Vodafone wil in april bellen naar Duitsland via VoLTE mogelijk maken

Vodafone activeert waarschijnlijk in april de mogelijkheid voor Nederlandse klanten om met Duitse Vodafone-klanten te bellen via 4g. De mobiele aanbieder voert momenteel tests uit met het internationaal inzetten van de techniek.

Vodafone 4G VoLTEEind maart moeten die tests afgerond zijn, waarna bekeken kan worden of het over de landgrens inzetten van VoLTE in april kan plaatsvinden. Dat heeft Vodafone aan Hardware.Info laten weten. Binnen Nederland biedt Vodafone bellen via 4g al sinds november 2016 aan.

VoLTE zorgt volgens providers voor betere bereikbaarheid en ook zou de techniek voor een hogere gesprekskwaliteit en het sneller opzetten van een verbinding zorgen. Gebruikers kunnen van 4g voor data gebruik blijven maken tijdens een gesprek via lte.

Ook T-Mobile, Tele2 en KPN bieden inmiddels VoLTE aan, maar niet over de landgrenzen. Toestellen die de techniek ondersteunen, kiezen automatisch of een gesprek via 4g opgezet moet worden. Er wordt daarbij geen dataverbruik in rekening gebracht.

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

16-02-2018 • 14:34

91

Reacties (91)

91
91
41
3
0
40
Wijzig sortering
Andersom is dit ook heel belangrijk voor Vodafone: in 2020 zetten ze 3G uit in Nederland, daardoor blijven alleen 2G en 4G over. Zonder VoLTE kun je als inbound roamer (buitenlander) op Vodafone NL geen voice+data tegelijk gebruiken om maar wat te noemen. Ook blijft het 2G-net drukker. Dus goede zaak als dit ook snel wordt aangepakt!

Overigens heeft de roaming-tak van KPN (iBasis) jaren geleden al aangekondigd dat ze dit live hadden in China als ik me niet vergis, alleen KPN zelf nog niet geloof ik?
Bericht gaat blijkbaar niet over VoLTE roaming, maar over dat een VoLTE gesprek vanuit Vodafone Nederland naar Vodafone DE gewoon end to end VoIP is.

Edit:
Uitleg, nu als je een nr van Vodafone Duitsland belt, wordt je gesprek ergens tussenin overgeschakeld naar het oude techniek.

[Reactie gewijzigd door Luinwethion op 24 juli 2024 23:11]

Na opnieuw lezen van de tekst op hardware.info is het eigenlijk alleen maar minder duidelijk bij mij nu. Ze hebben het over de kleinere headers op zendmast-niveau en da's toch echt iets dat in het last-mile gedeelte zit, maar het gaat ergens anders ook over klanten onderling. Wellicht gaat het om beide technieken? Zowel HD Voice interconnect als VoLTE?
Ja, daar leggen ze het voordeel van VoLTE in het algemeen uit.

Maar het begin is wat duidelijker wat Vodafone gedaan heeft:
VodafoneZiggo heeft aan Hardware.Info laten weten dat het vandaag samen met de Duitse tak van Vodafone een succesvol 'Voice over LTE'-telefoongesprek heeft gehouden.
Met andere worden Vodafone Nederland heeft Vodafone Duitsland gebeld met end to end VoLTE.
Je bedoelt dat het 100% IP is en niet circuit-switched toch?

Want een gesprek waarbij beide zijden VoLTE zijn kan nu ook al, alleen dan dus met circuit-switched core ertussenin en dus lagere gesprekskwaliteit en meer latency.
Ja, ik bedoelde end to end VoIP 8)7 dus gewoon data sessie van mobiel A tot mobiel B.
Titel van het bericht slaat dan nog steeds nergens op trouwens, de core gaat nu dus ook IP-interconnects (oid) naar het buitenland ondersteunen, wat KPN/Vodafone onderling volgens mij ook al doen nu. Heeft verder niets met VoLTE te maken behalve dat in het geval van VoLTE dan het hele pad packet-switched is.

Vraag me af of ze tegelijkertijd SS7 op die nieuwe paden dumpen of dat dat 100% blijft bestaan zoals het nu doet.
Wat ik me afvraag is of met VoLTE nog wel aan de netwerkneutraliteit wordt voldaan? Immers wordt "dataverkeer" op een andere manier in rekening gebracht?
Het zit zo: Netwerkneutraliteit geldt in Europa alleen voor het "normale internet".
VoLTE telefoongesprekken, IPTV, real-time health services en andere diensten die specifieke QoS-behoeften hebben, worden aangeduid als "specialized services". Voor deze diensten geldt de Europese netwerkneutraliteit niet. (bron)

Dus nee, we krijgen geen "gratis telefoongesprekken" alleen maar omdat het via het internet loopt. Wel krijgen we nu telefoongesprekken van een hogere qualiteit: de codecs zorgen ervoor dat we elkaar beter kunnen verstaan met VoLTE. VoLTE gesprekken worden ook sneller opgezet dan voorheen en je kunt 4G data blijven gebruiken terwijl je aan het bellen bent in plaats dat het terugvalt op 2G/3G.
Technisch gezien gaat VoLTE niet via Internet. Je telefoon krijgt een 2e IP en eigen APN er bij. Het gaat eigenlijk over een LAN.

Het is gewoon VOIP en staat dus los van je internet. Maar zoals jij zegt dus eigenlijk ;)
Je telefoon krijgt een 2e IP en eigen APN er bij.
Kan. Hoeft niet. Bij sommige netwerken werkt VoLTE en de data verbinding via één APN.
Daar zat ik ook over te denken. Zodra gespreksverkeer via het datanetwerk loopt mag je er feitelijk geen extra kosten voor in rekening brengen omdat het volgens de netneutraliteit niet uit maakt wat voor een bit er over dat netwerk loopt.

Gek eigenlijk; het kost mij niets extra zodra ik met mijn Nederlandse SIM-kaart van Duitsland naar Nederland bel (het gaat dan van de bundel af) maar wel als ik van Nederland naar Duitsland bel ...
Als je gesprek end to end VoLTE of VoWiFi is dan is het wel gek... Maar wat als je gesprek begint met VoLTE en overgeschakeld wordt omdat geen end-to-end VoIP mogelijk is?

Dan moet je aan klanten gaan uitleggen dat sommige gespreken maar een paar MBs kosten en andere een paar MBs en ouderwetse belminuten.

Belminuten kosten eigenlijk niks meer, bij meeste providers is dat 3 / 10€ die je betaalt voor belbundels gewoon een Line maintenance tax... Ze kunnen ook bel minuten helemaal afschrapen (onbeperkt maken) en dit basis bedrag per abonnement gewoon "lijn kosten" noemen.
Gek eigenlijk; het kost mij niets extra zodra ik met mijn Nederlandse SIM-kaart van Duitsland naar Nederland bel (het gaat dan van de bundel af) maar wel als ik van Nederland naar Duitsland bel ...
Zelfs bij een 'onbeperkt bellen' abbo van simpel krijg je een extra rekening als je vanuit .nl naar het buitenland belt. iets met kleine lettertjes en het misbruiken van de EU wet dat er geen roaming kosten meer gerekend mogen worden, maar wel internationale kosten als je vanuit .nl naar een EU land belt....
Er is nog steeds werk aan de winkel voor de EU...
[...]

Zelfs bij een 'onbeperkt bellen' abbo van simpel krijg je een extra rekening als je vanuit .nl naar het buitenland belt. iets met kleine lettertjes en het misbruiken van de EU wet dat er geen roaming kosten meer gerekend mogen worden, maar wel internationale kosten als je vanuit .nl naar een EU land belt....
Dat is niet gek, dat is de regel.
In het buitenland bellen, sms-sen en internetten zoals je thuis gewend bent.
Niets meer en niets minder.
Alleen is je voice geen "data".
Er is veel meer nodig om deze VOLTE service te leveren dan wat data.
De Netneutraliteit heeft betrekking tot het internet. Verkeer binnen het netwerk van vodafone is geen internetverkeer (geen verkeer tussen verschillende autonome netwerken). Dus als bij VoLTE een verbiding wordt opgezet binnen vodafone's eigen netwerk, valt deze verbinding niet onder de regels van netneutraliteit.
dat betekend dus al het verkeer tussen Ziggo klanten, is geen internetverkeer en valt dus niet onder de netneutraliteit....
Daar komt het wel op neer. Als de ene Ziggo-klant een thuisserver draait, en de andere Ziggo-klant maakt een verbinding met deze server, bevind alle verkeer zich binnen het Ziggo-netwerk, en is daarmee geen internet-verkeer.
Nee, dat klopt niet helemaal, het is wel internetverkeer. Het grote verschil bij Vodafone is dat hun VoLTE een intern IP-netwerk is waar je vanaf het internet niet bij komt (apart APN).

Internet je op je telefoon bij Vodafone dan gaat dat via een ander APN waardoor je telefoon meteen al deel uitmaakt van het internet. Dus bij internet-activiteit is je telefoon deel van het internet, bij bellen niet, omdat dat bellen via een apart APN gaat.

Je kunt een APN zien als een soort VPN. Een APN gaat over een mobiele datalaag en binnen een APN kun je IP-services aanbieden: denk aan VoLTE en aan internet. Een telefoon kan tegelijkertijd met meerdere APNs verbonden zijn, zoals bijvoorbeeld internet (via 4G) en VoLTE-bellen (via 4G).

Alleen op het verkeer dat via de internet-APN loopt is de netneutraliteit van toepassing. In dit geval wordt die dus 100% gerespecteerd.
Je zegt het zelf, VoLTE is een intern IP-netwerk. Dus géén internet, maar een intern netwerk van vodafone.
Klopt dat wat ik zeg klopt :p

Maar wat jij zegt klopt niet: die Ziggo-thuisserver is ook vanaf het internet bereikbaar, dus dat is wel internet. Vodafone VoLTE is niet vanaf het internet bereikbaar, dat is het grote verschil (Vodafone VoWifi wel trouwens, maar da's een ander verhaal).
Een verbinding binnen hetzelfde autonome netwerk is geen internet, dus, verbinding van ziggo-klant naar ziggo-klant niet, verbinding xs4all-klant naar xs4all-klant niet, verbinding van xs4all-klant naar ziggo-klant wel. Dat er een internetverbinding mogelijk is naar een bepaalde node, betekent niet dat alle verkeer naar deze node vanzelfsprekend internetverkeer is.
Maar je maakt wel verbinding naar die andere klant via zijn internet IP adres, ook "intern"...
Volgens mij heeft de netneutraliteit geen betrekking op de techniek en de gebruikte data is geen onderdeel van de internetabonnement.
Hier zijn uitzonderingen voor in de wet, en ten tweede is het voice netwerk anders dan het datanetwerk. Dat het uiteindelijk deels terminate over het intetnet doet daar niets aan af.
Hoe zit het dan met bellen over 3g? Of sms? Uiteindelijk gaat toch alles digitaal over die zendmast naar de andere? Net als je vaste lijn trouwens.
Ik heb dus een geschikt toestel voor VoLTE en als ik met vrienden bel die dit ook hebben, denk ik nou niet "WOW, dat klinkt goed!"
Kan iemand mij uitleggen of er nog andere voordelen aan zitten? ander nadeel dat ik merk is dat mijn 4G verbinding dus wegvalt als ik aan het bellen ben en er dus geen data binnenkomt.
Het is alleen beter als beide providers de AMR-Wideband codec gebruiken. De standaard codec met VoLTE is nog steeds gewoon AMR net als op 3G. Die wordt gebruikt omdat je dan makkelijker kan koppelen met oude netwerken (geen codec conversie nodig, wat kostbaar is).

Overigens was AMR-WB op 3G ook al mogelijk maar werd het ook heel weinig geimplementeerd, zeker tussen providers onderling is het nog steeds zeldzaam.
Wordt de te gebruiken codec niet tijdens de call setup genegotioate? Is het wel nodig voor de centrale die conversie uit te voeren? Ik bedoel, als de andere kant van de verbinding enkel AMR ondersteund, krijgt de telefoon dit niet door?
Tussen Vodafone en KPN is AMR-WB actief. Bij Vodafone is AMR-WB ook op 2G actief, waardoor je gesprekskwaliteit eigenlijk altijd erg goed is bij Vodafone. Bij KPN val je bij terugval naar 2G wel terug op AMR-NB.
Als je daadwerkelijk via 4G belt, valt je internet verbinding niet weg.
Sterker nog, zoals de tekst beschrijft:

"Gebruikers kunnen van 4g voor data gebruik blijven maken tijdens een gesprek via lte."

Het lijkt er op dat je in jouw voorbeeld niet belde via VoLTE.
Als je via de 'oude' manier belt, zal je mobiele data op dit punt in tijd, terug springen op 3G of H/H+.
Als de plannen van Vodafone in 2020 doorgaan, kun je tijdens het gewoon bellen, enkel nog data via 2G binnen halen. Al denk ik dat een doorsnee gesprek tegen die tijd altijd via VoLTE geroute wordt.

[Reactie gewijzigd door EasyBoarder op 24 juli 2024 23:11]

Zonder VoLTE ook niet, nagenoeg alle toestellen ondersteunen SVLTE (parallel 2/3G voice en LTE data).
Is dat niet een CDMA-dingetje dat helemaal niet van toepassing is in Europa?
Voordelen van VoLTE:

Bel kwaliteit zou hoger moeten zijn
Call setup is sneller
Neemt minder netwerk capaciteit in beslag = goedkoper.
Een voordeel van VOLTE is net dat je 4G dataverbinding niet meer wegvalt.
Daarnaast is de call setup sneller. En lijkt VoWiFi me ook wel een handige extra.
VoWiFi staat in principe los van VoLTE.
VoWiFi staat in principe los van VoLTE.
Ja het staat los maar. Je kunt VOLTE krijgen zonder VoWiFi. Maar de VoWiFi gebruikt hetzelfde core netwerk als VOLTE, mits wat beperkingen.
En hoeveel gaat dat kosten dan? Want bellen naar buitenland is nog altijd best prijzig. Ben benieuwd of VoLTE ook betekend dat de prijs omlaag kan.

Ook erg jammer trouwens dat Google totaal niet meewerkt met telco's om VoLTE beschikbaar te maken voor de Nexus en Pixel toestellen :(
Vaag, ik bel door de hele EU gratis met KPN. Vanuit andere landen en ook vanuit NL naar andere landen. Had juist verwacht dat Vodafone, die zich toch vaak presenteerden als dé toko die internationaal gunstig is, het ook aanbied als “valt binnen de bundel”.
Daar gaat heel dit artikel niet eens over. Het gaat dus NIET over roaming noch over de prijs van internationale gesprekken. Het gaat over telefoongesprekken vanuit Nederlandse VF nummers naar Duitse VF nummers waarbij het telefoongesprek 100% via VoLTE loopt. Tot nu toe hadden beide Vodafones VoLTE aanstaan, maar konden ze nog niet met elkaar communiceren via VoLTE en vielen dat soort gesprekken terug naar de oude manier van bellen.
Misschien is het handig om eerst even de reactie te lezen waar ik op reageer. ;) Die gaat namelijk wél over de kosten.
I'm sorry. Ik heb het nogmaals gelezen en je hebt helemaal gelijk. Het bellen naar het buitenland, waar dit artikel over gaat, is bij sommige providers al in de bundels inbegrepen. Daar gaat VoLTE waarschijnlijk niks aan veranderen.
het is in principe gewoon data en zou van je databundel af moeten gaan. En niet van je belminuten/aparte kosten.
Is gewoon IP-verkeer...
Het is technisch gezien wel data maar het wordt niet als data gerekend.

Ook gaat het niet over het open internet dus het is geen "gewoon" IP verkeer. Netneutraliteit is bijvoorbeeld niet van toepassing.
Zou de ACM toch eens in moeten duiken naar mijn mening. Of het nu wel of niet via open internet gaat, het is en blijft IP-verkeer.
Nee hoor, de ACM hoeft hier helemaal niet in te duiken. Volgens de EU Verordening mogen bepaalde "specialized services" aangeboden worden die compleet buiten de netneutraliteitsregels vallen.

Hier is de letterlijke tekst:
Aanbieders van inhoud, toepassingen en diensten willen in de mogelijkheid worden gesteld andere elektronischecommunicatiediensten dan internettoegangsdiensten aan te bieden die moeten beantwoorden aan specifieke kwaliteitsniveaus, die niet door internettoegangsdiensten worden gewaarborgd. Dergelijke specifieke kwaliteitsniveaus zijn bijvoorbeeld nodig voor sommige diensten van algemeen belang of voor sommige nieuwe diensten zoals M2M-communicatie (machine-to-machine). Het moet aanbieders van elektronische communicatie aan het publiek, met inbegrip van aanbieders van internettoegangsdiensten, en aanbieders van inhoud, toepassingen en diensten derhalve vrij staan om naast internettoegangsdiensten andere diensten aan te bieden die geoptimaliseerd zijn voor specifieke inhoud, toepassingen of diensten, of een combinatie daarvan, indien de optimalisering nodig is om te voldoen aan specifieke kwaliteitsvereisten voor inhoud, toepassingen of diensten. [..]
Zelfs die paragraag is hierop niet van toepassing omdat het gaat om een datanetwerk dat geen internetnetwerk is: op je telefoon komen namelijk meerdere APNs binnen, en internet is één APN, bellen is een andere.
Die paragraaf is daar wel van toepassing, want de BEREC refereert nadrukkelijk naar die paragraaf en legt het als volgt uit:
BEREC uses the term ‘specialised services’ as a short expression for a longer term used in the Regulation: “services other than internet access services which are optimised for specific content, applications or services, or a combination thereof, where the optimisation is necessary in order to meet requirements of the content, applications or services for a specific level of quality”.

The BEREC Guidelines provide a few examples of what may be considered specialised services, such as VoLTE (high-quality voice calling on mobile networks) and linear (live) broadcasting IPTV services with specific quality requirements. Another example would be real-time health services (e.g. remote surgery). BEREC considers such services to be allowed as long as they meet the strict requirements of the Regulation (set out in Article 3(5)).
Volgens mij klopt die paragraaf technisch gezien niet als je kijkt naar de manier waarop VoLTE nu geïmplementeerd is, namelijk buiten het internet om.

Bij IPTV klopt het weer wel, bij zaken als VoWifi en andere VOIP ook.
VoLTE is getunneld, maar gaat wel over internet.
Heb je daar insider-kennis of documentatie over? Want die opbouw zou onlogisch en ongebruikelijk zijn. Het is heel raar om VoLTE over het internet te laten lopen en niet over een eigen IP-netwerk (soort intranet dus). Het maakt de dienst o.a. kwetsbaar voor dDoS-aanvallen etc.
Binnen je eigen netwerk wel, maar naar andere providers zal je toch echt over internet moeten.
VoLTE is een techniek op netwerk-niveau tot aan de netwerk-core (vandaar ook LTE). Daarna is het een vorm van VOIP.

Interconnects tussen providers zijn vaak dedicated en lopen ook vaak niet over het internet maar over aparte diensten/VLANs. Zie bijv.: https://ams-ix.net/services-pricing/mobile-peering/grx
Het is inderdaad IP verkeer, maar geen internetverkeer. Netneutraliteit is van toepassing als het internetverkeer is, dus verkeer tussen verschillende autonome systemen.
SMS is ook data, alles is data. Wordt alleen niet het internet opgestuurd maar het telefonienetwerk.
Alleen is het niet "gewoon data".
De prijs die je voor iets betaalt staat vaak in geen enkele verhouding tot de kosten ervan. En 'bellen naar het buitenland' is daar een goed voorbeeld van. Het kan bijna gratis, maar ook voor 50 cent per minuut, zelfs bij dezelfde operator. Best vreemd.
Das ook logisch, de kosten van een telefoonnetwerk zijn vrijwel volledig vast, er zitten geen individuele kosten aan een telefoontje.
mya, maar het is ook andersom....

Vodafone doet alleen toestellen die ze bij hun eigen assortimenten hebben.... dus toestel zoals OnePlus... helemaal niet.

terwijl bijv in VS.... telco heeft hun VoLTE / VoWiFi gewoon open voor alleen toestellen die het ondersteund.
Door je autocorrect is je reactie niet goed te lezen, maar VoLTE is in de VS zeker niet voor alle toestellen open. Met een prepaid sim kan ik vaak geen VoLTE gebruiken met m'n Europese firmware.
Ik vind het vervelend dat je alleen VoLTE kan gebruiken als ik en jij dezelfde provider heb. Wanneer komt er nu eindelijk landelijk VoLTE tussen verschillende providers? Ook vervelend is dat elke telefoon voor VoLTE gekeurd moet worden, anders gaat het niet eens werken. LG V30 bijvoorbeeld, kan ik Nederland geen VoLTE aan, vanwege de missende keuring.

[Reactie gewijzigd door MrFax op 24 juli 2024 23:11]

Het is veel meer dan keuring. De software moet het ook kunnen. En daarbij zie je bv een samsung snel bugs oplossen om het werkend te krijgen en anderen weer totaal geen inspanning te doen.
Maar Android support VoLTE(software kan het) en de hardware(Snapdragon 835) kan het ook? Dus wat is het probleem dan? :?
De fabrikant van het toestel.
Nee, de provider wil het per toestel type testen. De fabrikant heeft er niet veel mee te maken, het zit standaard in alle Android 4.4+ en iOS9+ toestellen.
Dat is jouw aanname, maar niet de werkelijkheid. De fabrikant speelt hier wel degelijk een rol in. En omdat toestellen niet standaard blijken te werken, is het dus logisch en goed dat providers ze eerst testen.
Maar als met zowat iedereen die je belt geen VoLTE kan gebruiken, wat is dan het praktisch nut ervan?
Jij hebt dan toch Volte. Dus jij hebt al de voordelen.


En dit is een tijdelijke situatie. Ik verwacht dat nieuwe toestellen wel snel VOLTE capabel zullen zijn. En als je de recente Samsungs en iPhones neemt, heb je al een redelijke startgroep.

De operator levert nu VOLTE dus de fabrikant moet wel mee, anders krijgt het toestel een negatieve beoordeling in bv de pricewatch: "geen VOLTE op de nl/be netwerken".
Probleem is dat er honderden types telefoon prima VoLTE kunnen, maar het niet mogen van de telco’s omdat ze bv uit Duitsland komen. Je zou eigenlijk een optie moeten hebben ‘force VoLTE’.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 24 juli 2024 23:11]

Het is geen kwestie van niet mogen, de operator wil niet liever dan iedereen meteen op VoLTE.
Maar elk toestel moet de juiste instellingen en eventueel een update krijgen.

Maar het is natuurlijk vervelend voor de gebruiker welke nu een VoLTE capable toestel heeft, maar het nog niet met VoLTE kan gebruiken, volledig akkoord.
Nee, je hebt het voordeel van HD audio niet als je niet allebei via VoLTE verbindt. Alleen als er "HD"(het teken dat VoLTE wordt gebruikt) staat op mijn S8+(Tele2 naar Tele2) dan krijg ik een echt mega groot verschil in audiokwaliteit.

[Reactie gewijzigd door MrFax op 24 juli 2024 23:11]

En dat is wat ik dus bedoel met de keuring. Een standaard als VoLTE zou niet per provider gekeurd moeten hoeven te worden, omdat het overal hetzelfde zou moeten zijn. Net zoals elke telefoon met 4G niet gekeurd hoeft te worden zolang je de goede banden support. VoLTE wordt blijkbaar op type gecheckt(IMEI misschien ook?) want ik het op de V30 niet aan de gang gekregen. :/

[Reactie gewijzigd door MrFax op 24 juli 2024 23:11]

"Zou moeten" is daar het juiste woord. Bij het testen komen defecte boven, die de fabrikant oplost om te voldoen aan die specs.
Klopt maar dit is wel de praktijk nu. Het wordt erop gegooid dat het nog nieuw is en ze elk type willen testen, maar het lijkt op de oude PTT die jarenlang alleen maar hun eigen (beige) analoge draaischijf telefoons toestond omdat enkel die ‘getest voor het netwerk waren’ :z

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 24 juli 2024 23:11]

Ah oké, dat is puur dan dat het een end-to-end VoIP verbinding wordt...

Ik vraag mij meer af wanneer roaming VoLTE mogelijk wordt, vooral als we bedenken dat 3G langzaam weg gaat.

En wanneer gaan providers en OEMs nou VoLTE en VoWiFi instellingen via Play Store leveren (carrier services) ipv hardcoded in de firmware, zo dat en Duitse Galaxy geen VoLTE hebt op een Nederlandse netwerk.

Dit of hopen dat met Treble OEMs en providers de configuraties voor VoLTE en VoWiFi gewoon met AOSP gaan mergen....
[VoLTE bij] roaming komt pas veel later. Eerst zullen de providers 1 voor 1 VoLTE in hun eigen netwerk aanzetten. Daarna zullen ze VoLTE met andere nationale netwerken koppelen. Daarna koppelen ze het met buitenlandse netwerken, en daarna pas zal roaming aan de beurt zijn.

EDIT: verduidelijking

[Reactie gewijzigd door Rex op 24 juli 2024 23:11]

Ja dit is vooral vervelend voor routers met analoge telefoonfunctie, die ondersteunen doorgaans wel VoLTE maar de telco’s pushen de instellingen niet.
Laten ze eerst volte verbinding tussen 2 verschillende providers gaan regelen dat lijkt mij voor iedereen een verbetering.
Laten ze eerst de de ondersteuning voor toestellen uitbereiden.
Waarom? Als ze dit (zusterbedrijven) sneller opleveren dan nationaal (met concurrenten) moeten ze volgens jou maar wachten... ? Dit soort projecten lopen parallel en het ene duurt nu eenmaal langer dan het andere.
Klinkt op zich interessant, maar hoe ga je van te voren weten of degene die je belt ook Volte geactiveerd heeft (en dus of je gratis belt) of dat je alsnog op kosten gejaagd wordt?

Daarnaast vind ik het nog steeds wonderbaarlijk dat ik met mijn KPN abonnement gratis kan bellen binnen de EU als ik in het buitenland ben, dus bijvoorbeeld van België naar Duitsland, maar wel moet betalen als ik vanuit Nederland naar Duitsland bel.

[Reactie gewijzigd door influenza op 24 juli 2024 23:11]

Goede vraag inderdaad, zal wel weer een app voor komen denk ik.

[Reactie gewijzigd door Stemis op 24 juli 2024 23:11]

Klinkt op zich interessant, maar hoe ga je van te voren weten of degene die je belt ook Volte geactiveerd heeft (en dus of je gratis belt) of dat je alsnog op kosten gejaagd wordt?
Waarom zou je van tevoren moeten weten of diegene VoLTE heeft of niet? Jij belt de Duitser op, dus jij betaalt het internetionale gesprek. De Duitser krijgt altijd de binnenkomende gesprek gratis als hij zich in de EU bevindt.
Daarnaast vind ik het nog steeds wonderbaarlijk dat ik met mijn KPN abonnement gratis kan bellen binnen de EU als ik in het buitenland ben, dus bijvoorbeeld van België naar Duitsland, maar wel moet betalen als ik vanuit Nederland naar Duitsland bel.
Dat komt omdat de EU om EU-redenen in 2009 (dacht ik) al had besloten dat alle EER-telefoonnummers gelijk zijn. Dus alle uitgaande gesprekken naar een EER-nummer hebben dezelfde prijs wanneer je roamt. De EU kan NIET bepalen welke prijzen de providers voor hun eigen klanten in hun eigen land hanteren voor het bellen naar het buitenland. Daar gaan de netwerken en nationale overheden over.
Daarom kan het dus zijn dat je in Frankrijk gratis naar Gibraltar kunt bellen, maar dat je in Nederland niet gratis naar Belgie kunt bellen. Sommige EU providers geven trouwens al minuten in de bundel voor het bellen naar het buitenland.
Volte heeft helemaal niets te maken met de prijs welke je betaald.
Nee ik had het verkeerd begrepen/te snel gelezen zie ik.
Klinkt allemaal erg leuk. Maar dan mogen ze eerst meer telefoons activeren om überhaupt VoLTE te gebruiken. Er zijn nu maar 21 telefoon's ondersteund. Zitten weleenswaar de nieuwste Apple en Samsung's bij. Maar daar houd het ook wel bij op.
Dit is idd een nadeel op het moment, providers ondersteunen nu alleen telefoon types die ze zelf ook verkopen - dit hindert het gebruik van andere telefoons en routers.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 24 juli 2024 23:11]

Hopenlijk werkt bellen over 5g wat makkelijker dan VoLTE :)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.