Nvidia staakt activiteiten Rusland wegens oorlog Oekraïne

Nvidia meldt maandag dat het al zijn activiteiten in Rusland gaat staken. De fabrikant was al gestopt met het verschepen van zijn producten naar het land, maar nu gaat het ook zijn andere diensten stopzetten.

Aanvankelijk bleef Nvidia doorgaan met het leveren van diensten om 'zijn werknemers en hun gezinnen te steunen', schrijft persbureau Bloomberg. Nu gaat de fabrikant toch alle activiteiten staken. "Door de recente ontwikkelingen kunnen we daar niet langer effectief opereren", aldus Nvidia. "Alle werknemers krijgen de optie om hun baan in andere landen voort te zetten."

Nvidia is onderdeel van een steeds langer wordende lijst van bedrijven die hun diensten in Rusland stopzetten naar aanleiding van de invasie van Oekraïne. Chipfabrikanten Intel en AMD hebben leveringen naar Rusland ook stopgezet. Automaker Ford gaf aan om tot nader order zijn activiteiten in het land te staken en eerder lieten Walt Disney en Warner Bros ook al weten voorlopig geen nieuwe films meer uit te brengen in Rusland. Verder zijn Apple en Sony ook gestopt met de verkoop van producten in Rusland.

Door Loïs Franx

Redacteur

04-10-2022 • 12:53

224

Submitter: TheVivaldi

Reacties (224)

Sorteer op:

Weergave:

Burger word weer de dupe natuurlijk.
Ik ben het hier niet mee eens.
Het Russische leger is afhankelijk van bedrijven zoals Intel, AMD en Nvidia om zijn bijvoorbeeld ballistische raketten af te vuren. ( https://www.nytimes.com/2...ps-weapons-sanctions.html )

Raketten die consistent ingezet worden om civiele doelen te raken ( https://www.nytimes.com/2...es-civilians-ukraine.html )

Het is dus van vitaal belang om deze weg te houden bij het regime.
Rusland kan zijn eigen CPU's en GPU's ontwikkelen. Dat heeft het ook gedaan.

En als het niet via het westen lukt, koopt het wel via China welk precies dezelfde X86/X64 als de eerste Ryzen series is.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 15:29]

De Russische economie was maar net iets groter dan die van Nederland, en kleiner dan die van Spanje.

China heeft er geen belang bij om tegen sancties aan te lopen door Rusland dat soort dingen te verkopen.
Kan ze alleen maar problemen opleveren en levert te weinig geld op.

En aan het eind van het liedje heeft China gewoon een goed draaiende economie nodig om de burgers tevreden te houden.
En Rusland gaat niet voor die omzet zorgen.

Dus heeft Rusland maar één optie, zelf ontwikkelen. Dat is alleen lastig als zowat iedereen die wat kan het land al uit is.

Als Nvidia z'n werknemers meeneemt verliest Rusland gewoon nog wat vakmensen.
Ik kon me bijna niet voorstellen dat de economie iets groter is dan die van NL, een snelle google levert een iets ander beeld op.

https://www.investopedia....omies/#toc-17-netherlands

Tegelijk verrast dat een land zo groot toch zo relatief laag staat op de ladder.
Ik meen me te herinneren dat het in termen van GDP zoiets is als NL+B. Qua koopkracht ziet het plaatje er voor Rusland wat minder slecht uit. Maar het idee is duidelijk: Rusland is helemaal niet in staat nog erg veel te doen en de achterstand is de laatste jaren eerder gegroeid.
Zag het plaatje er minder slecht uit. Inmiddels hebben de sancties voor dusdanige prijsstijgingen gezorgd dat de koopkrachtbalans intussen omgekeerd is: Wij kopen meer voor een euro. Natuurlijk sterk afhankelijk van wat je koopt, diesel is daar nu natuurlijk extra goedkoop, terwijl een broccoli een fortuin kost.
Zou ik toch liever de Russische prijs voor Broccoli en diesel hebben :) , broccoli vind ik sowieso niet zo geweldig!
Verrast? Ik niet, net zoals het in Griekenland een volksport was om zoveel mogelijk belasting te ontduiken is het in Rusland een sport om zo corrupt mogelijk te zijn. Niet voor niets hebben vrijwel alle voertuigen daar vanwege de verzekering verplicht een dashcam.

Zo zal een beheerder van een tankopslag plaats van 600 tanks er best wel eens een paar honderd als oud ijzer verkocht kunnen hebben. Niemand controleert dergelijke zaken fysiek en anders zijn ook die om te kopen. Veel Russinsche wielvoertuigen stonden stil met lekke banden. Oorzaak, de aller goedkoopste rommel uit China er onder en de rest in eigen zak.

En dan de verouderde reeks tanks die ingezet worden, en eigenlijk maakt het weinig uit allen hebben de munitie direct onder de toren. Drones laten handgranaten in openstaande luiken vallen of Javelin AT raketten die boven de toren detoneren zetten het hele zaakje af doordat de hitte van de detonatie door alle kiertjes naar binnen dringt. De gehele toren vliegt dan Hollywood stijl spectaculair zo'n honderd meter de lucht in. Een enorme blunder in Russisch tank ontwerp die al decennia bekend is en waar NAVO AT wapens special voor ontwikkeld zijn. Nu zijn ze zelfs blijkbaar door de voorraad T-72's heen want de T-62's worden uit het vet gehaald. Nog even en we zien de T-32 uit WW2 weer terug.

Wat ik met bovenstaande bedoel is dat het me niet echt verrast dat een land dat zo corrupt is laag op de ladder van de wereldeconomieën staat. Alles van de USSR is in de broekzakken van een handjevol individuen verdwenen. Rusland is allang geen wereldmacht meer.

[Reactie gewijzigd door nullbyte op 22 juli 2024 15:29]

Dan heb dus een idee hoe arm de mensen in Rusland zijn die nu naar front gestuurd worden. deze jongen gaan liever ook niet maar zien vaak als uitweg voor hun familie om bijv een broertje of zusje een krans te geven.

Even voor het perspectief en onze positie en wereldvreemde en gevuld met na rest van de wereld onbegrip kijk op dit conflict. De voor ons klein (niet dat bij vele in geen pin doen ) financiële offers kunnen in de rest van de wereld beteken van het offers van een jaar inkomen.
Zie bijv Rusland de 11e economie in de wereld veel armer is dan de 17 economie in de wereld
De Russische economie had in 2021 Nominal GDP in Current U.S. Dollars: van $1.78 trillion Dat is vergelijkbare omgerekend in 2021 iets kleiner dan de Benelux 1.44 trillion euros in 2021

Maar bedenk wel dat ze moeten delen 144 miljoen inwoners tegenover 29miljoen inwoners in de Benelux.
Dat betekent een elke Rus waneer dit eerlijk verdeeld zou 12 duizenden dollar per jaar zou moeten Rusland Nominal GDP Per Capita in Current U.S. Dollars: $12,172
Helaas is komt 60% procent van als wat er Rusland verdient wordt uit Gas en wordt verdeeld onder kleine (paar miljoen) groep werknemers en daarom heen hangende bedrijven en winkels waar deze mensen wonen. Dat zijn de met ons vergelijkbare bij de Mac Donalds eten de Russen in Sint Petersburg en Moscow, Deze ongelijkheid zorgt er voor de gemiddelde Rus het met een jaar inkomen van veel minder dan de helft van 5.400 per jaar moet doen.
Gemiddeld inkomen Rusland= 449.97 per maand

Tegenover een GDP per Benelux captiva van 58,773 dollar per jaar.. Waarvan verdeling van het totaal GDP in het voordeel van Nederland, en de Luxemburgse bewoner door het kleine inwoner aantal het per persoon met taart stuk $135,683 moet doen wat Luxemburg en de Luxemburger rijkste land en inwoners in de wereld maakt. wij zijn in Nederland met heel stuk minder dan onze zuider economische block genoten met €58,061 (sorry Belgische vrienden) nog steeds de rijkste bewoners van deze planeet. En na Luxemburg en Zwitserland het rijkste niet met olie gefinancierd land in de wereld. Onze hand ophouden werkweigeraars zijn zelfs in euro’s nog veel en veel rijker dan de gemiddelde rus laatste staan in bezit/onderdak en gezondheidszorg.

Het zelfde geld voor China. De EU het het grootste GPD van wereld (grote dan de VS ) en door het verlaten van de UK vergelijkbare een met China GDP. In China moeten zij de toch al scheef verdeelde taart ook nog eens met grofweg met 1.5 miljard mensen delen en een redelijk eerlijk verdeelde taart maar 450 miljoen.. het is uiteindelijk onze met rest van de wereld extreem veel vrij besteedbaare euro/dollars dat zorgt er voor dat de rest van wereld regeringen doet wat wij willen en zoals @RobbieT zegt in het belang van de welvaart van eigen burgers eieren voor hun geld kiezen om niet te worden afgesloten van de grootste geld berg in de wereld. zelf de
Och , je kan een raket goed af vuren met een Pentium 2 pc :Y)
Één core van een ryzen 5600x is twee keer zo snel als een 4 core made in China ryzen volgens dat artikel. Dan gaat computeren wel erg veel geduld vereisen.
Hangt ervan af wat je doet. Voor huis tuin en keukengebruik staa5 een cpu meestal te niksen. Ok er zijn wel.updates etc, maar gewoon surfeb en mailen zal wel ok zijn. Tenzi! Je natuurlijk 100 chrome tabs hebt
Kijk het is toch echt niet moelijk om te kopen hoor. Je richt een bedrijf op in een bevriend land. Deze koopt aan. Verkoopt aan een ander bedrijf en dat ander bedrijf verkoopt aan Rusland. Wie gaat dit tegenhouden ? Juist niemand. Zelfde dat 2de tussenbedrijf moet er niet tussenzitten. En als je wilt kan je zo nog een paar lege bedrijven oprichten. Dus het 1ste verkoopt aan 10 andere die elk op hun beurt kleine partij verkopen in Rusland. In india en China zullen er best wel mensen zijn die hier een percentje mee willen verdienen hoor.
Er zullen wel dergelijke routes ontstaan, maar niet op grote schaal. Bovendien zal de schaarste van die producten juist tussenpersonen aanmoedigen de hoofdprijs te vragen. Aangezien er wereldwijd al chipschaarste is die zorgt voor hogere prijzen, afgezet tegen de gemiddelde Rus die weinig tot niets heeft te besteden, zie ik dat niet gebeuren.
Alleen moeten ze wel over op andere besturingssystemen, want Windows is geen optie meer. Daarom wordt er door de Russische overheid nu ook meer en meer gekozen voor en gekeken naar Linux-based oplossingen.
Je eigen CPU'S ontwikkelen kost heel veel geld, zelfs China, dat vele malen rijker is dan Rusland, is het nog niet gelukt om chips te ontwikkelen die maar in de buurt komen van de concurrentie, het kost heel veel geld, en je begint met een achterstand van ongeveer 10-20 jaar.
Wat denken mensen moeilijk. Als het om hard of software gaat, dan zal dat gewoon via de zwarte markt worden aangekocht. 'Diensten' zal niet makkelijk gaan op die manier, maar ik betwijfel dat Rusland diensten van Nvidia afneemt om zijn wapens te opereren. Hardware, sure en daar kan men gewoon aankomen als men dat echt wil.

@The Zep Man @Haruhi Ja, ik denk dus dat de Russische burger en legitieme Russische bedrijven hier de dupe van worden, wat dus ook weer indirect de Russische burger schaad. Het Russische leger en de Russische militaire industrie zal hier amper wat van merken...
Het gaat er toch niet om of Rusland nog wel/niet aan hardware van Nvidia kan komen? Het gaat er om dat je als bedrijf een signaal afgeeft.

Verder is de Russische burger vooral slachtoffer van het Russische bewind / Poetin.
Wie wordt er beter van, dat NVIDIA een signaal afgeeft? Alleen zijzelf.
Hoe denk je dat een Nederlander reageert als Nvidia geen producten en diensten meer levert omdat het een Nederlandse politicus niet 'goedkeurt'. Een dikke middelvinger naar Amerika en Nvidia, ze stappen naar de concurrent of 'importeren' het via een andere weg...

Een signaal is alleen maar effectief als dat de juiste reactie geeft. Hier is dat absoluut niet het geval.

Dit is gewoon geen idealistische beslissing, maar een financiële, omzet die ze in Rusland maken via Russische burgers/bedrijven komt niet terug bij het moederbedrijf Nvidia, terwijl ze wel kosten blijven maken buiten Rusland voor die Russische diensten...

Er zal inderdaad wat moeten veranderen in Rusland, maar dit is niet de manier om dat te bewerkstelligen. Ik zie momenteel twee opties: #1 WW3, iets waarvan ik mag hopen dat niemand dat ziet zitten en #2 wachten en hopen dat er iemand tot bezinning komt...
Dit is gewoon geen idealistische beslissing, maar een financiële,
Het is een politieke beslissing die pas nu wordt genomen vanwege financien.
Ethereum is over op PoS en nvidia is veel business kwijt in rusland. Hierdoor zijn ze best bereid om toe te geven aan de vraag van de VS om daar weg te gaan.
Ja, ik denk dus dat de Russische burger en legitieme Russische bedrijven hier de dupe van worden
Dat is mooi. Enkel door onrust binnen het land kunnen er daadwerkelijk veranderingen komen. Als er genoeg mensen boos zijn op het regime, staat er vanzelf wat te gebeuren. Zo niet, dan vinden ze het klaarblijkelijk allemaal prima.
Wat lastig is in deze situatie, is dat er weinig te doen is waar specifiek enkel de machthouders last van hebben, anders dan de bevolking die ze de macht oplevert hun mening laten bijstellen. En zeker in het geval van Rusland, die zijn hun hele land voor de gek aan het houden. Grootste deel van Rusland gelooft Putin. Maar nu opeens verdwijnen er veel bedrijven? Nu opeens kunnen ze dingen niet meer kopen? Nu opeens raken ze de luxe kwijt?

Dat is wel gek als de grote baas ze eerst mooie dingen heeft verkocht. Als hij het nu niet waar maakt gaat m dat de kop kosten.
En het is makkelijk zeggen vanaf achter mn bureau, maar natuurlijk heeft de Russische burger hier wel invloed op. Ze hebben het zelf zo ver laten lopen. Ze kiezen er zelf voor om het te geloven. En jaren propaganda slijt goed in, maar er is veel info beschikbaar die ze actief besluiten te negeren. Helaas hebben bijna alle keuzes gevolgen. Zelfs als je je best hebt gedaan.

[Reactie gewijzigd door Martijn.C.V op 22 juli 2024 15:29]

Als dat hun cultuur is en zij dat zo mooi vinden, dan is dit nu onderdeel/de uitkomst van die cultuur. Cultuur verandert constant, dus beetje een dooddoener dat argument. Als Nederlandse cultuur nooit was veranderd zaten alle vrouwen nu nog thuis met 3-4 kinders en waren wij Azie nog aan het leegroven.
Mogelijk bedoelt @Dirk0342 'Burger word(t) ook de dupe(,) natuurlijk'. Dat klopt waarschijnlijk, maar dat is een onbedoeld bijeffect (gebaseerd op jouw verhaal, dat het primair gericht is op het afsnijden van hardwareleveringen voor militaire doeleinden) of juist bedoeld (gezien de vele sancties die met name burgers raken).

Interessante artikelen waar je naar linkt, trouwens. Op die manier had ik nog nooit nagedacht over militaire logistiek. :)

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 22 juli 2024 15:29]

En hetzelfde doet Oekraïne ook met onze wapens meer dan acht jaar lang.

https://youtu.be/zP3kt9fxXCs

https://youtu.be/DC9pNtg4Xsg
De Russisch burgers zijn de enige die deze oorlog kunnen stoppen.
Gewoon dat hele land afsluiten van alles totdat de burgers het echt zat zijn.
En ja, laat de burgers het maar voelen, ze blijken wel wat overreding kracht nodig te hebben.
Dan moeten ze eerst wel geloven dat dat kan.

Russische propaganda is niet zo zeer gericht op "Poetin is geweldig", want dan heb je dingen die je hard moet maken en in Rusland is het al een hele tijd echt geen feestje. In plaats daarvan gaat veel Russische propaganda over "Het is overal kut", bijvoorbeeld over dat Amerika net zo corrupt is als Rusland. Dat zorgt er voor dat de Russische burger denkt "Ja, we kunnen Poetin's regering wel proberen omver te werpen, maar dat is een extreem riskante en bloedige bezigheid, en dan krijgen we gewoon een nieuwe despoot uit de politieke elite die exact hetzelfde is. Zo werkt de wereld. Waarom zouden we dit doen?".

Er is meer nodig dan alleen onvrede daar, ze hebben ook hoop nodig en iets waar ze in geloven.
De grap is dat jullie beide gelijk hebben. Er zijn echter genoeg Russen die wel snappen dat het niet overal kut is. Ze gaan namelijk ook gewoon op vakantie naar het buitenland en ontvluchten nu de 'draft' van Putin... De propaganda waar je over praat is vooral gericht op de normale (arme) bevolking die geen vliegticket kan betalen. Dat zijn ook de regio's waar nu (en eigenlijk voorheen ook al) de meeste 'conscripts' 'opgehaald' worden.

Maar als je het plat slaat heeft @amigob2 gelijk. De enige manier waarop Putin omver kan worden geworpen is door de russen zelf. Iedere buitenlandse bemoeienis zal gezien worden als oorlogsverklaring.
En door iedereen die het oneens is met de oorlog te laten vluchten zal het alleen maar langer doorgaan. De russen moeten hun verantwoordelijkheid nemen, het is hun 'leider'. Net als dat wij verantwoordelijk zijn voor de acties die Nederland uitvoert in het buitenland.
Maar als je het plat slaat heeft @amigob2 gelijk. De enige manier waarop Putin omver kan worden geworpen is door de russen zelf.
Daar ben ik het ook niet mee oneens. Waar ik het mee oneens ben is dat de Russen meer klappen laten vangen (sancties, extra armoede, geen producten meer) de beste manier is om daar Poetin omver te werpen. Dat zou hier zo zijn, want hier geloven we dat dingen beter kunnen, sterker nog we denken dat we beter waard zijn. Maar dat is daar niet noodzakelijk het geval.

Uiteindelijk zal het wel werken, denk ik. Poetin kan geen propaganda tegen alles blijven gooien, en misschien is dit ook onze enige optie. Maar wat veel effectiever zou zijn is als er een ideologisch alternatief was dan alleen maar meer misère. Een boodschap van "het is kut" kan Poetin best lang lijden, dat doet hij al een hele tijd. Dan is het nu even wat kutter, dat was het na de val van de Sovjet-unie ook, dat zijn mensen gewend. Maar de boodschap "het kan beter dan dit" is absoluut funest voor hem als mensen er echt in gaan geloven.

[Reactie gewijzigd door jaxxil op 22 juli 2024 15:29]

Waar ik het mee oneens ben is dat de Russen meer klappen laten vangen (sancties, extra armoede, geen producten meer) de beste manier is om daar Poetin omver te werpen.
Fair en goed punt.

Dat zou hier zo zijn, want hier geloven we dat dingen beter kunnen, sterker nog we denken dat we beter waard zijn. Maar dat is daar niet noodzakelijk het geval.
Helemaal mee eens. Maar ik ben nu wel erg nieuwsgierig hoe jij het beter of anders afgehandeld ziet worden? Iedereen zoekt naar mijn mening wel een meer menswaardige oplossing maar ik zie hem ook niet....

Het punt is ook dat de normale Rus zich al decennia niet bemoeit met de overheid en de overheid bemoeit zich niet met de normale Rus. Dat is ook de reden dat Putin al zo lang standhoudt. Nu kruisen ze elkaars paden met de mobilisatie en tja, wat moet je dan? Het is Putin die de burgers onder druk zet en het is dan ook aan de burger om zich hiertegen te verzetten. Niet aan ons om ze dan op te vangen..

Het is uiteraard een controversiële mening maar ik geloof niet in 'opvang' van dit soort vluchtelingen. Het bestrijdt het symptoom, niet de oorzaak en verlengt enkel het geweld (en lijden) door alle oppositie het land uit te jagen. Dit is juist ook wat Putin wil, minder oppositie. Laat het westen tevens maar de opvang regelen want dat verzwakt juist de EU... Win-win voor Putin..
Iets wat je zou kunnen doen is hevig inzetten op Oekraïne helpen. En dan bedoel ik niet (alleen) in de oorlog, maar voor de levensomstandigheden van de gewone persoon daar. Het is een land wat tot nu toe gespleten was tussen Rusland en de EU, en steeds meer richting de EU is bewogen. Vandaar de oorlog; Poetin voelt zijn soft power daar steeds meer en meer slinken en gaat over op hard power.

Oekraïne heeft veel overlap met Rusland en er is veel contact. Mensen spreken elkaar's taal. Als de stap naar de EU goed uitpakt voor mensen in Oekraïne, dan komt dat uiteindelijk uit bij tenminste de stedelijke Russen (die weer contacten hebben in het platteland etc). Dat zou een flinke breuk zijn in Poetin's "het is overal slecht en er is geen alternatief" desinformatiestrategie. Als Oekraïne's stap naar het Westen goed uitpakt, zelfs tijdens een oorlog... waarom zou dat niet zo zijn voor de Russen?

Er zitten flinke kosten aan deze strategie verbonden omdat je Oekraïne aan het opkrikken bent, maar dit zou een menswaardiger alternatief kunnen zijn en Rusland de juiste kant op kunnen helpen ipv de situatie zo erbarmelijk maken dat de Russen uiteindelijk denken "alles behalve Poetin", want uit dat proces komt ook geen goede, vriendelijke overheid.

[Reactie gewijzigd door jaxxil op 22 juli 2024 15:29]

Hoe jij 100% anti Rusland bent door propoganda, is ook hoe de Russen zich voelen.
Ik ben niet anti-Rusland. Ik ben anti-Poetin. Dit is niet door propaganda, maar omdat ik al een hele tijd geleden naar Rusland gereisd ben en met de mensen daar gesproken heb, en gezien heb hoe het daar aan toe gaat.
Waarom Oekraine steunen? Hun gingen samen met NAVO in zee om deze oorlog aan te gaan. NL is lid van de NAVO en koos voor oorlog.
De NAVO is niet de oorzaak van deze oorlog. Dat is duidelijk te zien, want als de NAVO inderdaad stond te popelen om Rusland binnen te vallen, zoals Poetin claimt, dan heeft Poetin de NAVO een gouden casus belli overhandigd met zijn invasie. In plaats daarvan heeft Poetin er juist op durven wedden dat de NAVO geen oorlog zou beginnen als hij Oekraïne zou binnenvallen.

[Reactie gewijzigd door jaxxil op 22 juli 2024 15:29]

Ik denk dat op dit moment Oekraïne vooral gebaat is bij meer/krachtiger wapens. Je moet er niet aan denken dat deze oorlog nog jaren duurt en steeds erger wordt en al helemaal niet dat Rusland wint en dan het volgende buurland binnenvalt. Zelfs puur financieel gedacht is dat denkelijk zinvol omdat ik vermoed (maar niet weet!) dat het geld dat nu aan wapens op gaat waarschijnlijk minder is dan later nodig voor de wederopbouw voor Oekraïne en dure energie voor ons.
Ah, ik zie dat ik het een beetje verkeerd bewoord heb: Met "niet in de oorlog" bedoel ik niet dat we moeten stoppen met wapens leveren, maar dat de levensstandaard in Oekraïne verhogen dit anti-propagandaeffect gaat hebben in Rusland waar meer wapens dat niet perse doen. Ben sowieso voor Oekraïne militair blijven steunen.
Iets wat je zou kunnen doen is hevig inzetten op Oekraïne helpen.
Dat is echter alleen mogelijk als Oekraïne toetreed tot de EU. Je ziet daarom in veel oost-europese landen de europese vlag ook prominent naast de landelijke vlag hangen (en de vele bordjes 'mogelijk gemaakt door de europese unie'). Zonder directe controle op de bestedingen zou het een bodemloze (corrupte) put worden, daar zorgt Rusland dan ook wel voor.

Ik ben het met je eens dat dit pad gelopen had moet worden maar dat is nu denk ik te laat. De EU heeft te laks gereageerd op de annexatie van de Krim en had deze strategie direct daarna moeten voeren. Putin zal nu alle investering in Oekraïne / toetreding tot het westen nu wegzetten als aanleiding tot de oorlog (als in, het westen is dit begonnen).

Ik ben ook iemand die voorstander is van 'leiden door voorbeeld'... Maar we hebben zelf ook nog genoeg bruggen te bouwen en dictator afhankelijkheden af te breken voordat we die rol kunnen vullen.
Ditto in Iran: sancties van hier tot Tokyo hebben niets gedaan om het regime te veranderen, maken wel het leven van de burgers moeilijker en houden het land armer, zodat het hopelijk o.a. minder wapens kan kopen,maar ook dat werkt maar beperkt. In Noord Korea zie dat in zijn extreemste vorm: straatarm land wat het geld dat het heeft besteed aan kernraketten.
Ja en als laatst zal het Iraneese regime overgenomen worden door het westen. Dat is ook in zekere zin het eind doel van het Westen maar ook van China en Rusland. Achter de facade zijn wij allen kwa politiek toch echt akelig hetzelfde.

Noord Korea wordt al jaren bedreigd. Zo willen meerdere partijen het land overnemen. Dus speelt Noord Korea de joker kaart door zich als een gek te gedragen. Zuid-korea is al verloren aan de Amerikanen, noord korea staat nog, maar voor hoe lang?

Wereld politiek. Heel lastig en maar moeilijk te begrijpen. Empathie is daar geen onderdeel van blijkt uit de geschiedenis.
Maar de boodschap "het kan beter dan dit" is absoluut funest voor hem als mensen er echt in gaan geloven.
Alleen jammer dat Poetin degenen die dit verhaal (zouden willen) vertellen, zijn (politieke) tegenstanders, monddood heeft gemaakt.
De meeste Russen leven op het platte land. De bewoners van de grote steden en de jongeren snappen wel wat er aan de hand is. De ouderen buiten de steden doen het zelfde als in de tijd van de USSR. De kop onder het maaiveld houden en niet op vallen, dan blijft die kop er het langste op zitten.
De russen op het 'platteland' snappen het zeker wel. Daar haalde men namelijk de meeste 'conscipts' vandaan en die hebben bij het begin van de invasie heel veel begrafenissen gehad.
Conscriptie was populair op het platteland vanwege het relatief hoge loon en lage risico. Dat is nu dus wel anders en daar zie je dus nu ook de meeste weerstand. Het is juist de steden (zoals Moskou) waar conscriptie laag gehouden wordt zodat daar de protesten in toom blijven.

https://twitter.com/TadeuszGiczan/status/1573977123920007175
Ah ja, ik formuleer het woord "snappen" verkeerd. Ik bedoel wel weten wat er aan de hand is maar gewoon negeren. Maar idd het is wellicht wat veranderd sinds ik video's gezien heb van mensen die benen breken om maar niet op te hoeven komen voor de dienstplicht.
Ik bedoel wel weten wat er aan de hand is maar gewoon negeren.
Ze hebben daar in Rusland een woord voor: Vranyo

Niet echt vertaalbaar maar deze zin beschrijft het goed:
“When I recently opened The New York Times and saw Vladimir Putin … walking out of the Black Sea with two nearly intact ancient amphorae in his hands, the vranyo alarm went off. … The smell of vranyo was so strong I had to put down the paper. … Putin was lying to us, we knew he was lying, he knew we knew he was lying, but he kept lying anyway, and we pretended to believe him.” — Elena Gorokhova in the New York Times, 2011
Of:
A Russian friend explained vranyo this way: ‘You know I’m lying, and I know that you know, and you know that I know that you know, but I go ahead with a straight face, and you nod seriously and take notes.’” — Liesl Schillinger in ForeignPolicy.com, Feb 2018

Het is een cultuurding... Moeilijk te begrijpen...
Juist, dat is exact wat ik bedoel, bedankt voor deze aanvulling, erg interessant. We liegen allemaal omdat de waarheid vertellen in sommige sociale gevallen echt ongewenst is. Zo heeft mijn vrouw in geen enkele broek die ze ook maar aan trekt "een dikke reet". De waarheid is dat ze nooit op Tweakers komt en in elke broek een dikke reet heeft. En zo heb ik die overigens (naar het liedje van sir mix-a-lot) het liefst.

Zo is het voor wereldleiders vaak ook onhandig om de waarheid te vertellen. Zo maakte JFK een deal met Nikita Khrushchev om tijdens de Cuba Crisis de raketten uit Cuba te krijgen. Rusland eist dat de VS de raketten uit Turkije weghaalt. Echter, dit was de VS allang van plan en had al gebeurd moeten zijn. Als Khrushchev dit aan de media zou openbaren dan zou JFK dit ontkennen, een deal sluiten kwam niet echt goed over. Bron een filmpje van de universiteit van Chicago, echter Poetin en Rusland hebben liegen tot een nieuwe sport verheven. Een speciaal woord als "vranyo" uit het meest corrupte land ter wereld verbaast me dan ook niks.

Why Leaders Lie: The Truth About Lying in International Politics with John Mearsheimer
www.youtube.com/watch?v=VPe5f5dcrGE&t

[Reactie gewijzigd door nullbyte op 22 juli 2024 15:29]

Haha, mooi antwoord!
Ik heb weer wat te kijken vanavond, thanks!
Uhm nee. Helaas snappen de Russen op het platteland het niet. Kijk maar eens op het youtube kanaal van 1420 wanneer hij wat mensen gaan interviewen op het platteland. Negen van de tien zijn nog "gewoon" op de hand van Poetin. Decennia van indoctrinatie aan het werk. Hij wordt zelfs uitgescholden en een lafaard genoemd omdat hij niet vrijwillig naar de kazerne gaat om zich aan te melden om te strijden voor het vaderland.. Ik vond het schokkend en triest.

P.S. het stond overigens haaks op de reacties in grote steden waar negen van de tien wel degelijk door hebben hoe het er aan toe gaat maar dat vaak niet, maar soms wel voor de camera willen delen.

[Reactie gewijzigd door Gormenghast op 22 juli 2024 15:29]

Kan goed zijn dat de propaganda roept "Het is overal kut". Ik heb toch altijd al begrepen dat het eerder is "Het Westen is slecht, wij zijn goed" (maar ik kan dan ook geen Russisch, dus ik kan niet nagaan of ze het allemaal wel correct vertalen en naar buiten brengen).
Als het Westen echt zo slecht is, dan moeten ze maar ondervinden hoe het is om te leven zonder alle producten die uit het Westen komen, net zoals dat wij nu met de hoge energieprijzen zitten...
Wij zouden ook graag wat hoop hebben, maar we kunnen ook niet doen alsof er niets gaande is. Het is nog altijd Rusland dat Oekraïne is binnengevallen.

[Reactie gewijzigd door MattiVM op 22 juli 2024 15:29]

"Het Westen is slecht", ja, "wij zijn goed", nee. Of in ieder geval, niet in grote of consistente mate. Dat is bijvoorbeeld waarom Poetin het niet erg vind dat iedereen vermoedt dat alle verkiezingen in Rusland compleet corrupt zijn. Het enige waar hij de gemiddelde Rus van moet overtuigen is dat de verkiezingen in andere landen ook compleet op losse schroeven staan, zodat Russen geen vertrouwen meer hebben in het concept van democratie zelf. Dan gaan ze niet meer naar de stembus of proberen om echte democratie op te zetten door bijvoorbeeld revolutie, en blijft hij lekker zitten.

Er zijn mensen die roepen dat Poetin geweldig is, en Rusland is de allerbeste, etc, maar de gemiddelde Rus heeft daar weinig boodschap aan. Het is daar best slecht gesteld met een hoop dingen en iedereen ziet dat. Toen ik daar een tijd geleden was zei een Rus tegen mij "Wij hebben hier in St. Petersburg een heel succesvol jaarlijks sociaal programma om het aantal daklozen te verminderen. Het heet 'winter'.". En er zijn aparte kerkhoven voor jonge mensen die zich doodgezopen hebben aan zelfgestookte alcohol. Maar ook de mensen die constant roepen dat Poetin geweldig is en Rusland super hebben een functie, namelijk dat als een Rus iemand uit het Westen tegenkomt die zegt dat het daar zoveel beter is dat ze die dan niet geloven. "Daar heb je er zo een", is het idee. De situatie is venijnig. Verslagenheid van de bevolking is nationaal beleid, dat is 1 van de redenen waarom het leger het relatief zo slecht doet.

Goed, daarbij moet ik wel zeggen dat ik geen Rusland expert ben oid, dus als er iemand is die wel is verbeter me vooral. Ik ben er geweest, heb er over gelezen, en heb een vak gedaan op de universiteit, maar daar heb ik ook veel mensen ontmoet die zoveel meer weten dan ik. Echter sinds de oorlog is begonnen hoor ik een hele hoop wat totaal niet overeenkomt met wat ik geleerd heb, dus voel ik me toch geneigd om even hier over te praten.
Ja, en het westen hoort steeds dat de Chinezen en de Russen slecht zijn.

Toen de Russen nog een businesspartner waren voor het westen waren ze wel lief en netjes. Nu de deals mislukt zijn, zijn ze plots de gemenerik.

Zo ook met Turkije en hun president Erdogan. Die heeft ook bloed aan zijn naam en het volk weet dat ook. Alle tegenpartijen zijn 'verwijderd.' Vraag het maar is aan de Turken van een hogere kast. Die hebben dit vaak zelf meegemaakt. Maar nu is Turkije plots weer bevriend met de EU en is Erdogan plots een lieve man.

Ja, een NBA-ster, turk, dat publiekelijk vervolgd wordt voor jaren. Hij staat zelfs op de 'lijst' omdat hij niet voor Turkije wilde spelen. Al zijn familie is daardoor ook in de knel geraakt. Vind jij dat kunnen?
https://www.washingtonpos...anter-renditions-critics/

Dat NVIDIA staakt met de activeiten omtrent de oorlog, ik vind dat goed. Maar ze mogen dan ook een Oekraine steunen. Doen ze dat wel, dan zijn ze toch gekleurd bezig. Toch weer wat om over na te denken als bedrijf.
Alle tegenpartijen zijn 'verwijderd.
Erdogan speelt het zelfde spelletje als Poetin.
Ja, en het westen hoort steeds dat de Chinezen en de Russen slecht zijn.
Dat horen we echt niet hoor. Het gaat niet over de burgers.
dan krijgen we gewoon een nieuwe despoot uit de politieke elite die exact hetzelfde is.
Die past wellicht na een gewelddadige opstand dan nog wel even op voordat het zijn hoofd op een spies is.
Daarnaast is er de FSB, de opvolger van KGB. Deze dienst is erg effectief geweest in het in stand houden van het regime en onderdrukken van de bevolking. Er is bijna geen Rus die (voor een camera) een slecht woord over Putin of Rusland durft uit te spreken, uit angst voor consequenties voor hunzelf of familie.
Russische propaganda is niet zo zeer gericht op "Poetin is geweldig"
Dat is nadrukkelijk wel het geval.
Je ziet ook dat putin absoluut nergens de schuld van krijgt.
Alsof de burger iets te zeggen heeft over het beleid van de overheid/Poetin.
In ons eigen land hebben we toch ook niets te zeggen over de overheid behalve misschien met de verkiezingen.
Ik denk dat protest echt wel snel de kiem gesmoord wordt. Zie oa ook China en hun burgeronderdrukking.
De burger heeft altijd iets te zeggen. Kijk de grote revoluties en burgeroorlogen maar na.

Of het nu alleen propoganda of ook gewoon de kijk van burgers op de wereld is. Maar de gemiddelde Rus steunt dit bewind.

Kijk alle opinies, peilingen en journalisten maar na. Een kleine groep ( wel steeds groter wordende) verzet zich, de rest denkt echt dat Oekraine Russische burgers onderdrukten in de Donbas en dat dit een reddingsoperatie is.

Onlangs nog een leuke NRC Podcast over gehoord. Over Russische burgers in de grensregio’s die eigenlijk niet snappen waar de Oekrainers nu zo boos zijn.
Hoe weet de NRC dan? Die hebben zich, net als zo'n beetje alle andere media, volledig teruggetrokken uit dat gebied.
Die hebben daar nog een correspondent, een Nederlandse. Die nog werkzaam is in Rusland. Misschien even opzoeken:

https://podcasts.apple.co...460234936?i=1000580382052

Edit: Zei dat het een journalist was, is een correspondent*

[Reactie gewijzigd door RobertPeterson op 22 juli 2024 15:29]

Dan moet je je toch echt beter in de geschiedenis inlezen. Burger oorlogen en revoluties zijn in de geschiedenis voor het grootste gedeelte geregisseerd /ge-orkestreerd. Een grote groep mensen is namelijk erg gemakkelijk op te zwepen en te gebruiken door een selecte groep.
De Russische revolutie is aangestuurd door Trotski, Stalin, Lenin en nog een paar anderen.
In duitsland heeft Hitler het volk gebruikt voor een ommezwaai en is democratisch aan de macht gekomen. En zo kun je elke revolutie / burgeroorlog een paar mensen aanwijzen die het in gang hebben gezet en erdoor aan de macht zijn gekomen. Zelfs ons koningshuis.
Natuurlijk zijn er altijd mensen aan te wijzen in opstanden? Maar het gaat toch over de onvrede van bevolking die gemobiliseerd wordt. Zo zou Navalny dit nu een opstand kunnen mobiliseren als hij niet vast zat. Wanneer Navalny dan aan de macht komt maakt toch de opstand niet minder belangrijk? Ik snap je standpunten jegens mij niet echt?

Ik zeg nergens dat de mensen die iets in gang zetten niet aan de macht mogen komen, of er baat bij hebben? Ik geef alleen aan dat wanneer de burgers in grote getallen worden gemobiliseerd dat er bijna nooit een regime standhoud.

Sri Lanka nog als laatste voorbeeld.

[Reactie gewijzigd door RobertPeterson op 22 juli 2024 15:29]

"Elke revolutie wordt bedacht door romantici, uitgevoerd door fanatici, maar vruchten ervan worden door verstokte schurken geplukt."
De huidige schurk in Rusland kan bijna niet overtroffen worden dus laat die nieuwe maar komen. Is altijd een verbetering.
Hij ook niet bij zijn voorgangers 😜
Die protesten werden in Oekraïne in 2014 ook hardhandig in de kiem gesmoord. Of althans een poging tot.
En in Iran gaat het ook niet bepaald vredig eraan toe.
En zo zijn nog vele andere voorbeelden te vinden waarbij het volk in opstand komt (1917 Rusland) en de machthebbers afzetten. Punt is alleen dat de meesten in Rusland het allemaal wel best vinden, of in ieder geval vonden totdat ze of hun zonen werden opgeroepen. Dezelfde reden waarom wij nog steeds Rutte hebben. Mensen vinden het ok genoeg om niet voor te sterven.

[Reactie gewijzigd door Caelorum op 22 juli 2024 15:29]

Ik vind Rutte geen oké premier. ik vind hem een fantastische premier.

Je weet trouwens dat Rutte zijn partij democratisch is gekozen hè? Als burgers hem geen goede leider vinden, kunnen ze op een andere partij stemmen. Een fysieke volksrevolutie waar je je als burger het risico neemt om te sterven is niet bepaald nodig.

[Reactie gewijzigd door MennoE op 22 juli 2024 15:29]

Tsjah, maar je kan je de vraag stellen: hoe democratisch is Rute verkozen? Hoeveel Nederlanders hebben op hem specifiek gestemd? Van hen die op coalitiepartners gestemd hebben, hoeveel daarvan zouden dat gedaan hebben als zij vooraf wisten dat die partners Rutte opnieuw premier zouden laten worden?

Het is eenvoudig om te zeggen dat Rutte democratisch verkozen is, dat is hij namelijk niet. Hij is wel in functie kunnen blijven door allerhande verschillende processen die op democratische manier tot stand zijn gekomen. Het is ook maar de vraag dat, wanneer je een volksbevraging zou doen, een meerderheid voor Rutte zou zijn.
Heel democratisch.
https://www.kiesraad.nl/a...rverkiezing-17-maart-2021

Heeft veruit de meeste voorkeurstemmen. Bijna 2 miljoen.
Het Nederlandse meerpartijen systeem is ook veel democratischer dan het twee partijen systeem dat je in veel landen hebt.
Dat laatste zeg ik toch?
Nee je zegt dat we Rutte hebben omdat we hem oké genoeg vinden om niet te sterven. Daarmee zeg je dat we niet bereid zijn een levensgevaarlijke revolutie te starten om hem af te zetten. In Nederland hoef je echter geen revolutie te starten als je een leider niet oké vindt. Je kunt gewoon anders stemmen.
Dat er ook een andere optie is wil niet zeggen dat je niet ook via een opstand/revolutie dit kan afdwingen.
Prachtig verhaal behalve als je niet bij de meerderheid hoort ;)

Ik vind Rutte een waardeloze leugenachtige bal die ik liever gisteren als vandaag zie vertrekken.
Ik heb nog nooit op hem gestemt maar toch komt hij steeds weer terug :+

Geen idee hoe het in Rusland zit met de verhoudingen, maar zelfs al zou er daar een democratisch systeem zijn, als de meerderheid het wel eens is met de huidige richting gebeurd er dus niks.
Ik moet zeggen dat de oppositie in Nederland heeft ook niet een heel sterke boodschap heeft. Populistisch rechts is knettergek en geeft niet echt de indruk dat ze ooit verantwoord kunnen besturen. Links gelooft nog in allermaal achterhaalde sprookjes. Geen wonder dat mensen denken, dan maar VVD. Ik ben zelf redelijk centraal maar er is weinig te kiezen als ik eerlijk ben. Nergens echt duidelijke visie of moed.
Klopt: Churchill zei het al: "... Indeed, it has been said that democracy is the worst form of Government except all those other forms that have been tried from time to time." Maar wie beter ideen heeft mag het zeggen!
Wie hebben er dan op hem gestemd? Je kunt Nederland niet vergelijk met Rusland, want je stemt hier op een partij, niet op een presidentskandidaat.
Nee je stemt op een persoon uit een partij. En dat je niet de premier kunt kiezen weet ik. Daarom zeg ik ook: "Als burgers hem geen goede leider vinden, kunnen ze op een andere partij stemmen."
Oké, je stemt op een persoon uit de partij, maar ook als 85% van de VVD-stemmers op een ander persoon had gestemd, dan was de kans nog steeds groot dat Rutte premier was geworden. In die zin bedoel ik dat je weinig invloed hebt op wie de premier wordt.

En ja, je kunt op een andere partij stemmen, maar wat nu als je idealen bij de VVD liggen maar niet bij Rutte? Moet je dan op een partij stemmen waar je het veel minder mee eens bent alleen uit protest? Ik zou dat niet doen. (Ik heb overigens ook niet op de VVD gestemd, maar als het 'mijn' partij zou betreffen, dan zou ik niet zomaar mijn idealen opzijschuiven alleen omdat de partijleider me niet aanstaan.)

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 15:29]

Haha, nu vind ik je wel wat overdreven. De originele post gaat over dat Rutte nog steeds premier is omdat wij burgers hem 'oké genoeg vinden om niet dood te willen gaan [in een volksrevolutie]'. Ik zeg vervolgens dat je in Nederland, anders dan in landen met dictatoriale regimes, geen revolutie hoeft te starten met levensgevaar, maar je gewoon anders kunt stemmen. Vervolgens bespreek jij de situatie dat je de premier niet wilt, maar de partij wel, zodat je feitelijk niet echt anders kunt stemmen. De situatie die jij bespreekt zal zich echter never nooit voordoen. Je zou dan dus eigenlijk het zo oneens met de premier moeten zijn dat je bereid zou zijn mee te doen met een volksrevolutie waarin je zou kunnen sterven en dat je dat verkiest boven het stemmen op een ander partij, omdat je wel de partij die deze premier heeft afgevaardigd wilt steunen. Als je zóveel haat hebt tegen de premier dat je een revolutie met levensgevaar wilt starten, dan zal je hoogstwaarschijnlijk niet de partij steunen die deze premier heeft afgevaardigd.
Wat een onzin. Denk je nou echt dat ze zich in het Kremlin bezig houden met de niet gearchiveerde sms'jes van Rutte? Die hele Rutte beschouwen ze als compleet irrelevant in hun wereldbeeld.
Je onderschat de situatie vrees ik.
Ook in België zijn al genoeg Russische hacks ontdekt.
Het is een vorm van oorlogsvoering.
Dat laatste, daar ben ik het sowieso mee eens. Informatie is vandaag de dag meer dan ooit goud waard, maar in dit specifieke geval is het nog maar de vraag of de sms'jes van Rutte ook maar enige waarde hebben voor Poetin of het Kremlin, en dat waag ik te betwijfelen, in ieder geval tot anders wordt bewezen middels onderzoek. We kunnen wel van alles en nog wat gaan verzinnen betreffende waar die berichten over gingen, maar daadwerkelijk er iets over weten doen we niet, dus dat laat ik voorlopig maar even aan de experts over... ;)
Het kan potentieel ja.
Stel dat uit die smssen blijkt dat hij zijn vrouw bedriegt met een andere?
Dan kan dit als chantage middel gebruikt worden.
Of dat er omkoop praktijken gebeuren of zo.

Potentieel kan het iets waard zijn. Dat is bij ieder bekend persoon zo.
Ja, er kan altijd wel iets tussen zitten, maar gezien Rutte zijn reputatie, die ondanks alle "vergeten" uitspraken en dit kleine debakel nog steeds redelijk vlekkeloos is, is het nog maar de vraag in hoeverre iemand als hij te chanteren is op basis van zijn eigen zaken of privé leven. Al zal er over dat laatste denk ik weinig tot niets in die sms berichten te vinden zijn.
Stille waters, diepe gronden zeker? :)
Wie weet. Maar volgens mij is de man privé net zo saai als hij ook op professioneel gebied overkomt. ;)
Je snapt het niet. Het Russische narratief werkt alleen als ze voorbeelden kunnen aandragen, zowel naar het binnenland als naar Nederlanders bij wie de Russen onrust willen creëren. Het is dus niet alleen om Russen onder controle te houden, maar ook om onrust te veroorzaken in het buitenland.
Wat valt er te snappen? Dan had je het beter/duidelijker moeten vermelden. Nu kwam het op mij over alsof je beweert dat het Kremlin/Poetin interesse heeft in of belang heeft bij de misstappen van Rutte met betrekking tot deze verwijderde sms berichten, en dat is simpelweg niet het geval.

En met dit soort simpele voorvallen kunnen ze weinig schade toe brengen aan de rust van het Nederlandse volk, dus dat is ook helemaal niet van toepassing. Dan hebben ze toch echt wel iets groters/ergers nodig, om herrie in andere landen zoals Nederland te kunnen schoppen.
Illegale handelingen/crimineel gedrag vind ik echt zwaar overdreven. Een sms verwijderen die wellicht eigenlijk gearchiveerd had moeten worden is nauwelijks een boete waard. Het is niet alsof hij daarmee hoogverraad heeft gepleegd. Nou ben ik ook niet Rutte's allergrootste fan, maar uit jouw reacties spreekt bijna een soort haat voor de man. Als dat zo is, dan is dat knap zielig, en moet je de volgende keer gewoon beter stemmen, of met meer mensen samen op een andere partij stemmen. In ieder geval hebben we die vrijheid hier nog, dus we krijgen de premier die de meerderheid wil. Dat kan je van de Russen absoluut niet zeggen...

En nogmaals: als je echt denkt dat dit Poetin interesseert, dan zit je er toch echt naast, want niet alleen onze premier maar ook ons hele land betekent helemaal niets voor Poetin. We zijn niet meer dan een klein vlekje op de kaart, wat hen betreft. Ze zijn hooguit geïnteresseerd in onze technologie of geheime dienst, maar verder niet, want de Nederlandse samenleving ontwrichten/onrust hier veroorzaken dient hen geen enkel doel. Dat soort handelingen hebben veel meer nut in de grotere NAVO landen, waardoor de effecten ervan ook doorstromen naar andere NAVO partners.
Ik ben alles behalve. Kan ik mij in mijn vakgebied sowieso niet veroorloven... ;)

En een appel stelen is ook een "illegale handeling", dus je punt is nog steeds net zo waardeloos als daarvoor, want er is een wereld van verschil tussen de ene overtreding en de andere, al zijn ze beiden volgens de regels van de wet niet toegestaan.

Nogmaals: het lijkt er heel sterk op dat jouw haat/ongenoegen over Rutte jouw objectiviteit dermate beïnvloedt, dat je met allerlei halve feitjes jouw waarheid probeert te forceren.

Ook zou ik me nog even wat beter inlezen in wat precies whataboutisme betekent, want je hanteert het begrip volkomen verkeerd. Letterlijk NERGENS zeg ik dat het niet erg is wat Rutte doet omdat iemand anders het ook doet, en ik ben ook niet de aandacht aan het verleggen van Rutte naar iets anders. DAT zou namelijk wel whataboutisme zijn.

Het enige dat ik doe, is een feitelijk waarde oordeel vellen aangaande wat Rutte heeft gedaan, en de simpele waarheid is dat als het echt zo vreselijk crimineel was geweest, dat er dan wel serieuze consequenties aan hadden gehangen, en aangezien dat niet het geval is, lijkt me de conclusie wel duidelijk. ;)

Kortom: even je anti-Rutte petje af doen, rustig ademhalen en even logisch nadenken, wie weet kom je dan nog wel eens tot een gedachte met een wat lager aluminiumhoedjes-gehalte... :P
"En een appel stelen is ook een "illegale handeling", dus je punt is nog steeds net zo waardeloos als daarvoor, want er is een wereld van verschil tussen de ene overtreding en de andere, al zijn ze beiden volgens de regels van de wet niet toegestaan."
Een appel stelen is wel even iets anders dan communicatie dat de staat en toebehoort te vernietigen. Het is niet hetzelfde, vergelijk het ook niet als dusdanig.

"Nogmaals: het lijkt er heel sterk op dat jouw haat/ongenoegen over Rutte jouw objectiviteit dermate beïnvloedt, dat je met allerlei halve feitjes jouw waarheid probeert te forceren."
Ik heb geen haat tegen Rutte. Wel moet een leugenaar gewoon exposed zijn. Er zijn bij mij geen halve feiten. De archiefwet is overtreden. En Rutte heeft hier over gelogen in het debat van 19 mei. Dat zijn feiten die je zelf kan checken.

"Ook zou ik me nog even wat beter inlezen in wat precies whataboutisme betekent, want je hanteert het begrip volkomen verkeerd. Letterlijk NERGENS zeg ik dat het niet erg is wat Rutte doet omdat iemand anders het ook doet, en ik ben ook niet de aandacht aan het verleggen van Rutte naar iets anders. DAT zou namelijk wel whataboutisme zijn."
Dat doe je wel: "In ieder geval hebben we die vrijheid hier nog, dus we krijgen de premier die de meerderheid wil. Dat kan je van de Russen absoluut niet zeggen..." Je introduceert een tegenstelling om Rutte's actie te bagatelliseren en door de aandacht te verleggen naar de vrijheid die er in Rusland is t.o.v. Nederland. Een klassieke Whataboutism.

"Het enige dat ik doe, is een feitelijk waarde oordeel vellen aangaande wat Rutte heeft gedaan, en de simpele waarheid is dat als het echt zo vreselijk crimineel was geweest, dat er dan wel serieuze consequenties aan hadden gehangen, en aangezien dat niet het geval is, lijkt me de conclusie wel duidelijk."
Dat deed ik ook, op een reactie van iemand anders. Waar jij dan weer met een heel ander verhaal op reageert. Mijn stelling is dat Rusland er baat bij heeft als Rutte de wet overtreedt en de democratie ondermijnt zoals hij dat al jaren doet. Jij gelooft dat niet, dat mag. Maar kom dan niet met een whataboutism.

Kortom: even teruglezen wat mijn originele reactie was, jouw reactie daarop, en dan realiseren dat het niet geoorloofd is van Rutte om de wet te overtreden, daar vervolgens over te liegen puur omdat Rusland nog erger is. Ik geloof overigens niet in complotten. Wel in integriteit. Hoe minder integer Rutte is, hoe meer voedingsbodem er is voor anti-overheid retoriek. Rutte creëert daarmee een voedingsbodem voor het narratief van het Kremlin. Overigens niet bewust, maar gewoon uit onkunde.
Nogmaals: je zal mij nergens horen zeggen dat Rutte niets fout heeft gedaan, en ik ben ook niet bepaald een supporter van de man, maar ik vind het wel overdreven als we wat hij gedaan heeft gaan beschouwen als een soort grove misdaad, terwijl het eerder gewoon een stomme fout is, die tegelijkertijd ook een overtreding van de regels is. Vandaar ook mijn weliswaar ietwat versimpelde vergelijking met het stelen van een appel. Voor zover ik het begrepen had, waren lang niet al die sms-jes van zwaar belang, zelfs al hadden ze eigenlijk allemaal gearchiveerd moeten worden. Ik denk dat niemand wakker ligt van een sms uitwisseling tussen twee politici die bijvoorbeeld gaat over na de vergadering even een biertje drinken...

Niet dat ik alles geloof wat Rutte zegt, absoluut niet, want met al zijn "vergeten" uitspraken heeft hij dat voordeel van de twijfel allang niet meer, maar hij heeft in dit geval wel aangegeven de belangrijke/belangrijkste sms'jes wel bewaard te hebben, dus wellicht moeten we eerst eens even afwachten of daar nog een officieel antwoord op komt middels een onderzoek dat mogelijk aan kan tonen of hij wederom de boel aan het belazeren is of niet. Tot die tijd wacht ik even met het zelf voor rechtertje spelen.. ;)

Ik bagatelliseer overigens niets, ik wilde met de vergelijking enkel maar onderstrepen wat ik hierboven ook al zeg: het is geen kapitale misdaad, en als je zo tegen Rutte bent, dan is er hier in Nederland in ieder geval een vrije en eerlijke manier om de partij die je wel aanspreekt te steunen. Dat had ik ook kunnen zeggen zonder Rusland te noemen, maar jij haalde zelf ook Rusland aan, dus zodoende kwam dat idee in mijn hoofd, en daarnaast het irriteert me vaak als er zoveel kritiek komt op ons systeem en dan komen er ook vaak klaagzangerijen bij over het kwijt raken van vrijheid, maar we moeten wellicht ook eens beseffen dat we het hier echt lang zo slecht niet hebben, dus dan maak je de vergelijking met een echt beperkende samenleving al snel.

Als dat enigszins off-topic was, dan my bad, maar dan is dat maar zo.

[Reactie gewijzigd door ThanosReXXX op 22 juli 2024 15:29]

"Nogmaals: je zal mij nergens horen zeggen dat Rutte niets fout heeft gedaan, en ik ben ook niet bepaald een supporter van de man, maar ik vind het wel overdreven als we wat hij gedaan heeft gaan beschouwen als een soort grove misdaad, terwijl het eerder gewoon een stomme fout is, die tegelijkertijd ook een overtreding van de regels is. Vandaar ook mijn weliswaar ietwat versimpelde vergelijking met het stelen van een appel. Voor zover ik het begrepen had, waren lang niet al die sms-jes van zwaar belang, zelfs al hadden ze eigenlijk allemaal gearchiveerd moeten worden. Ik denk dat niemand wakker ligt van een sms uitwisseling tussen twee politici die bijvoorbeeld gaat over na de vergadering even een biertje drinken..."
Nogmaals, wat ik van Rutte vind doet er niet toe. En de woorden grove misdaad heb ik nooit in de mond genomen. Hij overtreedt de wet en liegt er over. Dat zijn feiten. SMSjes verwijderen die mogelijk zaken onthullen die zijn positie in gevaar brengt (of niet!) is echt van een hele andere orde dan de wet overtreden door het stelen van een appel. Dat moet ook jij je toch realiseren.

"Niet dat ik alles geloof wat Rutte zegt, absoluut niet, want met al zijn "vergeten" uitspraken heeft hij dat voordeel van de twijfel allang niet meer, maar hij heeft in dit geval wel aangegeven de belangrijke/belangrijkste sms'jes wel bewaard te hebben, dus wellicht moeten we eerst eens even afwachten of daar nog een officieel antwoord op komt middels een onderzoek dat mogelijk aan kan tonen of hij wederom de boel aan het belazeren is of niet. Tot die tijd wacht ik even met het zelf voor rechtertje spelen.. ;)"
Uiteraard wachten we verder onderzoek af. Ik kan niet eens eigen rechter spelen gezien mijn uitspraken geen juridische basis zullen hebben. Echter was mijn reactie op iemand z'n uitspraak dat Rutte wel een fantastische premier zou zijn. Mijn definitie van fantastisch is absoluut niet toepasbaar op Rutte gezien zijn aangetoonde en bewezen wangedrag van de afgelopen 12 jaar. Iets waarvoor vele van zijn ministers en staatssecretarissen het veld hebben moeten ruimen en zijn vorige kabinet gevallen is. Echter gaat het wangedrag blijkbaar gewoon door.

"Ik bagatelliseer overigens niets, ik wilde met de vergelijking enkel maar onderstrepen wat ik hierboven ook al zeg: het is geen kapitale misdaad, en als je zo tegen Rutte bent, dan is er hier in Nederland in ieder geval een vrije en eerlijke manier om de partij die je wel aanspreekt te steunen. Dat had ik ook kunnen zeggen zonder Rusland te noemen, maar jij haalde zelf ook Rusland aan, dus zodoende kwam dat idee in mijn hoofd, en daarnaast het irriteert me vaak als er zoveel kritiek komt op ons systeem en dan komen er ook vaak klaagzangerijen bij over het kwijt raken van vrijheid, maar we moeten wellicht ook eens beseffen dat we het hier echt lang zo slecht niet hebben, dus dan maak je de vergelijking met een echt beperkende samenleving al snel."
Ik heb ook niet gezegd dat het een kapitale misdaad is. Ik vind de combinatie de wet overtreden, het weten dat je dat doet en er vervolgens over liegen, dat vind ik wel erg. Het is namelijk niet nodig. Ook niet in Nederland. En dan boeit het mij verder helemaal niets dat het in Uganda, Rusland, China waar dan ook allemaal veel erger is en dat we daarom maar blij moeten zijn dat het in Nederland allemaal relatief goed geregeld is. Dat legitimeert de acties van Rutte niet, dus waarom zou je dat erbij halen? Dat is toch wel degelijk een Whataboutism.
Mark handelt fout en liegt daar bewust over. Dat Pietje aan de overkant van de straat nog veel erger is is niet relevant. Pietje is namelijk mijn premier niet.
Ik zeg ook niet dat jij specifiek zegt dat Rutte een zware misdaad heeft begaan, maar als we zo zwaarmoedig gaan doen om verwijderde sms berichten, ZELFS al is dat officieel tegen de regels, dan vind ik dat persoonlijk wel ietwat overdreven. Er is overigens ook in meerdere praatprogramma's en/of media al aan de orde gekomen dat we simpelweg niet precies weten wat hij allemaal verwijderd heeft.

Maar in wat er nog terug te halen viel en/of wat er nog wel gearchiveerd was, stonden bij wijze van spreken ook gewoon berichtjes waarin werd gesproken over even wat drinken na de besprekingen en dat soort zaken, dus lang niet al die sms'jes, en wellicht ook lang niet alle verwijderde, bevatten belangrijke informatie.

Dat maakt het nog steeds niet minder fout, ik vind alleen dat zo focussen op hoe erg het allemaal is, toch iets te veel van het goede, maar wellicht is dat puur mijn eigen manier van naar dit soort dingen kijken. Ik vind dat er momenteel, ook in ons eigen land, wel ergere en/of belangrijkere dingen zijn om me zorgen over te maken dan de zoveelste stomme fout van Rutte...

[Reactie gewijzigd door ThanosReXXX op 22 juli 2024 15:29]

Ok nou ja dan staan we blijkbaar beide totaal anders in de wedstrijd. Ik vind het best wel een ding dat we een premier hebben die keer op keer betrapt wordt op leugens. Een regering dat een historisch laag rapportcijfer krijgt van haar burgers, dat is wat mij betreft zorgwekkend. Ben dan toch benieuwd wat jij belangrijker vindt dan de integriteit en betrouwbaarheid van de premier en zijn regering.
Begrijp me niet verkeerd: ik vind het een enorme eikel, en ik heb ook op politiek vlak helemaal niets met hem, maar ik maak wel onderscheid tussen wat bijvoorbeeld hij fout doet, en (als we het dan even puur binnen de landsgrenzen houden), andere politici die veel meer omstreden zijn. Geen enkele fout praat de andere goed, dat ben ik volledig met je eens, maar net zo goed als je een inbreker een andere straf geeft dan een moordenaar, vind ik wel dat er een onderscheid moet zijn in hoe erg we iets nu daadwerkelijk zouden moeten vinden, in plaats van gelijk moord en brand te schreeuwen om iets dergelijks als dit.

En even voor de duidelijkheid: dat is wederom geen directe vinger naar jou, maar in algemene zin zie ik toch wel een soort kanteling richting meer extremiteit richting overheid en ambtenaren, waarbij alle dingen over één kam worden geschoren, of het nu een kleine of grote fout betreft, en volgens mij moeten we wel met een heldere bril blijven kijken en niet simpelweg een soort standaard label van "de zoveelste en dus even erge fout" erop plakken. Dat is mij iets te generaliserend.

Maar goed, uiteindelijk is dat zoals gezegd slechts mijn mening, dus we hoeven het uiteraard niet per sé met elkaar eens te zijn. Zo lang we er maar op een enigszins redelijke manier over kunnen praten, en zo te zien is dat wel aardig gelukt. ;)
Haha, nu doe je het toch weer he, een whataboutism;
"maar ik maak wel onderscheid tussen wat bijvoorbeeld hij fout doet, en (als we het dan even puur binnen de landsgrenzen houden), andere politici die veel meer omstreden zijn."
Dat geeft Rutte niet het recht om ook foute dingen te doen. Het maakt tevens zijn leugens en foute handelen niet minder erg.
Volgens mij zeg ik dat ook heel duidelijk:
Geen enkele fout praat de andere goed, dat ben ik volledig met je eens..
Maar dan wel met de absoluut belangrijke nuance:
...maar net zo goed als je een inbreker een andere straf geeft dan een moordenaar, vind ik wel dat er een onderscheid moet zijn in hoe erg we iets nu daadwerkelijk zouden moeten vinden
Dat betekent, in ieder geval zoals ik het bedoel, nog steeds niet dat ik het goedkeur, maar ik wil wel een terecht oordeel ergens over kunnen vellen of zien, op basis van de ernst van de overtreding, en niet zo'n extreem zwart/wit oordeel als fout is fout en dus basta. Dat is gewoon te kortzichtig, sorry.

Maar goed, zelfs binnenlandse politici met elkaar vergelijken is dus ook al de aandacht verplaatsen? Hm... het wordt er zo niet bepaald makkelijker op om gewoon aan de hand van wat relevante voorbeelden te discussiëren... ;)

Nou, laten we het dan verder maar hier bij laten. Agree to disagree en dat soort dingen...
Alsof je in Rusland een wbo verzoek kan indienen 8)7. Of nog mooier, dat Putins sms'jes netjes gearchiveerd worden :D.
Nee dit is echt van een totaal andere orde. Tuurlijk zal Putin elk schandaal aangrijpen om zichzelf goed naar voren te laten komen. Maar in elke regering is er wel iets (daar heb je ook de oppositie om dat uit te vergroten), en dus zal Putin altijd genoeg voeding hebben. Rutte's sms'jes boeien dus totaal niet in dit verhaal.

[Reactie gewijzigd door Edsger op 22 juli 2024 15:29]

In tegenstelling tot de Russen kan jij wel uw mening geven en wordt je niet opgepakt omdat je het niet eens bent.
Bovendien kan je ook uw leiders verkiezen eens in de zoveel jaar.
Hoe is dat relevant? Mijn punt is dat door Rutte z'n fouten het narratief van het Kremlin tractie kan krijgen in Westerse landen, waaronder ook Nederland. Dat er in Rusland geen WBO verzoek ingediend kan worden is daarin totaal niet relevant. Dat Rusland totalitair is en weinig tot geen vrijheden kent, daar zijn we het allemaal wel over eens. Dat is zelfs de reden dat er zo'n Kremlin narratief bestaat. Die moet je niet voeden door je (Rutte) eigen politieke positie belangrijker te achten dan het belang van het land. Een Nederlandse premier zou juist moeten tonen dat het Kremlin narratief niet klopt, oftewel, niet foutief handelen en daar vervolgens ook over liegen.
Jij hebt wel heel onrealistische verwachtingen van een politieker...
Geen fouten maken en niet liegen?
Laten we wel ernstig blijven ;)
IJdele hoop m'n beste. Maar laten we in ieder geval de insteek hebben om niet fout te handelen en te liegen. Dus ja, ik verwacht in eerste instantie dat een politicus niet liegt en bedriegt.
Ik hoop het met je mee...
‘ok genoeg om niet voor te sterven’ is jammergenoeg heel pessimistisch, maar wel de werkelijkheid inderdaad.
Protest kan wel degelijk leiden tot grote veranderingen (Franse Revolutie, Februarirevolutie etc.). Alleen waren deze revoluties zeer bloedig. Het komt netto neer op de vraag of iemand zijn leven wilt wagen voor verandering. Ik denk door de (gedeeltijke) mobilisatie dat de Rus eerder is geneigd om (wellicht) verandering op te eisen.
Sterker nog, in de Guardian werd een verhaal gezet dat speculeerde dat in geval van een opstand tegen Putin een burgeroorlog met nucleaire wapens aan beide zijden mogelijk is... iets met regen en drup!
https://www.theguardian.c...areful-what-they-wish-for
Klopt.

Al valt er ook wel iets te zeggen over het standpunt van (het gros van de) Russische bevolking dat niet tegen de oorlog is... toch niet principieel. De enigen die er wel tegen zijn, zijn diegenen die er persoonlijk ongemak door ondervinden. (en een kleine minderheid van meer Oekraïens-gezinde, eventueel Westers-gezinde Russische onderdanen)

[Reactie gewijzigd door PinusRigida op 22 juli 2024 15:29]

Hedendaags China bestaat enkel omdat de communisten toendertijd de boeren en andere groepen bij elkaar hebben gehaald om de huidige regering neer te halen. Dus zelfs China moet oppassen. Als de mensen daar niet tevreden blijven, hebben ze hetzelfde probleem.
Probleem is dat je als burger het grote geheel niet meer kunt over zien net zoals de regering het ook niet meer kan en ze nu in kleine stukjes hun eigen ideen (Lees portemonee) gaan vullen. Als burgers zich er mee gaan bemoeien wordt het een nog grotere puinhoop kijk maar naar de boeren acties (Zij overzien ook niet het grotere probleem wat al jaren speeld),

Je zou juist weer terug moeten naar een systeem waar onbetaalde hun passie uitoefenen en het beleid daar mee maken op basis van gefundeerd onderzoek.
In ons eigen land hebben we toch ook niets te zeggen over de overheid behalve misschien met de verkiezingen.
https://nl.wikipedia.org/wiki/Medeplichtige

Ik denk dat protest echt wel snel de kiem gesmoord wordt. Zie oa ook China en hun burgeronderdrukking.
De protesten heb ik eens van dichtbij gezien (jaren terug). Toen waren er misschien honderden demonstranten maar daar stonden zeker duizend militairen omheen, klaar om in te grijpen. Als je die op de camera zet, dan ben je je camera kwijt en ga je het busje in. Iedereen daar kende de regels...

Later zag ik de beelden op TV (in Nederland) en het gaf zo'n scheef beeld van wat er echt gebeurde. Best een realisatie moment dat nieuws altijd gekleurd is.
Wanneer je in Rusland gaat protesteren heb je kans opgepakt te worden en voor jaren achter de tralies te verdwijnen. Alle oppositie is de laatste jaren of vermoord of zit in de bak. Je kan het de gemiddelde Rus niet kwalijk nemen niets te doen. Daarnaast is er een grote groep (vooral ouderen) die niet goed geïnformeerd is over wat er werkelijk gaande is, de propaganda daar draait op volle toeren en veel mensen hebben geen toegang tot alternatieve media.
Andersom is de alternatieve media, althans als we het hebben over buitenlandse, momenteel ook niet 100% betrouwbaar aangezien die zich allemaal hebben teruggetrokken uit het gebied en alles dus van een afstand bekijken. Ze verspreiden uiteraard geen propaganda, dus dat is wel beter, maar ze staan momenteel wel ver van het hele gebeuren af. Dus ook daar moet je kritisch op blijven.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 15:29]

Dat klopt en helpt ook niet mee, want de meeste media hebben al jaren lang de "Russia = Bad" mentaliteit. Terwijl Rusland/Putin voor dit hele gebeuren in Oekraïne niet eens zo onredelijk was. Al jaren oefent de Navo vlakbij de grens van Rusland en daar heeft Putin altijd een punt gehad wat mij betreft dat dit een soort provocatie is geweest. Dus de gemiddelde Rus die wel de westerse media volgde is altijd al in het verdomhoekje gezet door de media.
De Russische burgers zijn veel ellende gewend. Vooral de wat oudere mensen, die het Soviet tijdperk nog "in volle glory" hebben meegemaakt, hebben geleerd te overleven door je kop niet boven het maaiveld te hebben, mondje dicht, meedoen, lay low, bemoei je alleen met jezelf.
Stalin heeft dat perfect voor elkaar gekregen. Hij was nog 100x keer erger als Poetin (al weet niemand hoe ver hij het gaat opdrijven maar hij is flink onderweg, gezien deze andere tijden). De CCP doet het zelfde. Noord Korea (de leiding) doet het zelfde.

Ga in Dresden maar eens naar het DDR museum. Dan krijg jet het gevoel van "hoe konden die mensen zo leven" (zeker omdat wij "westerlingen" anders gewend waren) maar men wist niet beter.
Ik dacht ook dat we hier eigenlijk altijd best luxe hebben.

Dan lees je dat in Engeland in de winter de Britten bij elkaar kunnen komen in verwarmde overheidsgebouwen zodat ze niet doodvriezen thuis: https://www.bbc.co.uk/programmes/p0cybzg4

Zo'n paradijs van luxe waarin we ons soms wanen is het ook lang niet.

Waarschijnlijk wordt daar over honderd jaar ook met afgrijzen naar teruggekeken.
Ik weet niet of jij ooit hebt geprotesteerd in een land waar politie en leger massaal vuur opent op de menigte die zich heeft verzameld. Of mensen oppakt en direct naar de front stuurt en anders gevangens waar je wordt gemarteld.
Zie protesten in Iran nu hoe het daar aan toe gaat. En mocht je zijn ontkomen maar je gezicht is herkend door een van de velen gezichtsherkenning kamers dan komen ze je hele gezin volgende dag ophalen.

Zo zwart wit is het nooit. Het is ook lastig uit te leggen maar mensen zijn in dat soort landen gewend dat het zo aan toe gaat. Dat dus een dictator daar zit en alle macht naar zich toe trekt dat gaat decennia zo. Ze groeien op in zo’n omgeving waar corruptie en macht misbruik normaal is. Die mensen zullen dus eerder proberen te vluchten dan iets tegen de regering te doen.
Zo irritant als mensen in dit soort extreem compleze situaties het woordje "gewoon" gebruiken...! Alsof het zo eenvoudig is.

Als het zo eenvoudig zou zijn, waarom hebben de Noord-Koreanen hun regime dan niet allang omver geworpen?
Ik ben eigenlijk stiekem wel benieuwd wat Kim Jong-Un zou doen als, laten we zeggen, 85% van de bevolking in opstand zou komen. Ze hebben uiteraard een leger, maar om nu te zeggen dat het een geweldig leger is... Ze hebben vooral kernwapens, maar ik denk niet dat hij het halve dan wel hele land wil vernielen met die wapens.
Als dat zou gebeuren, 85% in opstand, denk ik dat er nog niets aan de hand is voor hem. De 15% die overblijft, is waarschijnlijk de 15% (of zoiets) waar hij zijn macht aan te danken heeft. Die 85% zijn de boeren op het platteland die niets hebben en kunnen (qua opstand organiseren) en die 15% zit voornamelijk in PyongYang en enkele andere relatief welvarende steden. Zij zullen niet heel snel in opstand komen, want ze hebben het relatief goed en met een nieuwe regering is er een grote kans dat zij er ook op aangekeken worden.
Oké, 95% dan. Mijn punt was dat hij denk ik niet het hele land gaat opblazen met alle risico's van dien en dan blijft er weinig over aangezien het leger verder niet zo sterk is.

En ja, ze zullen niet snel in opstand komen, daarom gebruikte ik ook het woordje "als".
Het leger is verschrikkelijk sterk! Niet tegenover de westerse legers of welk ander modern leger dan ook, maar wel tegenover een berg zwaar verarmde boeren. Nee, dat volk gaat niet in opstand komen. Dat was dan allang een keer gebeurd.
Het is al meermaals gebeurd zelfs.
Kijk naar de komst van Stalin of de augustusstaatsgreep.
Die vergelijking slaat kant noch wal.
Nee, dat doet het niet. De bevolking zelf zal in Rusland nooit zelf opkomen. Daarvoor is ze te hard onderdrukt.
Maar de ellende sijpelt door tot in de hoogste regionen. En net die kunnen wel iets teweeg brengen.
Typisch bij een dictatuur.
De Russisch burgers zijn de enige die deze oorlog kunnen stoppen.
Zeker heel slecht in geschiedenis geweest op school... De USSR heeft 69 jaar bestaan voordat het uiteindelijk 'viel' en dat kwam niet door de bevolking. En hoe erg de omstandigheden daar toen waren ten opzichte van het westen is niet vergelijkbaar met hoe het nu is in Rusland. Zelfs een Russische president was zwaar verbaast hoe goed een westerse supermarkt was voorzien van producten in vergelijking met Rusland...

Verwachten dat een bevolking ingrijpt is onredelijk, want ze zijn deels verantwoordelijk voor het ontstaan van de situatie...
Dit kan ook prima een averechts effect hebben, dat er nog meer de 24/7 propaganda gaan geloven dat het westen vol zit met nazi’s en Rusland aanvallen.

Want dit is de retoriek al vele jaren inmiddels.
Net zoals de Oekraïense burger die niet om een oorlog heeft gevraagd. Ik steun dit soort acties voor 100 procent, met het idee dat de gemiddelde Rus gaat inzien dat Poetin enkel negatieve aspecten met zich meebrengt.
Sancties hebben meestal niet het effect dat de burger zich zal afkeren van de machthebbers in het land. Desondanks is het laten stropen van de Russische economie een van de manieren waarmee de oorlogsinspanning van Rusland kunnen worden gefrustreerd. Het straffen van burgers omdat hun dictator ze in een oorlog heeft gestort moet niet het doel zijn van sancties.
Heb je een bron vermelding of het je persoonlijke mening dat sancties niet werken?
Ja hoor, niet fan van dit instituut maar als zelfs zij het zeggen kan je er wel vanuit gaan dat hier een kern van waarheid in zit: https://www.brookings.edu...-too-much-of-a-bad-thing/
More generally, sanctions can have the perverse effect of bolstering authoritarian, statist societies. By creating scarcity, they enable governments to better control distribution of goods. The danger is both moral, in that innocents are affected, as well as practical, in that sanctions that harm the population at large can bring about undesired effects that include bolstering the regime, triggering large scale emigration, and retarding the emergence of a middle class and civil society.
Ik heb van de week een artikel gelezen dat sancties wel nuttig zijn, maar dat ze veelal niet goed gebruikt worden of teniet gedaan worden door veto rechten. Ach op internet is is natuurlijk alles te vinden :)
oh bron:
https://www.visionofhuman...isused-policy-instrument/
Ik denk dat deze artikelen uit een vergelijkbare stroming van nieuwe inzichten komen over sancties. Beide zeggen dat sancties beter doordacht moeten worden. Volgens mij is het inzicht dat sancties die burgers hard raken moeten worden vermeden en sancties zich vooral zo gericht mogelijk moeten worden gedaan.

Ik reageerde ook op een comment dat de Russische burgers moeten worden aangepakt zodat ze Poetin af zouden zetten. Deze artikelen zeggen juist dat dat niet realistisch is maar dat sancties wel op andere manieren effectief kunnen zijn.

In dit specifieke geval zie ik de sancties ook eigenlijk niet als een diplomatiek drukmiddel maar een oorlogsinstrument. Ik verwacht weinig van Poetin of Russische burgers als gevolg van de sancties. Ik verwacht wel dat het Rusland kan verzwakken.

Dus kortom, ik ben niet tegen deze sancties maar hou niet van de illusies of redenaties die worden gemaakt bij de sancties.
Sancties kunnen denk ik wel degelijk de burger bewegen, mits ze in hun primaire behoeften worden geraakt (voedselvoorziening, energie etc.). Ik weet echter dat dit moeilijk is te bewerkstelligen, maar nu wordt de gemiddelde Rus vooral luxeproducten ontnomen. En een bevolking d.m.v. sancties straffen vind ik subjectief. Ja, Poetin (een dictator) is deze oorlog begonnen. Een dictator zal echter nooit de belangen van zijn volk behartigen, en dan heb je de plicht als bevolking om zo een figuur af te zetten. Rusland is op papier namelijk nog steeds een democratie en daarom heb je (in mijn optiek) als volk de plicht de democratie bij te sturen mits deze verloren dreigt te gaan.

[Reactie gewijzigd door wimkaay op 22 juli 2024 15:29]

Ik vind dit een hele vreemde uitleg. Kan je voorbeelden geven waar de bevolking is uitgehongerd die vervolgens in opstand kwam tegen de eigen regering?

Noord Korea is ook een democratie op papier. Het gebruik van populaire termen van fascisten is een bekende tactiek en doen alsof Rusland een democratie is omdat ze zich zo noemen is wat mij betreft zeer naïef of een bewust valse voorstelling van zaken.
Jazeker, hier enkele beroemde voorbeelden:

1.https://nl.m.wikipedia.org/wiki/Broodoproer
2. Voedseloproer te Sint-Petersburg in 1917 (aanleiding voor politieke protesten)
3. Misoogsten in de aanloop naar de Franse Revolutie (Marie Antionnette: 'Let them eat cake' - heeft ze waarschijnlijk nooit gezegd)

Men komt niet alleen in opstand door voedseltekorten, maar in de geschiedenis werden revoluties daardoor vaak versneld/aangespoord.

[Reactie gewijzigd door wimkaay op 22 juli 2024 15:29]

Ik bedoelde met "is uitgehongerd" een actieve interventie van een andere staat om de bevolking uit te hongeren met sancties. Dat is in de lijn met de eerdere discussie ook een logische lezing maar ik begrijp dat het onduidelijk kan zijn.
Ik vind dit een hele vreemde uitleg. Kan je voorbeelden geven waar de bevolking is uitgehongerd die vervolgens in opstand kwam tegen de eigen regering?
Ik denk niet eens dat dat kan, want als je honger lijdt, heb je geen energie om in opstand te komen. Medisch gezien.
De staat zelf uithongeren verzwakt altijd het land. Alleen gaat het vaak niet snel genoeg.
Als Putin bewind weg valt moeten we ons echt klaar maken op een enorme escalatie in Oost Europa en verder. Dat proces is al in gang gezet. Met nu Oekraïne als grootste issue. Maar er zal zeker een grote escalatie komen in Armenië en Azerbeidzjan. Turkije zal er worden bij betrokken. Georgië met Tjetsjenie.
Polen zal westelijk gedeelte van Oekraïne willen inlijven. Finland zal stuk van Noord West Rusland willen terug pakken. Baltische staten zullen vechten om St Petersburg.
China zal stukken Rusland in het oosten opeisen.
En dan hebben we nog landen als Turkmenistan, Kazachstan en Tajikistan die niet bepaald stabiel zijn.
Ik denk dat wij het westen niet goed doorhebben hoe het regime van Putin toch veel stabiliteit heeft gecreëerd voor veel jaren.
Sorry, maar ik ben het niet met je eens. Je zou volgens jouw beredenering ook kunnen stellen dat Hitler enkele jaren stabiliteit verschafte in Europa. Vervolgens valt Hitler Polen binnen (Poetin Oekraïne), waardoor het westen net als nu een grens trekt. Hadden landen als Frankrijk/Engeland Hitler zijn gang moeten laten gaan, omdat hij eerder voor stabiliteit zorgde? Nee, ik vind jouw argument een hoge if - then gehalte hebben. Je kan gelijk hebben, maar dat kan geen reden zijn om dictators vrij spel te geven.
Nee hoor. Dit hebben we al eens meegemaakt met het uiteenvallen van de Soviet Unie.
Het is gewoon wachten op een staatsgreep of een ongelukje.
met het idee dat de gemiddelde Rus gaat aanzien dat Poetin enkel negatieve aspecten met zich meebrengt
Ik vraag mij af of dit ooit gaat komen, vooral bij de ouderen.
In mijn optiek kunnen beter de jongeren inzien dat Poetin een blok aan het been is (zij zijn immers de facto de toekomst van Rusland). Maarja, de generaals en hoge piefen zijn veelal oude heren die het niet erg vinden om jonge generaties de dood in te sturen.
Lekker makkelijk in 1 x een helegroep wegzetten.
Protesteren daar is niet zo toegangelijk als hier in nederland.
Welicht kunt u het proberen door op het rodeplein met een protest bord staan om het te ervaren.
Kijken of uw vissie dan wellicht veranderd.

Betreft vertek Nvdia tja alle beetjes helpen denk ik maar zo de lijst is al vrij lang.
Maar we raken de burgers meer dan Putin heb ik het idee die zit voorlopig nog stevig in het zadel
Ik heb zo ook geen antwoord ik ben bang dat het strijdt wordt van wie de langste adem heeft.
De enigen die Putin echt kunnen raken zijn de burgers. Zolang zij niet massaal tegen Putin in gaan vinden ze het blijkbaar goed.
En nee, in je eentje bereik je niets, maar als je daar met 100000 man het Rode Plein op gaat bereik je wel wat...
Die kans is echt heel klein. Aangezien er een nieuwe leider niet automatisch een goede hoefd te betekenen. Is 1 van de reden waarom de Russen passief zijn ze weten nu waar ze aan toe zijn min of meer. De Russen willen graag een stabiel leven de val van de Sovjet unie heeft veel leed met zich mee gebracht. Het is lastig situatie voor hun aangezien putin afzetten een burgeroorlog kan beteken daar moet je maar zin in hebben dus dan maar ukraine voor de bus.
Hij zegt het wat bot, maar Putin is ooit democratisch gekozen, dat de democratie daarna stap voor stap afgleed naar wat het nu is kun je de Russische burgers mede aanrekenen. Het gros heeft het met lede ogen aangezien en deed niets.
want hier is de democratie ook structureel afgebroken.
En hoe is onze democratie dan structureel afgebroken? Dat het in den Haag niet zo loopt als je graag wil zien, hoeft het nog niet meteen te betekenen dat de democratie afgebroken is.
Ook als er iets gewijzigd wordt in een democratie (raadgevend referendum afschaffen) wil het nog niet zeggen dat de democratie afgebroken wordt.
Pas als er grondwettelijke wijzigingen komen waarmee het parlement of rechtgevende macht steeds meer buiten spel gezet wordt, dan zou je kunnen spreken over het afbreken van de democratie.
Je begint bij jezelf. Bij wat je zelf wil en bij wat je zelf vindt, al dan niet geïnformeerd door 'deskundigen' op internet.
Dat vind je dan zo logisch, dat je je niet voor kan stellen dat andere weldenkende mensen daar anders over denken. Iedereen moet dus wel hetzelfde willen als jij.
Wanneer Den Haag dan niet doet wat jij wilt, doen ze dus niet wat iedereen wil en kunnen ze dus niet democratisch bezig zijn.
En iedereen die iets anders zegt is onderdeel van de (meestal linkse) elite die er op uit is om Nederland voor de gewone burger te verpesten.
Het is zo logisch allemaal! [/sarcasme]


Dit is helaas de denkwijze van veel mensen die zichzelf slim vinden en zich niet meer in kunnen denken dat iemand anders ergens een andere mening over heeft die net zo valide zou kunnen zijn als hun eigen mening, laat staan dat ze accepteren dat hun eigen mening onjuist zou kunnen zijn.
Dus inderdaad zodra de zich dan aan landverraad schuldig makende politici de wetten en grondwetten aan gaan passen naar de agenda van een buitenlandse macht, dan is de democratie afgebroken omdat het eigen demos buiten spel is gezet. Dit is simpelweg iets wat gebeurd is over de afgelopen 30 plus jaar, en wat nog steeds keer op keer gebeurd.
Ik zie geen grondwetswijzigingen die aan jouw beschuldigingen/aantijgingen voldoen: https://www.denederlandse...s_herzieningen_1815_heden
Ahja, want als jij u gedenkt houdt omdat je niet wil verdwijnen in een vergeetput ben je een schaap...
Dus als morgens de Russische tanks door Nederland rijden ben jij de eerste om er voor te gaan liggen?
Ik noem het hypocriet want die bedrijven zijn er om geld te verdienen no way dat zij daar weggaan omdat ze zo erg vinden voor Oekraïne. Want waarom dan nog 7 maanden daar blijven zitten? Ze gaan nu weg omdat hun belang daar minder groot is, politieke druk te groot is geworden of ze een omweg hebben gevonden alsnog diensten te lever zonder in slecht dag licht te staan. Dus het is weer moois staaltje pr van Nvidia we gaan weg wegens oorlog die had net zo goed nu al klaar kunnen zijn als Russen zich beter hadden voorbereid.
Het idee achter de sancties is dat de burger in opstand gaat komen tegen zijn regering.
Bovendien hebben de jongeren toch geen tijd meer om te gaan gamen i.v.m. de oproep tot mobilisatie. ;)
De Sancties hebben als doel de oorlog te verstoren. Er kunnen niet genoeg onderdelen meer geleverd worden om hun bewapening aan te vullen. De financiële middelen van Rusland die nodig zijn om de oorlog te financieren slinken met iedere week. En ook het moraal van het Russische volk neemt met iedere week verder af. De slechter de russen het krijgen, de lager de motivatie is om deze oorlog voort te zetten. Daarbij is dit de perfecte situatie voor de VS. Het leger van één van hun grootste rivalen slaat stuk op een relatief klein land zonder enige inzet van eigen troepen. Als Putin zo door gaat, heeft het straks geen leger macht meer over. Rusland kan de bondgenoten van de VS niet langer meer binnen vallen, want daar heeft het de leger macht niet meer voor. Precies wat de VS wil. Nog los van het gegeven dat deze oorlog de handel tussen de VS en Europa flink heeft vergroot. Daar is die miljard euro per week voor dat wapentuig een schijntje bij.
Dat sowieso, maar laten we wel goed beseffen wiens schuld dat is. Het is zeker niet de schuld van de bedrijven die zich terugtrekken en daar alle recht op hebben.
De mensen die niks te zeggen hebben, en specifiek de zwaksten in de samenleving, zijn altijd de dupe van dit soort dingen. Denk ook dat het over wel wat meer gaat dan GPU's.
Dat zie je ook met de mobilisatie van Poetin. Uiteindelijk komen alle crises bij de (minder sociaal economisch bedeelde) burger terecht. De andere optie is om zonder reactie toe te kijken hoe Rusland Oekraïne inneemt en de burgers gewelddadig onderdrukt. Door de dreiging van kernwapens is er alleen een proxy en economische oorlog te voeren.
Veel burgers steunen de oorlog. Weinig tegengeluid gehoord van de gevluchte dienstplichtigen.
Laat maar voelen. Misschien dat op enig moment genoeg onvrede zorgt voor een regime change.
Je kunt altijd hopen
Maak dat Poetin maar eens duidelijk :+
Maak dat Poetin maar eens duidelijk :+
Dat kan niet, want de burgers zijn BOOS op Nvidia. Je kunt niet langs Poetin boos zijn :P
Dat is wat er idd gehoopt wordt. Dat het doorsijpelt tot het kremlin langsweg de hoge piefen en oliearchen.
Alleen maar goed. Doordat ze niet in opstand komen blijft Putler aan de macht.
Klachten bij de leiding van het land.
Moeten ze maar wat gaan doen tegen hun politiek leider(s) die op een nogal fascistische manier bezig is en volledig illegaal buurlanden binnenvalt en probeert in te lijven.. Die ziet het vrije democratische Westen ook als vijand, want een of ander verdorven satanische samenleving (heeft ie letterlijk zo gezegd in z'n annexatie-toespraak) en wil er niks mee te maken hebben.. Prima, dan verbreken we gewoon weer alle banden, ook op deze manier dus.. Veel plezier met de reis terug naar de 2e wereld achter het nieuwe ijzeren gordijn, terug naar de pre-1991 samenleving voor Rusland.. Want oh dat was zo fijn.. Met andere woorden, ik kan er niet mee zitten hoor dat de Russische burger er door geraakt wordt, moeten ze daar maar wat politiek actiever worden en dit soort idioten niet aan de macht laten..
Dat is ook de bedoeling, de bevolking moet inzien dat Putin niet het beste met hun voor heeft.
Putin heeft nog steeds veel te veel steun van zijn bevolking.
Ik vind deze acties alleen maar goed! De hele bevolking word alleen geraakt door de acties van het land. Gedraag jij je wel dan mag je gebruik maken van die diensten.

Jammer dat die TOP nergens last heeft hiervan... anders roepen ze wel anders lijkt me zo :)
Zeker... dus net als de Duitse burgers die Hitler steunden en daarvoor betaalden met levens van hun familie, en hele steden die platgeschoten werden. Nu ontstaat pas wat onrust omdat mensen naar het front gestuurd worden, maar er waren wel erg weinig protesten als een buurland aan stukken geschoten wordt. Je kunt altijd de leiders de schuld geven, maar die hebben ook niet in hun eentje gevochten!
maar er waren wel erg weinig protesten
Vergis je niet in de kracht van propaganda. En die is voor de russen nu vele malen erger dan in nazi duitsland en die waren al erg.
Luister goed naar mensen zoals geert wilders en thierry baudet en je kunt horen hoe je alle ellende af kunt schuiven op een willekeurig aangenomen 'vijand'. Combineer dat met het onderdrukken (en uiteindelijk uitdoven) van alle kritische geluiden zoals in rusland is gebeurt en je kunt een heel volk alles laten geloven wat je wilt.
Volledig mee eens, en ik hoor dat delen van Rusland maar 1 TV zender hebben en waarschijnlijk geen internet ... dan wordt het inderdaad lastig. Wat mij opvalt is dat ik in Duitsland met 3 miljoen Russen (!) ook die Russen, die wel de mogelijkheid hebben de Duitse TV te volgen ook nog redelijk overtuigt zijn van drugsverslaafde nazi regimes in Oekraïne. Mensen vertikken het vaak hun hersens te gebruiken... precies als alle Baudet stemmers.
Desalneittemin hadden de russen tot voor kort een vrijwel vrij internet, en nu ook nog de mogelijkheid om zonder grote moeilijkheden een VPN te gebruiken. Ze konden zich informeren. Maar ze willen dom zijn. Heck, bijna iedere rus kent mensen in Oekraïne. Je zou die kunnen opbellen en kunnen vragen of ze echt van de Nazi's bevrijd willen worden.... maar nee. Dat zou teveel werk zijn.

Wie niet horen wil moet voelen.
De dupe? Het hele idee van deze sancties is dat de burger in opstand komt. Wij mogen Putin niet aanpakken want dan komt er een derde wereld oorlog. Oekraine lukt het niet, te klein, dus het moet wel vanuit de burger komen. Maar zolang die te weinig voelt van deze oorlog zijn ze ook niet gemotiveerd genoeg of overwint de angst het om niks te doen.
Dat had die burger zich dan maar al in 2014 moeten realiseren toen ze Oekraïne binnenvielen. Blijkbaar moeten e het toch eerst zelf voelen.
De Oekraïense burger is de dupe. Is het logisch dat je een wereldoorlog kunt beginnen en een recht op GeForce Now hebt?

De russische burger ondersteunt grotendeels de oorlog (behalve als ze er zelf heenmoeten) en vond het geweldig dat de Krim veroverd was. In Iran kunnen de vrouwen wel protesteren. Waarom kunnen in rusland de mensen het niet?
Maar ja, laten we ze vooral niet hun GeForce Now wegpakken nee. Dat zou wel heel gemeen zijn.
Een totalitaire staat kan alleen bestaan als het volk het toestaat.
wauw dit is wel heel erg mooi:
"Alle werknemers krijgen de optie om hun baan in andere landen voort te zetten."
Weet niet om hoeveel werknemers het gaat maar met de idiote prijzen na de "mobilisatie" kan dit nog een dure grap worden aan de reizen alleen.

[Reactie gewijzigd door Silent7 op 22 juli 2024 15:29]

Wie zegt dat het per vliegtuig moet, kan ook met bussen over land, in de file staan moeten ze dan maar voor lief nemen.
wauw dit is wel heel erg mooi:
"Alle werknemers krijgen de optie om hun baan in andere landen voort te zetten."
Weet niet om hoeveel werknemers het gaat maar met de idiote prijzen na de "mobilisatie" kan dit nog een dure grap worden aan de reizen alleen.
Bovendien gaat Nvidia daar helemaal niet over. Het is toch echt de Nederlandse overheid, en de EU, die bepalen wie er in Nederland mogen werken en niet Nvidia
Wie zegt dat het over Nederland en de EU gaat? "andere landen" kan ook de VS, China, Japan, Afrikaanse landen, etc. zijn. En dan nog kun je heus wel een tijdelijke werkvergunning in Nederland krijgen. Mensen uit Oekraïne bijvoorbeeld zijn hier ook al legaal aan het werk.
Het staat nergens dat het om de EU ging. Echter is Nvidia een Amerikaans bedrijf dus ik vond het voor de hand liggen dat ze medewerkers naar een westers land wilde halen. De VS staat er niet echt bekend om dat je er zo makkelijk binnen komt. Oekraine heeft in het bijzonder een uitzonderingspositie in NL dus dat vind ik een beetje een rare vergelijking, gezien het hier om Rusland gaat.

Hoe het precies in China , Japan of Afrika gaat weet ik niet maar ik blijf het raar vinden dat zo'n bedrijf even denkt te bepalen waar hun medewerkers naartoe kunnen emigreren.
Grappig dat je het een rare vergelijking vindt, want in jouw link staat toch ook duidelijk:

"Een werkvergunning is niet nodig in de volgende situatie:
De werknemer heeft de verblijfsvergunning ‘overplaatsing binnen een onderneming’."
Hij werkt in een periode van 180 dagen maximaal 90 dagen bij u.
Staat er ook. Dat is toch niet je baan voort zetten?
Dan kunnen ze het nog via de IND spelen:
https://ind.nl/nl/verblij...en/erkenning-als-referent
https://ind.nl/nl/verblij...sferee-richtlijn-201466eu

"U kunt als referent erkenning aanvragen voor de volgende 4 categorieën:
[...]
Arbeid: aanvragen voor verblijfsvergunningen met als doel arbeid als kennismigrant, arbeid in loondienst, seizoenarbeid, lerend werken, overplaatsing binnen een onderneming of verblijf als houder van de Europese blauwe kaart."

"Erkend referenten kunnen sneller en eenvoudiger een verblijfsvergunning aanvragen voor een werknemer."

Nvidia is een erkend referent, dus dat kunnen ze heel snel regelen.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 15:29]

Logisch dat ze hiervoor kiezen nu het steeds onveiliger word, wel erg dapper van hun dat ze bleven doorgaan met het leveren van diensten om 'hun werknemers en hun gezinnen te steunen', ondanks de oorlog in Oekraïne.
wel erg dapper van hun dat ze bleven doorgaan met het leveren van diensten om 'hun werknemers en hun gezinnen te steunen', ondanks de oorlog in Oekraïne.
Je weet, hoop ik, dat ethereum net over is op PoS en dat nvidia daardoor 99% van hun business in rusland kwijt is?
Het is steun zolang de voorraad strekt, zeg maar.
Logisch. Voor chips die kunnen gebruikt worden in moderne wapensystemen, is Rusland volledig afhankelijk van het Westen.

Wat dat betreft is het van groot belang dat een bedrijf als Nvidia daar geen zaken meer doet.
En het is denk ik ook beter voor nvidias eigenbelang vooral met highlevel programmeurs want die wil je niet in poetins trol/hack leger hebben.
Alleen benieuwd of nvidia naast "Alle werknemers krijgen de optie om hun baan in andere landen voort te zetten." ook helpt om rusland te verlaten met hun gezin omdat is nog wel een dingetje plus hoe meer hoogopgeleide russen rusland verlaten hoe te beter dat is voor ons.
Nvidia probeert nu wat mij betreft via soort achting good will zichzelf in te denken waarom ze nog 7 maanden na begin van de oorlog actief bleven in Rusland. Dat van gezienen van hun werknemers onderhouden is totaal onzin ze hadden gewoon nog belang om daar te blijven. Misschien nu de mining gekte over is en Russen niet meer massaal hun kaarten inslaan is het niet meer interessant om daar te blijven.

Ik woon zelf in Servië hier is het in de afgelopen 7 maanden vol gelopen met Russen die in IT sector actief zijn omdat ze hier geen werkvisum nodig hebben. Allemaal bedrijven voornamelijk uit westen die hun Russische personeel hier naartoe heeft verhuisd. Dus Nvidia opnieuw had het ok al lang kunnen doen als ze dat hadden gewild. Trouwens veel van die bedrijven leveren nu via Servië diensten aan Rusland omdat er geen sanctie is vanuit Servië. Die mensen die hiernaartoe verhuizen open eigen bedrijven die lokaal zijn geregistreerd en kunnen dus diensten aanbieden aan derde waaronder partijen in Rusland.(soort van wat er gebeurd met gas en olie via Indië)
Nu al? Wat was de druppel?
Dat de reputatieschade nu groter werd dan de inkomsten uit die contrijen, vermoed ik.
Dan gaan de aandeelhouders vervelende dingen mompelen.
Ze zijn er gister achter gekomen dat het een oorlog is, en geen speciale militaire operatie.
om 'zijn winst veilig te stellen' 'zijn werknemers en hun gezinnen te steunen'.
als dit puur om winst ging dan zou doorgaan met operaties beter zijn voor hun dan stoppen.
opportunity cost alleen al zou doorgaan aantrekkelijker maken
Maar natuurlijk nu Nvidia negatief in het nieuws is met hun Gpu prijzen en hoe ze omgaan met aib's en consumenten behandelen als melkkoe, gaan ze nadat de oorlog al twee jaar aan de gang is zich ineens terug trekken uit Rusland. Hoezo doorzichtig.
Twee jaar aan de gang? Verklaar u nader...
Haha, dan is acht jaar nog passender.
Een kleine vergissing maar de russen zijn natuurlijk al in 2014 binnengevallen.
Ik hoop dat snel wat landen Rusland hetzelfde beginnen flikken wat ze met Oekraïne doen.
Je moet wel beseffen dat de burgers van Rusland dit niet doen, maar de overheid, en dan voornamelijk Putin, hij weet dat hij oud is en binnenkort dood gaat, dus wilt hij er alles aan doen om de boeken in te gaan als een legende, hij is een narcist, zonder twijfel.
Ja veel Russen ''steunen'' hem, maar dat is vaak ook enkel maar omdat ze weten dat er geen andere optie is dan Putin steunen, of in de gevangenis belanden.

Dus nee, andere landen moeten niet met Rusland doen wat Rusland nu met Ukraine doet, dat zou verkeerd wezen.
Die overheid zit er toch omdat de Russen niet genoeg protesteren. En nee het is ook niet alleen Poetin want de opvolger die nu wordt genoemd is nog erger. Ze beginnen nu pas te klagen omdat ze het met die mobilisatie erger gaan voelen en ze ook de beelden binnen krijgen dat hun front aan het instorten is. Wat doen wij trouwens met Rusland wat te vergelijken is met wat Rusland in Oekraïne doet?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.