Hoofdcategorieën
Device Settings

Computers moeten milieuvriendelijker worden

Door Willem Kerstholt, maandag 8 maart 2004 11:54
Bron: BBC News, views: 12.183

Wetenschappers van de Verenigde Naties hebben een rapport uitgebracht over de milieuschade als gevolg van de productie van computers, zo lezen we bij BBC News. Uit de studie blijkt dat bij de productie van één computer met CRT-scherm zo'n 240 kilogram fossiele brandstof, 22 kilogram chemicaliën en 1500 liter schoon water wordt verbruikt. Het gewicht van de gebruikte fossiele brandstof alleen al is dus ongeveer het tienvoud van het gewicht van het uiteindelijke product. Als dit wordt gecombineerd met de korte levensduur van een computer en het feit dat per jaar zo'n 130 miljoen computers worden geproduceerd, leidt dit tot een enorme stapel afval. In computers bevinden zich ook giftige stoffen die het grondwater kunnen verontreinigen als ze niet op juiste wijze worden verwijderd.

RecyclingMeer onderzoek is gewenst omdat de lange-termijn gevolgen van deze vervuiling nog onbekend zijn. Initiatieven tot recycling van grote computermakers als Dell en de nieuwe wetgeving, die het in de Europese Unie voor fabrikanten verplicht gaan maken hun oude producten te verwerken worden toegejuicht, maar zijn niet voldoende. Consumenten moeten ook meer aandacht besteden aan de manier waarop zij met hun computer omgaan. Vaker upgraden en het doorverkopen van oude computers, in plaats van ze in de kast te laten verstoffen, zorgen voor een langere levensduur en minder afval.

Volgende 12:18 Nieuw uiterlijk van Google opgedoken
Vorige 11:00 Belkin Nostromo n52 game controller review
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  »


Aangenomen dat die minder vervuilend zijn. En dan ook nog dit. Een 17 inch CRT die je nu koopt, die doet over 5 jaar waarschlijnlijk nog dienst. Koop je een 15 inch TFT, dan wordt deze waarschijnlijk vervroegd afgevoerd, over een tijdje zijn 15 inchers verouderd.

Ik vrees ervoor: je kijkt bij een TFT op een paar miljoen halfgeleiders. En dat produceren verbruikt heel wat chemicaliën.


ik kan me zo voorstellen dat in een sterke opkomstmarkt wat betreft PC's als china het nog niet helemaal gebruikelijk is om TFT's bij een computer te doen. Het moet daar namelijk echt nog zo-goedkoop-mogelijk.

Neemt niet weg dat ik benieuwd ben naar het verschil tussen een CRT en een TFT monitor en ook naar welk deel van de vervuiling in dit rijtje naar de monitor gaat en welke naar de computer zelf.

Om dit soort uitspraken te kunnen doen, is veel kennis over de gehele levencyclus van apparatuur nodig. Ik denk dat die kennis er voor TFT schermen gewoon nog niet is.

Dat neemt niet weg dat de hoeveelheid benodigde bronnen voor het produceren van één systeem wel erg hoog is, en ik vraag me af of dat voor TFT erg veel lager is.

Dit doet niets af van het feit dat bij de productie van crt's een enorme verspilling van resources plaats vindt. Je hebt gelijk dat de vraag naar CRT's aan het dalen is en dat TFT's de plaats inneemd van CRT's, Ik vraag me af in hoeverre de productie van TV's verschilt van CRT's als dat vergelijkbaar is, dan is heel dat onderzoek zeker nuttig, daar de beeldbuis tv's nog altijd het grootste marktaandelen hebben.Verder lijkt het erop dat jij een soort tegenstander in milieubescherming ziet, terwijl een goed milieu ook in jouw voordeel is.

Kun je misschien even aanwijzen waar in het stukje gepraat wordt over milieu-activisten? Ik kan het even niet vinden... }:O


edit:
laat maar, fout gelezen
Overigens vraag ik mij wel af wat er gebeurt met die 1500 schoon water, als die chemicaliën daarin belanden is dat wel schrijnend. En ik vraag me ook af hoe ze naar die 240 kilo fossiele brandstof kijken, is dat inclusief of exclusief de stroom die nodig is voor de productie, enz. enz.

m'n CRT weegt thans wel 22 kilo hoor ;)
en m'n tweede kleinere zo'n 18kilo

plus PC van +-8 kilo...

48kilo * 10 = 480 kilo ;)

dus doe maar maal 5 kilo ;)

(uiteraard niet erg correct, want een "standaard pc" heeft geen 2 schermen)

Vaker upgraden en het doorverkopen van oude computers, in plaats van ze in de kast te laten verstoffen, zorgen voor een langere levensduur en minder afval.
Euhh..que?

Wanneer iedereen vaker upgrade worden er toch juist meer computers verkocht en dus meer weggegooid? Je kunt niet blijven doorschuiven. Wanneer iedereen sneller een nieuwe pc aanschaft zijn er twee opties:

ze worden sneller weggegooid
ze worden niet weggegooid en daardoor draaien er meer pc's.

Ik zie in beide opties geen milieuvriendelijkheid.

Er is een verschil tussen upgraden en een nieuwe PC aanschaffen. Als je bijvoorbeeld gewoon geheugen upgrade ipv een hele nieuwe pc (waarbij veelal ook een nieuw scherm zit bij merkpc's als PB en HP) heb je geen afval (of het is dat je geen geheugenslots meer hebt en meer geheugen niet meer nodig hebt, maar dan kun je het nog steeds doorverkopen). Natuurlijk moeten die PC's ook weggesmeten worden na een tijdje, maar upgraden is beter dan een nieuwe aanschaffen.

Ik denk dat ze in dit verband met upgraden niet bedoelen "een hele nieuw systeem kopen", maar "enkele onderdelen vervangen door betere".

Als je alleen je CPU en grafische kaart vervangt kost dat veel minder grondstoffen dan en heel nieuw systeem fabriceren. Al vraag ik me af of het doorverkopen van je oude systeem in z'n geheel en een heel nieuw kopen niet nog voordeliger is, als daardoor de productie van een heel systeem uitgespaard kan worden.

wat dacht je van het energie gebruik... mag ook wel eens wat aan gedaan worden in desktop pc`s.
edit:
Even als reactie op de mensen hier onder die meteen beginnen te flamen. Als ze een laag voltage cpu kunnen maken of net als bij de Athlon 64 een Cool'n'Quiet optie kunnen inbouwen is dit toch alleen een goede zaak om het energie gebruik terug te dringen? Helemaal als je pc de hele dag staat te idlen als "server", wat bij de meeste tweakers met breedband/kabel het geval is.

Het scheelt A in kosten en B help je ook nog eens mee de energie consumptie te drukken. Hier hoef je volgens mij geen groen-link aanhanger voor te zijn om de voordelen van te zien IMHO.

Crap, de milieu vriendelijksheids manie slaat nu ook al over op computers. Als we over 10 jaar allemaal dood zijn door een kernoorlog maakt dat toch allemaal niet meer uit }>

Krijg je binnenkort een case met een tuintje erop (nu ik nadenk: is wel wat voor mij bijv wiet kweken op een computer, sla, andijvie :Y) )of een muis op groene energie opgewekt door de fans in je systeem :P Big bizznizz :7

Ja maar _daar_ wordt aan gewerkt. Er was laatst een methode om het energieverbruik van je programma's te meten... als je dat combineert met een compiler, kan je milieuvriendelijke compilers bouwen.

Ja en vervolgens gaan alle tweakers, overal DC programma's installeren zodat al die idle cpu toch nog gebruikt wordt. Met als gevolg dat het stroomverbruik toch nog aan het maximum zit.


Jij bent anders ook wel erg zuinig geweest op je spelling....

Juist en wat dacht je van al die mensen die 24/7 hun computer(s) laten aanstaan b.v. omdat ze zo graag hun eigen servertje willen hebben of netwerkje willen spelen? Dat kost bergen energie :'(. (Flame intended).

Bergen energie???
er is een tijdje geleden een onderzoek naar geweest door de consumentenbond wat de kosten waren om een pc 24/7 aan te laten staan.. hierbij rekende ze niet je monitor mee, maar die zet niemand 24/7 aan (hoop ik...)


schrik niet..
wel 8 hele euro's per jaar!!

Dus dat valt reuze mee.

Dat kan nooit
ik heb een keer gemeten wat mijn oude server aan energie gebruikt, ik kwam uit op zon 70 euro per jaar. en daar hing geen monitor aan vast.

De prijs voor een kilowattuur is 0,1697
8 euro / 0,1697 = 47.14 kWh

een jaar heeft 365*24 = 8760 uren
het verbruik van je PC is dan dus 5,38 Watt, als je rekening 8 euro per jaar is. lijkt me niet he........... Volgens mij is dat het bedrag per maand.

Ik meen mij te herinneren dat de consumentenbond ooit getest/uitgerekend heeft hoeveel een PC kost per jaar zonder dat je er ook maar iets mee doet. Dit ging over ATX PC's die niet echt uit kunnen, dan klopt het aantal watt van behindthesofa ook aardig.

Laatst heb ik een energieverkruikmeter tussen mn pc en stopcontact gezet. Er zit wel een ups tussen en verder een scanner, monitor (21 inch) printer en tl lampje dr op. Het verbruik met alles aan was iets van 300Watt en als alleen mn pc aan staat is het verbruik 160 watt.. Dan praat ik over een P4 1,6 GHz met 2 schijven dr in.
Deze pc staat 24x7 aan en mn energie rekening valt best mee. Ik geloof trouwens dat een KWh iets van 0,0429 kost met hoog tarief. Dus dat scheelt alweer een factor 10.
Ik ben zelf nog bezig met een sheetje die het verbruik kan berekenen op jaarbasis en wat de kosten ervan zijn.

Het gaat niet om de kosten maar om het verbruik! Jou 160W maal 365*24 = 1400KW. Mijn totale verbruik (eengezinswoning) was 1500KW voor het afgelopen jaar! Dat steek jij zo even in 1 computer!

Ik geloof trouwens dat een KWh iets van 0,0429
Ik geloof dat niet, kijk maar eens op alle(!) regels. Het is, voor zover ik weet, op zijn minst opgebouwd uit 2 delen (waarschijnlijk zodat dalstroom goedkoper lijkt).

Edit: Energieheffing betaal je dus ook gewoon pèr kWh.

http://consumenten.eneco.nl/jaarnota2002/uitleg_01.htm
Staat een voorbeeld van de kosten van energie. Zit ik er toch niet ver naast. Mijn pc kost me maximaal per jaar 60 euro om aan te staan. (daltarief niet berekend)

Onder welke steen leef jij dan ?

mijn verbruik was afgelopen jaar 7000 KWh en daarvan zal dan zo'n 2000 KWh van m'n pc's zijn.

en daarbij komt, wat boeit het eigenlijk.. voor die paar euro per jaar..

en dan zullen we met z'n allen de pc's uit zetten.. misschien ook een idee voor alle ISP's en bijvoorbeeld een knooppunt als de AMS-IX..
blijft er veel over van het internet... maar we zijn goed bezig |:(

je raad het al... * 786562 DRG

Op zich is energiebesparing een goed item, maar vorige week had ik toevallig net een excursie naar CERN in Genève, met al hun deeltjesversnellers en computermeuk hebben ze daar een verbruik van 800 GWh per jaar (1 GWh = 1.000.000 kWh doh) dus sindsdien maak ik me als thuisgebruikertje niet meer zo druk om het stroomverbruik...

[off topic]Als je computer 24uur x 365dagen per jaar aanstaat en hij gebruikt gemiddeld 125W dan gebruik je al
1.1MWh. Dus dan gebruikt CERN maar 727.000 keer zo veel.
Vind ik nog wel meevallen als je bedenkt hoeveel computers er in de wereld zijn.

(Denk dat Hoogovens in nederland heel wat meer gebruikt)

[/off topic]

Maar goed dat men zich bewuster wordt van de hele life cycle van een computer.

bij de gemiddelde nederlander staat hij niet zo lang/vaak aan, maar aangezien er toch (denk ik) zo'n 2 miljoen pc's staan in dit land is het totale verbruik ervan waarschijnlijk toch wel hoger als dat van CERN.

Dus CERN is best wel een heftige gebruiker.

Volgens mij gebeurt dat doorverkopen al langer. Ik denk dat een boel mensen die niet meer met een PC doen dan een beetje internetten, mailen en tekstverwerken nog prima uit de voeten kunnen met een PC van 3-5 jaar oud.

Het probleem ligt denk ik daarnaast eerder bij de software-developers dan bij de hardware-fabrikanten. Doordat nieuwe pakketen (vooral games)het uiterste van je PC vragen is de neiging om snel te vervangen nogal makkelijk. Het oude is dan misschien wel niet versleten maar je gaat toch richting winkel voor nieuw ijzer...

Beetje achterhaalt aangezien TFT schermen nu de toekomst zijn. Tevens was wat meer informatie betreffende de kast zelf wel handig geweest. Laats ging ik ook een monitor en een paar toetsenborden (die het nog wel deden maar ik heb ze gewoon in overvloed) naar de vuilstortplaats brengen. Misschien hebben derde wereld landen er nog wel iets aan? Als er nou eens een instantie was die computer producten opneemt om ze te bezorgen aan mensen die er wat aan hebben was, dan zou dat ook veel beter voor het milieu zijn.

Wat ik wel vreemd vind is dat er maarliefst 15 liter water nodig is om 1 CRT milieuverantwoord af te voeren, is er een bepaalde lading aanwezig in zo'n monitor waar veel water bij nodig is?

Het gaat toch in het stuk om productie? Vaak heb je veel water nodig in een productie lijn, om juist chemicalien op te warmen af af tekoelen. Verder worden vaak stoffen opgelost in water voor het proces. En vergeet niet dat er erg veel water nodig is om koper en silicium uit de grond te halen. Als het een goede schatting is, dan rekenen ze dit er ook bij. Je kan nu eenmaal niet vervuild water gebruiken, omdat je silicium en dergelijke dan minder schoon zijn, anders moet je het later in het productie procede er weer uit halen.

Ik zie veel opmerkingen over waarom er niet gekeken is naar TFT schermen, maar ik denk overigens dat we niet moeten onderschatten dat er ook veel chemicalien nodig zijn voor een TFT scherm, de chemicalien daarin zijn wat ingewikkelder dan zo'n CRT scherm wat gewoon een tv is.

TFT schermen zijn relatief gezien nog niet zo lang op de markt, het gros van de mensen gebruikt echt nog geen TFT en hoeft het ook nog niet. Dus voor de lange termijn is het misschien wel belangrijk, maar laat men eerst maar eens kijken naar die enorme hoeveelheden CRT's. Dat tweakers in een omgeving zitten waar veel TFT's gebruikt worden is natuurlijk een beetje a-select wereldbeeld.

In computers bevinden zich ook giftige stoffen die het grondwater kunnen verontreinigen als ze niet op juiste wijze worden verwijderd.
En met 'niet op juiste wijze' wordt bedoeld als men het direct in de vuilnisbak kiepert?

Hoe moet je dan zo'n ding 'op de juiste wijze' verwijderen?

Uhmm.. inleveren bij de gemeente recycle post?? die hebben een aparte bak voor computer(onderdelen)


Nou dan kan ik jouw wel spreekwoordelijk schieten :(

Je vergeet dat energie moet worden opgewekt en hoe dan ook moet worden betaald. Je schuift het dus gewoon af op de rest van de bevolking. Ik hoop van harte dat ze je pakken en dat je een dikke vette boete krijgt.

Wat me verder mateloos stoort met je reactie is dat je geen flauw benul hebt waar het over gaat. De exponetionele groei van computers en het bijbehorende energie verbruik moet ergens van worden opgewekt. Ik zal je uit de droom hebben. We hebben maar een beperkt aantal fossiele brandstoffen die we in een paar jaar er doorheen aan het jagen zijn. Als het op is dan is het ook echt op. Binnen enkele jaren gaan de energie prijzen erg hard stijgen, zodra dat gebeurd gaan we pas eens nadenken dat we eigenlijk wel heel erg aan het verspillen zijn (omdat we het dan pas financiel voelen). En dan zijn we al veel te laat...
Net als vele andere mensen beseffen we niet dat het vijf voor twaalf is. Ik ben geen doemdenker maar ik kan wel tellen.

Dream on ;(
«  1  2  3  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 12:18 Nieuw uiterlijk van Google opgedoken
Vorige 11:00 Belkin Nostromo n52 game controller review
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011