Software-update: BleachBit 2.3 bèta

BleachBit logo (Über) BleachBit is een programma waarmee rommel op de computer kan worden opgeruimd. Het is daarmee vergelijkbaar met CCleaner van Piriform, maar er zijn ook enkele belangrijke verschillen. Ten eerste is BleachBit opensource en verder is er naast een Windows-uitvoering ook een versie voor Linux. Het programma kan worden gebruikt in meer dan zestig talen, waaronder het Nederlands. Door toevoeging van winapp2.ini, dat het overigens automatisch zelf ophaalt, kan het programma de sporen van ruim 1.700 programma's opruimen. Naast gewoon verwijderen is er ook de optie om de ruimte die de bestanden in gebruik namen diverse keren te overschrijven, zodat terughalen onmogelijk wordt. Andrew Ziem heeft bètaversie 2.3 uitgebracht en de changelog voor deze uitgave ziet er als volgt uit:

BleachBit 2.3 beta

Please test BleachBit 2.3 beta. This has major changes for the next final release, which will be 3.0.

Changes

For a list of changes see the commit log and GitHub bug tracker.

Tests

These tests are for both Windows and Linux.

  • Test the user GUI in general because of the major upgrade from GTK+ 2 to GTK 3.
  • Make chaff.
  • Click the stop button while BleachBit is working.
  • Restart BleachBit to verify it saves its window size, position, and whether it was full screen.
  • Use command line option --wipe-free-space to wipe the free space in a path.
  • In the preferences, toggle the "hide irrelevant cleaners." It should retrigger a re-scan only when closing the dialog, not when toggling.
  • In the preferences, try the new dark mode.
  • In the preferences, try the new option for debug logging.
  • Application startup should be much faster.
  • Scanning for files should be much faster. This might be most noticable in application startup, preview, deep scan, and when deleting many small files.
  • Mangle the bleachbit.ini configuration file and start BleachBit. It should notify you that the file was reset.
  • Test these cleaners with significant changes: aMule, FileZilla, Firefox, Flash, Internet Explorer, Midnight Commander, Opera, Silverlight, VIM, VLC, Vuze, Windows Defender, WinRAR.
Windows
  • Overwrite files on a network drive (issue 338).
  • Select many files to shred (issue 348).
  • Watch for encoding errors (issues 328, 451, 567, and others).
  • Clean symlinks in the recycle bin (issue 385).
  • Mark a file read-only, and then shred it.
Linux
  • Verify it does not delete the Bluetooth daemon directory (issue 572).
  • Test new distributions: Debian 10 and Ubuntu 19.04.

BleachBit 2.3

Versienummer 2.3 bèta
Releasestatus Beta
Besturingssystemen Windows 7, Linux, Windows Vista, Windows 8, Windows 10
Website BleachBit
Download https://download.bleachbit.org/beta/2.3/
Bestandsgrootte 12,13MB
Licentietype GPL

Door Bart van Klaveren

Downloads en Best Buy Guide

10-10-2019 • 18:09

28

Bron: BleachBit

Update-historie

Reacties (28)

28
27
17
2
0
0
Wijzig sortering
Kan je systeem aardig slopen als je niet weet wat je doet en met Linux, in mijn geval Peppermint, heb je er niets aan. Nog nooit een cleaner gebruikt op Peppermint en ik begin er ook niet aan.
Wat een onzin, gebruik BleachBit al jaren zonder problemen op Linux. Je krijgt ook een melding als je bepaalde cleaners inschakelt die problemen kunnen veroorzaken, dus die sla ik dan ook over (of ik weet wat het doet). De optie om inactive taalbestanden te verwijderen, raad ik ook sterk af.

Samen met Sweeper (KDE), zijn deze tools echt af-en-toe nodig om caches/logs te verwijderen en merk ik ook dat er ruim 2GB wel wordt opgeruimd in de week. Vooral systemd journals vullen de schijf behoorlijk, al kun je dit wel overrulen door aan configs te zitten.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 23 juli 2024 09:46]

Die systemd logboeken kun je ook met een paar terminalcommando's trimmen tot acceptabele waardes. Pjotr van de website "Makkelijke Linuxtips" heeft HIER een beschrijving hoe dit te doen.

Werkt ook onder andere Linux distro's, dus niet alleen op Ubuntu/Mint/Debian.

Dit is een eenmalige actie en kan geweldig veel ruimte opleveren. Geen Bleachbit nodig om dit te regelen. En bovendien: zo blijf je aan de gang. Met de commando's gegeven door Pjotr is een blijvende actie en zal de logboeken qua formaat binnen de perken blijven.

Ik gebruik dergelijke schoonmaaktools zoals Bleachbit nooit onder Linux, en ik zal het ook nooit aan mensen aanraden. Zoals al door sommigen eerder gezegd: als je niet oplet of de tool verkeerd gebruikt wordt je halve systeem gemold. Geen wenselijke situatie.

[Reactie gewijzigd door Qalo op 23 juli 2024 09:46]

"als je niet oplet of de tool verkeerd gebruikt wordt je halve systeem gemold. Geen wenselijke situatie."

Want dat geldt niet voor andere (schoonmaak)programma's en/of op andere OS'en?
Of in het echt: geen bleekmiddel meer kopen want stel je voor dat je het per ongeluk bij je gekleurde was gooit... 8)7

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 23 juli 2024 09:46]

Tja, je kunt het bagatelliseren, maar vooral onkundige gebruikers die bijna gefixeerd zijn op het "schoonhouden" van het systeem willen in sommige gevallen nogal eens té rigoreus te werk gaan. Dus om in jouw metafoor te blijven: "Bleekmiddel mag je rustig kopen, maar gebruik het met mate!"
Wat een slechte tips.

Okee, ze zijn effectief. Maar er wordt nergens uitgelegd wat (elk deel) van de gegeven commando's doet.
Het is enkel "Knip en plak dit en voer uit in terminal. Knip en plak dat en voer uit in terminal". Laat staan dat er reservekopies van de aangepaste configuratiebestanden wordt gemaakt (wat je altijd wel wilt hebben).

Daarnaast zouden Sweeper en BleachBit dit soort commando's ook kunnen opnemen (in een apart scherm) in een vorm van simpele knoppen.

En logrotaten naar 1 dag i.p.v. meerdere dagen zal je niet gaan helpen om goede bugreports naar de maintainers te schrijven.

[Reactie gewijzigd door RoestVrijStaal op 23 juli 2024 09:46]

Wat een slechte tips.

Okee, ze zijn effectief. Maar er wordt nergens uitgelegd wat (elk deel) van de gegeven commando's doet. Het is enkel "Knip en plak dit en voer uit in terminal. Knip en plak dat en voer uit in terminal".
Het staat vooraf aan het gegeven commando keurig beschreven wat dit commando doet en waarom je het toepast. Dus je doet de schrijver van deze instructie een beetje tekort met je commentaar.
Laat staan dat er reservekopies van de aangepaste configuratiebestanden wordt gemaakt (wat je altijd wel wilt hebben).
Niet iedereen heeft hier behoefte aan. Maar ik zou zeggen: help Pjotr om zijn instructie verder te optimaliseren en stel het voor om ook reservekopieën te maken van deze logs. Houd er alleen wel rekening mee dat je mogelijk enorme logbestanden bewaart. Niet in alle gevallen nuttig.
Daarnaast zouden Sweeper en BleachBit dit soort commando's ook kunnen opnemen (in een apart scherm) in een vorm van simpele knoppen.
Ook hier geldt: breng je idee in bij de makers. Misschien zijn ze ervoor te porren.
En logrotaten naar 1 dag i.p.v. meerdere dagen zal je niet gaan helpen om goede bugreports naar de maintainers te schrijven.
Dan stel je voor jezelf andere parameters in (of je voert de desbetreffende commando die de routine wijzigen niet uit). Heel simpel.
Jij gebruikt het al jaren zonder problemen, maar dat hoeft niet voor iedereen te gelden. Nogmaals ik zie het nut er niet van in. Plus er is ook nog clean, autoclean en autoremove.
Die laatste zijn parameters bij apt-get, die heb ik bijvoorbeeld niet op Arch. ;)

Tevens doet Bleachbit niets met packages. Dus die beheren moet je zelf doen, al zijn daar ook vast programma's/crons voor.
Arch en zijn derivaten hebben zo ook hun eigen commando's om de boel op te schonen (zoals je weet). HIER zijn bijvoorbeeld commando's voor Manjaro om via de terminal de boel op te schonen. En aangezien Manjaro rechtstreeks afgeleid is van Arch zijn de commando's hetzelfde. :)

Onder Manjaro kan het bijvoorbeeld ook via de GUI geregeld worden, via Pamac. Onder "Voorkeuren" > tabblad "Cache". Daar kun je aangeven hoeveel versies van pakketten in het cache behouden moeten blijven. Daarna op de knop "Cache opschonen" drukken, en je bent al een heel eind. ;)
"Plus er is ook nog clean, autoclean en autoremove."

Ja, op Debian-gebaseerde distro's, maar dan nog schoon je daar alleen de pakketcache mee e.d. op.
Verwonderlijk hoe je dat voor elkaar hebt gekregen. Hoe was je systeem "gesloopt" dan?
Ik heb mijn systeem nog nooit gesloopt, maar volgens mij kan je het slopen als je Bleachbit verkeerd gebruikt. En nogmaals ik zie het nut er niet van in, plus ik heb schijfruimte genoeg.
Je kan je systeem met alles slopen, daar heb je Bleachbit niet voor nodig.

Jammer dat je Bleachbit in een slecht daglicht plaats, maar nog niet eens een voorbeeld kan geven. Zoals gezegd zitten er bepaalde cleaners tussen die iets grondiger te werk gaan en daar krijg je netjes een (risico) melding van als je die wilt inschakelen.

Dat jij genoeg schijfruimte hebt en deze tool niet handig vindt, betekend niet dat het opeens voor iedereen ook geld.
Ik zeg ook niet dat het voor iedereen geldt ;) En ik plaats het niet in een slecht daglicht. Iemand onervaren kan met Bleachbit zijn of haar systeem slopen volgens mij. Ik zeg tegen niemand hoe zijn of haar systeem te gebruiken.

[Reactie gewijzigd door desalniettemin op 23 juli 2024 09:46]

Ik kan je raam ook slopen als ik de hamer verkeerd gebruik. Of je auto als ik de koppeling verkeerd gebruik of met de handrem omhoog wegrijd. Ja eh....
Je hebt er wel degelijk wat aan op Linux als je schijfruimte krap is. Gebruik het af en toe op Linux, en dat al jarenlang.
Nog nooit last van krappe schijfruimte gehad. Mijn Peppermint is nog net zo snel als toen ik het voor het eerst installeerde, dus ik gebruik het gewoon niet.
"Nog nooit last van krappe schijfruimte gehad."

Nee, niet als je een grote harde schijf hebt, maar als je een kleinere hebt of een gemiddelde SSD, dan kan het soms wat krap worden.
Ik zal het je sterker vertellen: op hele oude laptops heb ik mijn Linux-OS'en niet meer dan 15GB aan ruimte gegeven, en ik heb nog nooit schoonmaaktools hoeven gebruiken. Enige wat ik altijd deed was alleen de oude kernels opruimen en Firefox dusdanig instellen dat hij zijn opslag leegmaakt bij afsluiten. Ik heb dus ook nooit ruimtegebrek gehad op een redelijk krappe partitie. Linux vervuilt nauwelijks.
nog steeds een mooi alternatief voor CCleaner maar dan wel voor mensen die weten wat ze aan het doen zijn.
Ben ook wel blij met een dark mode aangezien ik het wel fijn vind dat al mijn applicaties dat hebben

[Reactie gewijzigd door AnguishedOne op 23 juli 2024 09:46]

Nee! Geen alternatief voor CCleaner, in standaard modus. Het is qua cleanup vergelijkbaar met de CCenhance lijst in CCleaner. Iets té grondig allemaal want je systeem is zowat gereset naar nul.

Uiteraard kun je dingetjes afvinken, maar de "gewone" gebruiker drukt meteen op "clean". ;)
Diezelfde "gewone" gebruiker, kent CCenhance ook niet en kan daardoor middels CCleaner moeilijk(er) dingen slopen aan hun OS. ;)
Maar daarvoor staan die vinkjes ook standaard enkel op een safe-preset. :)

Verder kan je Bleachbit nog verder uitbreiden met cleanerml, dat is van dezelfde makers en is dus vergelijkbaar met CCenhance. Dus je vergelijking klopt deels. ;)

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 23 juli 2024 09:46]

Ingehaald door de tijd. ;)

De eerdere versies stonden wel erg strikt!
De "gewone" gebruiker kan, bij wijze van spreke, maar net een internetzoekopracht doen zonder hulp, laat staan dat ze een programma als CCleaner of BleachBit openen en gebruiken.
Daar zijn wij Tweakers dan weer voor om demense wat hulp te geven.
"Op dat rooie dingetje klikken, rechtsonder op die blauwe en ff wachten. Dan kruisje en klaar."

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.