Hoofdcategorieën
Device Settings

Zes netbooks getest

Door Willem de Moor, vrijdag 19 december 2008 14:52, views: 212.969

Geen duidelijke winnaar

De beslissing voor welk netbook gekozen moet worden, begint eigenlijk niet bij een keuze voor een bepaald model, maar bij de vraag of de aanschaf van een netbook daadwerkelijk op zijn plaats is. Wie regelmatig meerdere uren met een mobiele computer aan de slag wil, kan voor de prijs van een netbook ook een eenvoudige maar volwaardige laptop kopen. Zelfs de meest eenvoudige notebook biedt betere prestaties dan een netbook. Wie echter een lichtgewicht apparaat wenst dat zich makkelijk mee laat nemen, weinig ruimte in beslag neemt en waarmee prima valt te surfen, kan een afweging tussen de verkrijgbare netbooks gaan maken.

Een voor de hand liggend criterium dat de selectie van een netbook kan beslechten, is uiteraard de prijs. De volgende tabel zou de Acer Aspire One als winnaar aanduiden, gevolgd door de Eee PC 1000H van Asus.
Netbook-prijzen
Acer Aspire One Onbekend
Asus Eee PC 1000H Onbekend
Packard Bell Dot Onbekend
Samsung NC10 Onbekend
Asus Eee PC S101 Onbekend
Gigabyte M912x Onbekend

Daar staat tegenover dat de Aspire One een kleiner scherm heeft, en als de accuduur in ogenschouw wordt genomen, is Acers netbook opeens de grote verliezer.
Battery Eater-ontlaadtijd (minuten)
Asus Eee PC 1000H 302
Packard Bell Dot 297
Samsung NC10 271
Asus Eee PC S101 212
Gigabyte M912x 123
Acer Aspire One 95

Kijken we naar het gewicht, dan ontlopen de kleine notebooks elkaar niet veel:
Gewicht, inclusief accu
Asus Eee PC S101 1,1
Acer Aspire One 1,1
Samsung NC10 1,3
Packard Bell Dot 1,3
Gigabyte M912x 1,3
Asus Eee PC 1000H 1,4

Ditmaal spannen de S101 van Asus en de Acer de kroon. De S101 heeft echter een beeldschermdiagonaal van 10,2" en de accu gaat langer mee, waar wel een bijna zestig procent hogere prijs tegenover staat.

Een vergelijking tussen de netbooks waarbij gewicht, accuduur en prijs zouden meewegen, zou de Dot van Packard Bell en de Samsungs NC10 als de meest interessante kandidaten naar voren laten komen. Beide netbooks bieden een meer dan redelijke accuduur van vierenhalf tot vijf uur en zetten daar een acceptabel prijskaartje tegenover. Wanneer echter ook de features in de afweging betrokken worden, komt Samsungs kandidaat als winnaar uit de bus. Het beeldscherm met een 10,2"-diagonaal en het dientengevolge zeer bruikbare toetsenbord zullen voor de gemiddelde gebruiker interessanter zijn dan de twee ons die de netbooks in gewicht schelen. Enige minpunt is het trackpad, dat bij het reviewexemplaar niet helemaal goed functioneerde.

Wanneer de prijs van minder belang is, heeft Asus met zijn S101 echter de grootste troef in handen. Het design van de netbook is strak, de dikte is onbetwist de minste van de zes bekeken netbooks en de accu gaat vrij lang mee. Ook de Gigabyte M912X is een optie voor wie relatief veel geld uit wil geven: het is een netbook dat weinig anderen hebben en dat ook als tablet dienst kan doen. De kwaliteit van het beeldschermscharnier moet dan wel een stuk beter worden.

Uiteindelijk blijft het een zaak van persoonlijke voorkeuren en smaak om uit te maken welke netbook nu de beste is. Vooralsnog heeft geen enkel exemplaar alle gewenste features, of dat nu performance, batterijduur, design, draagbaarheid of andere eigenschappen zijn, al komen sommige modellen aardig in de buurt.

Netbooks deel 2: Asus Eee PC 1000h Netbooks deel 2: Asus Eee PC 1000h Netbooks deel 2: Asus Eee PC 1000h poorten Netbooks deel 2: Asus S101 closeup Netbooks deel 2: Asus S101 keyboard Netbooks deel 2: Asus S101 lipo-accu Netbooks deel 2: Asus S101 onderkant Netbooks deel 2: Asus S101 front Netbooks deel 2: Asus S101 poorten Netbooks deel 2: Acer Aspire One toetsenbord Netbooks deel 2: Acer Aspire One vooraanzicht Netbooks deel 2: Packard Bell Dot vooraanzicht Netbooks deel 2: Packard Bell Dot 'dot' Netbooks deel 2: Packard Bell Dot poorten Netbooks deel 2: Packard Bell Dot accu Netbooks deel 2: Packard Bell Dot onderkant Netbooks deel 2: Packard Bell Dot gesloten Netbooks deel 2: Packard Bell Dot 'dot' Netbooks deel 2: Gigabyte M912x overzicht Netbooks deel 2: Gigabyte M912x tablet Netbooks deel 2: Gigabyte M912x pen Netbooks deel 2: Gigabyte M912x scharnier Netbooks deel 2: Gigabyte M912x poorten Netbooks deel 2: Gigabyte M912x verschoven beeldscherm

T'rug naar huus


Inhoudsopgave

Advertentie

Reacties

«  1  2  3  4  5  »

Jammer dat er niet wordt ingegaan over een express card slot... met name voor 3G functionaliteit is het toch handig om te weten welke het wel of niet heeft.

De Gigabyte M912 heeft in elk geval een ExpressCard34 slot. Daarnaast ook nog es een extra (leeg) intern mini-PCIe slot.

Bij Vodafone kreeg ik een USB modem voor 3g internet. Hierdoor zou het nut voor een express card alweer wat afnemen. Misschien wil je het nog voor een andere reden gebruiken, maar ik zelf mis het gebrek aan een dergelijk slot dan weer niet als macbook gebruiker :)

Wel vind ik de Asus Eee PC S101 een enorm mooi design hebben. Als dat onder mijn figuurlijke kerstboom zou liggen dan dank ik die kerstman enorm :)

In eerste instantie dacht ik ook dat een USB dongle het nut van een ExpressCard teniet zou doen. Mijn visie hierop is alleen veranderd!
Als je namelijk relaxed wil werken en je zit op een locatie waar geen mooi bureau voorhanden is, kan zo een USB uitsteeksel best onhandig kunnen zijn. Denk bijvoorbeeld aan een drukke trein of achter het stuur op een parkeerplaats.
Dus een ExpressCard heeft zeker voordelen tov een USB gevalletje.
Alleen aan de prijs moeten ze nog iets doen....

Nee hoor, juist bij mobiele toepassingen zijn externe apparaten vreselijk qua kwijtraken en stukgaan.

Zie echt totaal het nu niet van zo'n netbook. Vind een 12" scherm voor een 'normale' laptop eigenlijk al te klein, dus zie het werken op een 10" scherm al helemaal niet zitten. Tuurlijk is het allemaal wel lekker portable, maar gebruiksgemak is ver te zoeken naar mijn idee.

Ik ben zelf in het bezit van een Acer Aspire One XP 120GB, en moet zeggen dat het mij erg meevalt. Alles op het scherm is iets kleiner als normaal waarmee je waarschijnlijk hetzelfde oppervlakte haalt als normaal met een 12" die jij opperde. Daarbij is het erg makkelijk om hem mee te nemen en weegt ook op schoot heel weinig. Icm met mijn internetabonnement op mijn telefoon kan ik niet meer zonder, en is het gebruiksgemak toch veel hoger dan dat ik van tevoren had verwacht. Want ook ik was sceptisch namelijk. Kortom, valt reuze mee.

Nou moet ik ook zeggen dat de Acer imo veel optimaler gebruik maakt van de klep van de laptop tov de grote van het scherm. De asus heeft een grotere klep, maar een even groot scherm. De randen zijn wat dikker. Ook voelt het toetsenbord beter aan, is mijn mening. Wat trouwens ook reuze meevalt is het typen, wil je hier fatsoenlijk op kunnen werken.

Het zou niet mijn 'hoofd-laptop' moeten zijn, maar gewoon voor erbij en voor het portable willen zijn is het ideaal.

mijn Medion Akoya E1210 (een 10" Wind kloon) is mijn main PC nu voor de beneden verdieping. Het is een geweldig stukje hardwre waarop surfen en tikken geen probleem is. Wel jammer dat somige spellen niet goed werken maar HalfLife 1 werkt prima. Helaas is Left for Dead onspeelbaar, maar world of goo is goed speelbaar evenals Peggle. Dus het zijn geweldige minilaptops voor kleine en middengrote opdrachtjes en ze zijn niet echt absurt duur.

Prijs is natuurlijk een grote factor.
Ook weegt het gadget gehalte aardig mee.

Ik heb er geen, maar het lijkt me voor werk ook niet optimaal
Voor bijvoorbeeld een beetje surfen en e-mailen lijken ze wel ideaal.
En precies daarom zal ik er ook 1 aanschaffen. Een Asus EEE PC 1000H om precies te zijn.

Ik zie het zelf als de tussenstap tussen een smartphone / pda en een laptop - groter scherm en toetsenbord maakt het geschikter voor internetten, en het feit dat er Windows of Linux op staat geeft een bredere keuze in software.

Daartegenover staat de handzaamheid, die iets lager is dan die van een smartphone, maar met een grote binnenzak zou dat ook geen probleem moeten zijn.

zelf beschik ik over de 1000H van Asus, maar puur als ik op klus ga naar klanten.
Dan is het IDEAAL ... snel aan, klein *(handig voor in de meterkast etc ;)* en dan is het zeker interessant. (denk aan testen van wifi, instellen modems etc)

ik had eerst een 15" notebook bij mij, ik sjouwde me een kromme rug en dat ding bood niets meer dan de Asus, dus dan is klein zeer fijn!

dan gebruik ik hem thuis wel eens, om even snel wat te zoeken etc. (weer voordeel: snel aan itt de normale notebooks)

Zelf hebben we hier sinds kort een acer one, maar om eerlijk te zijn zie ik niet in waarom een 10" scherm een voordeel zou zijn....Wij hebben ze juist gekocht om klein te zijn en nog wel een acceptable resolutie te hebben. Hoe groter het word, hoe minder voordeel ten opzichte van een 'gewoon' notebook.
Dit is natuurlijk voor iedereen anders, maar waarom een 10" netbook als je ook een 12" notebook kan kopen? (Ok, hier op het werk speelt de prijs iets minder mee als thuis waarschijnlijk)

Je beantwoord zelf je vraag. Puur om prijs. Een 12" kost minstens ¤ 500, en met een mooie aanbieding kan je voor ¤ 350 een mooie 10" kopen.

En dan moeten we het natuurlijk niet over de specs gaan hebben, want bijvoorbeeld een Packerd Bell BG45 12" heeft een dual core met 3 Gb intern. Maar m.i. ook weer toegespits op een ander markt segement.

Maar je kan je dan ook afvragen of netbooks op de zakelijke markt zijn gericht.

Ik persoonlijk denk het niet.

Heb zelf een NC10 en kan zeggen dat deze zijn verwachtingen ruimschoots waar maakt! Zoals in de review besproken is het toetsenbord van prima omvang om goed en snel te kunnen typen. De touchpad is inderdaad wat aan de kleine kant maar dit is eenvoudig te verhelpen met een gepast bluetooth muisje.

Helemaal mee eens heb ook de zwarte NC10 van Samsung. De degelijkheid van het toetsenbord en de logica van de plaatsing van de toetsen is ook prima. Ook ziet er er stuk mooier uit dan de 1000H. van Asus. En het voornaamste plusje van de Samsung is toch echt de langste accuduur van de hele rits aan netbooks uit deze test. Jammer dat dat niet goed getest is. Enige nadelen van Samsung zijn: kleine trackpad (reageert prima bij mij) en het slechte geluid van de stereo speakers die aan de onderkant zitten ;)

Ik heb zelf een Aspire One 150 (dezelfde als in deze test) met een 6-cels accu. Vrij zwaar maar gaat zeker wel een paar uurtjes mee!

Als fanatieke gamer die af en toe ook bij iemand anders gaat gamen (met een paar mensen bij elkaar zitten WoW spelen bijvoorbeeld, of met een klein clubje een LAN-party houden) zou ik juist zo'n klein ding waarderen mits er een snelle videokaart in kon.

Dan is het een portable PC en hoef ik alleen nog maar een monitor, muis en toetsenbord mee te nemen. Geen gesleep meer met mijn 50 KG. zware Antec P192 kast :+

Een snelle videokaart is dan nog maar het minste van jouw zorgen! Het gebrek aan processor kracht zorgt ervoor dat er VEEL betere oplossingen zijn voor wat jij ermee zou willen doen!


Ook uit deze vergelijking vind ik dat Asus het met zijn EEE reeks echt wel heel goed doet, niet alleen zijn ze al lang voor alle andere merken met het concept op de markt gekomen ze houden laten de concurrentie hun niet inhalen

Ook uit deze vergelijking vind ik dat Asus het met zijn EEE reeks echt wel heel goed doet, niet alleen zijn ze al lang voor alle andere merken met het concept op de markt gekomen ze houden laten de concurrentie hun niet inhalen
Daar ben ik het mee eens - Asus was een van de eersten met een goeddraaiende netbook lijn, en in deze review maak ik ook op dat ze die voorsprong ook gewoon houden, iets dat je in andere (electronica)markten niet vaak ziet.

Ik vind het niet gek dat er geen duidelijke winnaar is, als je kijkt naar de specs die er echt toe doen dan zijn die bijna allemaal hetzelfde, cpu, geluid etc etc. Alleen hardeschijf grootte, accu-capaciteit, formaat en gewicht verschillende, de rest is 1 en hetzelfde... je zou dus volgens mij alleen kunnen beoordelen op afwerking/degelijkheid....
«  1  2  3  4  5  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011