Anthropic toont Claude Haiku 4.5-model dat sneller en goedkoper kan programmeren

Anthropic introduceert een nieuw AI-model, genaamd Claude Haiku 4.5. Volgens de makers is dit model ongeveer even goed in programmeren als Sonnet 4, maar ruim twee keer sneller en aanzienlijk goedkoper. Het model is per direct beschikbaar.

Claude Haiku 4.5 is een 'klein model', schrijft Anthropic in een persbericht. In programmeerbenchmarks komen de prestaties van het AI-model overeen met Claude Sonnet 4, dat eerder dit jaar verscheen. Haiku 4.5 moet echter 'ruim twee keer sneller' zijn in het genereren van code, tegen een derde van de kosten. In bepaalde taken zou het nieuwe model zelfs beter presteren dan Sonnet 4, zoals het gebruiken van computers. Daarmee moet Haiku 4.5 ook diensten als de Claude-extensie voor Chrome verbeteren.

Het nieuwe Haiku 4.5-model presteert in alle genoemde benchmarks minder goed dan Claude Sonnet 4.5, het topmodel van Anthropic. Haiku 4.5 is volgens het bedrijf vooral gericht op gebruikers die op zoek zijn naar efficiëntie en lage kosten. Het model is per direct beschikbaar via Claude Code en Anthropics apps. Ontwikkelaar kunnen 'claude-haiku-4-5' selecteren via de Claude-api. Het model kost 1 dollar per miljoen inputtokens en 5 dollar per miljoen outputtokens.

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

15-10-2025 • 20:00

24

Submitter: Westpjotr

Reacties (24)

Sorteer op:

Weergave:

Vraagt bij Pro alsnog gewoon vrolijk om een API key en weigert.. Aangezien ik geen idee heb waar ik een API key vandan moet halen.

Ok... zie dat je met pro maar 0,33x hebt.. dus tja.... thanks but no thanks. En die 0,33x valt gewoon binnen je zeer gelimiteerde premium gebruik die je binnen notime gebruikt hebt.. Dus helaas, geen preview testen tenzij enterprise.

[Reactie gewijzigd door Darth Malak op 15 oktober 2025 21:45]

Sonnet 4.5 staat ook op '1x' maar heb nog nooit een limiet gehad of bij moeten betalen? Zelfs geen waarschuwing van 'je bent close' gehad. (Loop ook even door het dashboard heen te zoeken nu of ik wat gemist heb, maar nu, altijd $0).

Wat doe je dat je limieten raakt dan??
Oh top, ik gebruik wel graag Claude code, maar kosten toch wel iets wat stevig voor eigen gebruik. Morgen eens proberen
Ik heb 'm altijd op Sonnet staan, en ik top af en toe m'n saldo weer op. En ik moet zeggen, ik kan maanden doen met $15. Maar ik gebruik het dan ook niet zo veel, alleen als andere tools vastlopen.

Met Gemini en Gemini CLI kan je een API key krijgen met een x aantal requests en gebruik gratis per dag, mijn rekening is nog nooit over de 0,0 heen gekomen.

Eni k betaal nu al een paar jaar een tientje per maand voor Copilot. Dus meestal gebruik ik dat voor GPT / Sonnet access, en Gemini CLI als het vastloopt, en alleen bij uitzondering Claude Code.

(Maar in mijn ervaring werkt de nieuwe agent mode in vscode net zo lekker met GPT en Sonnet 4.5 als Claude Code).

Als je Opus als Claude model gebruikt (hun top model, staat typo in het artikel denk ik) dan gaan de kosten _hard_. Levert wel wat op, maar veels te duur voor hobby werk inderdaad.


Het lijkt met dit hele rijtje alsof ik een AI grootgebruiker ben maar dat valt behoorlijk mee denk ik. Maar dat tientje Copilot is het absoluut waard (als VSCode gebruiker) voor wat je er voor krijgt.
Moet zeggen dat er volgens mij nauwelijks betaalbare opties zijn voor AI die ook nog IDE integratie heeft tenzij je een enterprise developer bent.. Al de opties voor $10 of $20 zijn eigenlijk compleet waardeloos and onbetrouwbaar en gelimiteerd...

Leuk die AI bubble maar vooralsnog volgens mij volledig gericht op enterprise.

Ik heb het graag mis dus als er wel goede free/betaalbare alternatieven zijn hoor ik het graag
Ik vind GitHub Copilot anders prima voor 10 dollar de maand. 300 1x-premium requests (zoals Claude Sonnet 4.5) en ongelimiteerd GPT-4.1.
Die premium requests zijn zo vervlogen en val je daarna terug op chatgpt 4 die praktisch nutteloos is afhankelijk van de language waarvoor je heb gebruikt (c# in iig niet erg bruikbaar)
Nogmaals.. ervaringen zullen ongetwijfeld verschillen afhankelijk van hoe en waarvoor je het gebruikt.
Ik gebruik alleen Ask en Edit in VS Code, en dan alleen als hulpmiddel voor boilerplate code of ergens wat aanpassingen. Dan gaat het niet heel snel eigenlijk met de requests. En ik denk dat het ook met de taal te maken heeft waar je in programmeert ja, Python (wat ik voornamelijk gebruik) heeft gewoon gigantisch veel FOSS-code online staan waarop de "gratis" GPT-4.1 getraind is.
Correctie poging
Plaats dit in een markdown bestand op het hoogste niveau van je repository, in de map .github/ (dus: .github/copilot-instructions-quality.md). Dit bestand wordt gebruikt door Copilot Chat en de Agent Mode om het gedrag te sturen.

edit: code verplaatst naar GitHub
https://github.com/BrickD...opilot-gpt-code-improver/

@Darth Malak
Laat me weten of dit helpt .

[Reactie gewijzigd door djwice op 15 oktober 2025 22:29]

Gebruik je custom instructions?
Wellicht kan Claude de best practices daarin opschrijven voor GPT4.1

De token besparende acties die zorgen voor brekende code en niet doen wat ie zegt van GPT heb ik nog niet kunnen adresseren, als jij dat wel gevonden hebt: tell us!

[Reactie gewijzigd door djwice op 15 oktober 2025 21:26]

Het is ook heel logisch dat ze dat doen. De kosten van de servers, opslag en training kosten heel veel en bij consumenten is het rendement gewoon te klein.
Nee natuurlijk..... Begrijpelijk maar maakt het nog wel jammer dat het zo moet zijn... Maakt het hele AI gebeuren een heel stuk minder interessant als je er zelf geen gebruik van kan maken. Voor mij i.i.g.
Zelf betaal ik €180 per maand voor claude (Max 20x) en ik haal het geld altijd er zo uit
dan ben je dus geen hobbyist maar gebruik je het voor je werk en dus duidelijk niet de groep waar ik het over heb
Is het zo gek dat de topmodellen gericht zijn op betalende zakelijke gebruikers? Dat is toch met al het gereedschap? Photoshop is ook veel duurder dan simpelere pakketten die op hobbyisten zijn gericht.
Wie zegt dat het gek is?
Gezien het niet mijn veld is, maar hoe duur zijn dan de dure opties? Want ik zou denken dat ook als ZZP'er dat heel snel uit kan, als je daardoor daadwerkelijk productiever bent. Is het puur hobby matig, ja dan wordt het een ander verhaal.
De geluiden die je hoort zijn nogal wisselend. Ik ben zelf software engineer en ik vind zelf niet dat de huidige modellen me netto tijd besparen. En ik las laatst een onderzoek waaruit bleek dat mensen wel denken dat ze tijd besparen, maar in werkelijkheid juist minder productief zijn.

Aan de andere kant merk ik ook dat het wel nieuwe mogelijkheden biedt. Ik pak makkelijker een taak op in een code base die ik niet ken, of zelfs in een taal waar ik weinig ervaring mee heb.

Ik heb het geluk dat mijn werkgever deze tools betaald. Maar of ik €180 per maand zou betalen ervoor als ik ZZP-er was? Ik weet het oprecht niet.
Een (toegegeven heel persoonlijk) voorbeeld:

Ik moet regelmatig voor het werk voor een klant wat maken. Gevalletje: Hier is een JSON, zorg voor de HTML en CSS om het op een nette manier weer te geven aan eindgebruikers.

Vroeger was dat een copy-paste gevalletje. 1 keer veel tijd er in steken en daarna aanpassen voor de data die voorhanden is.

Nu is het een gevalletje "Hey Claude, hier is een JSON, hier is ons storybook en de tokens die je kan gebruiken, geef me iets dat dit mooi weergeeft" en totnogtoe was de eerste poging elke keer beter dan het copy-pastewerk van toen.

Dit bespaart me netto toch wel een aantal uren per week die ik aan "nuttige" taken kan spenderen. Ik zit trouwens 'maar' op Team met een standard seat aan als ik me niet vergis 25 dollar per maand (door m'n werkgever betaald). Elk werkuur kost m'n werkgever ongeveer 60 euro, dus zelfs al haal ik er 30 minuten tijdswinst per maand mee dan betaalt dit abonnement zichzelf al terug.
De dure abbos zijn pakweg EUR 200 ex per maand, zowel van Anthropic als OpenAI. Ik heb zelf Claude Max 20x (de duurste dus) en ik gebruik het elke dag. Het geld dubbel en dwars waard. Je moet wel weten wat je doet en hoe je het wel of niet moet gebruiken natuurlijk, maar dat is met een hamer ook.

Ik ben denk ik pakweg drie keer zo productief, en lever ook nog eens beter werk af.
Gratis gaat m sowieso niet echt worden als je na gaat hoeveel servers er staan te draaien om dit in de lucht te houden.

Eigenlijk is 20 euro per maand al te weinig. Heb zelf de Claude Max en daar kan je wel volledig mee uit de voeten, al zitten daar net zo goed limieten aan per dag/maand
Het maakt echt niet uit
Hoe veel stroom ik verbruik
Sneller is beter
Wel jammer dat hij via de API een prijsverhoging van 25% heeft gekregen ten opzichte van Haiku 3.5. En die was al fors duurder dan Haiku 3.

Het zou eigenlijk wel fijn zijn als ze een model maken dat wel bijgewerkt is qua trainingsdata, maar wel klein/snel is. Een beetje een GPT 5 Nano concurrent dus. Die voldoet vaak prima voor taken als documentatie samenvatten/interpreteren, maar zeker in de IT is toch recente trainingsdata dan soms nog wel nuttig.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn