Het kabinet ontkent stellig dat Nederlandse geheime diensten precies doen wat de Amerikaanse inlichtingendienst NSA van ze vraagt. Dat laten minister Plasterk en Hennis-Plasschaert vrijdag in een reactie aan de Kamer weten.
Snowden liet afgelopen maand weten dat de Nederlandse geheime diensten AIVD en MIVD 'in feite voor de Amerikanen werken'. "Ze voeren gewoon uit wat wij van ze vragen", zo vatte hij samen. De Nederlandse geheime diensten zouden de Amerikanen daarbij 'onbegrensde toegang' bieden, ging Snowden verder.
Plasterk en Hennis-Plasschaert geven toe dat de AIVD en MIVD internationaal nauw samenwerken met buitenlandse diensten. Dit doen ze bijvoorbeeld in het kader van terrorismebestrijding en het ondersteunen van militaire operaties. In welke mate de Nederlandse diensten samenwerken, hangt volgens de ministers af van criteria als het mensenrechtenbeleid van een land en de professionaliteit van een geheime dienst.
De beschuldiging van Snowden dat Nederland de Amerikanen 'vrije doorgang' biedt, vegen de politici vrijdag wederom van tafel nadat Plasterk dit al deed in een eerdere reactie. Ze verwijzen naar een rapport van toezichthouder CTIVD, waarin volgens de bewindslieden staat dat er geen sprake is van 'het stelselmatig buiten de wet om verwerven van persoonsgegevens' door de AIVD en MIVD.
Daarnaast benadrukken Plasterk en Hennis-Plasschaert dat de Nederlandse geheime diensten zich moeten houden aan de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten uit 2002. Die wet stelt wat hun betreft kaders, die 'geen ruimte bieden' voor wat Snowden claimt. Ook zou er geen buitenlandse druk zijn om de wetgeving aan te passen.