MSAA is tegenwoordig vaak niet meer afdoende en een nutteloze verspilling van GPU kracht.
Door de modernere rendering technieken mist MSAA veel punten waardoor de kartelrandjes dus niet goed eruit worden gefilterd.
Dit verschilt per spel, maar het is vaker dan niet nuttig op oudere spellen met simpelere graphics.
Wat dat betreft kan je beter FXAA/SMAA post-processing technieken gebruiken die daar geen last van hebben en tevens geen extra videogeheugen opvreten en eigenlijk geen performance impact kennen in reguliere omstandigheden, TAA bijvoorbeeld is nog beter maar dat ondersteunen niet alle spellen.
Het enige moment dat je merkt dat FXAA/SMAA je framerate ver omlaag kiepert is als je 1000+fps weet te halen, bij 120 is dat maar nihiel merkbaar.
FXAA is meestal standaard te forceren via het controle paneel van de videodrivers ongeacht de ondersteuning van het spel of niet, echter heeft dat mogelijk het nadelige effect dat de HUD er minder uit gaat zien omdat het forceren via de drivers het gewoon globaal toepast.
Post-processing AA kan wel iets of wat een 'waas' veroorzaken maar heel erg is het nu ook weer niet.
Een techniek zoals TXAA is dan weer MSAA + post-processing AA gecombineerd, echter veelal een overdaad aan 'blur' en de performance gaat net zo hard omlaag.
MFAA moet je ook niet willen gebruiken omdat dit net zo afhankelijk is van MSAA.
In competitieve spellen zet ik meestal alle AA en post-processing technieken uit zover mogelijk om niet verblind/vertraagd te worden qua muis input e.d, de graphics zijn dan van ondergeschikt belang voor mij, soms worden er verder nog wel dingen uitgeschakeld of lager gezet behalve de textures. (want dat laatste vreet meestal enkel VRAM en niet veel GPU kracht)
Er is ook wel enige nuance want het opmerken van die kartelrandjes tijdens gaming ligt ook aan je monitor grootte, resolutie en kijkafstand (buiten je eigen haviksogen).
Een 1080P scherm met 27" zal er veel meer hinder van hebben dan een 1440P scherm op dezelfde grootte, laat staan als je met een 50" 1080P TV nog aan het gamen bent. (meestal dan wel vanaf een afstand)
Het beste zou zijn een techniek als DSR te gebruiken en gewoon een hogere resolutie renderen (super-samplen) en dit laten scalen naar je native resolutie, dan heb je een AA methode die game-onafhankelijk is.
Hier kan je dan ook nog eens een lichte techniek als FXAA overheen gooien en je krijgt dan een best goed resultaat.
Echter, hier kleven enkele nadelen aan:
- De muis respons zal veranderen door de grotere hoeveelheid pixels die virtueel worden gerenderd.
- De HUDs van het spel worden te klein omdat deze niet goed mee schalen.
- Het vereist uiteraard meer GPU kracht.
- Sommige spellen die je sluit crashen zorgen ervoor dat je vensters/icoontjes overal en nergens komen te staan op de desktop.
- Met multi-monitor set-ups zal het 2e scherm dus ineens gaan verspringen met zijn vensters.
Andere oplossing is als alle spellen nu eens Resolution Scaling ingame aanbieden en dus intern het spel een hogere resolutie laten renderen zonder de noodzaak je resolutie te moeten aanpassen en dus HUD/scaling problemen zich niet voordoen, dat kan uiteraard ook i.c.m FXAA e.d.
Of je koopt gewoon een monitor met een hoge PPI (hoge resolutie, zoals 4K op 27"), maar heb je uiteraard veel GPU kracht nodig en Windows + applicaties zijn qua schaling niet altijd top.
[Reactie gewijzigd door CriticalHit_NL op 22 juli 2024 23:25]