Laten we wel wezen: We weten niet genoeg van het virus om met zeker te weten dat die afstanden daadwerkelijk voldoende zijn.
Laten we wel zijn: dit is het compleet negeren van jarenlange wetenschappelijke onderzoeken en praktijkervaringen. Het is dan ook regelrechte onzin.
Wat we hier als coronavirus aanmerken is niet 1 soort virus, het is een hele familie. Daarvan hebben we al jaaaaaaaren eerder diverse andere vormen van gezien en kunnen onderzoeken. Daarnaast is er ook weet ik niet hoeveel onderzoek naar virussen en besmettelijke ziekten in zijn algemeenheid gedaan. Zoveel dat daar ook diverse computermodellen uit zijn komen rollen. Toen we de eerste computervirussen kregen is er juist naar dit soort onderzoek gekeken.
Je maakt hierbij de grote denkfout dat je alles tot in detail moet weten van iets om daar effectief mee om te kunnen gaan. Niets is minder waar. Zonder dat we heel erg goed wisten wat dit specifieke coronavirus deed hebben we met de basiskennis die we uit al dat eerdere onderzoek hebben gehaald maatregelen ingesteld. De cijfers laten onomstotelijk zien dat deze maatregelen effectief zijn tegen het terugdringen van het virus want er is een rappe afname geweest in het aantal besmettingen. Door die basisregels nog intact te houden is de stijging van nu ook maar heel lichtjes. Als je het vergelijkt met de begintijd dan mag het zelfs niet eens een naam hebben.
Dat je iets niet exact weet of niet alles vormt meestal dan ook geen belemmering. Mensen herstarten ook hun computer wanneer deze het niet doet omdat dit vaak werkt. Je hoeft dan ook niet eerst een uitgebreid wetenschappelijk onderzoek te doen om te achterhalen hoe je het moet oplossen. Sterker nog, als je eerst uitgebreid wetenschappelijk onderzoek gaat doen om alle details te achterhalen dan ben je decennia verder. Al die tijd heeft hetgeen je onderzoekt wel vrij spel. Je kunt dus niet eens uitgebreid onderzoeken of je moet accepteren dat het gros van de bevolking ziek wordt en daarbij kan sterven. Dat valt aan vrijwel niemand uit te leggen.
Het hoeft helemaal niet aan de medewerking van mensen te liggen, het kan ook zijn dat we het virus niet goed genoeg begrijpen en de maatregelen niet juist zijn.
Dat het hier wel aan ligt weten we wel heel zeker. Er is ten tijde de hele crisis een hele hoop aan cijfers bijgehouden. Bij de strenge maatregelen zagen we dat het aantal besmettingen omlaag ging, sinds dat we de strenge maatregelen hebben afgeschaft zien we dat die weer omhoog gaan. We zien ook echter waar de besmettingen zijn: voornamelijk achter de voordeur. Hoe we dat weten? Omdat we daar voortdurend onderzoek naar doen
Wetenschappers, experts, e.d. begrijpen het virus prima, wij burgers echter niet. Dat zie je terug in de laksheid die velen hebben (niet alleen nu, ook in het begin en daar tussenin). Dat is het enige punt waar men meer aandacht aan moet gaan besteden (iets waartoe diverse experts en ook wetenschappers oproepen).
Het is ook wel typisch Nederlands om gelijk met een vingertje te wijzen naar een ander.
Net als dat het typisch is voor sommigen om net te doen of wetenschappelijk onderzoek niet bestaat, we nergens wat van afweten en we eerst overal kennis van moeten hebben om iets effectief en efficiënt te kunnen doen. Men mag best wel wat meer vertrouwen in zichzelf en de medemens hebben.
Iets meer oog voor de onderzoeken in de afgelopen 100 jaar en de huidige statistiek is hier zeker gewenst.