In 2017 gestopte gif-app Phhhoto klaagt Facebook aan met claims over kopiëren

De oprichters van Phhhoto hebben Facebook aangeklaagd om het overtreden van de Amerikaanse mededingingswet. De oprichters claimen dat Facebook deed alsof het Phhhoto wilde overnemen, maar de app stiekem de markt uit drukte. Phhhoto liet gebruikers gifs maken.

Facebook zou in februari 2015 gesprekken met Phhhoto hebben gevoerd over het 'integreren' van de app binnen de News Feed van de app, zeggen de oprichters van Phhhoto tegen The New York Times. Deze gesprekken tussen Phhhoto en Facebook zouden meerdere maanden geduurd hebben, 'waarbij er weinig vooruitgang werd geboekt over de voorgenomen integratie', zeggen de oprichters. Facebook zou hebben gezegd dat er 'juridische hordes' waren.

Eind maart dat jaar zou Instagram, toen al onderdeel van wat nu Meta heet, een maatregel hebben ingevoerd waardoor Phhhoto-gebruikers geen Instagram-vrienden konden zoeken. De Phhhoto-oprichters zeggen contact te hebben opgenomen met Facebook. Dit bedrijf zou hebben gezegd dat Instagram 'ontevreden' zou zijn met hoe Phhhoto als platform zou groeien door middel van Instagram. Phhhoto liet gebruikers eenvoudig gifs maken met hun camera, door de cameraknop ingedrukt te houden. Deze gifs konden weer via platforms als Instagram worden gedeeld.

Later dat jaar, in oktober, introduceerde Instagram een functie die de Phhhoto-oprichters 'een kloon' van hun app noemen. Hiermee doelen de oprichters op de Boomerang-functie, waarmee gebruikers eenvoudig looping gifs kunnen maken en deze kunnen delen. TechCrunch merkte toen al op dat de functie sterk leek op wat Phhhoto deed.

De laatste 'anti-Phhhoto-maatregel' die Instagram zou hebben ingevoerd, is het minder zichtbaar maken van Phhhoto-content. De oprichters zeggen dit te hebben aangetoond door twee gifs op Instagram te hebben geplaatst. Een daarvan werd via het account geplaatst dat aan een Phhhoto-account gekoppeld was, de tweede werd via een nieuw Instagram-account gedeeld zonder gekoppeld Phhhoto-account. Dit tweede, nieuwe account zou meer views hebben gekregen dan het account met Phhhoto-koppeling. Aanvullende details worden niet gegeven; het is bijvoorbeeld niet duidelijk of de gifs tegelijk online werden geplaatst.

Phhhoto sloot uiteindelijk in juni 2017, nadat er geen nieuwe investeringen waren en de app niet langer als rendabel werd gezien. TechCrunch schreef toen dat het platform tien miljoen accounts had en vier miljoen actieve gebruikers, waarvan 1,6 miljoen dagelijks actief. Samen hadden alle gebruikers 400 miljoen afbeeldingen gemaakt.

De Phhhoto-oprichters zeggen nu dat Facebook alleen maar uitstelgedrag heeft getoond zodat het bedrijf een kloonversie van de app kon uitbrengen. Met de rechtszaak willen de oprichters een schadevergoeding afdwingen. Hoeveel is niet duidelijk. Meta zegt dat er niks van de rechtszaak klopt en meldt zich te gaan verdedigen. De Phhhoto-bedenkers hebben Gary L. Reback als advocaat; Reback overtuigde in de jaren '90 volgens de NYT het Amerikaanse ministerie van Justitie om Microsoft aan te klagen voor het schenden van mededingingsrecht. Microsoft schikte in 2001.

Voorbeelden van de gifs die met Phhhoto gemaakt konden worden

Door Hayte Hugo

Redacteur

05-11-2021 • 09:47

27

Reacties (27)

27
27
12
2
0
13
Wijzig sortering
Het mag intussen wel bekend zijn dat ze alles doen om geld te verdienen, en dat niet uitmaakt wie of wat ze er bij beschadigen..

En toch om één of andere reden, blijven de gebruikers producten van Facebook gebruiken..
En Facebook gaat hier sowieso mee wegkomen. Als Phhhoto inderdaad gelijk heeft, dan gaan ze hun gelijk nooit halen. Facebook heeft hiervoor genoeg juristen in huis.

Eenzelfde taktiek zie je bij Amazon, en ze verkopen er (bijna) geen product minder om.

[Reactie gewijzigd door KoffieAnanas op 22 juli 2024 16:13]

Wat is dat toch, met als je er maar genoeg juristen tegenaan gooit,

zelfs in Amerika wordt er stelselmatig nog aan waarheidsvinding gedaan in de rechtszaak, natuurlijk kun je als facebook proberen om het geschil lang genoeg te rekken tot het geld van je tegenpartij op is, maar als er een groot advocatenkantoor geld in ziet krijg je als ontwikkelaar in strijd met het machtige facebook gewoon een no-cure-no-pay deal aangeboden waar waar je van de vele miljoenen aan schadevergoeding er nog steeds wel een kleine zak met goud overblijft voor jou...

en zodra er eenmaal een veroordeling is op mededingingsgronden zul je zien dat authoriteiten de volgende keer toch wat scherper gaan kijken en dat ZELFS facebook een keer nee te horen krijgt.
Er staat zelfs in de laatste alinea:
Reback overtuigde in de jaren '90 volgens de NYT het Amerikaanse ministerie van Justitie om Microsoft aan te klagen voor het schenden van mededingingsrecht. Microsoft schikte in 2001.
Tevens lees je ook vaak genoeg dat burgers een groot bedrijf aanklagen en hun gelijk halen.
Redelijk recent nog Red Bull in een class action - schadevergoeding van 10$ per persoon omdat de slogan "redbull geeft je vleugels" niet klopt....

[Reactie gewijzigd door Mopperman op 22 juli 2024 16:13]

Misleidende titel wel, het lijkt toch gewoon over de werkzaamheid van het product te gaan: Canadian Michael Attar filed the suit in March 2016, claiming Red Bull made false declarations regarding the usefulness of its products. The beverage's website cites "numerous scientific studies" backing up it's ability to improve energy and performance. In reality, studies have shown it's no more effective than coffee or other caffeine-containing drinks.
Klopt, ze hebben het verder getrokken dan enkel "false advertising". Maar sindsdien gebruikt Red Bull ook een andere slogan ;)

Hier nog een artikel.
dit verwijst naar lange adem en een competent team juristen kost geld. gelijk hebben en gelijk krijgen zijn niet het zelfde. traineren is ook een bekend juridische strategie.
Zelfs het dreigen met een rechtszaak kan al voldoende impact hebben om iemand ermee te laten ophouden: nieuws: Facebook dwong maker van automatische ontvolgtool Unfollow Everything...
Voeg daar Steam, Microsoft, google, EA, en all dit soort online mega bedrijven maar aan toe. Als kleine ondernemer en burger trek je altijd aan het kortste eind.
Mwah, iets met Wendy`s en een Zeeuwse snackbar met dezelfde naam. :P
Een Zeeuwse snackbarhouder voorkomt al ruim 20 jaar dat fastfoodketen Wendy’s naar Nederland komt
https://www.businessinsid...erikaanse-fastfoodgigant/

Maargoed dat betreft een naam.

[Reactie gewijzigd door Illegal_Alien op 22 juli 2024 16:13]

Mooi voorbeeld en had wendy's de Snackbarhouder gewoon goed geld geboden dan zouden ze nu de naam hebben. Ondertussen heeft wendy's waarschijnlijk al een giga bedrag uitgegeven aan advocaten.

Het laat de Amerikaanse cultuur goed zien, uitvechten koste wat kost ook al duurt het jaren. Ondertussen had wendy's in Nederland al jaren actief kunnen zijn, een veelvoud verdiend hebben als ze de man uitgekocht hadden.

Op de ene of andere manier krijgt men in de USA rechtszaken en uitvechten via advocaat met de paplepel ingegoten en normaal met elkaar omgaan hoort er niet meer bij. Rotte cultuur.
Mooi voorbeeld en had wendy's de Snackbarhouder gewoon goed geld geboden dan zouden ze nu de naam hebben. Ondertussen heeft wendy's waarschijnlijk al een giga bedrag uitgegeven aan advocaten.

Het laat de Amerikaanse cultuur goed zien, uitvechten koste wat kost ook al duurt het jaren. Ondertussen had wendy's in Nederland al jaren actief kunnen zijn, een veelvoud verdiend hebben als ze de man uitgekocht hadden.

Op de ene of andere manier krijgt men in de USA rechtszaken en uitvechten via advocaat met de paplepel ingegoten en normaal met elkaar omgaan hoort er niet meer bij. Rotte cultuur.
Heeft niet alleen met Amerika te maken, maar met alle Mega bedrijven wereldwijd, ze hebben samen met regeringen alle macht, en kunnen doen wat ze willen, tijdens deze Covid "pandemie" hebben ALLE grote bedrijven honderden miljarden extra verdiend, ze hebben het nog nooit zo goed gehad, en trouwens alle rijke hebben het vreemd genoeg goed gehad deze 2 jaar.

Meet The 40 New Billionaires Who Got Rich "Fighting" Covid-19

Hoe miljardairs hun nettowaarde zagen stijgen met een half biljoen dollar tijdens de pandemie.

En zo als je kan zien zijn bijna allemaal geen amerikanen, en ja Jeff Bezos en de Walmart erfgenamen zijn $116 miljard rijker geworden tijdens de "pandemie" in alleen maar 2020, 2021 niet mee gerekend.

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 22 juli 2024 16:13]

Baseer je dit ook ergens op of roep je maar wat populairs? Volgens mij was Microsoft in 2001 relatief gezien net zo groot/rijk/machting als Facebook/Meta nu, en deze meneer Reback heeft ze toen ook op hun knieen gekregen blijkbaar.

Ik kan het verder ook niet keihard onderbouwen, maar gezien Facebook's history/reputatie lijkt het mij dat ze schuldig zijn en daarom dat ze zullen schikken (zonder schuld te bekennen en met de bijbehorende zwijgplicht-clausules waarbij Phhhoto verboden wordt er ook maar verder iets over de zaak/afkoopsom te zeggen.)

Een praktijk die ze wat mij betreft gewoon moeten verbieden - dat is als niet jurist makkelijk gezegd natuurlijk, maar dit soort praktijken stinkt in ieder geval aan alle kanten.
Vergeet niet dat jury rechtspraak gek kan uitpakken.
Neem niet weg winnen ze bij een jury komt er standaard hoger beroep bij beroepsrechters. In de meeste gevalle zie je dan dat de honderden miljoenen aan schadevergoeding verdampen tot heel veel minder.
En toch om één of andere reden, blijven de gebruikers producten van Facebook gebruiken..
Die een-of-andere reden is dat er geen alternatief is, en zo zorgen ze ervoor dat het zo blijft.
Gedeeltelijk akkoord, voor de gemiddelde gebruiker is er inderdaad geen alternatief buiten FB, Instagram en WhatsApp. Hij/zij kijkt gewoon naar wat de rest van de familie/vrienden gebruikt.

Maar het is een kwestie van wat mee te duwen door bijv. zelf alternatieven te gebruiken.

WhatsApp kun je vervangen door Signal en/of Telegram. Allebei prima werkende alternatieven waar ik de voorbije jaren toch wel wat volk zag op bij komen. Ook 'gewoon' sms'en werkt nog steeds prima.

Facebook/Instagram zijn nog monopolistischer en daar is het moeilijker een geschikt alternatief te vinden waar ook al wat volk op zit. Ik heb een tijdje Mastodon & Diaspora gebruikt maar die waren toen wel erg rustig nog. Ik ben gewoon gestopt met Meta/Facebook/Instagram te gebruiken omdat ik me niet achter de waarden kan scharen die ze lijken uit te dragen (winstmaximalisatie boven alles zonder rekening te houden met sociale, economische en psychologische impact).

Op zich vind ik dat wel allemaal prima werken; als ik iets wil delen doe ik dat nu via een berichtje of mailtje aan een kleinere groep.

Heel af en toe is het wel lastiger zonder account omdat sommige zaken te bekijken, bedrijven of organisaties die bijv. geen website meer hebben maar enkel een profiel op één of ander netwerk. Waarschijnlijk is het de natte droom van zowel Facebook als Google om content aan te bieden die je enkel (makkelijk) kunt zien via hun platform/app, daar wil ik dus ook niet aan mee doen.

Ik wens de makers van Phhhoto veel succes tegen het ongetwijfeld bataljon van 'Meta'-advocaten.

P.S. Waarom 3 h's in de naam? Hoe spreek je dat uit?

[Reactie gewijzigd door Aegir81 op 22 juli 2024 16:13]

Zijn best alternatieven, maar je moet je dan afvragen of je dan genoegen wilt nemen met minder mogelijkheden en kleinere reikwijdte.

Antwoordt voor de meesten is daarin: nee.

[Reactie gewijzigd door detheavn op 22 juli 2024 16:13]

En daar moet je als overheid in gaan grijpen.


Zo wordt twitter het rioolputje genoemd,
en toch zie je massaal tweede-kamer live op televisie twitteren alsof het een spelletje is.

Zolang men geen grens trekt kom je nergens. En die grens moet eerst in de tweede kamer worden gezet.
alles wat een begin heeft heeft ook een einde. Ooit bestaat facebook niet meer. Wanneer? Dat is de grote vraag (als het antwoord sowieso al interessant is)
Er is geen alternatief? Dat is zo met banken en verzekeraars; je mag niet zonder bank of verzekering. Facebook/Meta kan je gewoon links laten liggen. Dan maar niet het gezeur lezen van je basisschoolgenoten of clubleden en een constante propaganda voor de diensten zelf / politieke verrechtsing / conspiracy theories.

Alternatief? Mail, telefoonnummer en deurbel. Het is niet TINA maar FOMO waarom mensen dit zichzelf blijven aan doen.
Het is niet TINA maar FOMO waarom mensen dit zichzelf blijven aan doen.
De nagel op zijn kop!
En toch om één of andere reden, blijven de gebruikers producten van Facebook gebruiken..
ignorance is bliss: meeste mensen op facebook maakt het geen hol uit wat ze doen tov andere bedrijven. Het meeste backlash krijgen ze nog als ze weer eens hun interface geforceerd aanpassen.
En toch om één of andere reden, blijven de gebruikers producten van Facebook gebruiken..
Facebook zal dit soort dingen ook niet aan de grote klok hangen natuurlijk. Hun reactie is dan ook heel voorspelbaar uiteraard, natuurlijk is er volgens hen niets van waar. Uiteindelijk wint degene met de langste adem (het meeste geld) deze rechtszaak ook nog eens, tenzij de advocaat van Phhhoto op basis van no cure, no pay werken, maar dat maakt het risico voor hen ook des te groter.
Dit zou het begin van het einde van Meta/Facebook kunnen zijn, de sneeuwbal die gaat rollen.
Facebook heeft de naam veranderd in Meta, als defensie, om te zorgen dat als Facebook omvalt ze onder Meta nog andere diensten kunnen starten of door blijven gaan.
Er komt een moment dat een partij de rechtzaak wint tegen Facebook en daar vele miljoenen voor krijgt wat als gevolg heeft dat er een stortvloed aan andere bedrijven die in dezelfde situatie zitten rechtzaken opstarten en deze winnen. Dat zie ik als de sneeuwbal die gaat rollen.
Facebook heeft natuurlijk heel veel partijen gesproken en een dikke vette worst voorgehouden en daarmee heel veel ideëen gekopieerd zonder er een cent voor te betalen. Ze gaan het gesprek aan en na heel veel gesprekken en aan het lijntje houden stoppen ze ermee en intussen alle kennis verzameld om het zelf te maken. (of als het niet zo makkelijk ging, opgekocht: Oculus, Whatsapp, Instagram, etc)
Hoe groot Meta ook is, uiteindelijk valt Meta een keer om. (Hoewel Amerikanen het idee hebben dat als het maar groot genoeg is het niet kapot kan.)
Metaverse is een excuus om veel cash te verstoken - een internet-bubble zoals nog nooit eerder gezien en gesproken!
De oprichters zeggen dit te hebben aangetoond door twee gifs op Instagram te hebben geplaatst. Een daarvan werd via het account geplaatst dat aan een Phhhoto-account gekoppeld was, de tweede werd via een nieuw Instagram-account gedeeld zonder gekoppeld Phhhoto-account. Dit tweede, nieuwe account zou meer views hebben gekregen dan het account met Phhhoto-koppeling. Aanvullende details worden niet gegeven; het is bijvoorbeeld niet duidelijk of de gifs tegelijk online werden geplaatst.
Hoewel ze vast een punt hebben, is een experiment dat 1x is uitgevoerd statistisch niet veel waard. Ze hadden dit grootschaliger moeten onderzoeken (was wellicht leuke afstudeeropdracht geweest). Al kan ik me ook weer voorstellen dat Facebook dan een claim heeft dat gebruik wordt gemaakt van fake accounts, dat de zaak weer onderuit haalt.
Sowieso is het bij Facebook vechten tegen de reus. Hun advocaten verdienen schat ik meer dan Phhhoto ooit aan omzet heeft gehad.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.