Belgische regering wil fusie van Belgacom, KPN kandidaat

De Belgische premier Guy Verhofstadt heeft Belgacom gevraagd om een buitenlandse partner aan de haak te slaan. De overheid is nog altijd meerderheidsaandeelhouder van het telecombedrijf, maar als ze haar zin krijgt is dat afgelopen, als het aan Belgacom ligt. Zowel om zelf van de druk van een almachtige aandeelhouder af te zijn als om zichzelf aantrekkelijker te maken voor buitenlandse investeerders wil Belgacom namelijk wel dat de overheid een deel van haar portefeuille verkoopt. Een van de meestgenoemde kandidaten voor samenwerking is ook ditmaal weer het Nederlandse KPN, dat zich de laatste jaren al driftig op de overnamemarkt roerde. Zoals altijd ontkende KPN het gerucht weer ten stelligste, maar dat is beursgenoteerde bedrijven eigen. De forse marktpenetratie van het Belgische bedrijf en de toenemende concurrentie van de kabelbedrijven in Nederland maken het ditmaal echter wel wat waarschijnlijker dat de overname ten burele van KPN al uitgebreid is besproken.

Belgacom-hoofdkwartier Hoewel Belgacom goede bedrijfsresultaten overlegt is vooral liberaal België voor privatisering, omdat met de opbrengsten uit verkoop sneller staatsschulden gesaneerd kunnen worden dan met het jaarlijkse dividend. Verantwoordelijk minister Bruno Tuybens is het met de socialisten eens, die liever een constante kasstroom dan eenmalige winst hebben. Tuybens wil de geldstroom echter vooral naar Belgacom laten terugvloeien, zodat nieuwe diensten ontwikkeld kunnen worden. Afgezien van fusie of overname is dat de enige manier waarop de telco nog kan groeien, zo luidt de gedachtengang. De veelheid van nieuwe diensten waarop de minister mikt is echter meer dan ambitieus: digitale televisie, videotelefonie, kabelnetwerken, goedkope hardware voor minima, elektronische identiteitskaarten, telewerken, teleleren en 'heel concrete toepassingen' in de gezondheidssector: je kan het zo gek niet bedenken of Tuybens wil het bij Belgacom onderbrengen. Waar menig geprivatiseerd bedrijf zich zo snel mogelijk op kernactiviteiten richt is die diversiteit op zijn zachtst gezegd opmerkelijk, en de grote vraag is vooralsnog dan ook wie zijn zin zal krijgen: Verhofstadt of Tuybens. Een beslissing wordt in elk geval niet voor de jaarwisseling verwacht.

Door René Wichers

Eindredacteur

06-09-2006 • 18:18

68

Submitter: Vimy

Bron: VRT Nieuws

Lees meer

Scheepbouwer: geen fusie KPN-Belgacom
Scheepbouwer: geen fusie KPN-Belgacom Nieuws van 12 september 2007
Belgacom doet overnamebod op Telindus
Belgacom doet overnamebod op Telindus Nieuws van 30 september 2005
Belgacom wil beursgang maken
Belgacom wil beursgang maken Nieuws van 13 mei 2003

Reacties (68)

68
66
25
11
4
27
Wijzig sortering
Enige reden dat onze Belgische regering dit doet is geldgebrek. Op die manier kunnen ze weer beweren dat de begroting in evenwicht is, daar ze in werkelijkheid alle eigendommen van de belgische staat verkopen (vaak sell and lease back) om de zaak in evenwicht dan te brengen.

En dat noemen ze dan beleid :r degoutant
Het overheidsaandeel in Belgacom is op dit moment €5 miljard waard, indien er een overname of fusie komt dan zal de waarde nog stijgen.

Op dit moment is de regering nog op zoek naar €4 miljard voor de begroting van 2007. Ik zie weer een begrotingsoverschot aankomen :+
zoals verhofstadt al heeft aangekondigd "het begrotingsoverschot zal bewerkstelligd worden door ondermeer eenmalige acties, die tot een minimum beperkt worden, zoals dat bij elke begroting wel het geval is", met andere woorden: al onze begrotingen zijn via boekhoudkundige truken in elkaar gestoken, en de Belgische staat wordt hoe langer hoe verder uitgekleedt, zoals het een liberale partij spijtig genoeg past.
Spijtig genoeg wel ....
Dat is maar beperkt waar. De Vlaamse overheid doet het prima met deze constructie, de federale en de Waalse overheid doen het niet zo goed. Een van de grote verschillen is dat de Vlaamse overheid nieuwe gebouwen bijbouwt. Men verkoopt, en heeft een som in handen voor nieuwbouw. Men trekt in het nieuwe pand, zegt de huur op, en de rest van de afschrijving is voor de eigenaar van het oude pand die er nieuwe huurders voor mag gaan vinden.
't Nieuw justitiepaleis in Antwerpen is daar een mooi voorbeeld van. Maar, het werkt wel.
voor hoelang nog..

overheid kan niet blijven verkopen en terug leasen...
Vrijwel alle landen lenen geld bij elkaar.
Kortweg zal dat zo lang doorgaan tot het eens goed fout gaat.

Oorlog of zo. Kijk maar naar de balans van de VS en vergelijk die met gebeurtenissen en hoogte van de balans in de geschiedenis.
Neem nu één van de gebouwen van de belastingsdienst. Eigendom van een bedrijf dat gevestigd is in een belastingsparadijs, een klein terugverdieneffect via de belastingen word dus al ontdoken.

En hoewel de regering altijd onmiddelijk voor 99 jaar terughuurd, wat gaat er gebeuren als de eigenaar van zo een gebouw ineens zegt : ik ga dit gebouw slopen ... .
De Belgische regering denkt vooral in termen van "tot de volgende verkiezing". De regering die achter de vorige komt kan het dan opkuisen.
Het punt van sale en lease back is om zelf geen eigenaar meer te zijn. Zowat alle gebouwen die verkocht zijn, zijn voor 100% eigendom van privé bedrijven, sommige zitten dan nog eens in een belastingsparadijs waardoor de regering zelfs geen recuperatie kan maken via belastingen.
Als de belgische overheid zo idioot is om zoiets dergelijks helemaal uit handen te geven ala,
in Nederland is het gebruikelijk wanneer het om overheidsgebouwen gaat een BV op te richten met gedeelde investeerders waarbij de overheid zelf participant is in de vorm van aandelen.
"Wat gaat er dan gebeuren"

Hm... nog is drie maand jaar extra om je belastingsbrief in te dienen? ;-)
De eigenaar is de overheid zelf, al dan met enkele partners die verzekert zijn van inkomen.

Voordeel, hoeft niet ineens een hoog bedrag voor te schieten,
nadeel, op langere termijn kost het meer, en het kan niet ineens worden verkocht, beeld van de logge overheid omdat die niet van het pand af kunnen komen zonder een bepaald boetebeding.
Uit dit bericht blijkt dat het raar kan lopen in de telecomwereld. Een paar jaar terug was er nog sprake van een fusie, waarbij Belgacom en KPN gelijkwaardige partners waren - nu wil men Belgacom over laten nemen, waarbij KPN eventueel een gegadigde is.

Behalve Base (KPN's mobiele tak in België) zie ik geen belemeringen op mededingingsgebied - KPN heeft al haar vastnet activiteiten in België al tijden geleden verkocht en Belgacom heeft haar mobiele tak in Nederland (Ben) al weer enige jaren geleden overgedaan aan T-Mobile.

Op zich is het overigens geen gek idee om een telecommacht vanuit de lagen landen te vormen t.o.v. France/Deutsche/British Telecom.

In hoeverre een overname/fusie doorgaat is volgens mij verder vooral een politieke zaak - maar dat was het bij de niet uitgevoerde fusie tussen Telefonica en KPN ook...
Men wil dat Belgacom een strategische partner zoekt. Of dat dit een evenwaardige partner is, een ander bedrijf overnemen of zichzelf verkopen is niet gezegd.
KPN heeft in Belgie haar netwerk niet aan Belgacom verkocht maar aan Scarlet.


Tja Base ... via telindus is belgacom ook aandeelhouders van mobistar dus ....
Verkopen ze base aan Telenet he ...
Als je mijn bericht goed leest zul je zien dat ik ook nergens aangeef dat het vaste net dat KPN had in België verkocht was aan Belgacom - maar omdat ik niet (meer) precies wist te herinneren aan wie het verkocht was heb ik dat dus niet aangegeven.

Het was verder ook niet interessant voor de rest van mijn reactie...
biedt dit de belgen hoop op hogere, of miscchien wel verdwijnende datalimieten?
Neen, dit biedt Nederlanders de toekomst om de datalimieten een wederintrede te geven ;-)

serieus:
Met KPN zal het niet veel verschil maken, maar je mag wel denken dat de limieten stilletjes aan, met de nadruk op STILLETJES aan, hoger worden, en uiteindelijk tegen ..tja.. 2012 ? zullen verdwijnen.
UPC is toch Nederlands? die hebben ook datalimieten in Belgie. Het is gewoon de markt hier, met twee grote spelers, dus gaan de kleine spelers ni limietloos geven het rendeert blijkbaar niet.
"De veelheid van nieuwe diensten waarop de minister mikt is echter meer dan ambitieus: digitale televisie, videotelefonie, kabelnetwerken, goedkope hardware voor minima, elektronische identiteitskaarten, telewerken, teleleren en 'heel concrete toepassingen' in de gezondheidssector: je kan het zo gek niet bedenken of Tuybens wil het bij Belgacom onderbrengen."

Waarom zou je dat in godsnaam bij een ISP, Internet Service Provider, willen onderbrengen.
Dat wil je toch niet willen of bedenken.
Je maakt een bedrijf dan wel heel erg machtig, misschien te zelfs, daarbij maak je jezelf heel erg kwetsbaar door alles door 1 partij te laten regelen.
Wanneer er wat mis gaat gaat het ook meteen goed mis en bestaat de kans dat de gevolgen niet meer te overzien zijn.
Wie is er dan op dat moment aansprakelijk?
Het bedrijf of de overheid die dit bedacht hebben?
Dan krijg je hoe dan ook het bekende kastje/muur verhaal waar niemand op zit te wachten.
Ik zou er persoonlijk niet aan moeten denken dan bv KPN of Casema elektronische identiteitskaarten gaan bij houden of uitgeven.
Waar trek je op een gegeven moment de grens, dat wordt dan een hot issue waar iedereen dan een mening over heeft maar niemand de knoop wil doorhakken, dus blijft het lekker door sudderen....
Dus bestaat de kans dat inderdaad steeds meer richting die ene partij gaat....brrrr
Dat een ISP een zuivere ISP kan blijven is al jaren gedaan. Vooreerst hadden we de verschuiving naar telco bedrijven met telefonie en kabel.

ISP's proberen nu actief op de content markt te geraken -> mbv "digitale" televisie.
Klopt het budget weer eens niet en moeten ze trukken van de foor toepassen :Z
Belgacom zijn winsten worden al jaren gebruikt om af en toe de schuld beetje bij beetje af te betalen.
Alsmede de overname van verschillende pensioenkassen, de sale en lease back formule op zowat alle overheidsgebouwen, het zilverfonds, ... Allemaal eenmalige stunten om toch maar een klein overschot te halen, en in de toekomst is de burger er het slachtoffer van.

Ook nu weer. Belgacom verder privatiseren betekend minder zekerheden voor de werknemers maar ook voor de klanten aangezien een volledig geprivatiseerd telecombedrijf een eigen prijzenpolitiek kan invoeren. En winst zal bij zo een bedrijf de topprioriteit zijn.
Je vergeet het pensioenfonds van Belgacom zelf nog, dat heeft de staat ook geplunderd...

Voor de klanten is het denk ik juist beter ! Belgacom wordt vaak 'tegengehouden' nieuwe technologieën / toepassingen / abonnementen te gebruiken omdat anders Telenet van de baan wordt geveegd... Het bedrijf waar opnieuw de Belgische staat ook aandelen van heeft ...
Please afschaffing datalimieten, PLEASE PLEASE PLEASE :(

Begint verdomd irritant te worden dat ik echt moet opletten bij gewoon gebruik (wat gamen en youtube)
Ik kan mijn Ubuntu box amper updaten omdat ik dan al een groot percentage bandwith verbruik per maand :/
Ik snap echt niet wat dit met de newspost te maken heef?
Gefrustreerde belgen. Zie je wel vaker.
Updaten is toch niet opnieuw een nieuwe Ubuntu ISO downloaden hoop ik ? Dat noem ik nu niet bepaald (slim) updaten. En YouTube, ach, over een paar maand is het nieuwe er wel af, en laat je dat links liggen hoor ;-)

Daarbij, Belgacom is meer waard dan KPN, en de ADSL-markt zal hier nog steeds grotendeels van Belgacom blijven hoor. Belgacom blijft na de fusie nog steeds hier sterk, anders zou het niet slim zijn om te fusioneren met een bedrijf dat zelf al minder waard is hé.
Dus afschaffing datalimieten? It's Belgacom's call, en zij zullen het wel een tijdje nog zo houden.

edit: Ach -1 overbodig, waarom ook niet hé. Willen jullie wel dan even eens de beurs bekijken en zien wat KPN en Belgacom waard zijn.
Omdat ongeveer 99% van de gebruikte software op een centrale plaats worden beheerd, update Ubuntu ook allemaal deze programm's, wat uiteraard veel meer MB zijn dan een kleine windowsupdate.

Als je iedere tool die je in windows gebruikt telkens update, ben je minstens evenveel volume kwijt :)
Mooie samenvatting :-) Vind het leuk dat er ook wat Belgisch nieuws aan de pas komt.
Tuybens wil de geldstroom echter vooral naar Belgacom laten terugvloeien, zodat nieuwe diensten ontwikkeld kunnen worden.

Dit klinkt erg naar staatssteun en daar zijn ze in de EU niet erg dol op. Bovendien is EU beleid al dat overheden hun aandeel in dit soort bedrijven moeten afbouwen.
Ik vind het goed dat de Belgische overheid van het bedrijf af wil. Het is niet de taak van de overheid om een bedrijf te gaan leiden, of er een meerderheidsbelang in hebben.

Een overheid moet regels maken en er voor zorgen dat deze regels nageleefd worden.

Nu hebben we het BIPT waar de overheid controle over heeft en Belgacom waar de overheid controle in heeft. Ziet hier iemand een conflict?

De rede waarom Belgacom nog in handen is van de overheid is dat wanneer een private partner het zou overnemen ze ineens een 6000 mensen op straat zouden zetten en dat gaat geen enkele vakbond nog een politieke partij willen aanvaarden.
De afvloeiingen zijn nu ook bezig maar op een rustiger tempo ...

Dat Belgacom veel geld op gaat brengen is dan een goede zaak. Kunnen we nog wat sneller onze toren hoge staatsschuld mee afbouwen... Hoewel de Belgische overheid een van de betere krediet ratings heeft...

Ik begrijp niet wat sale and lease back hier mee te maken heeft? Nog het justitie paleis in Antwerpen
Dat het daar niet de perfect oplossing was had gewoon met tijd te maken ... Iedereen die in een iets of wat deftig bedrijf werkt weet dat er soms onder tijdsdruk veel meer geld uitgegeven is dan het eigenlijk waard is maar tja als tijd je tegen zit heb je niet veel keuze.
Nu zijn ze ineens van de onderhoudskosten van dit gebouw af en binnen 30 jaar als het contract af loopt is dat gebouw toch niet meer aangepast en kopen/bouwen/leasen/huren ze er een nieuw.
De forse marktpenetratie van het Belgische bedrijf
of om het iets minder mooi voor te stellen: "het ex-staatsbedrijf en monopolist"

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.