De grote treinstoring van maandag, waardoor duizenden reizigers strandden, werd deels veroorzaakt door een backupsysteem dat faalde na een stroomstoring. Dat meldt spoorbeheerder ProRail. Er werd 'te veel data heen en weer geschoven'.
De problemen rond station Utrecht werden aanvankelijk veroorzaakt door een stroomstoring van twintig minuten, maar verergerden doordat het backupsysteem niet goed werkte. Volgens Wim Knopperts, die de ict van spoorbeheerder ProRail onder zijn hoede heeft, werkte het systeem 'te traag'. Dat zegt hij tegenover NRC Q.
Volgens Knopperts beschikt ProRail over een 'state of the art -backupsysteem' dat is ondergebracht in een professioneel datacenter dat niet op de locatie van de verkeersleiding is ondergebracht. "Maar het systeem is kennelijk niet goed berekend op de enorme hoeveelheid data die in zo’n situatie heen en weer wordt gestuurd. Ze gaan data wegschrijven, elkaar informeren, dat werd te veel", aldus Knopperts tegenover NRC.
Het is onduidelijk of het daarbij gaat om een beperkte datacapaciteit, of dat bijvoorbeeld de opslag in de servers van ProRail volliep en er geen i/o-bewerkingen meer konden worden uitgevoerd. Een woordvoerder van ProRail kon daarover geen duidelijkheid bieden. "Dat is nog onderdeel van onderzoek."
Door de storing reden geen treinen in de buurt van Utrecht. "Utrecht is zo belangrijk, als daar iets in de soep loopt, gaat het overal fout", aldus een woordvoerder van ProRail. Nog geen twee weken geleden kampte ProRail ook al met een ict-storing bij Utrecht, waardoor het treinverkeer in het honderd liep. Toen ging het om een netwerkstoring.