Fitbit zet functie om zuurstofgehalte bloed te meten aan in bestaande wearables

Fitbit heeft in diverse apparaten de functie aangezet om het zuurstofgehalte van het bloed van gebruikers te meten. De hardware om de apparaten als saturatiemeter te gebruiken was er al, maar de software was nog niet klaar.

Zuurstofgehalte bloed meten op Fitbit. Bron: Broothal op Reddit
Bron: Broothal op Reddit

Fitbit-apparaten uit de series Versa en Ionic, en de Charge 3 kunnen het zuurstofgehalte in het bloed gaan meten, zo heeft Fitbit bevestigd tegenover Engadget. De functie lijkt nog niet aan te staan voor alle gebruikers, zo blijkt uit een thread op Reddit. De Fitbit-apparaten gebruiken voor de meting een infraroodsensor.

Fitbits zijn niet de eerste apparaten die dit kunnen. De functie is ook al te vinden in diverse andere wearables van andere merken, waaronder Huawei, Honor en Huami. Fitbit heeft eerder al een test gedraaid met een kleiner aantal gebruikers om de weergave van de resultaten van de metingen te testen. Het is al langer bekend dat de hardware voor het meten van het zuurstofgehalte in de Fitbit-apparaten zit. Vorig jaar werd ook bekend dat Fitbit bezig is om overgenomen te worden door Google.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

16-01-2020 • 10:02

110

Reacties (110)

110
110
67
9
0
38
Wijzig sortering
Als longpatient ben ik hier dan weer enorm blij mee, en vele met mij. 10% van de kinderen heeft Astma: (bron: https://www.cyberpoli.nl/astma/faq/36 ). Een te lage saturatie geeft op langere tijd schade aan organen: het is extreem belangrijk om de medicatie goed ingesteld op de patiënt te hebben. Een "early warning system" is preventief: precies het soort zorg dat we nodig hebben met de naderende vergrijzing (bron: https://www.volkskrant.nl...reventieve-zorg~be88ea75/ ). Niet iedereen heeft bijvoorbeeld een hart afwijking, maar mocht er wat fout zijn dat waarschuwt de Apple watch al (https://www.24gezondheid....apple-watch-en-hartfalen/ ). Longen lijkt mij een logische 2e, op naar de rest!
Nee, nee en nog eens nee. In deze fase van ontwikkeling is het precies niet wat we nodig hebben. Het is namelijk rete onbetrouwbaar. Zelf heb ik een Garmin FR945. Gezond en zonder longaandoeningen. Gemiddeld heb ik volgens Garmin een saturatie van 94-95. Op werk heb ik een saturatie van 98-99.
Daarnaast is het gegeven saturatie veel moeilijker dan er gedacht wordt. De correlatie mijn saturatie is laag dus mijn longen ventileren niet is veel te simpel.
De informatie dat 10% astma heeft en dat organen zuurstof nodig hebben is geheel waar, het belang is duidelijk. Alleen het voegt niks toe aan de discussie, de vraag is namelijk is het een betrouwbare meting? Zoals @remotica al aangaf is er binnen de huidige medische apparatuur al zeer discutabel. Daarna is de vraag hoe interpreteer ik die gegevens.
Een voorbeeld. Jij als long patiënt hebt de Fitbit, je voelt je wat minder lekker. Je kijkt naar je saturatie en deze is verminderd. Je naar de longverpleegkundige/specialist om te overleggen over je medicatie.
Terwijl de echte oorzaak misschien wel gelegen is in een van de buffersystemen die het lichaam heeft om bloedwaarden te balanceren. Zoals lever en nieren.
Je slaat de plank dus volledig mis. Ook als "preventief" middel is saturatie een nutteloze waarde. Dan moet er namelijk zoveel stront aan de knikker zijn dat de bloedwaarden niet meer gehanteerd kunnen worden. Dan ben je al lang bij een arts geweest.
Ik ben het volledig met je eens dat de sensor data nog niet betrouwbaar genoeg is om harde conclusies te trekken. Het is slechts een indicator, de arts (of later AI) zal bij twijfel altijd haar (waarschijnlijk gekalibreerde) meters pakken/ longfuncties afnemen en vanuit die informatie een keuze maken.
Saturatie behoord voor een gezond persoon niet onder de 95% te komen. Het nare is: wanneer als longpatiënt je saturatie daalt merk je dit slecht. Je kan misschien minder, maar of het nou 90 of 85% is: je hebt werkelijk geen idee. " het zal wel een griepje zijn", "gaat zo wel weer over", of "ach, ik ben het gewend" komt heel erg vaak voor. Ik zie bij veel ouderen dat ze de afspraak hebben "wanneer ik een saturatie lager dan 85% meet dan bel ik om te overleggen met de dokter". De dokter zal vervolgens afhankelijk van Patient, klachten, en andere factoren een keuze maken.
Er mag bij verteld worden dat garmin ook nog eens veel betere meetresultaten zal leveren dan een fitbit (sensorgrootte en bump)
Helemaal mee eens. Ik had vannacht, volgens mijn Garmin Forerunner 245 een saturatie van 90%. Ter illustratie, vorige week 20km hardgelopen, waarvan gisteren een 10km duurloopje fluitend binnen het uur, eveneens 100km gefietst vorige week. Mijn Garmin geeft altijd laag in de 90% aan. Veel te laag voor een gezond persoon en in mijn geval totaal onbetrouwbaar.

Ik kan me voorstellen dat het regelmatig meten van saturatie (met gekalibreerde apparatuur!) bij risicogroepen kan helpen, maar het meten van gezonde personen, met ongecalibreerde apparatuur, doet meer kwaad dan goed.
Ik vind ook deze smartwatches een verrijking voor de mens, maar denk wel dat er voorzichtigheid mag worden geboden. Niet alleen op gebied van privacy maar ook op betrouwbaarheid van deze apparaten. Sommige 'experts' zien nog altijd veel afwijking met professionele apparatuur. Zeker een goede indicatie, maar echt goed onderzoek is altijd beter dan vertrouwen op je smartwatch.

Mijn nieuwe smartwatch registreert bijvoorbeeld mijn hartslag met iets andere waarden dan mijn Fitbit. Ook op het gebied van slaap waren er verschillen, niet perse in meting, maar wel in het weergeven van slaap (duur, levels, etc.). Mijn S9 kan ook het zuurstofgehalte lezen en deze linkt het vooral aan stress.

Ik probeer er ook minder op te kijken, het gevaar is namelijk ook dat je bij iedere afwijkende meting je ook er na gaat gedragen, terwijl misschien niets aan de hand is. Bijvoorbeeld als ik vind dat ik goed heb geslapen, maar mijn Fitbit aangeeft dat ik heel weinig diepe slaap heb gehad en mij een lage slaap score geeft daardoor, dan denk je daadwerkelijk dat je ook minder kan presteren die dag. Vergelijk het met even googlen op je symptomen, wat je ook niet moet doen. Als je dus continue bewust blijft meten, dan zal waarschijnlijk ook de stress toenemen, wat weer resulteert een negatieve waarde(s).

Al moet ik toevoegen hier wel heel gevoelig voor te zijn. ;)

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 23 juli 2024 09:47]

De huisartsen zullen er waarschijnlijk niet al te blij mee zijn.
Ik hoor al verschillende klachten uit die hoek dat mensen de laatste tijd in paniek de huisarts bellen omdat "ze bijna dood zijn volgens hun horloge".

De functie zou in ieder geval alleen maar aangezet moeten kunnen worden als hij daadwerkelijk een bewezen goed resultaat geeft in 99.999% van de gevallen. Want de rest van de gevallen komt bij de huisarts terecht, en dat zijn dure grapjes. Die afweging, samen met de afweging hoeveel probleemgevallen je nu juist tijdiger opmerkt, moet wel gemaakt worden in ons aller belang.

[Reactie gewijzigd door Zynth op 23 juli 2024 09:47]

de "volgens mijn horloge ben ik al dood" gevallen kosten idd een hoop geld, maar bedenk wel dat in sommige gevallen het een daadwerkelijke indicatie is. in die noodgevallen kan het zo zijn dat het latere (en duurdere) operaties onnodig maakt.
ik doe hier een hele grove schatting:
persoon 1 heeft een fitbit met meetingen.
10x heeft het horloge een foute melding gemaakt en wordt de doctor onnodigd bezocht (500€*10=5000)'
1x heeft het horloge een echt noodgeval gemeld (500€+1000€OP= 1500€)

persoon 2 heeft geen horloge en gaat dus ook nooit naar de doctor (0€)
1x hartstilstand (O.I.D.)
ambulance rit 100€
noodOP 2000€
2 weken in ICU 2000€
herstell ?€

dus ik denk dat de kosten tegenvallen en misschien zelfs positief kunnen zijn.
Goed voorbeeld, echter is persoon 2 nog wel veel en veel duurder uit dan wat je nu schetst. Een ambulance rit onder de €500 komt bijna niet voor.
zoals ik al zei, heel grof geschat. maar aan de andere kant neem ik ook aan dat het niet +-10% is van de gevallen waar het nodig is/was. was meer bedoeld als een er zitten ook veborgen kosten aan als je het niet gebruikt
Andersom kan ook. De vader van een vriendin dacht dat hij een griepje had, ging pas na 2 weken een keer naar de huisarts omdat het steeds erger werd.
Die begon met de hartslag meten. En belde direct een ambulance. Hij liep al een tijdje rond met een hart ritme stoornis, waardoor zijn hartslag rond de 180 zat.
Op advies van de specialist loopt hij nu met zo'n fitbit rond. Zodat hij in de toekomst weet of het een griepje is of zijn hart het bijna begeeft.

Voor iedere paniek kip lopen er 5 mensen rond doe liever niet naar de dokter gaan en wachten tot het vanzelf over gaat.
Huisarts kost je niets extra, zit in de basis verzekering ongeacht het aantal bezoeken.
Voor veel mensen is wat vaker naar de huisarts gaan zelfs een bewezen goed idee. Als men aan het twijfelen is over de gezondheid dan is een gesprek met een deskundige een prima oplossing voor het vraagstuk.
Als een fitbit dus twijfelaars eerder naar de arts krijgt dan is dat een prima zaak.
Wat is dit voor vreemde reactie.
Dus omdat het in de basisverzekering valt, kost het geen geld?

[Reactie gewijzigd door Zynth op 23 juli 2024 09:47]

Het kost niemand iets extra en je band met je huisarts, die je kennelijk wegens onzekerheid nodig hebt, neemt toe. Dat is pure winst.
Wauw, want de huisarts werkt op vrijwilligersbasis 8)7 8)7
Als iets jou als persoon niet direct iets kost wil niet zeggen dat het de maatschappij niks kost.
Hetzelfde idee dat iedereen zo ongeveer twee of drie brillen moet declareren bij de zorginstelling. Kost niks extra.. Hebben die zorginstellingen tegen december tenminste getallen om de premies weer omhoog te stuwen (en de eigen bestuurlijke procentuele resultaatafhankelijke bonus te verhogen?).
Zeker een goede indicatie, maar echt onderzoek kan niet tippen aan een smartwatch.
Bedoel je dit misschien andersom? Uit je stukje er boven leid ik af dat jij vindt dat een smartwatch niet kan tippen aan echt onderzoek.
Klopt, ik heb het inmiddels aangepast. :)

De smartwatch kan zinvol zijn, maar het is geen vervanger van echt goed en degelijk onderzoek. Tevens hoeft het helemaal niet te kloppen en is er een hoop 'paniek' bij de gebruiker of wellicht ook andersom - dat de gebruiker denkt dat alles goed zit. Een voorbeeld is slaap - als ik uren wakker lig, maar wel stil/weinig beweeg, dan denkt de Fitbit dat ik bepaalde slaapfases (wel) heb gehad. @sumac geeft ditzelfde overigens ook aan.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 23 juli 2024 09:47]

Ik kan uren wakker liggen, en dan lig ik meestal heel stil, en de fitbit geeft dan aan dat ik die uren geslapen heb. Volgens mij is dat echt niet het geval, maar ik kan het niet bewijzen. Ik zou willen dat er open source software zou zijn die je met de fitbit kon koppelen, en dat je daarna zelf de beschikking kreeg over de data. Hopelijk komt er zo'n apparaat beschikbaar, en dan liefst ook in een andere vorm dan een horloge.
Ik gebruik zelf geen fitbit meer, maar heb wel veel gebruik gemaakt van IFTTT
LINK
Ik heb gisteravond anderhalf uur gewerkt.. gewoon, op de bank met de laptop op schoot. Daarna ben ik het bed in gegaan. Mijn Garmin FR45 zag dat als slapen aan, waaronder zelfs nog een 10-tal minuten diep.
Inderdaad, zo haal ik hele slaaprecords
Wellicht heb je in rust een lage hartslag? Ik heb namelijk een lage hartslag (50-60) en deze lijkt veel te worden gebruikt in de meting. Ik zie dus ook vaak echter minuten slaap op het scherm.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 23 juli 2024 09:47]

Hallo hier die spoedeisende hulp eikel, die een naald in de slagader van je pols zet om een betrouwbare meting te doen van je C02 en 02.

Saturatie meters zijn onbetrouwbare dingen. Hoevaak wij wel niet mensen door gestuurd krijgen van de huisarts die benauwd zouden moeten zijn omdat de huisarts zijn saturatie meter dit aangeeft.
Dat de patiënt koude vingers heeft waarde de meting nooit betrouwbaar is heeft de huisarts gemist.

"Als je denkt dat het zeer doet, dan gaat het ook zeer doen"

Wearables zeker mooie dingen, als jij op het nieuws hoort dat door de mooie zomer er veel meer pollen in de lucht zijn. En jij de denkt; "ik voel mij wel een beetje benauwd, wat zegt mijn horloge?"
"Ow die zegt >94%, dus goed"

Als jij ziet dat je saturatie waarde(Sp02) laag is, dan ga je denken dat je benauwd bent en dan word je vanzelf benauwd.
(Cortisol kick in, ademhaling gaat omhoog, dus verkeerd ademhalen en daar ga je!)

Longpatiënten van Nederland, stop je geld niet in een wearable maar in:
- cursus stoppen met roken.
- cursus stoppen met roken voor je huisgenoten.
- Extra Puffers die je in sporttas, handtas, werklocker extra neerlegt.
- cursus therapie trouw zijn :Y)

Maar weet dat je altijd welkom bent op de SEH voor luchtsteun of aai over je bolletje.
Je geeft niet alleen onaccurate maar zelfs foutive informatie, die nadelig kan zijn voor mensen.
Ik heb de verpleegkundige op de SEH gevraagd om een aai over mijn bolletje maar ze werd kwaad en belde de beveiliging :( :P
Eén van de belangrijkste toevoegingen die kunnen gebeuren is het toevoegen van het meten van cortisol (stresshormoon). In stresssituaties wordt adrenaline aangemaakt gevolgd door cortisol.
Dit zou voor mezelf goed kunnen aangeven in welke situaties ik stress heb (soms denk ik stress te hebben en is het niet waar) en zou ik kunnen beter omgaan met bepaalde situaties. Ook op de werkvloer zou men hier belangrijke zaken kunnen uit afleiden. Welke situaties verzoorzaken stress? Wie heeft er effectief last van stress? Hoe kunnen we er sneller iets aan doen?
Er zijn reeds smartwatches die dit ondersteunen, ik wacht nu nog op een smartwatch die naast cortisol ook andere zaken kan weergeven.
https://www.indiegogo.com...wearable-stress-monitor#/
Cortisolmeting wordt dus gedaan door een speekseltest. Dat zou ik als los apparaat willen hebben, niet als onderdeel van m'n smartwatch.
In smartwatches kan het aan de hand van zweet uitgevoerd worden. Hoe het precies in zijn werk gaat weet ik niet, maar blijkbaar kan het met behulp van minuscule zweetdeeltjes al een meting uitvoeren.
Heb je het door jezelf gelinkte filmpje wel bekeken? Daar wordt getoond dat je aan een stokje moet likken, en dat vervolgens in het horloge moet steken. Het is vergelijkbaar met die diabetes bloedanalyse apparaten.
Ja, maar er zijn ook gelijke horloges die het met zweet meten. Deze van in het filmpje is één van de meest nauwkeurige... Vandaar dat ik die postte.

[Reactie gewijzigd door Nutellaah op 23 juli 2024 09:47]

Heb jij als longpatiënt geen last van het rijden in je Volkswagen busje?
Het grote kritiekpunt op Fitbit is dat ze in 2017 al adverteerde met slaap apnea detectie voor de Ionic d.m.v. de SpO2 (zuurstofsaturatie sensor). Omdat dit niet eerder in een smartwatch zat, kochten veel klanten het om deze reden, om er vervolgens achter te komen dat de complete SpO2 sensor uitgeschakeld was. Er werd hier veel over geklaagd op het FitBit forum, waar FitBit alleen maar met uitstellende woorden kwam. Het uitstellen had te maken vereisen van Amerikaanse FDA goedkeuring om het op de markt de mogen brengen als een medisch apparaat dat in staat is om slaap apnea te detecteren.
In de tussentijd bracht concurrentie als Garmin ook smartwatches op de markt met SpO2 sensor, maar zonder slaap apnea detectie, zodat FDA goedkeuring niet nodig was.

Een vergelijkbare situatie was het geval bij de Apple Watch 4, waar de ECG sensor later werd geactiveerd, vanwege FDA goedkeuring, maar bij Apple werd dat duidelijker gecommuniceerd naar de klant, en duurde de inactivatie slechts enkele maanden i.p.v. een paar jaar.

Het hebben van FDA goedkeuring staat los van regelgeving in Europa en Nederland, dus mogelijk dat we hier iets langer moeten wachten. (Wat ook bij de Apple Watch 4 het geval was.) Maar fijn dat de feature eindelijk gaat komen.
Dit is inderdaad erg zuur. Ik heb de IONIC direct gekocht nadat hij uitkwam, mede doordat deze functie erin zat. Eigenlijk is de horloge altijd een teleurstelling geweest en hij heeft een maand na de 2 jarige garantie termijn de geest gegeven.

Dus mooi dat ze het eindelijk werkend hebben, maar ik heb er niets meer aan.
Ik vraag me wel af hoe accuraat zo'n functie dan is. Een horloge die een hartslag meet met een lampje is al niet 100% accuraat. Als zo'n functie al niet 100% accuraat is, hoe kunnen ze dan accuraat de inhoud van je bloed meten?
Toen mijn zoon geboren werd had hij geen zin om te ademen (allemaal slijm nog in de luchtpijp), dus dat werd heel vakkundig door het ziekenhuispersoneel verwijderd, en de beademing werd op gang gebracht. Allemaal super snel, dus niks geks gebeurd, maar hij moest wel een dagje op medium care. Hier kreeg hij een ook een soort knijpertje op zijn vinger, en konden ze precies zien hoeveel zuurstof er was opgelost in het bloed. Volgens een arts was dit erg accuraat. Waarden bleven ook heel stabiel, en dat was 1 van de redenen dat hij na een uur of 8 werd ontslagen van de medium care.
Een saturatiemeter (O2) in een ziekenhuis is van een ander niveau dan het IR lampje/meter die in je fitbit zit. Redenen hiervoor is dat er natuurlijk geen of minimale afwijkingen in de gemeten waarden mogen zitten. Gevolg hiervan is dat de kosten ook hoger zijn. Een fatsoenlijke medische saturatiemeter kost gauw €1500,-.

[Reactie gewijzigd door Spacecowboy op 23 juli 2024 09:47]

Wij hebben testen uitgevoerd waarbij direct in het bloed de saturatie werd gemeten en tegelijkertijd via rood/infrarood SpO2. Daarbij werd een (professionele) NONIN XPod en een finger clip sensor gebruikt.
Die NONIN's werden beschouwd als een gouden standaard voor SpO2.

Welnu: terwijl de saturatie al onder de 75% was gezakt gaf de NONIN nog vrolijk 92% aan.
Om toegelaten te worden als medical device moeten deze wel voor certificatie testen doorlopen, maar deze testen zijn ook maar momentopnames.
Dit geeft mij weinig vertrouwen in de betrouwbaarheid van de FitBit metingen.

Voor trends onder populaties is dit waarschijnlijk meer geschikt. Vooral omdat Google als zowat alles van populaties weet en dit kan combineren.
Bij de huisartspost (Triage) gebruiken ze een standaard saturatiemeter die je ook vind op AliExpress.
Zelfs de uitgebreide meters op SEH zijn simpelweg een rood/infrarood lampje met een sensor.
Ik denk dat het verschil de (verplichte?) calibratie is...
De algoritme in de software is wat het compliceert maakt.

De "ali sensor" zal best een waarde kunnen geven maar kan deze sensor ook correct desats meten, bij een blauw gekleurde huid of bij trillingen? Dan heb ik liever een sensor van Masimo, Nellcor of een Philips.

Calibratie in het veld gebeurt eigenlijk niet, alleen verificatie met testapparatuur (Fluke ProSim bijvoorbeeld).
Ik heb zelf een S10+ waar het ook zit ingebouwd. Ik heb binnen 5 metingen een spreiding van 5%; wat ongekend veel is.
Ik gok dat de "Ali variant" een copie is, en dat de huisartsenpost goede spullen heeft staan. Saturatie is niet iets om mee te "gokken"!
FitBit zit om je pols, ziekenhuis meet je vinger. Mogelijk dat je vinger al betrouwbaardere waarden geeft dan je pols? Ongeacht gebruikte apparatuur.
Die in het ziekenhuis werkt net zo hoor, met IR.
Ik vraag me wel af hoe accuraat zo'n functie dan is. Een horloge die een hartslag meet met een lampje is al niet 100% accuraat. Als zo'n functie al niet 100% accuraat is, hoe kunnen ze dan accuraat de inhoud van je bloed meten?
Dit is exact mijn vraag, waarop ik nog geen helder antwoord heb kunnen vinden. Ik ben sinds een tijdje weer actief begonnen met sporten, om optimaal vet te kunnen verbranden zie ik een smartwatch als een mooi hulpmiddel. De vraag is nu hoeveel wijken de resultaten af bij de smartmatches, hoe acceptabel is het en welke is het meest accuraat?
Ik liep al een tijdje rond met dezelfde vraag als jij.

Als het bijhouden van je hartslag erg belangrijk is dan raad ik je een meter aan die je om je borst doet, dichtbij je hart. Een redelijke meter houdt de hartslag bij door te kijken naar de elektrische impuls die wordt afgegeven door je hart. Om een voorbeeld te geven hoe het product er ongeveer uit ziet: https://www.myzone.org/.
DISCLAIMER, ik werk in de financiën en ben dus geen dokter, corrigeer me als ik wat fouts zeg.
Dit gedeelte ging niet over heartrate (en heartrate variability) maar over zuurstofsaturatie (SpO2).
Die hartslagbanden werken met electroden, saturatiemeters met het verschil tussen rood en infrarood adsorptie/reflectie. Met een SpO2 sensor kun je ook wel een heartrate bepalen (maar dit kost erg veel meer energie).

Een hartslag bepalen is veel makkelijker dan saturatie, en zelfs met heartrate maken veel devices er al een potje van.

Mijn Suunto heartrateband gaf bij een trainingsloop steady 160 aan terwijl ik uit de tegelijk opgenomen ECG kon opmaken dat deze rond de 152 schommelde.
Veel sport devices kunnen niet zo goed omgaan met bewegingsartefacten.
In het algemeen is een hartslagmeter in een wearable prima om je hartslag te meten tijdens inspanningen. De ene is er wat beter in dan de andere maar Garmin en Apple blijken (in testen) erg accuraat te zijn, ook vergeleken met banden die rondom je borst worden gespannen. Samsung en Fitbit leveren ook betrouwbare en vergelijkbare resultaten. Vaak wordt het ook gecombineerd met een indicatie of keuze van het type inspanning zodat andere waarden meegewogen kunnen worden. Alleen de hartslag geeft weinig informatie over het effect van jouw training en de effectiviteit ervan.
Hartslagband geeft bij mij toch nog betrouwbaardere resultaten dan smartwatch.
Vooral als je regelmatig over kasseien of andere oneffenheden fietst.
"In het algemeen is een hartslagmeter in een wearable prima om je hartslag te meten tijdens inspanningen".

Was het maar waar. De meeste optische hartslagmeters presteren niet meer dan redelijk. Binnen mijn gezin ervaringen met de volgende toestellen:

Garmin FR225: ok
Garmin FR235: matig
Garmin Vivoactive 3: slecht
Garmin FR 245: redelijk ok

Vooral met fietsen (schokken op het stuur) is de meting slecht, ook intervaltrainingen met hardlopen zijn matig. Borstbanden doen het over het algemeen prima.
Anoniem: 84766 @Pasteis16 januari 2020 10:40
Als je optimaal vet wilt verbranden tijdens je activiteit, dan kun je dat het beste doen door je activiteit te doen aan het einde van een langere tijd zonder voeding (bijvoorbeeld 's ochtends). Als jij vol zit met koolhydraten, dan duurt het heel lang voordat je over zal gaan naar vetverbanding. Als je geen koolhydraten eet, dan heb je ook deze functie niet nodig, want dan zul je je lichaam dwingen tot vetverbranding.
Wat jij hier aangeeft is echt een misverstand. Als je gaat sporten en wilt afvallen, eet je juist koolhydraten voor je training. Je hebt dan toch echt 3-4 gram koolhydraten per kilo lichaamsgewicht nodig. Een en ander afhankelijk van je BMR en PAL maar ook het type inspanning. Vetverbranding is niet alleen een kwestie van minder koolhydraten eten maar meer van de juiste activiteiten met de juiste intensiteit uitvoeren. Je zult ook energie moeten hebben om te gaan trainen....
Anoniem: 84766 @Ootje7020 januari 2020 11:53
Op welk misverstand?
Je zult ook energie moeten hebben om te gaan trainen....
Ketonen zorgen voor meer ATP per eenheid dan glucose. Daarbij komt dat de meeste energie voor je spieren komt uit glycogeen en deze voorraad kan prima gevuld zijn zonder dat je koolhydraten eet.

Misschien dat ik het verkeerd hebt, maar het lijkt er op dat jij je kennis nog hebt uit inmiddels achterhaalde wetenschap waarbij koolhydraten laden etc nog een ding was.

Ik kan je zeker het onderzoekswerk aanraden van Dr. Jeff Volek.
Thanks voor de tip, ga eens lezen.
Anoniem: 84766 @Ootje7021 januari 2020 15:11
Als je liever kijkt, hij is ook te vinden op YouTube. In onderstaande presentatie geeft hij zijn onderzoeksresultaten, die ook hem hebben verbaasd.

https://www.youtube.com/watch?v=tC_qBC1EEvw
Ik kan je vertellen dat de Fitbit accuraat is tot een hartslag van ongeveer 125. Daarboven wordt hij al snel inaccuraat. Ik heb vaak dat ik intensief aan het sporten ben met een hartslag van 160-190 en dat hij of aangeeft 100-105 of aangeeft dat ik een flatline heb.
Alle saturate meters meten met infrarood
Ik dacht altijd dat het andersom was: de pulsoxymeter meet de pols aan de hand van de saturatie. Een gemiddelde saturatie lijkt mij makkelijker te meten dan het afleiden van de pols aan de hand van de fluctuaties in die saturatie. Dat zou betekenen dat saturatie juist accurater gemeten wordt dan de pols.
Eigenlijk een betrekkelijk nutteloze gimmick voor gezonde sporters. De saturatie zal immers nooit onder de gezonde 92 procent komen door compensatiemechanismen van het lichaam tijdens forse inspanning.
Doe mij die gimmick maar, ik ben enkele jaren geleden gediagnoseerd met Apneu, slaapaanpak flink aangepast. Zou wel een rommelige indicatie willen zien, ik zie met de huidige inzichten al wat eten en drinken/sporten doet met mijn slaapritme.

Nutteloze gimmicks voor jou, mij helpt het m'n ritme beter op orde te brengen.
Mja sorry, maar alsnog blijft het een onbetrouwbare meting tov een nacht slapen in het ziekenhuis met volledige diagnostische controle van het slaappatroon in combinatie met het ademhalingspatroon en de bijhorende parameters (spo2, teugvolumina, diafragmafunctie en frequentie). Op basis van deze saturatie-gimmick kan men niet stellen dat er sprake is van OSAS. Hooguit kan het iemand een indicatie geven dat er s'nachts wat dalingen zijn waar verder onderzoek naar dient te geschieden.
Je slaapt vaak thuis tegenwoordig.

Ik geef zelf ook aan dat het geen goede indicatie is, maar het is een indicatie waar je iets mee kunt. De hartslagmeter klopt waarschijnlijk ook niet. Maar als deze 170 aangeeft, kun je er wel van uitgaan dat je hartslag hoger is dan normaal. ook de verschillen in rusthartslag als je gaat trainen.

Ja het is geen medische meting, maar dat betekent niet meteen dat het waardeloos is, indicatie kan nuttig zijn om potentiele (toekomstige) problemen inzichtelijk te maken. Je geeft het zelf aan in je laatste zin, heb je trouwens enig idee hoe lang je moet wachten tegenwoordig voor zo'n slaaponderzoek? het is al snel bijna 'n half jaar verder, niet dat zo'n functie op je smartwatch je gaat helpen daar sneller doorheen te komen, maar het kan wel 'n indicatie geven wat je toch kan motiveren naar het ziekenhuis te stappen. (Veel mensen gaan niet vanwege de het idee dat je mogelijk tijd verspilt).
Voor de meeste mensen waarschijnlijk een gimmick ja.

Echter door samenloop van omstandigheden, ziekte,stress,hoogte mijn vader Kritiek de berg af gereden,
bleek dat zijn zuurstof niveau zwaar te laag was.
Dit wetende altijd wel rekening mee gehouden, maar zou zo een indicatie wel grappig/handig zijn om te hebben.
zeker als het van dichtbij een keer zo is voorgekomen.
(en je totaal geen idee hebt waar het vandaan komt).
Zoals gezegd reed je van een berg af, hoe hoger je zit, hoe minder zuurstof er in de lucht zit. Daarom zie je professionals in reviews aangeven dat de functie (voor sporters) vooral zinnig is als je op grote hoogten aan het sporten bent.
Zoals in het plaatje te zien wordt het ook vooral gebruikt voor het detecteren van slaap apnue situaties, niet persé bij het sporten.
Zou leuk zijn als er een uitgebreid alarmpakket bij zat.
Idd. De meting duurt namelijk lang ((ca. 30 sec. bij mijn Garmin 6) Als je aan het sporten bent blijft je horloge nooit op dezelfde plek zitten en je meting is rubbish. In je slaap beweeg je veel minder en is de kands op een goede meting (voor zover de techniek het toe laat om goed te meten) veel groter. Toch zullen ook 's nachts metingen verkeerd gaan wegens tussentijds bewegen. Statistisch houd je wel veel meer 'goede' metingen over waar je wat mee kunt. Bijvoorbeeld slaapapneu herkennen. Nu de hamvraag: Hoe onderscheid je en goede meting van een slechte. In theorie zou je dat kunnen doen door de middels de accelerometer te kijken of je netjes stil hebt gelegen tijdens de meting. Maar ja, als de positie van het horloge toch niet goed was voor een nette meting weet je dat niet en heb je er alsnog niks aan.
De Fitbit is ook vrij populair voor slaaptracking, vanwege de lange batterijduur. Mogelijk is het voor die gebruikers interessanter.
Dat geldt hier in het platte Nederland. Maar volgens mij worden de saturatielevels vooral gemeten bij (top)sporters als zij op hoogtetraining etc. gaan. Dan train je juist om je lichaam te laten wennen aan het feit dat er minder zuurstof in de lucht (en 'dus' in je bloed) zit.
Om u maar niet af te vragen hoe nauwkeurig dat ding zal lezen....
Leuke feature! Health tracking is niet alleen interessant voor sporters, veel slaap apneu patienten weten niet dat ze het hebben terwijl het een grote impact kan hebben op de kwaliteit van je nachtrust.

@arnoudwokke waarom is er nog geen artikel over de Withings Scanwatch die op CES is aangekondigd? eerste Android smartwatch met ECG functie en dezelfde saturatie meter zoals deze fitibits. :-)
Auteurarnoudwokke Redacteur Tweakers @oZy16 januari 2020 10:49
Die is in al het CES-geweld denk ik niet op onze radar verschenen. Ik ga even kijken of we er nu nog iets mee kunnen :)
Is in de nieuwssubmit terecht gekomen, dat weet ik zeker ;).
De ScanWatch is net als de Steel HR geen Android smartwatch maar een hybrid smartwatch. Hierdoor kan hij wat minder dan Android smartwatches maar gaat hij wel wekenlang mee op een enkele acculading.
Ik heb de update met de zuurstofgehalte meting al een tijdje terug uitgerold gekregen. Deze werkt alleen tijdens slaap. Onder je slaapgrafiekje verschijnt dan een aanvullend grafiekje met de levels. Overdag, tijdens het sporten, wordt er nu nog niets getoond in de app.

(edit / typo)

[Reactie gewijzigd door RF1000 op 23 juli 2024 09:47]

Ik helaas dus nog niets :(
Jammer dat de Charge2 geen update krijgt, dit model heeft toch ook deze mogelijkheid?

Inmiddels ben ik wel overgestapt naar een ander merk, Fitbit is erg gesloten en in mijn ogen duur. Een tijd geleden gingen ze plots zaken achter een abonnement plaatsen, dit hebben ze wel weer teruggedraaid. Ik vind het geen probleem als er voor bepaalde functies moet worden betaald, maar zonder aankondiging en zien dat andere het wel gewoon blijven ondersteunen, tja.
Fitbit charge 2 heeft deze mogelijkheid hardwarematig niet aan boord.

Het vreemde is wel dat een vriendin van me de Charge 2 heeft en ze een aantal weken terug ineens de garfiekjes te zien krijgt op haar app. Ook al heeft die de sensor dus niet. 8)7

Ik heb daarentegen een Charge 3 en zie nog niets verschijnen in men app. Maar zie wel regelmatig het rode lampje branden. Zijn ze me stiekem dus wel aan het scannen?

Edit: typos

[Reactie gewijzigd door I8pp op 23 juli 2024 09:47]

Goed om te weten, ik dacht altijd dat de Fitbit wel deze sensor had, maar wellicht vergist ik mij met een andere die is uitgeschakeld? :)

Heb je toevallig de firmware bijgewerkt en de app niet? Misschien dat een 'verse' sync het oplost, want het lijkt me wel dat hij iets doet met die sensor.
Men Charge 3 zit op 28.20001.63.5. Laatste versie dus. Woensdag toevallig men gsm nog gefactory reset dus daar moet ik ook op de laatste versie zitten.

https://help.fitbit.com/articles/en_US/Help_article/1372

Vermoedelijk rollen ze het gefaseerd uit. De sleepscore had men vriendin ook vroeger dan ik.

Door dat het lichtje af en toe rood knippert vermoed ik dat ze de mensen die waarbij het nog niet zichtbaar is in de app als testpanel gebruikt door de gegevens alvast te verzamelen. Eigenlijk beetje wat Tesla doet.
Handige feature, zeker als de zuurstofsaturatie continu gemeten kan worden bv gedurende de nacht.
Garmin heeft dit volgens mij ook al op de laatste series van de Fenix en een aantal andere wearables. Daar noemen ze het "Pulse-Ox".
Pulsoximetrie (of kortweg Puls-Ox) is een niet invasieve methode die wordt gebruikt om de verzadiging van zuurstof in de bloedbaan te meten. Compatibele horloges maken gebruik van een combinatie van rode en infrarode lichten met sensoren aan de achterkant van het apparaat die het percentage zuurstofrijk bloed (SpO2%) in uw bloed kunnen bepalen. Deze waarde zou in de meeste gevallen 95% of hoger moeten zijn, maar kan worden beïnvloed door hoogte, activiteiten en de gezondheid van een persoon.
https://support.garmin.com/nl-NL/?faq=SK2Y9a9aBp5D6n4sXmPBG7
Als je gezond bent zal dit in de regel rond de 100% zijn. Maar je zou het dus kunnen gebruiken om dat te monitoren. Als merk je dat snel genoeg als het <95 is.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.