Telecomindustrie publiceert nieuw concept van 5g-standaard

Een cel moet volgens de nieuwste conceptversie van de 5g-standaard een downloadsnelheid van minimaal 20Gbps kunnen bereiken onder gunstige omstandigheden. Ook moeten zendmasten een miljoen verbonden apparaten per vierkante kilometer ondersteunen.

Ter vergelijking kan tegenwoordig op 4g een downloadsnelheid van ongeveer een enkele Gigabit bereikt worden. De uploadsnelheid van een cel, in veel gevallen een smartphone, moet bij 5g minstens 10Gbps zijn. In wat de ITU de dense urban-testomgeving noemt, kunnen gebruikers echter een downloadsnelheid van 100Mbit/s en een uploadsnelheid van 50Mbit/s verwachten. De details van deze testomgeving zijn echter niet bekend.

officieel logo 5gVolgens het nieuwste concept moeten masten op een spectrum van minstens 100MHz opereren. Ook moeten ze indien nodig kunnen opschalen naar een breedte van 1GHz, zo schrijft de International Telecommunication Union.

De miljoen verbonden apparaten per vierkante kilometer is niet zozeer in afwachting van zulke hoge bevolkingsdichtheden, maar eerder in het wijdverspreid raken van iot-apparten. Theoretisch zou ieder elektronisch apparaat in de toekomst een variant krijgen die verbonden is met het internet. Op die manier zou het al veel eerder haalbaar worden om een miljoen apparaten per vierkante kilometer te verbinden.

Hoewel het om een concept gaat, heeft de ITU veel vertrouwen in deze stand van zaken. In hun berichtgeving stellen ze dat het concept naar verwachting in november van dit jaar definitief gemaakt zal worden. Daarna kan testen en implementatie daadwerkelijk beginnen. Tegen 2020 moet 5g daadwerkelijk in de praktijk gebracht worden.

Door Mark Hendrikman

Redacteur

25-02-2017 • 13:41

29

Reacties (29)

Sorteer op:

Weergave:

Dit artikel legt de werkelijke publicatie niet heel duidelijk uit en er mist een hoop interessante info, helaas. Dit had zo op nu.nl kunnen staan.

Voor de geïnteresseerden:
https://arstechnica.co.uk...017/02/5g-imt-2020-specs/

Vooral de low energy mode, het extreem snel omschakelen naar deze modus en de opvallende aparte specificaties voor dunbevolkte gebieden vond ik interessant.

Jammer alleen dat er dus geen vereiste is voor het bereik per mast, dat laten ze over aan de techniek. Het zal dus zoals testen tot nu toe laten zien vooral om hoge frequenties gaan waar je erg veel masten (ook indoor) voor nodig hebt.
Het zal dus zoals testen tot nu toe laten zien vooral om hoge frequenties gaan waar je erg veel masten (ook indoor) voor nodig hebt.
Als ze zoveel masten gaan plaatsen en ze hangen ook in iedere mast een 700mHz (en/of 800mHz) antenne dan ga ik eindelijk overal bereik hebben met 4g (resp. 3g)
Ik kan me voorstellen dat het bereik vanaf de mast vooral afhangt van de omgeving (obstakels zoals gebouwen en bergen, etc.) en daarom niet geen vereiste kan zijn.
Zo gaan we langzaam aan naar de volledige connected world toe. 1 Miljoen verbonden apparaten per 1km2. Dat is best veel. Elke m2 een apparaat.
Ze willen duidelijk meeliften met de IoT hype, of dat gaat lukken te concurrerren met echte IoT lage energieverbruik is maar de vraag. Ook als elk apparaat een sim-kaart nodig heeft zie ik het niet gebeuren.
Het ITU brengt dit naar buiten, maar een beetje concrete uitleg ontbreekt. Slordig van Tweakers ook om dit klakkeloos te plaatsen. Er is in het artikel vooral sprake van aannames.
De details van deze testomgeving zijn echter niet bekend.
Hoewel het om een concept gaat, heeft de ITU veel vertrouwen in deze stand van zaken }:O

Dat voor 5G enorm veel zendmasten moeten worden bijgeplaatst die allemaal moeten worden aangesloten op glasvezel lijkt mij bijvoorbeeld nogal een dingetje. Gaan providers (in icm de overheid) dat doen, ook in de buitengebieden? Was één mast op 8 km2 genoeg voor 4G, dan moet er bij 5G één mast op minstens elke 2 km2.
5G is behoorlijk snel maar helaas ook een stuk minder stabiel. Bij slecht weer, bijvoorbeeld sneeuw of mist, kan de verbinding het niet goed doen, en diverse storingen vertonen (bijv. blokkerig beeld). Ook is het maar de vraag wat er gebeurt als veel huishoudens tegelijk 5G-draadloos internet/tv gaan kijken, bijvoorbeeld tijdens een WK-voetbal, we weten niet of grote providers bereid of sowieso capabel zijn om genoeg te kunnen leveren.
Wil je meer leesvoer, met dit TNO artikel De toekomst van digitale connectiviteit in Nederland ben je wel een dagje zoet

Nog een citaatje van het ITU:
Volgens het nieuwste concept moeten masten op een spectrum van minstens 100MHz opereren. Ook moeten ze indien nodig kunnen opschalen naar een breedte van 1GHz

Dit zal Europa moeten bepalen en daar word al 30 jaar over gesteggeld omdat de 'lucht vol zit' en er nogal wat belangen zij. De beslissing daarover is reeds gevallen trouwens. 'Oude zendermicrofoons zijn nu de klos' De ITU roept wat hen goed uit komt maar is totaal onrealistisch. Het is veel verstandiger om iedereen aan te sluiten op glas zodat er meer ruimte komt om zaken 'door de lucht te kunnen laten gaan'. Dan hebben we het nog niet eens over de toekomstige 360 beelden die je kunt gaan ontvangen en besturen :9~ met 5G ... wat je dan mag afreken per GB :+

De Europese Commissie, het Parlement en de Raad zijn overeengekomen dat de 700 MHz-frequentieband halverwege 2020 voor mobiele diensten wordt vrijgegeven. De Europese Commissie verwacht dat de instellingen binnenkort formeel toestemming geven.
Dat laat de Europese Commissie op zijn eigen website weten. Met dit akkoord moet de uitrol van 5G worden versneld. De Europese Commissie zegt te verwachten dat het snellere internet vanaf 2020 beschikbaar is in Europa. Tegen die tijd zal er acht keer zo veel internetverkeer als nu zijn, denkt de Commissie.
De plannen voor het vrijmaken van extra spectrum werden in februari gepresenteerd. In die plannen staat beschreven dat de 700MHz-frequentieband, met frequenties tussen 694 en 790MHz, gebruikt zouden kunnen worden voor mobiel dataverkeer. Momenteel worden die frequenties gebruikt voor onder meer digitale televisie en draadloze microfoons.
De verschillende Europese lidstaten hebben tot en met 30 juni 2020 de tijd om de banden vrij te geven. Er is echter ook een mogelijkheid voor uitstel bijgekomen. Met een goede reden krijgen staten tot 30 juni 2022 de tijd. De nationale plannen van die lidstaten moeten voor 30 juni 2018 bekend zijn.
Het spectrum onder de 700Mhz zal tot en met 2030 gebruikt worden voor ether-televisie. Wel mogen de lidstaten al een deel van dit spectrum openen voor mobiele diensten, mocht daarvoor ruimte zijn.
. Ook is het maar de vraag wat er gebeurt als veel huishoudens tegelijk 5G-draadloos internet/tv gaan kijken, bijvoorbeeld tijdens een WK-voetbal, we weten niet of grote providers bereid of sowieso capabel zijn om genoeg te kunnen leveren.
Live tv is geen enkel probleem, dat kan nu al over 4G met LTE-broadcast. 1 kijker of 1 miljoen kijkers op 1 mast heeft geen enkel effect op de netwerkbelasting, omdat iedereen toch dezelfde data opvraagt, hoef je de data maar 1 keer te verzenden, net zoals bij FM radio of digitenne.
Ik vind het zelf een hoop verspilling van electronica. Als het echt om domotica gaat voor een ouder persoon kan ik me daar wat bij voorstellen, maar bijv. een koelkast op internet zodat je in de supermarkt op je smartphone kan kijken wat je nog thuis hebt vind ik overbodig.
Wat denk je van een water en licht meter op iedere m2 van een akker . Daardoor kan de boer beter zijn zaden verdelen en zijn oogsten flink verhogen zonder heel veel andere extea hulp middellen maar in zo'n geval heb je wel op een beetje boerderij duizende apparaten nodig.
Connected world?

Dat we in Nederland geen bergen hebben en beperkt aantal steden met "hoog bouw" wil niet zeggen dat deze ideale situatie elders ook bestaan.

Op dit moment zijn er in b.v. Canada en Amerika plekken waar je uren kunt rijden en geen FM zender zult ontvangen laat staan GSM en daarmee 2G/3G/4G.

In Spanje en in Afrika weet ik ook wel plekken waar geen ontvangst is.

Beter is om met een netwerk van laaghangende satellieten te werken, heb je er veel minder van nodig en geografische beperkingen zijn dan geen probleem.


(route 97 Vernon - Kamloops bv. en Rocky mountains in de USA)
je denkt 2 dimensionaal. In steden stapelen we mensen. Gebouwen heet dat :)
Dus even siimpel gezegd, 1 zendmast moet dan dus de gehele nederlandse bevolking kunnen ondersteunen als deze bij elkaar komt en ieder zijn eigen vierkante meter neem in de straal van 6km van deze mast. Zonder obstakels...

Tuurlijk... dat gaat alleen maar theorie blijven... dream on.
de gehele nederlandse bevolking kunnen ondersteunen als deze bij elkaar komt en ieder zijn eigen vierkante meter neem in de straal van 6km van deze mast
Leuk toch dat ze voor de theoretische kans dat er weer een elfstedentoch komt al voorbereid zijn.
Of voor festivals waar het gebruik van mobiele telefoon nagenoeg onmogelijk is door de drukte
Goed punt. Er zijn steeds minder eflstedentochten maar steeds meer festivals. Dus veel mensen op een kleine gebied is een reeële use-case die nu ook problematisch is.
Er wordt in het artikel enkel gesproken over een minimale dichtheid, niet over een absoluut minimum. Kortom, ik denk dat ze in de praktijk meerdere zendmasten combineren voor grote groepen gebruikers.
4G en zeker 5G vormen bij voldoende snelheid een serieus alternatief tegenover ADSL en ook de kabel. Mits de databundel weg is of bijna niet bereikt gaat worden voor 90% van de gebruikers.

De latency zal wel iets omhoog gaan dus voor spellen is dit minder maar voor simpel wat downloaden, Skype, streaming is dit ruim voldoende.

(Met de afstand die ik heb hier is de ADSL snelheid niet fijn en kabel wil ik eigenlijk van weg).
De latency zal wel iets omhoog gaan dus voor spellen is dit minder maar voor simpel wat downloaden, Skype, streaming is dit ruim voldoende.
Het is juist de bedoeling dat de latency omlaag gaat naar 1ms.
If intelligent traffic management becomes a reality in future cities, more and more self-driving cars will appear on the road. To guarantee traffic safety, when a control command, braking for example, is sent to a car, the car must receive the command within 1 ms.

The latency of a 4G network cannot meet this requirement. With the latency of 4G network, a car driving at 100 km/h still moves 1.4 m from the time it finds a obstacle to the time when the braking command is executed.

Under the same condition, with the latency on a 5G network, the car will move just 2.8 cm, and this performance is comparable with the standard of an anti-lock braking system (ABS).
http://www.huawei.com/minisite/5g/en/defining-5g.html
If intelligent traffic management becomes a reality in future cities, more and more self-driving cars will appear on the road. To guarantee traffic safety, when a control command, braking for example, is sent to a car, the car must receive the command within 1 ms.
als ze daadwerkelijk verwachten dat 5g gebruikt gaat worden voor deze communicatie hebben ze het niet helemaal begrepen. compleet onnodig. deze systemen zouden meer a la bluetooth of zigbee moeten zijn, dan als wifi of 3/4/5g. het is niet nodig dat je heel nederland als bereik hebt. 50-100 meter om de autos in de buurt en de infrastructuur in de weg te kunnen bereiken is prima.

5g zul je alleen nodig hebben voor de onboard telefoon en entertainment systeem, en daarbij boeit de latency een stuk minder.

uberhaupt het idee dat JOUW REMMEN op afstand bediend kunnen worden via een landelijk dekkend mobiel netwerk gaat alle big brother, STASI, KGB, en andere superlatieve vergelijkingen te boven. compleet van de pot gerukt.

deze plaats ik ferm in de categorie 'lekker met buzzwords gooien'. maar misschien is men over een paar jaar gek genoeg om het echt te proberen.

[Reactie gewijzigd door Origin64 op 27 juli 2024 22:01]

Ook voor de auto naar auto communicatie kan 5g gebruikt worden. Feitelijk is 5g namelijk een combinatie van een aantal varianten die vooral op basis van het spectrum waarin ze opereren een ander bereik hebben. Dit maakt het mogelijk om met een chip in combinatie met meerdere antennes verschillende doel groepen te herkennen. En die extreem lage latency die vooral auto's onderling nodig hebben kun je nooit bereiken met de technieken zoals zigbee.
het probleem is het bereik. ik vind het onverantwoordelijk een techniek met zo'n bereik te gebruiken voor de lokale automatisering van verkeer. er kan best 5g worden gebruikt voor andere soorten communicatie vanuit autos, maar niet om je f***ing remmen te bedienen. stel je voor dat iemand iets hackt en alle autos in NL stil zet. voor de grap. stel je nu voor dat het de duitsers zijn die weer komen voor de anschluss. no thanks.
als 5g deze latency kan bereiken, kan een nieuwe versie van een ander protocol met beperkt bereik dat ook.

ik vind dit net zo achterlijk als een voorstel om ipv NFC voor betalingen met je telefoon 5g te gebruiken. NFC is niet eens veilig en het heeft een bereik van wat? 5cm? 30cm? ipv dat mensen tegen je aan moeten staan om draadloos geld af te schrijven, zou iemand met 1 zero-day 25 euro van heel veel nederlanders kunnen overschrijven.

[Reactie gewijzigd door Origin64 op 27 juli 2024 22:01]

Het bereik is bij auto naar auto communicatie nou juist vrij gering het gaat hier dus om auto's die op elkaar reageren. Bijv de 50ghz variant waar ik vandaag mee getest haalt maar 100 meter bereik maar wel een sub 2 ms latency. Maar dat komt in het originele artikel niet goed uit de verf.
Voor de rest is het zo dat de radio protocollen die jij noemt nou juist niet geschikt zijn voor lage latency anders waren deze wel aangepast. En je kunt natuurlijk altijd zelf kiezen welke varianten van een protocol / radio je zelf aan wilt zetten.

Zit in Barcelona bij mobile world congres en daar worden deze week real life demo's gegeven van de verschillende varianten.

[Reactie gewijzigd door CrazyBernie op 27 juli 2024 22:01]

Maar die 50ghz, is dat bereik van 100m dan absoluut of kan het groter worden door meer zendkracht te gebruiken? gaat het verplicht worden die 50ghz communicatie te doen met systemen die gescheiden zijn van de lagere frequentie 5g? of is het met backdoors of lekken eventueel mogelijk via de lagere frequentie 5g signaal naar de remmen te sturen? waarom zouden we dat risico willen nemen? het zou niet zo moeilijk zijn om een apart protocol op 50ghz te ontwikkelen, desnoods op basis van een 5g standaard, wat niet compatible is met bestaande protocollen om iets meer veiligheid te garanderen voor de communicatie tussen autos.

ik ben gewoon bang dat er niet genoeg aan veiligheid wordt gedacht en al zitten wij hier in nederland misschien relatief lekker, er zijn genoeg plekken op de wereld waar misbruik gemaakt kan worden van dat soort techniek.
1,4m van de tijd dat het iets ziet tot de reactie.. Zie ik toch al weinig mensen nadoen eerlijk gezegd :P

en 2.8cm.. damn

[Reactie gewijzigd door flessuh op 27 juli 2024 22:01]

100 MHz bandbreedte? En waar halen we dat spectrum vandaan? Unlicensed? KPN, Vodafone en T-Mobile hebben nu alles bij elkaar zo'n 70 MHz per provider (spectrum 800+900+1800+2100+2600).

Overigens zie je in Nederland nu al 100/50-snelheden in drukke stedelijke gebieden
5g kan op veel spectrum niveaus gebruikt worden bijvoorbeeld op de 60ghz band die is niet aan regels gebonden op dit moment maar dan kreeg je dus veel bandbreedte maar een relatief laag bereik. Maar in die band kun je dus prima 1ghz nemen voor gebruik.
"Theoretisch zou ieder elektronisch apparaat in de toekomst een variant krijgen die verbonden is met het internet."

Doe mij maar niet. Ik zie liever een gecentraliseerde oplossing waar alle traffic via 1 device, mijn (broekzak)computer, geroute wordt. zodat ik vanaf 1 apparaat controleer welke berichten van mijn iot-devices het net opgeslingerd mogen worden, en welke lekker niet. dan heb ik maar 1 sim kaart en 1 abonnement nodig. kan nog steeds 1 ip adres per device hebben met ipv6.

wel makkelijk geld verdienen natuurlijk als elk apparaat zijn eigen dedicated internetverbinding moet hebben.

[Reactie gewijzigd door Origin64 op 27 juli 2024 22:01]

Jammer dat opnieuw fouten gemaakt worden bij de vertaling.
Er is een verschil tussen frequentie en bandbreedte. Als dat niet helder is, probeer het dan niet voor Tweakers te vertalen.
100 Mbps haal ik nu ook met 4G. Dit is echter wel in een dorp dus ik neem aan dat zo'n snelheid in de grote steden niet of nauwelijks haalbaar is?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.