De verkoop van zonnepanelen in Nederland daalt dit jaar fors, becijfert DNE Research in zijn jaarlijkse Nationaal Storage & Solar Trendrapport. De verwachting is dat er dit jaar slechts 164.000 nieuwe PV-installaties bijkomen. Dat is 72 procent minder dan in het recordjaar 2023.
DNE Research meldt dat de zonnepanelenmarkt is geraakt door het aangekondigde einde van de salderingsregeling. Die regeling maakt het voor huishoudens mogelijk om opgewekte energie uit zonnepanelen weg te strepen tegen de bij de energieleverancier afgenomen energie. De salderingsregeling wordt in 2027 afgeschaft.
Tegelijkertijd neemt het aantal thuisbatterijen juist flink toe door het stoppen van de salderingsregeling. DNE Research verwacht dat er in 2025 89.200 nieuwe batterijopslagsystemen bijkomen. Dat is een stijging van 140 procent ten opzichte van vorig jaar. 87.600 van die batterijen worden afgenomen door consumenten, meldt het onderzoeksbureau.
De afgelopen maanden hebben meerdere energieleveranciers, waaronder Energiedirect en Eneco, hun terugleververgoedingen verhoogd. De Nederlandse Autoriteit Consument en Markt zei in juni niet uit te kunnen sluiten dat het terugleveren van stroom in 2027 netto geld kan kosten. Met een thuisbatterij kunnen huishoudens de door zonnepanelen opgewekte energie opslaan voor later gebruik.
Volgens het rapport heeft Nederland de hoogste PV-capaciteit per hoofd van de bevolking, met 1643Wp per capita. België staat op 989Wp per inwoner. DNE Research meldt dat Nederland en Estland de enige Europese landen zijn die geen extra PV-capaciteit nodig hebben om de doelen voor 2030 in het Nationaal Energie- en Klimaatplan te halen. België komt 3,9GW tekort. Duitsland heeft volgens de onderzoekers het grootste tekort: dat land komt 99GW aan PV-capaciteit tekort om de klimaatdoelen van 2030 te halen.