Intel heeft een strategie onthuld om de prestaties van toepassingen voor kunstmatige intelligentie te verbeteren. De chipfabrikant komt met het Nervana-platform, dat modellen voor deep learning sneller moet trainen dan gpu's.
Volgens Intel-ceo Brian Krzanich draait 97 procent van de datacenterservers voor ai-toepassingen al op Intel-producten, zoals de Xeon-processors en Xeon Phi-accelerators. De concurrentie door accelerators op basis van general purpose gpu's, zoals Nvidia's Tesla-kaarten, neemt echter toe, vooral bij het trainen van neurale netwerken. Om deze concurrentie te pareren komt Intel met Nervana.
Intel kondigde in augustus aan Nervana overgenomen te hebben en in de eerste helft van 2017 moet het eerste product uitkomen, dat nu nog onder de werknaam Lake Crest ontwikkeld wordt. Omdat die ontwikkeling nog grotendeels door Nervana zelf is gedaan, wordt het eerste product nog op 28nm bij TSMC geproduceerd. Later zal waarschijnlijk de overstap op bijvoorbeeld 14nm bij Intel gemaakt worden.
Lake Crest is een accelerator die uit twaalf op een chip gerangschikte processingclusters bestaat. De interconnects voor de asic betreffen volgens EETimes bidirectionele 100Gbit/s-verbindingen en door de combinatie met 32GB hbm2-geheugen, is de geheugenbandbreedte 8Tbit/s.
Intel werkt ook aan Knights Crest; dit is een combinatie van een Xeon-processor en een Nervana-accelerator. Tegen 2020 moet het Nervana-platform de tijd die het duurt om deep-learningmodellen te trainen met een factor honderd hebben teruggebracht ten opzichte van gpu's, is de belofte van Intel.
Intel kondigde daarnaast aan dat Knights Mill in 2017 verschijnt. Dit is een op 14nm geproduceerde Xeon Phi-accelerator die op x86 gebaseerd is. Knights Mill kan 400GB geheugen direct aanspreken. Ten opzichte van de huidige Knights Landing Xeon Phi, die een rekenkracht van 7Tflops biedt, zou Knight Mill vier keer betere prestaties neerzetten.
Ten slotte maakte Intel bekend dat het bedrijf de eerste op Skylake gebaseerde Xeons heeft verzonden naar klanten. Deze chips, die eerder de codenaam Purley droegen, beschikken onder andere over Advanced Vector Extensions 512 voor vectorberekeningen. Een van de klanten zou Google kunnen zijn: dat bedrijf kondigde aan een nieuwe alliantie met Intel te zijn gestart voor datacenterhardware.