games kunnen worden gemaakt, zegt Brussee. Tegelijkertijd moet de mens wel altijd de controle houden, benadrukt hij.

Daarbij moeten de AI-modellen als een soort modules aan de engine komen te hangen, zodat ze relatief simpel geüpgraded kunnen worden. Als een AI-bedrijf dan een nieuw model introduceert dat extra mogelijkheden biedt, dan moet dat relatief simpel geïntegreerd kunnen worden in de engine.

Volledig Europees

Immense Engine moet ook volledig Europees worden. "Niemand maakt op dit moment een engine die volledig Europees gehost wordt, door Europeanen wordt gebouwd en aan Europese regels en richtlijnen voldoet", aldus Brussee. Veel populaire engines die breed beschikbaar zijn, zoals Unreal Engine en Unity, komen uit de VS.

Zo moet de engine niet alleen bruikbaar worden voor het ontwikkelen van games, maar ook voor andere doeleinden. Het moet de Europese defensiesector bijvoorbeeld de mogelijkheid geven om 3d-simulaties te bouwen, zonder Chinese of Amerikaanse techniek.

Tegelijkertijd zal Immense Engine met zijn grote nadruk op AI vermoedelijk ook veel buitenlandse technologie moeten gebruiken. De meeste AI-agents komen immers uit de VS, vanuit bedrijven als OpenAI, Anthropic en Google. Europese AI-ontwikkelaar Mistral biedt overigens ook AI-agents aan.

Unreal Engine 5 Nanite
Arjan Brussee werkte tot voor kort aan Unreal Engine. Bron: Epic Games

Godfather van de Nederlandse game-industrie

De doelen zijn hoog, maar Brussee is dan ook een bekende naam in het Nederlandse gamelandschap. Hij is onder andere de medeoprichter van Amsterdamse gamestudio Guerrilla Games, bekend van Killzone en de Horizon-franchise.

Brussee werkte ook aan titels als Jazz Jackrabbit. Verder werkte hij bij EA-studio Visceral Games aan Battlefield Hardline en richtte hij samen met Cliff Bleszinski Boss Key Productions op. Tot voor kort werkte hij bij Epic, waar hij onder meer werkzaam was als technical director en werkte aan Unreal Engine, een van de meestgebruikte game-engines ter wereld. Zijn CV leverde Brussee de bijnaam als de 'godfather van de Nederlandse game-industrie' op.

Tweakers interviewde Brussee in 2013 over zijn carrière tot dan aan toe. In 2022 spraken we opnieuw met Brussee. Hij was toen nog bij Epic en werkte daar aan Unreal Engine 5.

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

07-05-2026 • 19:17

75

Reacties (75)

Sorteer op:

Weergave:

Dat is echt mooi nieuws. Hopelijk wordt dit een mooie engine zodat er echt een alternatief voor de Amerikaanse engines.
Van alle dingen waar we de Amerikanen uit moeten zien te werken lijken game engines me niet de meest urgente. En dan hebben we ook nog het opensource Godot.

(Edit: en los daarvan is 'er zijn nuttigere dingen om te doen' natuurlijk niet direct een reden om iets niet te doen. Dat zou wel erg nihilistisch zijn zo in 't mooie voorjaar)

Maar goed, ik ben geen game developer dus allicht zie ik het verkeerd, en concurrentie kan nooit kwaad denk ik?

[Reactie gewijzigd door doltishDuke op 7 mei 2026 19:52]

Inderdaad geen woord over Godot, een "grote" engine die je NU kunt gebruiken, maar goed wel gehost op GitHub. Of als je iets zelf wil knutselen in C++ is Ogre3D ook een optie, maar ook gehost op GitHub. Hey! Kan er eerst een Europees alternatief voor GitHub komen?
[...]maar ook gehost op GitHub. Hey! Kan er eerst een Europees alternatief voor GitHub komen?
Well have I got some news for you: dat Europese alternatief is er al c.q. wordt letterlijk al gebouwd, en we lopen er in Nederland nog mee voorop ook, alleen is het niet helemaal wat je er van zou verwachten. De overheid heeft net code.overheid.nl live gegooid. Dat draait op Forgejo, wat in tegenstelling tot de big tech spelers zoals GitHub en de forges als GitLab en Gitea (die andere Europese overheden gebruiken) wél 100% open source (i.t.t. open-core) én copyleft (GPL-3+ sinds 2024) is.

Het stomme van GitHub is dat ze Git (wat van nature een briljant decentraal protocol is) in een gecentraliseerde cloud hebben gepropt. Typisch gevalletje enshittification. De enige reden dat we er met z'n allen aan vastzitten, is omdat het gewoon een enorm social media-platform voor devs is geworden met allerlei bijbehorende real-life events en merch.

Maar nu komt dat sociale aspect ook naar Forgejo: NLnet financierde de ActivityPub-integratie voor Forgejo (of eigenlijk een eigen extensie op ActivityPub zoals Mastodon dat nu ook is) genaamd ForgeFed.

Straks host je je code dus gewoon lokaal op je eigen server, maar kunnen al die losse instanties wél met elkaar praten, net als Mastodon. Dan heb je dus eindelijk een écht decentraal platform met de community-features van GitHub, maar dan zonder vendor lock-in of single point of failure.

En Godot, ik zie niet in waarom dat niet de Blender van de game engines gaat worden.
[...]

Het stomme van GitHub is dat ze Git (wat van nature een briljant decentraal protocol is) in een gecentraliseerde cloud hebben gepropt. Typisch gevalletje enshittification. De enige reden dat we er met z'n allen aan vastzitten, is omdat het gewoon een enorm social media-platform voor devs is geworden met allerlei bijbehorende real-life events en merch.
Mwah, er is SourceForge, Codeberg, GitLab, Bitbucket, Sourcehut etc. en die doen allemaal hetzelfde trucje een briljant decentraal protocol in een gecentraliseerde cloud proppen en een paar kleine quality of life toevoegingen, maar je snapt natuurlijk zelf ook wel dat deze diensten extreem veel meer zijn dan alleen maar "git in de cloud".
GitHub, of welke smaak van Git dan ook is nog steeds decentraal. Je kan het naar iedere remote duwen die je wil. Ik begrijp dus niet zo goed wat je bedoelt met dat ze het centraal gemaakt hebben.

Bovendien is ForgeFed, voor zover ik lees, een federationlaag bovenop Git (of, gezien de bewoording, zou dit ook een ander DCVS kunnen zijn).

Bedankt voor de share, want dit is wel een interessant project :)

[Reactie gewijzigd door readefries op 8 mei 2026 07:39]

  • Git (en dus ook GitHub) is gedecentraliseerd, dus wat bedoel je met gecentraliseerd?
  • GitHub heeft geen last van enshittification, maar van slechte organisatie in het verleden: Microsoft liet GitHub z'n gang gaan in hun eigen datacenter en dat konden ze (door AI voornamelijk) niet meer bijhouden. Het overzetten naar Azure is in gang gezet, maar dat duurt behoorlijk lang. Inmiddels hebben ze wel gezegd: 'we schuiven nieuwe features vooruit etc zodat het overzetten sneller gaat, want dit kan zo niet langer en door AI commits wordt het alleen nog maar groter'. Ik weet dat ik nu niet meer bij de cool kids hoor op Tweakers doordat ik Microsoft niet bash, maar capaciteit != enshittification.
Overheid moet zich totaal niet bezig houden met ICT projecten, dat eindigt bijna altijd altijd met miljoenen die door een afvoer putje verdwijnen! En de burger die de rekening betaald.
Dus jij bent er ook groot fan van dat de overheid destijds het beheer van DigiD bij een externe partij heeft neergelegd neem ik aan? Die nu dus in Amerikaanse handen komt, maar goed: dat is maar een detail.

Het gaat niet altijd alleen maar om de hoeveelheid geld die iets kost. Juist bij de overheid zou het meer moeten gaan om de impact die iets heeft op de samenleving als totaal.
Blijkbaar is er wel geld voor onzin maar geen geld voor de zorg in Nederland!
Kijk even naar de rijksbegroting. Op sociale zekerheid na is de zorg met enige afstand de grootste kostenpost voor de overheid (de eerstvolgende post is minder dan de helft van de zorgkosten). Ongeveer een kwart van de totale begroting van de Nederland gaat naar de zorg. Dat er nog meer geld nodig is door de enorme vergrijzing is waar, maar "geen geld voor de zorg in Nederland" klopt echt van geen kant.
Het probleem met overheidsuitgaven is dat het nooit uitmaakt wat het kost. De zorg is hier een mooi voorbeeld van. De zorg is zo duur omdat zorginstellingen en verzekeraars gegarandeerd zijn van inkomsten. Onder anderen door het belastinggeld wat naar de zorg vloeit en de verplichte zorgverzekering.

Dat is het zelfde met de verbouwing van binnenhof. De enige reden waarom het nu opeens 2,2 miljard kost is puur omdat het een overheidsproject is. Bedrijven weten dat als ze voor de overheid een opdracht moeten doen, dat ze kunnen rekenen wat ze willen. En dit is met zorgverzekeraars net zo.
Belasting, dienst politie, onderwijs electronische patiënten dossier ik kan het rijtje wel af gaan met ICT projecten die honderden miljoenen Euros gekost hebben en allemaal gigantische faal projecten bleken.

Je moet kijken naar alle onzin in de begroting. Vluchtelingen miljarden onzin . Hulp aan buitenland onzin . Oekraïne totale onzin. Geld naar de EU totaal weg gegooid geld.

Ze willen dat Nederlanders werken tot 72 dadelijk om dit soort onzin projecten te bekostigen.
Nee, de dingen die jij hier onzin noemt zijn dat volgens mij niet.

Het feit dat je het geld wat naar de EU gaat onzin noemt, geeft voor mij al aan dat je niet het hele plaatje ziet. Nederland is economisch afhankelijk van de EU. Het geld wat daarvoor naar de EU gaat vanuit de overheid, komt ruimschoots terug door de werkgelegenheid die er is omdat we in de EU zitten.

Over sommige andere dingen ga ik her niet eens hebben. Humanitaire hulp is in mijn ogen domweg een verantwoordelijkheid die wij als rijk land hebben, en ook moeten willen hebben. Het moment dat we niet meer om andere mensen geven, dan houd het voor mij op.
Het is een fabeltje , de huidige vorm van de EU is een gedrocht. Kost klauwen met geld. Dit jaar iets meer dan 7 miljard . Nederland moest een slordige 700 miljoen extra betalen dit jaar. maar we staan ook voor miljarden garant . bv de 14 miljard die België illegaal gepikt heeft van de centralebank van Rusland die terug betaald moeten worden. De vraag is alleen wanneer. Tevens leningen aan Oekraïne voor een oorlog die de EU commissie en VS veroorzaakt hebben . Dan hebben we de euro die miljarden kosten om die op peil te houden. Door waarde inkopen van de centrale bank. Dan zijn er de leningen die via geheime constructies zijn weg geboekt. dus Veel meer dan je jaarlijks op de balans ziet staan. Je kunt ook niet lid zijn van de EU en wel handel drijven en dan niet op de meest foute manier als het VK model. Maar Noorwegen en Zwitserland zijn prima voorbeelden. Bij ons in de regio sluit bedrijf na bedrijf . niet van die kleintjes . nederland is niet compatief te veel regels uit brussel uit de eu is velen malen beter. Normale grenzen. Landen als spanje frankrijk Italië hebben enorme staats schulden. Duitsland gaat het ook slecht. En als laatste de vluchtelingen stroom waar de EU verantwoordelijk voor is die 10 tallen miljarden per jaar kosten. Handel met de EU schermen is onzin js zo als de VK het heeft gedaan.
Je kunt ook niet lid zijn van de EU en wel handel drijven en dan niet op de meest foute manier als het VK model. Maar Noorwegen en Zwitserland zijn prima voorbeelden.
Je haalt 3 landen als voorbeeld aan. Er is echter een heel eenvoudig verschil waarom het voor Noorwegen en Zwitserland wel werkt, en voor het VK niet: Het VK is echt geen onderdeel meer van de EU. Noorwegen en Zwitserland op verschillende niveaus wel.

Noorwegen betaald ook gewoon lidmaatschapsgeld aan de EU voor deelname aan de EER. Ze zijn inderdaad geen volledig lid, maar betalen dus wel degelijk mee, en zijn ook verplicht om verreweg de meeste EU-regels over te nemen. Zwitserland neemt geen deel aan de EER, maar heeft zich middels meerdere verdragen wel verbonden aan EU-regels.

Het verschil waarom het bij die twee landen dus wel werkt, en in het VK niet werkt, is omdat het VK zich niet (meer) wil binden aan de EU-regels. En in jou betoog is dat ook een van de struikelpunten waarvan jij vind dat we er vanaf moeten. Er dus "uit stappen" zal dan ook eindigen in een VK-scenario.
Precies, CodeBerg ! Geloof dat heel weinig mensen dit FOSS alternatief voor GitHub kennen
Ook een andere engine, Hazel Engine van The Cherno. Door 'een enkeling' ontwikkeld, alhoewel achter de schermen meerdere mensen eraan werken, enkele zelfs uit Europa. De ontwikkeling duurt al enkele jaren. Van deze engine verwacht ik ook dat het wel een lange tijd zal duren, ookal wordt AI gebruikt.
Chernikov is nu CTO van een robotics bedrijf en stopt nagenoeg geen tijd meer in die game engine. Ook de twee grootste andere bijdragers werken voor dat bedrijf en houden zich ook niet meer bezig met Hazel. Het zag er veelbelovend uit, maar Hazel stond nog echt in de kinderschoenen en nu is eigenlijk al de stekker eruit getrokken. Ik verwacht weinig verdere ontwikkeling.
Maar ja, wat als je heel andere ideeën en wensen hebt dan hoe Godot in elkaar zit? Denk je dat de gebruikers van Godot blij zullen zijn als je de gehele architectuur overhoop gooit?
Ja, dacht ik ook. Beter alternatieven aanbieden waar onze data naartoe gaat, een betre AI chat dan ChatGPT, een beter Microsoft alternatief voor bedrijven, en een messenger die iedereen privé gebruikt die Europees is.

Aan de andere kant, altijd goed als spul in Europa wordt gebouwd, op Europese infra.
Ik moest meteen denken aan Godot. @AverageNL, kan dat misschien nog worden vermeld in het artikel? Is toch een bekende opensource game-engine met veel Europese ontwikkelaars in het team, waarvan de stichting zelfs in Nederland gehuisvest is, die steeds meer aan terrein wint.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 7 mei 2026 20:14]

Probleem van Godot is dat je games die je uitbrengt makkelijk de source code ervan kan lezen.. MET comments. In toekomst zullen mega copyright schenders zoals OpenAI, Google, Grok gewoon Godot-games downloaden en de hele source-code feeden aan AI.

Voor mij is dat de reden om niet voor Godot te kiezen.
Onzin. Je kan de scripts van je game obfuscaten (comments en variabelenamen verwijderen) of gecompileerde C# code gebruiken.
Er is gewoon de-obfuscators, AI kan gewoon werken met obfuscated code en alles omzetten naar human-readable code.

Gecompileerde C# code is er nog niet voor Godot.

Dus je Godot games zijn praktisch gewoon open-source.
Er is gewoon de-obfuscators, AI kan gewoon werken met obfuscated code en alles omzetten naar human-readable code.
AI kan ook met binary code werken zonder source. Dat is gewoon reverse engineering en is altijd mogelijk als je code naar een client stuurt waar je geen volledige controle over hebt.
Gecompileerde C# code is er nog niet voor Godot.
C# code is altijd gecompileerd naar bytecode.
Dus je Godot games zijn praktisch gewoon open-source.
Onzin. Je mist variabele namen en allerlei details die behoorlijk belangrijk zijn voor niet-triviale games. Natuurlijk kan je er veel moeite in steken om dingen proberen te begrijpen maar in de praktijk is dat net zoveel werk als gewoon een nieuwe game schrijven. Waarom probeer je angst te zaaien?
C# in Godot compileerd naar CIL, wat heel makkelijk terug te draaien is naar C# code.

Met compileerde code wat ik bedoel is AOT, compilatie naar machine code. Dat is niet volledig ondersteunt in Godot.

En met GDscript is het ook een grote issue, de variabel namen mogen gesjoemeld zijn met behulp van GDmain of andere obscuraties, maar een AI editor zoals Google Antigravity werken er gewoon doorheen.

Er zijn genoeg tutorials waar ze laten zien dat je een Godot game binnen no-time compleet heb gereverse engineered, MET de originele comments.
Ik heb ook nergens gezegd dat reverse engineeren niet mogelijk is, maar het is ook niet zo eenvoudig als je zegt dat het is. Ook binary code kan je decompileren, zeker met AI hulp.
Er zijn genoeg tutorials waar ze laten zien dat je een Godot game binnen no-time compleet heb gereverse engineered, MET de originele comments.
Er zijn nog veel meer tutorials voor het reverse engineeren van Unity en Unreal games. Als je je daar druk over maakt kan je maar beter geen games bouwen.
Game engines zijn niet het meest urgente, maar alle beetjes helpen. Het kan een zetje zijn voor andere initiatieven. Deze man is nou eenmaal expert op het gebied van engines - dus mooi dat hij die kennis naar Europa wilt brengen.

[Reactie gewijzigd door eggsforpedro op 8 mei 2026 09:43]

Je bedoelt vooral Unreal Engine?
Ik vind het eigenlijk waardeloos nieuws. Het klinkt hip, maar er moest blijkbaar weer Ai in geforceerd worden. Niks mis met ai gebruiken waar nuttig, maar dit lijkt meer op ai erin omdat het nu eenmaal hip is op dit moment. Niets over wat het moet toevoegen.

En een Europese engine? Laat ze gewoon een van de open source engines steunen en uitbreiden. Dit is niet iets waar we een eigen ding van hoeven te hebben. Dit is juist iets waarmee je mensen over de hele wereld mee bij elkaar kan krijgen. Dus niet een eigen ding met een procentje van de markt.
Heeft hij een mooi [insert current topic] sausje overheen gegoten, maar is een 'Europese' game engine nu echt zo speciaal? Frostbite door DICE (zweeds), CryEngine van CryTek (Duits) & REDengine van CD Projekt (Pools) schieten me zo te binnen.
Dice is van EA (Amerikaans), net zoals Guerrilla van Sony (Playstation studios, Japans) is.

REDEngine word vervangen door Unreal, en word dus niet meer ontwikkeld.

Sowieso is CryEngine de enige die te gebruiken is door andere bedrijven onder licentie voor zo ver ik weet. Overigens ook soort van verkrijgbaar als Open 3D Engine.

Dus, als je een echt Europese engine die ook bruikbaar is door andere Europese bedrijven is wil heb je niet veel te kiezen als je iets professioneels wil.
Iets Europees starten is één, Europees houden is een ander verhaal. Amerika en haar bedrijven hebben soort van oneindig geld en concurren alles kapot en als dat niet lukt of geen optie is, kopen ze het op. We kunnen DigiD niet eens Nederlands houden.
VBS van Bohemian Interactive wordt altijd vergeten maar kan gewoon gelicenseerd worden.

In het detailwerk is het natuurlijk niet zo'n goede engine maar ik denk dat ik voor grote werelden geen betere engine kan vinden.
Je vergeet Decima nog.
Vergeet je toch een engine dichter bij huis, Decima Engine van Guerilla Games (Nederlands) :P

Uit het artikel wordt o.a. UE en UNITY genoemd dus ga er vanuit dat ze een engine willen ontwikkelen die breed gedragen zal worden.
Al die engines zijn proprietary aka niet beschikbaar.

Er zijn 2 engines die beschikbaar zijn

Unreal en unity

En unreal is de enige die echt groter werk aankan, maar zelfs die kan niet “echt” super goed openworld aan.

En unity ja die jongens hebben zichzelf enorm in de voet geschoten

Godot is leuk maar is nog niet een echte concurrent voor unreal (meer voor unity)

Hopelijk gaat arjen hier gewoon een echt AAA engine neerzetten.

Zijn zoon heeft de caveman skill gemaakt voor claude dus hij zal dat zeker ook wel inzien en nu snappen dat dit het moment is om voor de troon te gaan, code is sneller te schrijven dan ooit (zolang je weet wat je doet) maar je moet het anders opzetten,

maar als je dat goed doet, kan je heel snel wat goeds neerzetten, en dat kan je het ook makkelijk uitbreiden.

Verder zijn er ook andere structurele veranderingen, met meer focus op reconstructie en RT bindless shaders etc.

En hij weet prima wat de architecture van Unreal6 is natuurlijk.

kortom dit doet hij echt niet zomaar.

[Reactie gewijzigd door freaq op 8 mei 2026 05:38]

Er is nog een nieuwe engine, namelijk S&Box die is gebaseerd op de source 2 engine (je weet wel bijv counter strike 2) en is beschikbaar op Steam over 2 jaar is ie gratis
Dat zijn allemaal in-house engines (nieuwe CryEngine versies worden al vier jaar niet meer openbaar aangeboden).

Wat je kunt licenseren als professionele game studio is eigenlijk alleen nog maar Unreal en Unity. Beiden Amerikaans, en beiden meerdere decennia oud, met alle tech debt vandien.
Ja, want Europees (lees Souverein) is nu hip, net als AI, dus dit is duidelijk super speciaal.
Dat spreekt helaas mensen met geld aan, want hip is makkelijker te verkopen.

In de realiteit is elke open source engine al Souverein te maken door hem te forken, of iig een fork mogelijk te hebben (mocht de hosting in de VS stoppen, of een US foundation gekke dingen (moeten) doen. Maarja, open source is maar lastig te verkopen aan investeerders.

Schieten we hier meer mee op dan met zijn aandacht aan bijvoorbeeld een bestaande open source engine? Waarschijnlijk niet.
Nou ik krijg alvast jeuk van alle buzzwords, maargoed - meer concurrentie is altijd beter?
Ach ja, je moet ook investeerders meekrijgen he ;)
Ik had gehoop dat investeerders een beetje meer IQ hebben gekregen

"AI!"

Tweakers: BOOOOO!!!

"AI maar dan "europees ethisch"!" (wat dat maar ook mag bekenen)

Tweakers: JAAAAAA!!!
Denk dat dit inderdaad vooral meer interessant wordt voor de defensie-industrie enzo dan voor games. Als je iets wilt wat niet uit Amerika komt, zijn er ook open source alternatieven (ook al zijn die dan niet zo goed als Unity, maarja...)

Al het gepraat over AI zal waarschijnlijk ook gewoon zijn om centen binnen te halen.
Bij unreal engine heb je ook gewoon toegang tot de volledige code, dus als defensie het nodig vindt dan kun je gewoon je eigen fork trekken..
Al het gepraat over AI zal waarschijnlijk ook gewoon zijn om centen binnen te halen.
Dat was ook mijn eerste gedachte, maar als je kijkt naar de gamedev wereld, waar de investeringen en de risico's steeds hoger worden is er een enorme vraag naar manieren om AAA games met minder werk te kunnen bouwen. Of mensen het willen of niet, dit is juist wel een van de dingen die potentieel bereikt kunnen worden met AI...
De titel klonk positief, maar het hele verhaal in het artikel word ik niet echt warm van. Vooral AI en een checklist om interesse te wekken.

Ik zie liever dat er in een opensource engine geïnvesteerd word zoals Godot dan een product wat waarschijnlijk niet opensource is en meteen al weer afhankelijk van een infrastructuur om het überhaupt te kunnen gebruiken.
Het is een illusie dat je één game engine kunt ontwerpen die voor alles werkt.

Godot is ontworpen om toegankelijk te zijn voor beginners, maar niet om te schalen voor grote producties. Voor professionele teams creëert dit een mijnenveld, want welke engine features zijn bruikbaar? Dat zullen er vrij weinig zijn.
Ik blijf elke Killzone niets meer vinden dan een goede tech-demo voor de PlayStation. Echt lekker spelen, dat viel wel tegen.
"Niemand maakt op dit moment een engine die volledig Europees gehost wordt, door Europeanen wordt gebouwd en aan Europese regels en richtlijnen voldoet"

Deze zin klinkt alsof een deel van onze belastingscenten via de EU naar deze man gaat.

Wat boeit een ondernemer zonder subsidies nou of iets volledig Europees is of niet?
Dat is op zich niet zo moeilijk. De anti-USA gevoelens zijn best sterk vandaag de dag. Wellicht dat hij van dat momentum gebruik probeert te maken.

Een ondernemer wil uiteindelijk gewoon zijn product verkopen en geld verdienen. Meeliften op dit soort gevoelens is dan vrij normaal.

Het is voor mij niet direct een aanwijzing dat hij zwaar gesubsidieerd wordt.
"Volledig Europees" maar wel volledig afhankelijk van Amerikaanse AI want AI first gedesignt. Terwijl een meerderheid van game developers aangeven die AI rommel niet te willen.

Betwijfel of dit een succes wordt.
Developer niet maar de bazen daar wel. Of heb productie content workforce van 100 man , of 35+AI dat drukt productie kosten.

Denk dat publisher dat ook liever zien x resultaat in 3 jaar voor 250mil of 175mil met AI
Klinkt wel een beetje alsof hij wil meeliften op het onafhankelijker Europa stroming, maar zou leuk zijn wat meer Europese en Nederlandse spelers.
Dit klinkt vooral als een leuk project om subsidies binnen te halen. Voor game engines is het toch geen ramp dat ze Amerikaans zijn? En er zijn meerdere opensource alternatieven.

Denk niet dat dat dit succesvol kan worden. Het zal nooit kunnen tippen aan de grote jongens qua features en geld verdienen zal ook moeilijk gaan op Europese schaal. Zelfs het grote Unity heeft er moeite mee dacht ik?

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn