De oorspronkelijke oorzaak voor de grote sein- en wisselstoring in en rond Utrecht, lag in een rekencentrum van British Telecom in Nieuwegein. Een onafhankelijke partij gaat daar nu onderzoek naar doen, maakte ProRail dinsdag bekend.
ProRails computersystemen en netwerken voor de treinbesturing rond Utrecht bevinden zich bij British Telecom, zo zegt ProRail. Het rekencentrum voldoet aan allerlei beveiligingseisen. Zo zijn voorzieningen als voeding en airconditioning dubbel uitgevoerd en voldoen die aan het zogeheten Tier 3, de hoogst mogelijke internationale standaard voor datacentra.
ProRail wilde afgelopen weekend de stroomvoorziening voor zijn systemen uitbreiden en nam daarvoor in overleg met British Telecom de voorziening van het rekencentrum onder de loep. Het bedrijf, dat de enige gebruiker van de stroomvoeding is, nam daarvoor naar eigen zeggen voorzorgsmaatregelen. Op een korte storing na zouden er daardoor geen gevolgen zijn ontstaan.
Alles leek dus goed te gaan, tot er maandagochtend 'onverwacht' een van de computersystemen van de verkeersleidingpost Utrecht uitviel. Het ging volgens ProRail om een computer die was verbonden met het systeem dat afgelopen weekend kort uitviel in Nieuwegein. Hierop schakelde het systeem over op een backupsysteem, dat het werk overnam, maar de dataserver kon de belasting niet aan.
ProRail zegt dat er door de storing defecten ontstonden in de hardware van zowel de dataserver als de redundante computers. Meer weet het bedrijf nog niet. ProRail laat dan ook naar eigen zeggen een onafhankelijke partij onderzoek doen naar de storing, om 'te leren van deze storing en in de toekomst deze te kunnen voorkomen'.
"De eerste conclusie is dat het totale systeem inclusief de redundantie in het weekend een ‘tik’ hebben gekregen vanwege de kortstondige uitval die zeer waarschijnlijk ontstond door een verstoring in de stroomvoorziening. Duidelijk is ook dat de ProRail-systemen over voorzieningen beschikken die impact van stroomwisselingen moeten voorkomen, maar het lijkt erop dat dit onvoldoende heeft gefunctioneerd. Onderzoek moet dat nog bevestigen", verklaart ProRail. Alle schade is inmiddels gerepareerd.
ProRail zegt ondanks een forse investering ict-storingen nooit helemaal te kunnen voorkomen. Het bedrijf heeft sinds 2007 ruim 100 miljoen euro geïnvesteerd in verbeteringen aan de verkeersleidingsystemen. Het gaat daarbij onder andere om het upgraden van rekencentra en dubbele computersystemen en netwerken. Volgens het bedrijf zouden daardoor in ieder geval tachtig procent minder storingen zijn geweest. "Deze storingen variëren van een kapot computerscherm op de post met één vertraagde trein tot gevolg tot een grote storing in de systemen met veel hinder voor reizigers."
Update, woensdag 12:00: ProRail benadrukt dat de stroomstoring niet de schuld is van British Telecom. Die schuld werd aanvankelijk wel in dit stuk gewekt.