De bevindingen in Litouwen: censuurfunctie in software Xiaomi-telefoon

Het Litouwse NKSC waarschuwde eerder deze week voor privacyproblemen op Xiaomi-telefoons en de Litouwse minister van Defensie zei daarop dat iedereen Chinese telefoons zou moeten weggooien. Waarom onderzocht het NKSC Chinese telefoons en wat is er aan de hand?

In het bericht van het Litouwse cybersecuritycentrum, waar Tweakers over schreef, stond dat er diverse privacyproblemen waren gevonden met twee Chinese telefoons van twee verschillende fabrikanten. De minister van Defensie zei in reactie daarop dat alle gebruikers Chinese telefoons maar beter konden weggooien.

Xiaomi Poco F2 Pro
Niet de Xiaomi Mi 10T, maar de POCO F2 Pro

De context

Het onderzoek en de uitspraak komen niet uit de lucht vallen. Litouwen is dit jaar in een diplomatiek conflict terechtgekomen met China. Taiwan heeft een ambassade geopend in Litouwen en Litouwen wil voor het einde van het jaar ook een ambassade openen in Taiwan. China ziet Taiwan niet als soeverein land, maar als afvallige provincie.

En dus kwam er snel reactie uit China. Het land riep de ambassadeur terug, beperkte de handel met Litouwen, zorgde ervoor dat er minder goederentreinen naar het land kwamen en Litouwse bedrijven meldden ook dat Chinese bedrijven contracten niet wilden vernieuwen.

Hoewel Litouwen een economie heeft die tweehonderd keer kleiner is dan die van China, doet het land wel iets terug. Onderdeel van die strategie is vermoedelijk dit onderzoek. Chinese smartphonefabrikanten doen wereldwijd goede zaken en het handelsverbod tegen Huawei heeft laten zien dat het straffen van smartphonemakers een diplomatiek krachtig middel is. Deze publiciteit kan zorgen voor een knauw in de populariteit van Chinese smartphonemakers in Litouwen; ze herinnert in elk geval het publiek eraan dat fabrikanten als OnePlus van Chinese origine zijn. Dat wil echter niet zeggen dat het Litouwse onderzoek slecht is gedaan; er kwamen wel degelijk interessante bevindingen uit.

De bevindingen

Het onderzoek van het NKSC richtte zich op drie telefoons: de OnePlus 8T, Huawei P40 Pro en Xiaomi Mi 10T. Alle drie zijn het 5G-telefoons die sinds vorig jaar vrij verkrijgbaar zijn op de Litouwse markt. Voor het onderzoek heeft het NKSC het netwerkverkeer van de telefoons geanalyseerd en zo nodig ook apk's van applicaties gedecompileerd. Over de OnePlus 8T zijn geen interessante bevindingen gedaan. Die telefoon had geen problemen op het gebied van privacy of beveiliging.

Dat lag iets anders bij de Huawei P40 Pro. Die telefoon heeft geen Google Play Store, maar de Huawei App Gallery. Dat is een eigen downloadwinkel die, als een app er niet in staat, doorverwijst naar webpagina's van andere downloadwinkels. Dat zijn onder meer APKPure, APKMonk en Aptoide. Die hebben veelal servers staan buiten het rechtsgebied van de AVG, bijvoorbeeld in de VS of Singapore. Bovendien hebben zij malware gehost, bijvoorbeeld apps die zich voordeden als virusscanner, maar in feite malware bleken te zijn.

Litouwse NKSC: hoe malware op Huawei P40 Pro kan komen
Litouwse NKSC: hoe malware op Huawei P40 Pro kan komen

De reden voor die keuze lijkt niet politiek. Huawei wil dat mensen op de P40 Pro zoveel mogelijk apps kunnen vinden, zelfs als die niet in de App Gallery staan. Mensen doorverwijzen naar downloadwinkels die malafide apps kunnen bevatten, is niet netjes en hopelijk screent Huawei dat in het vervolg goed.

Bij Xiaomi zijn verschillende problematische zaken gevonden, vermeldt het rapport. Ten eerste stuurt de standaardbrowser, Mi Browser, data door naar Google Analytics én naar het Chinese Sensor Data. Naar Sensor Data gaan 61 datapunten. Veel daarvan zijn onschuldig, zoals of gebruikers een donkere modus aan hebben staan of dat ze een bepaalde functie gebruiken. Daar zit ook tussen of mensen een vpn gebruiken en zo ja, welk. Dat is wel gevoelige informatie, want in China kan dat erop duiden of mensen om de censuur van de overheid heen willen komen.

Litouwse NKSC: code Sensor Data in Xiaomi Mi 10T
Litouwse NKSC: code Sensor Data in Xiaomi Mi 10T

Censuur van de Chinese overheid speelt een centrale rol in het tweede probleem in de software. Er bestaat een MiAdBlacklistConfig, een lijst van 449 termen die een Xiaomi-telefoon downloadt bij de eerste start van een aantal apps. Vervolgens blokkeert de software die termen in bijvoorbeeld de browser, de downloads-app, maar ook de muziek-app en de package-installer.

Die 449 termen zijn termen die de Chinese overheid wil censureren, zoals verwijzingen naar Tibet, naar de protesten in 1989 en organisaties die ijveren voor democratie in China. Als gebruikers die termen zouden zien in een van die apps, haalt de software ze dus weg.

Litouwse NKSC: structuur van download json met 449 te blokkeren termen
Litouwse NKSC: structuur van download-json met 449 te blokkeren termen

Die functie staat standaard uit in de Europese Unie, concludeert het NKSC. Het aanzetten van die functie is zonder tussenkomst van de gebruiker wél mogelijk en in dat geval staat de lijst van termen al op de telefoon.

Nu ligt dat misschien genuanceerder dan het lijkt. Volgens XDA-Developers gaat het om een bestand dat alleen in gebruik is om advertenties te filteren. Dat zou ook verklaren waarom Xiaomi termen die te maken hebben met porno wil blokkeren, want dat is juist waar enkele jaren geleden problemen mee waren. XDA vond de blacklist in de MiVideo-app.

De reactie

Xiaomi heeft intussen gereageerd op de aantijgingen en ontkent de censuur. "Xiaomi heeft nooit en zal nooit het gedrag van onze smartphonegebruikers beperken of blokkeren. Daarbij gaat het onder meer om zoeken, bellen, webbrowsen of het gebruik van communicatiesoftware van derden." Deze ontkenning is natuurlijk logisch, maar niet steekhoudend. Het rapport verwijt Xiaomi niet dat de censuur aanstaat, maar dat hij in de software zit. Dat ontkent Xiaomi níet.

Hoe dat erin gekomen is, is vermoedelijk een kwestie van copy/pasten. Deze functie is logisch in China, waar Xiaomi te maken heeft met een overheid die de termen actief monitort en wil blokkeren. De functie is daar vermoedelijk niet verplicht, maar de overheid zal er wel blij mee zijn. Veel smartphonemakers kopiëren grote delen van hun firmware en apps voor gebruik in volgende telefoons. Zo staat de firmware van telefoons vaak ook vol met drivers voor hardware die niet in de telefoon zit, zoals een breed scala aan camerasensors en andere componenten.

We hebben geprobeerd op een Xiaomi Redmi Note 10 5G de blacklist zelf te vinden, maar dat is niet gelukt. Ook met het decompileren van de browser was dat niet te zien. Dat betekent niet dat hij er niet is; ons zicht op de software van de telefoon is relatief beperkt.

Het is niet voor het eerst dat Xiaomi zoiets overkomt. Zo verzamelde de browser ook data in de incognito-modus. Later zette Xiaomi dat uit. Eerder bleek al dat de Beveiligings-app slecht beveiligd was en virusdefinities binnenhaalde via een onversleutelde verbinding. Die items hebben ogenschijnlijk geen relatie, behalve dat ze allemaal werden opgemerkt in de software van Xiaomi.

Xiaomi Mi Note 10
Xiaomi Mi Note 10

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

23-09-2021 • 15:55

36

Reacties (36)

Sorteer op:

Weergave:

Op XDA staat een stuk over iemand die de MiAdBlacklistConfig wel weet te vinden in de laatste Xiaomi.eu ROM in de MI Video app. De de browser komt hij het bestand niet tegen. Volgens de onderzoeken van XDA wordt de MiAdBlacklistConfig gebruikt voor INatieve Advertentie welke voor het Xiaomi Global Ad Software Development Kit is om bepaalde advertenties wel en niet weer te mogen geven
On analysis of the file, I found that the vast majority of the records are actually related to sex, porn, and other smartphone brands. There are mentions of Tibet, Hong Kong, and other religious groups, however, mentions of the CCP and “China” are also included, too (albeit there are a lot fewer mentions of China and Chinese politicians comparatively). One would think that if this were a list that exists to censor content that may go against the Chinese Communist Party, all mentions of “China” would not be censored online.
https://www.xda-developer...cret-blacklist-explained/

@arnoudwokke hij heeft het over de Mi Video application hebben jullie daar ook in gekeken? Zouden jullie dat alsnog kunnen doen?

[Reactie gewijzigd door HKLM_ op 24 juli 2024 10:49]

Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @HKLM_23 september 2021 16:34
Ha tof! Daar ga ik even naar kijken, heb in elk geval al een linkje naar dat artikel toegevoegd! Thanks :)

Ik ga nog even MiVideo uit elkaar peuteren :)
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @HKLM_23 september 2021 16:53
No luck so far...

Update: nope, heb diverse apps uit elkaar gepeuterd, geen blacklist te vinden hier

[Reactie gewijzigd door arnoudwokke op 24 juli 2024 10:49]

Die blacklist e.d. hoeft natuurlijk niet in een APK te zitten. Je kunt mogelijk ook de complete rom van een telefoon dumpen en b.v. met strings of iets geavanceerdere tools kijken wat daar in zit. Je kunt natuurlijk eerst de te downloaden firmware proberen om te kijken welke tools bruikbaar zijn.

Doet me een beetje denken aan de HEMA telefoon, die ik mijn schoonmoeder jaren geleden aangesmeerd had. Dat ding stond na een paar weken ineens vol met porno. Mijn schoonmoeder is ruimdenkend, maar dit was dus duidelijk wat malware in de firmware die 1 en ander naar binnen hengelde.

Ik overwoog Xiaomi vanwege infrarood support. Wordt nu waarschijnlijk toch een Pixel 4a in Duitsland ophalen of anders Nokia of Oneplus.
Die blacklist e.d. hoeft natuurlijk niet in een APK te zitten
In het artikel staat immers dat telefoons de lijst downloaden bij het eerste gebruik van bepaalde apps.
Wel een puntje voor custom ROM gebruikers: Dergelijke dingen kunnen zelfs in een custom rom gedaan worden. Niet zozeer in de ROM zelf, maar omdat zelfs custom ROMs nog een stukje code van de fabrikant gebruiken: De vendor image. Dit is een partitie die drivers e.d. bevat voor de specifieke hardware van die telefoon. Het is een ontwikkeling die door Google is aangezwengeld (project treble) om de koppeling tussen Android en de drivers te verbreken en daarmee het updatebeleid van Android telefoons te verbeteren (wat ook gelukt is overigens!)

Op zich kan je die drivers ook herpakken maar de meesten zijn closed source dus dat is nogal lastig, en voor zover ik weet gebruiken de meeste custom roms daardoor de vendor image as-is. Daar kan dus ook wel wat narigheid in zitten, en je custom rom telefoon is dus niet 100% vrij van code van de fabrikant. Ook in de baseband chip zit veel ondoorzichtige code.

Natuurlijk is het wel zo dat de kans op dit soort dingen veel lager is, omdat de meeste drivers niets te maken hebben met de onversleutelde content van apps, maar meer met de reeds versleutelde informatie die over het netwerk gaat.
Het lijkt me voor de Chinese fabrikanten hem lastig om enerzijds te voldoen aan de Chinese wetgeving en wensen van de overheid en anderzijds aan de bijna tegenovergestelde eigen van "het westen".

Noem me naïef maar als deze spelers kwaadwillend waren waren ze toch allang door de mand gevallen? Net als Apple en Google is het een balanceeract onder een enorm vergrootglas.

Bij mijn weten zoeken ze allemaal de grenzen op en is er nooit hard bewijs geleverd dat er data verzameld en misbruikt wordt ten dienste van de Chinese overheid. Maar misschien weten de geheime diensten meer, en als die daar niet transparant in zijn kun je daar ook iets van vinden....
... ...
Noem me naïef maar als deze spelers kwaadwillend waren waren ze toch allang door de mand gevallen? Net als Apple en Google is het een balanceeract onder een enorm vergrootglas.
... ...
Werkt niet niet toevallig andersom? Net zolang rotzooien tot iemand vindt dat het zo niet langer kan en dan pas toetsen aan wet- en regelgeving?
Het beperkt de keuze voor een Android telefoon wel in Litouwen tot Nokia, Fairphone en….? Zou het eigenlijk niet verder weten, lastig voor ze.

edit: Oja Samsung

[Reactie gewijzigd door Mr. Freeze op 24 juli 2024 10:49]

Google
Land-rover
LG
Lenovo
Microsoft

Caterpillar
Aligator
Asus
Blackview
Cubot
Doogee
Evolveo

Sommige van deze zullen rebrands zijn van China-phones, niet allemaal. En ook niet dezelfde software draaien. Er is meer dan alleen de grote 5. En ik kan dit lijstje 2x langer maken maar tjah, leesbaarheid :)

[Reactie gewijzigd door SmertHerm op 24 juli 2024 10:49]

Lenovo is Chinees. Ik dacht altijd dat de telefoons van Land Rover, Doogee en Caterpillar ook Chinees waren, maar dat weet ik niet zeker.
Lenovo telefoons worden (hier) wel geleverd met de complete Google software, Play Store, Chrome etc.
Dank voor je aanvulling 👍
Sony fabriceert in Thailand.
Gaat lekker bij Xiaomi. Recentelijk kwam ook het nieuws naar buiten dat ze op afstand ineens hun telefoons blokkeerden in landen zoals Cuba en Syrië. Ik zal er in ieder geval nooit een kopen.
https://www.xda-developer...vices-export-regulations/
Vreemd dat Xiaomi dat zou doen, die landen zijn juist vriendjes van China (en Rusland).
Die landen zijn vriendjes van Rusland, niet van China. Rusland en China zijn ook niet bepaald vriendjes van elkaar, al kunnen ze elkaar wel goed vinden in bepaalde samenwerkingen, onder druk van sancties door het Westen op bepaalde gebieden.
Hoe dat erin gekomen is, is vermoedelijk een kwestie van copy/pasten. Deze functie is logisch in China, waar Xiaomi te maken heeft met een overheid die de termen actief monitort en wil blokkeren. De functie is daar vermoedelijk niet verplicht, maar de overheid zal er wel blij mee zijn.
Dat is wel degelijk verplicht in China, iedere device geproduceerd in China moet actief monitoren (alsook backdoors etc.) volgens Artikel 7 van de "National Intelligence Law" dus reken maar dat ze dat allemaal doen. Het zou me ook niets verbazen als het bij OnePlus gewoon beter verborgen is, en van Oppo en Xiaomi zien we dat het gewoon gepositioneerd wordt als de sequel van Huawei. Meer onderzoek met decompilen en ook op hardware niveau onderzoek doen van een bredere doorsnede van modellen zou waarschijnlijk zeer interessante resultaten opleveren.
Bij een Plus artikel zou ik toch hebben verwacht dat jullie ook zelf wat zouden hebben getest. Zie mijn post in de andere topic:
Skyclad in 'nieuws: Litouwen: Xiaomi-telefoons kunnen 'omstreden' termen herk...

Ik kan het niet reproduceren op een Chinese Xiaomi telefoon met nog het orginele Chinese OS, en ik ben best bereid om een Tweakers redacteur dat ook te laten checken als 1 van jullie toevallig in Utrecht is of bereid is deze kant op te komen.
Alle Chinaphones (als: in China ontworpen) dan maar mijden. Ik wil niets, maar dan ook niets te maken hebben met de CCP.
De hardware is vaak prima en met een custom rom ben je van de spionage door China (en Google) verlost, dus helemaal mijden is niet nodig. ;)
Je bent hier niet helemaal China-vrij mee. Heb het hieronder wat meer toegelicht:

GekkePrutser in 'nieuws: De bevindingen in Litouwen: censuurfunctie in softwa...

Maar in de praktijk zijn er vooralsnog geen dergelijke trucjes in de vendor images gevonden, nee.
Goed punt inderdaad. Al zit je dan wel een beetje in de buurt van het niveau waarop je ook bang moet zijn voor spyware die stiekem in de hardware van de verschillende chips zelf zit meegebakken. Die komen immers voor veel telefoons (en telecomapparatuur) ook uit China, zelfs als de telefoon niet van een Chinees merk is.

Op dat niveau van spionage-angst laat ik de voorzorgsmaatregelen aan overheden en veiligheidsdiensten, en voelt het voor mij niet meer als iets waar ik als individu nog veel aan kan doen. ;)
Jammer dus dat LG ermee gestopt is. Ik heb hier nog een LG G7 liggen die gemaakt is in Zuid Korea, al werden volgens mij de goedkopere telefoons nog in China gefabriceerd. Verder is het hopen dat men in EU weer mobieltjes gaat fabriceren. Nu zijn er nog maar een 5 tal landen in de wereld waar nog mobiele telefoons geproduceerd worden.
Ik geef ze half gelijk, want Google en Apple kan er ook wat van, ik zou zelf helemaal afstappen van Android of iOS, en overstappen op een Ubuntu Touch smartphone, maar de meeste willen dat niet want dan hebben ze een hoop van hun Lieverlings Apps niet meer, voor mij geen probleem, ik gebruik dan andere Apps of de browser, voor mij is bellen, sms'en, browsen, en af en toe navigeren de belangrijkste onderdelen op een smartphone.

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 24 juli 2024 10:49]

En zodra Ubuntu touch populair genoeg wordt, wordt dat ook volgestopt met trackers e.d. Veel te aantrekkelijk.
En er staat telefoonfabrikanten ook niets in de weg om hun telefoons met Ubuntu touch vol te stoppen met dit soort meuk.
En zodra Ubuntu touch populair genoeg wordt, wordt dat ook volgestopt met trackers e.d. Veel te aantrekkelijk.
En er staat telefoonfabrikanten ook niets in de weg om hun telefoons met Ubuntu touch vol te stoppen met dit soort meuk.
Ja zo blijft het he, je kan altijd zelf een verse versie er op flashen, en als dat niet goed genoeg is neem je toch geen smartphone?!
Sluit me ook aan bij de reacties dat een doodlopend onderzoek geen premium artikel kan opleveren. Het slingert weinig onderbouwde hysterie rond China aan wat begon n.a.v. de handelsoorlog van Trump. Juist Tweakers wordt serieus genomen door lezers als ik.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.