Google experimenteert met ChromeOS op Android-smartphones

Google test de mogelijkheid om het ChromeOS-besturingssysteem op Android-smartphones te kunnen draaien. Hiervoor is een speciale versie van opensourcevariant ChromiumOS nodig, die op een virtual machine via het Android Virtualization Framework op een smartphone draait.

De functionaliteit werd op een Google-evenement getoond, zo beschrijft Android Authority. Google zou de speciale versie van het besturingssysteem met de codenaam 'ferrochrome' via een VM op een Pixel 8-smartphone hebben gedraaid. De software was niet op het scherm van de smartphone zelf te zien, maar op een extern scherm, wat volgens het medium sinds kort mogelijk is met de Pixel 8-reeks. Het AVF-systeem werd eerder ook gebruikt om Windows op een Android-smartphone te draaien.

Vooralsnog lijkt het om een experiment te gaan zonder concrete plannen van Google om het pc-besturingssysteem voor smartphones uit te brengen. De afgelopen jaren maakte het bedrijf bepaalde functies van Android en ChromeOS uitwisselbaar, onder meer om Android-apps op Chromebooks mogelijk te maken.

Door Yannick Spinner

Redacteur

14-05-2024 • 16:11

47

Reacties (47)

47
47
20
0
0
27
Wijzig sortering
Dit lijkt mij wel wat, liever een full blown linux maar dat gaat misschien 'nog' niet?
Ik heb trouwens nul gebruikerservaring qua Chrome OS, beetje vergelijkbaar met linux of bij lange na niet?

Vroeger had ik een mi pad met windows en android en dacht toen echt dat zoiets de toekomst zou worden, werkte best aardig. Hoe fijn ik android ook vind, het blijft een vrij gesloten systeem. Zoals die drm crap qua netflix etc, overal waar je windows (normaal) op kan draaien heb je geen last van widevine level denk ik?

[Reactie gewijzigd door Sunrise op 23 juli 2024 00:02]

SailfishOS is een full blown Linux waarop je ook Android apps kan draaien (als je een licentie neemt).

Ik denk dat als je flatpak-runner gebruikt (of harbour-containers) en je een GNOME desktop of KDE desktop flatpak erop draait je er een hele Linux desktop mee kan gebruiken. Connecteren met een remote-desktop oplossing en je hebt wat enkelen hierboven omschrijven als Samsung DEX.

ps. Je kan op SailfishOS gewoon root worden (inloggen met SSH, etc) en met de package manager (pkcon) packages installeren. Je hebt er compilers, autotools, meson, cmake, enzoverder zodat je zelfs kan ontwikkelen en packages kan bouwen op de telefoon (ik geloof bv. dat QtCreator er ook op draait, als je dat wil). Met The Harbour heb je eigenlijk al ongeveer alles wat er toe doet (installeer Storeman installer).

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 00:02]

Dat zal ik eens bekijken, echter (verbeter mij als ik fout zit) moet je hoogstwaarschijnlijk een bepaalde chipset hebben en wordt in geval van samsung knox getriggered waardoor je geen updates meer krijgt. Weet niet eens of het überhaupt dual boot kan draaien.

Zolang mijn telefoon geen 'tv out' heeft is het voor mij persoonlijk de moeite niet waard.

[Reactie gewijzigd door Sunrise op 23 juli 2024 00:02]

SailfishOS is een volledig nieuw besturingssysteem voor je telefoon (met ondersteuning voor Android apps, maar bv. niet voor Google-Play, je moet dus andere appstores gebruiken). Er zijn ook maar een aantal telefoons ondersteund. Bijvoorbeeld Sony XPeria 10 is geschikt hiervoor.

ps. Dualboot heb ik al wel gezien. Maar in combinatie met Android nog niet.
ps. Een belangrijk gemis voor mij is dat betaalapps zoals Payconic (veel gebruikt hier in België) er niet op werken. Waarom weet ik niet. De Payconic app lijkt te crashen (want je kan die wel installeren via een alternatieve appstore zoals Aptoide, F-Droid en/of APKPure). Maar bijvoorbeeld Itsme, Signal, Viber, Zoom, Telegram, alle browsers, Skype, en zo verder werken wel allemaal prima.
ps. Moest hier iemand weten hoe we Payconic overtuigen om niet te crashen: laat me iets weten. Dan heb ik bij de frituur ook geen cash meer nodig - of als iemand van de Payconic app developers meeleest: test jullie app eens op SailfishOS please.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 00:02]

Ik vind het zo jammer dat ze na jaren nog niet de Bluetooth implementatie voor elkaar hebben (maar dat schijnt met gegevens van producenten te maken te hebben). Daarom ben ik toch weer terug gegaan naar LineageOS. Ik heb ooit een Ubuntu telefoon gekocht en die had ook het bluetooth probleem en daarnaast was het een drama om agenda en contacten te syncen met een eigen server (alleen Google werd via GUI ondersteund). Nu bestaat Ubuntu touch trouwens nog steeds. Dat is ook een Linux op je mobiel. Wellicht is dat ook een optie als jee niet veel met bluetooth doet.
ChromeOS is een Linuxdistributie en je kunt er gewoon alle Linuxsoftware op draaien.
ChromeOS IS Linux.

Google heeft een schild gebouwd zodat je in een veilige omgeving zit, met exclusieve Google features.
Met een laptop en chromiumOS kan je het zelf proberen. Op sommige hardware kan je binnen ChromiumOS ook de linux mogelijkheid activeren. Als je ChromeOS met android en linux wilt proberen moet je volgens mij een echte chromeOS machine gebruiken.

Mijn ervaring met beide: Op goede hardware werkt het allemaal naar verwachting. Maar ga niet uit van wereld wonderen.

Bedenk dat ChromeOS en ChromiumOS beide op (gentoo-linux) gebaseerde operating systemen zijn waar direct geen linux ervaring meer in zit. De geboden linux-mogelijkheid beidt een debian-omgeving waarbinnen je voor jou fysieke architectuur dus debian pakketten kan installeren en gebruiken. Zie dit als een docker-achtige constructie: Jouw debian linux is een docker image. De android applicaties binnen ChromeOS draaien volgens mij op een vergelijkbare constructie. Deze android wordt voor zover ik ervaar net zo goed bijgehouden als chromeOS zelf. Dus na een paar jaar geen antieke android versie. De debian omgeving wordt ook goed bijgehouden, zo af en toe ziet apt-get dat er updates zijn maar vaak zie ik ook dat apt-get niet wil omdat er nog een andere actief is: Dat doet het systeem dus zelf regelmatig.
Dank allen voor de reacties, zeer interessant. (Off-topic) Ik kan als draadje-starter geen 'likes' geven, vandaar ik op deze manier toch mijn dank uitspreek. (Ook al wordt dat niet gewaardeerd door de mods waarschijnlijk). Ik mis toch die optie om te bedanken gezien aardig wat mensen behoorlijk wat energie stoppen in hun informatieve posts.
Wat houdt je tegen om een 'full blown Linux' te ontwikkelen? Het is open source dus iedereen kan er aan knutselen.
Ik heb de capaciteit niet, laat staan het doorzettingsvermogen. :)
Leuk leuk, hebbie dadelijk geen laptop meer nodig
Heeft Samsung al aangeboden een paar jaar geleden (telefoon in dockingstation, en hup, gekoppeld met je monitor en keyboard en muis), maar geen commercieel succes.
Dat heeft Samsung nog steeds bij duurdere modellen, in de vorm van Dex. Een keer mee gespeeld, was wel werkbaar voor browsen en apps.

Voor de rest zit ik hier wel op te wachten. Dat gesleep met een telefoon en laptop, dat voelt soms wat dubbelop. Helemaal als je de hele tijd in een vmware omgeving werkt of via webapps.
Ja alleen heeft DeX bepaalde beperkingen (door Android) wat ChromeOS niet heeft (door Linux)

Om maar 1 voorbeeld te noemen, je kan zelfde browser niet 2 keer apart open hebben bijvoorbeld, wat soms wenselijk is.

Voor wat normaal browsen is DeX prima overigens, maar het blijft gewoon een aparte interface over Android.
Dat zou technisch wel moeten kunnen toch? Op eenzelfde manier als multi-account functies waarbij je 2x Facebook met verschillende logins naast elkaar draait.
Niet in het algemeen, maar Chrome kan meerdere vensters tegelijk open hebben op Android, in ieder geval bij Samsung.

[Reactie gewijzigd door hcQd op 23 juli 2024 00:02]

Dat is een nieuwe want dat wist ik niet.

Maar ik gebruik Chrome ook niet.
Edge en Samsung's eigen browser ondersteunen ook meerdere actieve vensters, mogelijk anderen ook. Firefox dan weer niet. Of het werkt bij de browser die jij gebruikt kun je eenvoudig testen door het huidige venster in pop-up te zetten door vanuit een bovenhoek naar binnen te vegen (als dit aan staat, anders even zoeken in de instelling naar multi window) en kijken of je de browser een tweede keer kunt openen.
Als je op een remote omgeving werkt dan kan dat toch nu ook al via mobiel? Verbinding maken via een client, scherm + toetsenbord + muis eraan en gaan. Op Android zal het vast kunnen en op een iPad kan het ook. iPhone werkt dan weer niet...
Op Android kan dit inderdaad (al weet ik niet hoe praktisch dat is op een klein scherm). Op tablets natuurlijk wel.

Mocht je niet remote willen werken, kun je Samsung Dex ook gewoon op je tablet uitvoeren zonder dock.
Het kan op iPhone maar dan wel op een waardeloze manier. Je kunt toetsenbord en muis koppelen en vervolgens via AirPlay je scherm mirroren. Maar dan zie je wel op bepaalde momenten noodgedwongen in portret mode, heb je soms in interactieve situaties lag en ik vraag me af of je kunt voorkomen dat je halve scherm gevuld is met een virtueel toetsenbord. Dus, een waardeloze manier.
Er was Linux for DeX (gebaseerd op Ubuntu), maar dat is een paar jaar geleden gestopt. TermUX wmet X11 komt ook ver. Draai vscode via een eigen Fedora image in een proot.
Samsung DEX uit mijn hoofd.

Geen commercieel succes, maar het werkt wel!
Zeker de Windows Phone versie werkte stiekem best lekker, had met huidige soc's gedraaid was het zeker een leuk systeem als thin client.
Was inderdaad best leuk om mee te spelen, al hoewel ik het vanuit een zakelijk perspectief begrijp blijft het wel jammer dat MS nooit een telefoon met WoA (minder beperkingen) heeft uitgebracht met mobiele skin en moderne soc.
En niet alleen Samsung: Motorola was de eerste daarin. In elk geval in Android-land dan.
Heeft Samsung al aangeboden een paar jaar geleden (telefoon in dockingstation, en hup, gekoppeld met je monitor en keyboard en muis), maar geen commercieel succes.
Zou anno 2024 toch gewoon zonder dockingstation moeten werken? Telefoon met USB-C aan de monitor, BT muis en toetsenbord draadloos en gaan. Aan de hardware ligt het niet.
[...]
Zou anno 2024 toch gewoon zonder dockingstation moeten werken?
Dat doet Samsung DEX dan ook al jaren, een dock met usb-c is alleen makkelijker omdat je vaak wel kabels nodig hebt. Dus een hub/dock vaak wel handig is (of zoals ik nu gebruik een in het scherm gebouwde KVM-switch waar alles via USB-C zodat ik een bedrade muis/tobo kan gebruiken en muziek via een 3.5mm jack uit de monitor) loopt.

Maar niks houdt je tegen enkel een USB-C naar HDMI te gebruiken en de rest draadloos te doen.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 23 juli 2024 00:02]

Het werkt zelfs verrassend goed. Op kantoor kan ik gewoon inpluggen op een Dell dock waarna alles vlekkeloos werkt. In combinatie met Multistar (Samsung app store) is er ook ondersteuning voor wide screens.
Dex is voor mij nog altijd de reden waarom ik voor een high end samsung blijf gaan. Ik vind het echt een superfunctie!
Wie herinnert zich Windows Mobile 10 met continuüm nog? Daar heeft Samsung goed kunnen spieken
Zucht... Dat lees ik al zeker 20 jaar. Microsoft heeft het geprobeerd met Windows 8 en 10 Mobile. Fail. Samsung heeft al jaren DeX. Werkt bijzonder goed maar in de praktijk gebruikt bijna niemand het echt serieus.

Waarom zou ik mijn telefoon als pc willen gebruiken? Ik heb nog steeds een groter scherm nodig. Kan ik net zo goed een dunne laptop meenemen.
Omdat ik een phone al heb? Doe nu wat met een iphone aangesloten op een groter scherm om te schrijven maar makkelijk is het niet. APple heeft natuurlijk liever dat ik een macbook EN en iphone koop en vandaar dat ze dit natuurlijk nooit zullen erin steken.
Ik moet zeggen, het zou wel handig zijn als ik alleen mijn telefoon naar kantoor hoefde te nemen ipv mijn laptop.
Je kunt prima de meeste smartphones als thin client gebruiken. Sluit aan op een monitor en log in via remote desktop. Met Samsung DeX werkt dat nog veel beter omdat de DeX omgeving op het scherm dan los draait van de normale UI op de telefoon. Dus het is geen mirroring maar echte multi tasking. Tijdens werk kun je zo nog prima je telefoon op de normale manier gebruiken. Hang een USB hub met hdmi poort aan de monitor en sluit daar permanent een muis en toetsenbord op aan. Dan hoef je alleen de usb kabel in je telefoon te prikken elke keer als je gaat werken.

Het kan al jaren maar ik heb het in de praktijk nog nooit iemand zien doen.
Tsja maar naar welke remote desktop moet ik dan verbinden? Naar mijn laptop die ik dan thuis toevallig aan moet hebben staan (en niet in slaap valt)? Dat werkt in de praktijk natuurlijk niet echt.

Gewoon een paar apps (browser, Word, Excel, Outlook, Teams) die op 1 of 2 hi-res schermen in desktop-mode kunnen draaien is al genoeg, eigenlijk. De telefoon hardware is inmiddels wel snel genoeg om twee schermen aan te kunnen sturen.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 23 juli 2024 00:02]

Je werkgever kan dat regelen. Er zijn genoeg bedrijven waar ze nog met thin clients werken. Een terminal server inrichten en in je park met managed systems hangen is niet zo lastig.

Als de apps die je opnoemt genoeg zijn dan is het nog makkelijker. Want dat is prima mogelijk met DeX. Mits de mobiele of web versies van Office natuurlijk voldoen.

[Reactie gewijzigd door watabstract op 23 juli 2024 00:02]

Als ze nou nog stadia hadden was dit best geinig zijn, maar waarschijnlijk word het een flop zoals bij Microsoft....

[Reactie gewijzigd door Pindasaus! op 23 juli 2024 00:02]

Het feit dat dit er nog niet is, is echt keihardeplanned obsolescence.
Ik ben hier voorstander van mits ik mijn telefoon in de laptop kwijt kan of draadloos...
Er zijn vaker momenten dat ik gewoon een groter scherm wil met muis en toetsenbord op android.
Als ik op de bank op mijn laptop zit, zit ik 99% van de tijd toch op internet.
gat in laptop waar mousepad is, pleur je daar je mobiel in en dan kan die gelijk als trackpad functioneren. :+
Volgende stap: leg smartphone op bureau neer en scherm, muis en toetsenbord lichten op en je kunt direct aan de slag. Bij weggaan pak je de smartphone op en loopt weg :-)
Dat werkte best aardig op de HP Elite X3 in 2016.
Heb het wel gehad met ChromeOS als android vervanger.

Vooral veel Android apps die vreemd reageren, vastlopen of zelfs niet starten .

Ook veel apps die niet via de app store te downloaden zijn. Want ChromeOS word daardoor niet ondersteund.
Google moet wat doen met ChromeOS, want buiten het onderwijs wil het maar niet echt doorbreken. Het als VM op Android telefoons zetten zou direct de doelgroep een stuk groter maken.
Goed punt, maar als consument adviseer ik iedereen twee keer na te denken voordat je dit doet.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.