Door dezwarteziel:
Nee, maar een cursus zoals b.v. veilig internetten van Certified Secure helpt wel degelijk.
Jazeker, maar m.i. niet genoeg - want er zijn situaties waarin zelfs ervaren beveiligers het verschil tussen nep en echt niet (kunnen) zien. En veel te veel internetters krijgen nooir zo'n curusus of zouden dat sowieso niet kunnen volgen.
Ik wil mensen kunnen uitleggen waar zij op moeten letten, maar dat is te vaak veel te lastig; de basis deugt niet.
Door dezwarteziel:
Deze "Symptoombestrijding" is noodzakelijk en het enige dat echt effect heeft.
Mijn punt is dat het niet goed genoeg is om de stortvloed aan digitalisering (waaronder "digitale kluizen") die ons, ook minder digitaal vaardigen, wordt opgedrongen, met grote risico's verplaatst naar individuele burgers en zonder dat er vangnetten voor worden gerealiseerd.
We bouwen op drijfzand.
Door dezwarteziel:
Kritiek leveren is makkelijk maar ondergetekende "anoniem" op cybersecurity.nl geeft 0 alternatieven over hoe het dan wel zou moeten.
Het is me niet duidelijk wie je daarmee bedoelt, maar ik heb daar wel ideeën over en die heb ik eerder ook wel gepubliceerd.
Het is best mogelijk om internetters met redelijke zekerheid te kunnen laten vaststellen van
wie informatie afkomstig is, of wie verantwoordelijk is voor een resource (maar dat kost wel geld dat niemand wil betalen).
Als je weet wie "de auteur" is, zegt dat niets over de betrouwbaarheid van die "auteur", maar dat is in het "echte leven" precies hetzelfde.
In fysieke winkels van "MediaMarkt" hebben we een (persoonsafhankelijk) vertrouwen, vanwege de
reputatie van die keten. Ook weten we zeker dat het Nederlandse consumentenrecht van toepassing is. Ten slotte weten we dat het in de praktijk zelden of nooit voorkomt dat een winkelpand met de bekende letters "MediaMarkt" boven de deur nep is.
Op internet is dat veel lastiger. Een fout mailtje,
een fout appje of een typo:
mediamartk.nl i.p.v.
mediamarkt.nl
en voor je het weet zit je op een als twee druppels gelijkende site. Dat lijkt momenteel overigens niet het geval: Firefox op mijn Android phone wordt doorgestuurd naar een andere site met malware om mijn smartphone te "verbeteren".
Veel ontwikkelaars (!)
trapten in deze phishing-aanval, en notabene beveiligers in
deze via een fake Twitter-account.
Dat komt vooral doordat webbrowsers, als de webpagina's identiek zijn (een fluitje van een cent met "evil proxy" tools zoals Modlishka, Muraena, CredSniper of Evilginx2, maar hier zijn ook SaaS-leveranciers voor), geen enkel verschil (meer) laten zien tussen de nepsite en de echte site (anders dan de domeinnaam, waarvan je je maar moet realiseren dat wat je ziet onjuist is).
Zelfs als de
echte site geen Domain Validated
speelgoedcertificaat van Let's Encrypt zou hebben, maar iets fatsoenlijkers (voor zover zo'n certificaat te vertrouwen zou zijn), zou je in één oogopslag nog geen verschil zien.
En dat verwijt ik o.a. het CAB-forum, de certificaatverstrekkers en de browserfabrikanten (de één maakt het nog bonter dan de ander).
Erg lastig is het dat overheiden blijven toestaan dat je op internet met jouw privacy kunt betalen. Daardoor krijgen betrouwbare leveranciers en idem producten geen kans, en blijft internet één grote criminele bende. Dat is wellicht acceptabel voor minder risico-volle zaken, maar niet voor digitale kluizen of wallets met soms zeer vertrouwelijke gegevens.
Overigens kun je ook zonder internet
digitaal beroofd worden, zoals @
GekkePrutser op 1 december
schreef over Barcelona.