Een Chinese man is door de autoriteiten veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5,5 jaar voor het beheren en aanbieden van een virtual private network. De man kreeg tevens een boete van omgerekend ruim 64.000 euro.
De reden voor het opleggen van de celstraf is dat de man volgens de Chinese autoriteiten niet beschikte over de juiste licentie voor zijn commerciële activiteiten van het verkopen van vpn-diensten, zo meldt de South China Morning Post op basis van een bericht van het Chinese Supreme People’s Procuratorate.
Volgens China beheerde hij sinds juni 2013 een vpn-dienst waarmee hij tot nu toe omgerekend ruim 64.000 euro winst had gegenereerd; dat is exact de hoogte van de opgelegde boete. De website van de man is inmiddels offline gehaald.
Het is niet duidelijk waarom de gevangenisstraf zo hoog is uitgevallen. In september bleek dat een andere Chinese man begin dit jaar is veroordeeld tot een beduidend lagere celstraf van negen maanden wegens het verkopen van vpn-software.
China is al langer bezig om meer grip te krijgen op het internet, waarbij vpn's een specifiek doelwit zijn. Zo is de Chinese overheid in januari een campagne gestart om vpn-diensten waarvoor de autoriteiten geen toestemming hebben verleend, te verbieden. Alle vpn-diensten in China hebben toestemming van de overheid nodig om actief te zijn in het land.
Bedrijven in het land zijn gewaarschuwd om het gebruik van vpn-verbindingen enkel toe te staan voor intern gebruik. In juli werd nog gemeld dat de overheid wil dat isp's vanaf 1 februari 2018 het gebruik van vpn-verbindingen door particulieren moeten blokkeren.