Hoofdcategorieën

Kazaa's eigen copyright ligt onder vuur

Door Harm Hilvers, donderdag 18 maart 2004 21:17
Bron: BBC News, views: 16.790

Sharman Networks logo.pngHet populaire file-sharingprogramma Kazaa is door de Roemeen Fabian Toader aangeklaagd. Hij beweert dat hij een gedeelte van de Kazaa-code heeft geschreven voor Sharman Networks toen hij in 2000 als freelancer voor dat bedrijf werkte. Ter compensatie van gemiste inkomsten en als genoegdoening eist hij 25 miljoen dollar. Volgens het bedrijf is Toader's werk echter geschreven onder een overeenkomst waarin geregeld is dat Sharman de rechten zou krijgen. Toader beweert daarentegen dat er nooit een contract is getekend; dit zou betekenen dat hij volgens het Amerikaanse recht automatisch eigenaar wordt van de geschreven code. Nadat Toader bij Sharman is weggegaan, is hij naar de Verenigde Staten verhuisd waar hij een baan bij Microsoft heeft gekregen. Sinds zijn vertrek zijn ook de juridische problemen tussen Sharman en Toader begonnen. Een woordvoerder van Sharman laat dan ook weten niet vreemd op te kijken van de aangespannen zaak, temeer daar de twee kemphanen al meerdere rechtszaken tegen elkaar hebben aangespannen.

Volgende 21:52
Vorige 19:20

Reacties

«  1  2  3  »


Ik lach ff lekker mee

(ja, waardeer maar -1 ofzo, maar k lach me echt de barste }>)
edit:
roflmao, je kan dit volgens mij niet lezen zonder te lachen, hihihi :D

Nieuwsflits: Een bekend programma gemaakt om software, films en audio mee kan stelen, bevat gestolen code!

Deze zaak lijkt niet zo moeilijk op te lossen. Er is een contract of die is er niet. Als Sharman dat contract kan laten zien, kan Toader fluiten naar z'n centjes. En zo niet, heeft Toader in principe het voordeel dat hij zelf eigelijk bar weinig te bewijzen heeft in deze zaak. Of zie ik iets fout?

Eeeh bewijzen dat hij die code geschreven heeft lijkt me nog wel ff belangrijk

Volgens het bedrijf is Toader's werk echter geschreven onder een overeenkomst waarin geregeld is dat Sharman de rechten zou krijgen.
Sharman geeft zelf toe dat de code door Toader is geschreven :x

Als KaZaa geen gebruikersrecht zou hebben zou het nutteloos zijn voor een bedrijf om codekloppers in te huren.

Je moest eens weten hoeveel bedrijven dat dus niet doen. Je klopt een eind code voor een bedrijf dat containers over heel de wereld verhuist middels containerschepen, het hele stuk software is voor ongeveer 30 miljoen euro per jaar aan omzet verantwoordelijk (track and trace stukje in een veel groter pakket) en dat T&T stuk is gewoon gefreelancet met een contract waarin duidelijk staat dat de freelancer eigenaar is...
Best lomp. Nou is de freelancer in dit verhaal de beroerdste niet, maar als ie zou willen naaide hij er toch het bedrijf bij.

<conpiracy-mode>
Ik krijg het idee dat Microsoft hier achter zit, in een poging de P2P wereld te verzwakken. en dus de verspreiding van illegale software waaronder die van hen.
</conpiracy-mode>

Conpiracy? Of bedoel je Conspiracy (samenzwering)?

con-piracy
het vervalsen van vervalsingen :) lekker nuttig he :)

volgens mij kan hij geen beroep doen op de amerikaanse rechtspraak in dit geval, aangezien hij pas verhuisd is nadat hij het bedrijf heeft verlaten. Lijkt me dat hij het proces moet voeren in het land waar hij toen woonde of bij de rechtbank die bevoegd is op het grondgebied van Sharman

Gebruikelijker is het zo dat de rechtzaak wordt gehouden in het land waar het bedrijf gevestigt was. Als ik me niet vergist is dat Nederland of Australie. Het Amerikaanse recht is inderdaad irrelevant.

Een rechstsgeldig contract heb je al bij een loutere wilsovereenstemming, daar moet dus echt geen geschreven papiertje bij horen, wel is het zo dat de bewijskracht van een contract voor grote bedragen voor het burgerrecht >< het handelsrecht enkel door zo een akte (authentieke of onderhandse meestal) kan worden aangetoond, die bewijsvoering moet dan ook gegeven worden door diegene die het bestaan van het contract inroept.
Met software zal het natuurlijk wel allemaal wat complexer uitvallen, meneer toader heeft idd wel autmoatisch een copyright op de voor hem gechreven code, maar ik kan me wel voorstellen dat als hij deze code specifiek voor kazaa heeft geschreven en hij zelf geen overeenstemming kan aanroepen die bepaalde dat hij er voor betaald werd dat hij wel het vermoeden tegen heeft dat hij er voor betaald wou worden ?
Want hoeveel opensource programmeurs hebben een akte laten opstellen dat ze wel degelijk gratis voor hun poject naar keuze werken?

ze hebben al toegegeven dat hij het geschreven heeft door te stellen dat hij een contract had.

Ja, maar als er een contract is staat daar waarschijnlijk in dat het intelectuele eigendom van de door hem vervaardige code in die tijd bij Sharman ligt. Meeste programmeurs in dienst van een bedrijf hebben deze overeenkomst. Anders zouden ze allemaal wel kunnen zeggen dat de door hun geschreven programma's van hun zijn.
Dus het gaat er niet om wie het geschreven heeft, maar van wie het nu is. En dat is nog niet opgelost.

Als Fabian dit wint, betekend dit dat hij dus ook meteen de rechtzaken om kazaa over zich heen krijgt met de RIAA, etc?

Waarom denk je dat 'ie 25 miljoen dollar eist? ;)

Als Fabian Toader gelijk krijgt....

Dan trekken we een andere beerput open
Dan komen heel wat bedrijven in de (potentiële) problemen die freelancers inhuren.....

Huur je een IT bedrijf in om een programma voor jou te schrijven...blijkt straks dat niet jij of dat IT bedrijf de eigenaar is maar die 8-) codeklopper die het programma heeft geschreven.

De Amerikaanse rechtstaat laat weer van zich spreken.

als je dat doet ben je nogal dom. er word meestal door freelancers een contract geschreven dat alle arbeid die ze doen, eigendom word van het bedrijf. Zo gaat dat nou eenmaal...

Heeft niks met amerikaanse rechtstaat te maken...

Daar hebben ze nou het burgelijk wetboek, de auteurswet van 1912, algemene voorwaarden en arbeidsovereenkomsten voor uitgevonden.

Reken maar dat hij deze rechtzaak wint! Microsoft zal wel voor een goede advocaat zorgen omdat hun naam ook in het geding is.

Als Microsofts naam in het geding zou zijn, ligt die Toader binnen een mum van tijd op straat.

Dat zou als Toader gelijk krijgt niet zijn grootste probleem zijn (met 25 miljoen kom je een heel eind).

Dus je betaald iemand om een programma voor je te scrijven... die meneer stapt op en de code is dan van die meneer?

Als dit zo werkt krijgt Microsoft nog een boel rechtzaken aan zijn broek. |:(

Lezen is nog niet zo makkelijk als het lijkt :Z
Hij had geen contract zegt hij, waardoor hij dus eigenaar zou worden. Normaal gesproken heeft elke werknemer een contract waarin vast is gelegd dat zaken die een werknemer produceerd onder werktijd eigendom wordt van het bedrijf waar de werknemer in dienst is.

Een Roemeen, die voor een Nederlands, later Australisch bedrijf werkte.
Waar moet ik de link naar Amerikaans recht plaatsen?

Hij woont nu in de VS.
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 21:52
Vorige 19:20
VNU Media logo Powered by True

© 1998 - 2009 Tweakers.net - Alle rechten voorbehouden - Uw Privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van: