Goedkopere MacBook met iPhone-chip gaat waarschijnlijk Neo heten

De nieuwe, goedkopere MacBook gaat waarschijnlijk Neo heten. MacRumors merkte op dat een verwijzing naar een apparaat met die naam op de website van Apple stond. De tekst is inmiddels verwijderd. De nieuwe MacBook wordt waarschijnlijk woensdag onthuld.

MacRumors schrijft dat de naam MacBook Neo kort op de regelgevingsinformatiepagina van Apple te zien was. In de tekst stond ook het modelnummer van de laptop, A3404. De tekst verwees naar de EU-conformiteitsverklaring van het apparaat, waarmee Apple verklaart dat het product aan alle Europese eisen voldoet. De link is inmiddels verwijderd, maar MacRumors heeft het document gedownload en online gezet.

Naar verluidt maakt de nieuwe, goedkopere MacBook gebruik van een iPhone-soc, waar de duurdere modellen de M5-chips van Apple gebruiken. De laptop zou beschikken over een 12,9"-scherm en zou minder geheugen hebben dan duurdere modellen. Naar verluidt gaat het apparaat tussen de 599 en 699 dollar kosten.

MacBook Neo
Screenshot van de website van Apple via MacRumors

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

03-03-2026 • 18:57

90

Submitter: Donstil

Reacties (88)

Sorteer op:

Weergave:

Ik ben héél benieuwd naar de vanafprijs en dan zeker de prijs bij andere shops na een paar maanden. Kan weleens een voltreffer worden voor Apple om een bepaalde schare aan te trekken en ze in het Apple eco-systeem te zuigen.

[Reactie gewijzigd door Redondo1982 op 3 maart 2026 19:00]

Dat ligt inderdaad dan sterk aan de prijs. De goedkoopste Macbook Air ooit was €899,- . Dus willen ze écht mensen overhalen dan zullen ze echt rond de €600,- moeten gaan zitten.

Ik betwijfel of Apple dit gaat doen. Maar we zullen zien.

Bron: https://appleinsider.com/...otebooks-in-apple-history
Maar dan heb je het wel over een MacBook van 12 jaar geleden. Met de inflatie zou ik €800 voor een instap MacBook echt geen gekke prijs vinden. De huidige Air modellen beginnen vanaf €1199, wat ik dan weer vrij veel geld vind voor wat het is.

Ik heb vorig jaar via iBood een Apple Refurbished MacBook Pro 14” M3 Pro kunnen scoren voor €1500. Dus dan is een air voor €1200 wel veel geld.
800 heb ik er zelf niet voor over, want voor 950-1050 heb je straks een zomerdeal met de M5 Air.
En deze nieuwe Neo gaat niet diezelfde aanbiedingen krijgen?
Ik vrees dan hetzelfde effect als met de IPhone 16e. De 16e kwam een half jaar na de reguliere 16 uit. Hierdoor was de prijs al 200 euro lager dan bij release en was het verschil tussen de 16 en 16e minder dan 100 euro. De Macbook Air met M3 en M4 (met 16GB ram) zijn regelmatig onder de 900 euro te vinden. Je zou dan wel gek zijn om 800 euro te betalen voor een laptop met (waarschijnlijk) veel minder capabele A-chip, minder geheugen en overall een minder premium laptop. Naar mijn idee is 700 euro echt een max. En aangezien de wisselkoers (EUR/USD) erg gunstig is momenteel, zou dat ook wel haalbaar moeten zijn.
Vanafprijs € 600,- zal het niet worden, misschien pas later bij een paar resellers.

Ik ben ook reuze benieuwd, ook de verdere specs.
Apple prijs in euro's (incl BTW) zit op dit moment zo'n 14% hoger dan de dollarprijs ex BTW.
Als de basisprijs 600 dollar wordt en met afrondingspsychologie in gedachten zou ik dan op 699 euro gokken...
Dan zie ik hem wel goed verkocht worden, want vooral kinderen zullen dan die 'Neo' willen hebben door de kleurtjes ed.
8 of 12GB RAM werkte best goed tijdens de M1 M2 tijd
Werkt nu nog steeds prima, enige waar je last van hebt is software ontwikkelaars die geheugen tegen hun eigen gemak afwegen en angst dat je in de toekomst misschien wel eens te weinig kan hebben.
Lokaal bruikbare modellen draaien kan vanaf 32GB, bij 128 of meer is het helemaal feest.

Voor het builden van complexe projecten is 32GB ook wel fijn. Voor niet native code is 16GB gewoon prima.
Sinds wanneer heeft iedereen een code assistent nodig?
Zeg ik dat? Het zijn gewoon voorbeelden van typische taken die wel of niet goed werken afhankelijk van de hoeveelheid RAM/GPU memory in je machine.

Ik vind het runnen van lokale modellen interessant om bijvoorbeeld ‘s nachts een oude codebase op te schonen van dode code zonder daar Claude tokens voor te gebruiken.

Een simpel “loopje” waarbij periphery dead code zoekt en de agent de warnings zelfstandig probeert te fixen in kleine batches. Verificatie door middel van een passende build. ‘S Ochtends checken wat er gebeurd is en mergen.

Na een paar nachten ben je door je issues heen. Zelfde voor documenten, unit tests schrijven voor oude classes etcetera.
Klopt, maar dat is hooguit relevant voor de vrij kleine groep mensen die zich met software ontwikkeling bezig houden. Daar is deze laptop niet voor bedoeld, je raadt iemand die een keer in de week boodschappen wil doen ook geen bestelbus aan...
Uhm nou voor webdev is 12GB wel ok denk ik

en we zitten op tweakers.net, niet op Libelle.nl. Je man aannemen dat we geen standaard gebruikers zijn
Klopt, maar dan ben je hopelijk ook wel zo intelligent geen hardware te kopen waarmee je niet toekomt.
Dat neemt niet weg dat deze laptop voor grote groepen mensen een goede optie kan zijn.
En hij is officieel aangekondigd voor 699 ;)
Zag het, perfect deal. Die duikt wel onder 600 na een paar maanden.
Ik ben wel benieuwd wat je in moet leveren. De SOC geloof ik wel, die zijn krachtig genoeg voor heel veel taken. Maar is het nog de steeds de degelijke aluminium behuizing, niet gesnoeid in connectivity?
Connectivity was al niet veel bij de Air's, dus heel veel snoeien gaat het hem niet worden vermoed ik. Er zitten slechts 2 USB C poorten, 1 minijack en zo'n ding voor magnetisch laden op. Dat houdt niet heel erg over.
Dat zit nu ook al op mijn 5 jaar oude M1 Air. Mijn gevoel zegt dat het een M1 Air wordt qua design, maar met wat downgrades waaronder een iPhone chip.
Daar heb je het ws fout. De iPhone chip die erin gaat is net iets krachtiger dan de M1 chip van 5-6 jaar geleden. Als het de A18 is die is naar men zegt 40%-50% sneller met single core dan de M1, terwijl de multicore iets beter is (5%)--de A18 is iig zuiniger en efficienter dan de M1.
Overigens is voor de meeste ‘gewone’ mensen die M1 vandaag de dag nog steeds krachtig genoeg. Ik ben er nog steeds best van onder de indruk wat Apple op de markt gezet heeft toen.
Ik heb drie apparaten met een M1 chip of derivanten daarvan. Maar ik heb mezelf beloofd om de M5 aan te schaffen en daarna de M10 etc. Maar de Neo is misschien wel leuk voor vliegtuig/vakantie.

[Reactie gewijzigd door Shark.Bait op 5 maart 2026 13:12]

Dank je, maar ik heb mijn info ook maar van het internet. :+
Dan valt er toch nog genoeg te snoeien? Meer dan een USB-C poort heb je toch niet nodig voor deze doelgroep? Ik denk dat er een hele grote groep MacBook Air gebruikers is die nooit iets anders dan hun oplader aansluiten op hun MacBook. Een iPad Air moet het ook doen met een USB-C poort, terwijl die zelfs een volwaardige M4 chip heeft.
Zou jij het ermee willen doen? Ik niet, kan ik niet eens een muis of USB-stick aansluiten.
Tegenwoordig zijn er ook bluetooth muizen en USB-C-sticks.
Je hebt het over een klein instap Apple laptopje hè. Apple heeft al sinds jaar en dag alleen maar draadloze muizen via Bluetooth. En USB sticks zijn ook niet bepaald meer van deze tijd. Sowieso moeten dat dan al USB-C muizen en USB-C sticks zijn, want USB-A is Apple ook al jaren geleden vanaf gestapt. Tuurlijk kan je dat oplossen met een verloopstukje, maar dan kan je net zo goed een dockje aansluiten op die ene USB-C poort zodat je daar weer meerdere poorten mee creëert. Volgens mij kan dat zelfs op een iPad (ook degene met Axx SOC), dus ik heb wel hoop dat dat soort dingen ook met de Neo mogelijk zijn.

Tuurlijk snap ik dat er genoeg gebruikers zullen zijn die niet genoeg hebben aan 1 USB-C poort of de andere beperkingen die ongetwijfeld aan deze instap laptop gehangen zullen worden, maar dan ben je toch gewoon niet de doelgroep van deze laptop? Ik verwacht ook niet dat dit een populair product gaat worden onder Tweakers, maar dat zal ook vast niet het doel zijn van Apple.
Ze hebben het toch echt eerder gedaan.
Yup, en dat was echt knudde. Maar goed ze zijn blijkbaar bereid hun klanten zo te neppen.
Wat ik tegen @Hathi probeerde te zeggen is niet in de "het is voor XYZ goed genoeg" val te trappen. Dat wordt vaak gedaan waar designers vinden dat het "voor India goed genoeg", "meer heb je echt niet nodig", etc. Dat geld altijd voor anderen, zelf willen ze wel Porsche rijden en kaviaar eten. En uiteindelijk blijkt dat ook een Afrikaans kind geen OLPC-prul wil, maar een PC die het fatsoenlijk doet.
Hoezo 'in de val trappen'? Je wordt toch niet verplicht om deze instapper te kopen als deze niet aan jouw wensen voldoet?
De designers van een volkswagen up zullen zelf ook wel in luxere auto's rijden. Die willen fatsoenlijk met 5 volwassenen in de auto kunnen zitten, comfortabel met 150 km/h over de Duitse autobahn rijden, met een heel gezin incl. bagage en skibox op het dak naar Oostenrijk rijden of in de zomer met de caravan naar Zuid-Frankrijk etc. etc. Dan is de volkswagen up een waardeloze auto, maar dat betekent nog niet dat die helemaal geen bestaansrecht heeft. Die auto heeft gewoon een andere doelgroep.
Dit zijn geen laptops die bedoeld zijn om als mobiele workstation te gebruiken, externe apparatuur aansluiten met draadjes is gewoon totaal geen use case voor deze apparaten. Kun je hoog en laag springen maar de doelgroep voor deze laptop gebruikt gewoon een draadloze muis, en als ze ooit een keer een USB stick in die ene poort moeten steken halen ze de lader er even uit, nobody cares.
Connectiviteit lijkt me een ding als het een kopie is van een iphone chip.. miscchien 1 of geen externe display?

Betreft de body denk ik dus juist dat ze wel willen vasthouden aan de premium stijl die ze nu hanteren en niet plots een plastic ‘kinderspeeltjes look’ willen..

Maar we gaan het meemaken
Ik ben inderdaad benieuwd of een externe display überhaupt mogelijk gaat zijn als ze een iphone chip gebruiken. Of wellicht alleen mirrored, dan kun je hem ook aan je tv hangen bijvoorbeeld.
Zou kunnen, maar dan zouden ze een enorme doelgroep mislopen, nl die van mensen die veel presentaties geven. Juist dan heeft een kleine, lichte laptop veel voordelen. Maar misschien hebben ze voor die mensen die Air in gedachten...
Dat is ongeveer de prijs van de nieuwe instap air nu: 990 euro kan ik die bestellen via mn werk. Dan moet de Neo wel echt rond de 600 liggen en niet hoger, liefst bijna de helft van die prijs.
De 'vorige' MacBook Air had wellicht een MSRP van 1099 euro instap. Maar ik heb de aflopen maanden dikwijls een m4/16gb/256gb air op amazon/bol/etc. aangeboden zien worden voor 830 incl btw.

Ook als de Neo/SE A18 MacBook een MSRP krijgt van bijvoorbeeld 699 of 749 denk ik dat hij binnen een half jaar wel bij een reseller te krijgen is voor <600 euro
ik denk het dus ook. Vooral omdat veel mensen nu alleen een "moderne werkplek" hebben (wat office apps en andere saas oplossingen).
Ja, ik moet zeggen dat ik al een tijdje niet meer warm of koud wordt van wat Apple aan nieuwe spullen uit brengt. Zeker op AI gebied beginnen ze wel echt fors achter te lopen en neig ik steeds meer (durf het haast niet te zeggen) naar Android. Maar dit zou inderdaad wel eens iets moois kunnen worden. Voor simpel officegebruik voldoet dit prima. Even hopen dat het ook inderdaad zo schappelijk geprijsd is.. $699 wordt in NL al snel €799 en dan denk ik toch dat het een flater wordt.

Maar ik ben inderdaad ook benieuwd naar wat morgen gaat brengen :)

[Reactie gewijzigd door DeNachtwacht op 3 maart 2026 19:08]

Ook even afwachten wat de prijs doet bij resellers en andere shops.

Apple is niet spannend meer inderdaad. Het is wat stapjes in de breedte en in de lengte zie je niet veel meer.

De displays vandaag is daar een goed voorbeeld van. Anno 2026 een scherm uitbrengen met 60hz voor deze prijs is echt belachelijk.
De displays vandaag is daar een goed voorbeeld van. Anno 2026 een scherm uitbrengen met 60hz voor deze prijs is echt belachelijk.
Laten we alle fabrieken slopen die alleen 60Hz schermen fabriceren, dat is pas duurzaam.
En best vervelend want dan wordt het aanbod een stuk kleiner dan de vraag. Heb je eindelijk een dure GPU is er geen scherm meer te krijgen.
MacBook Neo, lekker duidelijk weer. Net als ‘The New iPad’ destijds.
Fundamenteel mee eens: je kunt een apparaat niet eeuwig “nieuw” blijven noemen. Aan de andere kant: het is maar een naam. Net als “Air” en “Pro”. Ik denk dat de naam “MacBook” zonder verdere toevoegingen verwarrender was. Zeker toen het een dunner en lichter model dan de Air was tussen 2015 en 2017.
Hoezo? Windows NT is nog steeds New Technology!
Dat is dan ook al sinds de eeuwwisseling geen handelsnaam meer.
Je hebt toch ook de iPad, iPad Air en iPad Pro? Die lijn doortrekken naar de MacBook's vind ik logischer dan plots met een 'Neo' uit te komen.
Dit trekt meer aandacht. Basis principe van marketing.
Apple is wat mij betreft verschoven van innovatie naar optimalisatie. Het voelt steeds minder als een bedrijf dat de volgende sprong wil maken en steeds meer als een machine die bestaande producten zo efficiënt mogelijk uitmelkt. Begrijpelijk vanuit aandeelhoudersperspectief daar is dit model bijna perfect voor maar het schuurt als je kijkt naar waar Apple ooit voor stond.

En ook dit model is weer een voorbeeld van een markt gat opvullen i.p.v. echt iets nieuw innoveren.

De iPhone is bovendien niet meer vanzelfsprekend de nummer één. Concurrenten bewegen sneller, experimenteren meer en nemen grotere risico’s. Apple is dan toch een stuk terughoudender en ook m.b.t. tot Al.

De vraag is voor mij dus wel hoe lang je deze koers kunt blijven varen. Optimaliseren is veilig en winstgevend. Uiteindelijk moet ook Apple weer iets bouwen dat de markt opschudt anders doet iemand anders het en niks is voor altijd denk ik dan...

[Reactie gewijzigd door RemyNouweland op 3 maart 2026 19:45]

Zo lang geleden zijn de eerste Mac's met Apple Sillicon nou ook weer niet uitgebracht. Ze doen nog wel eens wat innovatiefs, maar minder dan vroeger. Je weet tenminste wel altijd wat je krijgt en dat is voor sommigen ook wat waard.
In 2020 en dat is toch al wel 6 jaar geleden. In 2020 hadden we nog de iPhone 12 serie. Dat is echt heel lang geleden. Vergelijk het eens met 6 jaar ervoor 2014 dan hadden we het over de iPhone 6. De sprong van iPhone 6 naar iPhone 12 was veel groter (en die was al niet zo heel groot) dan de sprong van iPhone 12 naar iPhone 17.
Okee, maar we gebruiken onze smartphones voor nogal wat. Wil jij dat je volgende telefoon een misbaksel is omdat Apple persé iets nieuws moet proberen?
Het is een volwassen markt. Op een gegeven moment ben je een beetje uitontwikkeld.
Nou, wat ik heb gezien is echt geen misbaksel. Kunnen we al die lelijke, slechte en langzame Chromebooks in het onderwijs vervangen voor een beter, veiliger en gebruiksvriendelijker alternatief.
De iPhone's en de Galaxy's wisselen al jaaaren stuivertje als het gaat om de bestverkochte smartphones, wereldwijd. nieuws: Top tien van bestverkochte telefoons van 2025 bevat zeven iPhones Afgezien daarvan maakt Apple sinds jaar en dag meer winst met een kleiner marktaandeel.

Apple is terughoudender qua AI en verschillende analysten zien dat juist als een voordeel.

Dat Apple niet genoeg innoveert lees je bij elk Apple-nieuwsbericht van de afgelopen 10 jaar. Wen er maar aan: Apple schudt de markt niet op. Apple kijkt de kat uit de boom en als iets echt kans van slagen heeft, komt zij een paar jaar later met een eigen versie.
steeds meer als een machine die bestaande producten zo efficiënt mogelijk uitmelkt.
Je hebt liever dat ze heel inefficiënt random producten maken die wel of geen succes hebben?
Apple is nooit 'de eerste' geweest met nieuwe producten, waar het nu misgaat is dat dat eigenlijk wel verwacht wordt van ze omdat ze zo groot zijn maar echt nieuwe dingen bedenken is enorme hoeveelheden risico nemen wat gezien de schaal van Apple eigenlijk niet gaat.
Was het overstappen naar Apple Silicon voor MacOS niet innovatief genoeg voor je?
En dan proberen ze eens iets nieuws en dan is het een flop en zou Jobs omdraaien in zijn graf. Kijk maar naar de Vision Pro
Puur uit nieuwsgierigheid volg ik deze MacBook wel, als ze die vanaf 699 euro kunnen aanbieden is het zeer interessant voor bijvoorbeeld m’n ouders.
Dit is natuurlijk gewoon het einde van de Intel ondersteuning. Binnen een jaar zullen we grote jongens alleen nog maar Axx of Mx processoren ondersteunen. De rest kan stikken.

Nu al zie je dat open source projecten allereerst arm64 pakketjes aanbieden en misschien nog een obscure intel build door een liefhebber gebouwd
Dat einde was voor de Mac allang in zicht. Het was al duidelijk dat de volgende MacOS versie geen Intel meer gaat ondersteunen.

Servers/Cloud is next. Alle hyperscalers en NVidia bieden een (ARM based) alternatief. Veel populaire open source software draait goed of vaak zelfs beter op ARM. Ik durf wel te voorspellen dat ARM meer dan 75% van de server markt heeft over 5 jaar.
Juist de servermarkt is waar x64 nog wel interessant is, omdat energieverbruik veel minder uitmaakt. Geen accus en de ventilatoren mogen op standje storm.

In telefoons en laptops (en daardoor PCs) is ARM wel interessant. Stuk betere performance per watt. Daar durf ik wel te voorspellen dat binnen nu en 5 jaar het overgrote deel op ARM draait, voornamelijk Snapdragon en Mediateam. En alleen de meest crappy cheape laptops nog op x64 zullen draaien.

[Reactie gewijzigd door Halfscherp op 4 maart 2026 06:36]

Juist de servermarkt is waar x64 nog wel interessant is, omdat energieverbruik veel minder uitmaakt.
AI enters the room...
AI training en inference draait op GPUs of TPUs / NPUs, niet CPUs. Beide chipsoorten hebben weinig te maken met ARM of x64.
Klopt, maar wel met significant energieverbruik.
.. en compleet irrelevant voor het onderwerp.

8)7
(Ik ga het weer zeggen, maar) waarom niet iBook? :+
Zou die 12GB werkgeheugen en 256GB opslag krijgen? Ik gok op een prijs gelijk aan de iPhone 17e: €719.
Wat een afschuwelijke naam. Wat zijn ze toch aan het doen? Het is maar een naam maar wel een afspiegeling van een gebrek aan visie.
Ik denk dat je vooral wilde benadrukken dat het Apple aan visie ontbreekt, in plaats van dat je de naam echt afschuwelijk vindt. Neo, de naam uit The Matrix, ‘The One’ die de illusie doorbreekt…Toch wel een heel bijzonder naam, veel liever dan de zoveelste Plus, Max, etc.

Heb je anders suggesties voor een betere naam waar de visie wel vanaf druipt?

[Reactie gewijzigd door Master Chieftec op 3 maart 2026 21:08]

Nee ik vind de naam echt afschuwelijk. Klinkt meer als iets wat Samsung zou bedenken dan Apple. Maar goed ik kijk ernaar uit om over 10 jaar de Apple Cyber NeoPad X15 te kopen.

Je hebt idd wel gelijk, ik wil vooral benadrukken dat het Apple aan visie ontbreekt. Dit soort idiote naamschemas zijn details maar was ooit juist zo typerend voor Apple om de kleinste cosmetische details te doordenken, laat staan de naam. Zoals de naam iPad bijvoorbeeld een verwijzing is naar het oorspronkelijke onderzoek van Xerox PARC over de toekomst van de PC van eind jaren 80.
edit:
het is inderdaad iets wat Samsung zou bedenken gezien ze blijkbaar een hele TV lijn hebben die Neo heet uitvoering: Samsung Neo QLED QN90F 50" Titanium, Zwart

[Reactie gewijzigd door Roelof3 op 4 maart 2026 09:51]

Helemaal fout. Zoals ik al zei, werd de naam ‘Neo’ al in 1999 gebruikt in The Matrix. Samsung gebruikte de naam pas 15 jaar na die film voor een smartphone, en voor hun Qled tv lijn is het nog maar een paar jaar oud.

Jij lijkt me daarentegen wel iemand met visie, zeker aangezien je nu al kunt raden wat Apple over 10 jaar gaat uitbrengen. Heb je nog suggesties voor een visionaire naam? Het gaat hier trouwens maar om een goedkopere MacBook, dus je hoeft de naam niet meteen te patenteren. Is slechts een product release via een persbericht.
Neo is trouwens veel ouder dan de matrix dus ik hoop dat je 'n grapje maakt
dus functioneler en goedkoper dan een iPad :+
Een goedkopere Mac, daar zit toch niemand op te wachten.
Ideaal voor scholieren of voor erbij. Klein, licht, leuke kleurtjes.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn