Inleiding
Samengevat
De OnePlus Nord doet veel goed, zeker voor zijn prijs. Hij heeft een mooi scherm, goede prestaties, fijne software, een snelle vingerafdrukscanner en laadt erg snel. Ook krijg je relatief veel opslag en vooral werkgeheugen voor de kostprijs. De primaire camera maakt heel soms een foutje, maar is over het algemene erg goed voor zijn prijsklasse. Minder fijn is dat de hdr-modus soms vreemde resultaten geeft. Ook zijn concurrenten OnePlus voorbijgestreefd op het gebied van softwareondersteuning en diezelfde concurrenten hebben soms ook een waterdichtheidsgraad.
Pluspunten
-
Snelle soc
-
65W-snelladen
-
Vlotte en instelbare software
-
Goede primaire camera
-
Snelle vingerafdrukscanner
Minpunten
-
Geen IP-certificering
-
Matige HDR-modus
-
Diverse concurrenten bieden langer ondersteuning
OnePlus is als merk groot geworden door flagships te killen. In de loop der tijd werden de toestellen van het merk echter duurder en schurkten ze steeds meer aan tegen die vlaggenschepen die ze in eerste instantie bevochten door veel waar voor je geld te bieden. Hoewel met de OnePlus X in 2015 een eerste uitstapje naar de middenklassemarkt naar eigen idee faalde, durfde de fabrikant het vorig jaar toch weer aan om een middenklasser op de markt te zetten: de OnePlus Nord.
Een high-end soc is anno nu minder bepalend voor een vloeiende en fijne smartphone-ervaring dan destijds. De Nord onderstreepte dat vorig jaar, samen met onder meer de Google Pixel 4a en de Samsung Galaxy A51. Natuurlijk lever je op diverse vlakken in ten opzichte van een high-end smartphone, maar dat gebeurt op aspecten waar de gemiddelde consument niet veel belang aan hecht. Zelfs de camerakwaliteit wordt voor de meeste mensen steeds acceptabeler; dat was eerder iets waar je veel op inleverde.
Bij de Nord van vorig jaar was die camera echter het duidelijkste verschil met een high-end OnePlus-toestel. We zijn dan ook benieuwd hoe de Nord 2 op dit gebied presteert. Hij heeft namelijk een nieuwe primaire camera met een grotere sensor en meer pixels. Ook zijn er stereoluidsprekers ingebouwd en heeft hij een grotere accucapaciteit, een snellere soc en ondersteuning voor maar liefst 65W snelladen.
Dat alles klinkt veelbelovend. In deze review lees je of de Nord 2 inderdaad meedingt naar de titel 'flagship-killer van 2021'.
:strip_exif()/i/2004530718.jpeg?f=imagenormal)
Behuizing en scherm
Aan het ontwerp van de OnePlus Nord 2 zijn een paar dingen veranderd ten opzichte van zijn voorganger OnePlus Nord. Om te beginnen is het camera-eiland aangepakt. Dit is in lijn met de recente high-end toestellen OnePlus 9 en 9 Pro wat breder geworden en nu meer een esthetisch onderdeel van de telefoon. De randen van het camera-eiland hebben vellingkanten en de camera's worden ook geaccentueerd door glimmende randen. Wat ons betreft is het een verbetering. De telefoon wiebelt nog steeds als hij plat op tafel ligt, maar wel iets minder dan zijn voorganger.
Ook is de achterkant nu mat en niet meer glanzend, wat ervoor zorgt dat vingervegen nog minder goed zichtbaar zijn dan bij de Nord. Dat geeft iets meer contrast met de glanzende zijkant dan bij de Nord. Die zijkanten zijn overigens nog steeds gemaakt van kunststof, maar ze voelen wel net iets steviger aan bij het buigen en torderen dan bij zijn voorganger. De powerknop en notificatieschakelaar aan de rechterkant zijn wat naar boven geplaatst, waardoor je er iets minder makkelijk bij kan. De schakelaar is bovendien wat kleiner.
Wanneer je deze schakelaar omzet, voel je dat de haptische feedback is verbeterd. Waar dit bij de vorige Nord nog erg zwak aanvoelde, zijn de tikken en andere vibraties van de trilmotor nu veel beter voelbaar wanneer je het toestel vasthebt.
Wat deze Nord 2 mist ten opzichte van een concurrent als de Samsung Galaxy A52, maar ook ten opzichte van de Xperia 10 III, is een IP-certificering. De Nord 2 heeft er geen, maar we zien wel een seal bij de simkaarttray en OnePlus heeft er dus werk van gemaakt om de Nord 2 een regenbui te laten overleven. Aangezien we hem zelf in een goede regenbui hebben gelegd en het toestel nog steeds werkt, geloven we dat. Garantie heb je uiteraard niet.
Wat de afmetingen betreft, zijn de verschillen verwaarloosbaar. In de hoogte is het verschil nog het grootst: de Nord 2 is een halve millimeter groter. Het is een prettig formaat en door een prima gewichtsverdeling blijft hij goed in de hand liggen. Het scherm heeft nog altijd een gat voor de frontcamera, maar dit keer is het geen dubbele camera meer. Het formaat van het gat is daardoor beperkt.
Scherm
Op het eerste gezicht is er verder weinig aan het scherm veranderd. Net als bij de Nord gaat het om een oledscherm met een resolutie van 1080x2400 pixels. Dat komt bij dit 6,4"-scherm neer op een prima pixeldichtheid van 409 pixels per inch, bij een schermverhouding van 20:9.
Het scherm wordt net als dat van zijn voorganger beschermd door Gorilla Glass 5 en dat geldt trouwens ook voor de achterkant. Dat zou je kunnen zien als een voordeel ten opzichte van een concurrent als de Samsung Galaxy A52 (5G), die een kunststof achterkant heeft en sneller krast. Ook voelt dat toestel, wellicht mede hierdoor, minder stevig aan als je het buigt.
Een mooie feature is nog altijd dat het scherm ondersteuning heeft voor HDR10+. Dat is typisch zo'n functie die een tijdje geleden vrijwel alleen op high-end toestellen zat, maar inmiddels dus ook op een middenklassetoestel als de OnePlus Nord 2. Het nut ervan is wel minder groot dan op veel high-end toestellen, want die hebben vaak een hogere piekhelderheid waardoor het hdr-effect pas echt tot zijn recht komt.
Het scherm heeft een verversingsfrequentie van 90Hz. Dat ziet er niet zo vloeiend uit als een 120Hz-schermverversing, maar het verschil met 60Hz, wat voorheen de standaard was, is groot. Je merkt dit natuurlijk bij scrollen en het navigeren door Android. Gamers hebben er weinig aan, maar OnePlus heeft ons wel verbetering beloofd. 'Binnenkort' zouden meer games gebruik moeten kunnen maken van de hogere schermverversing.
- Maximale helderheid
- Minimale helderheid
- Gem. grijswaardenfout
- Gem. kleurfout
Als we het scherm doormeten met onze SpectraCal C6-colorimeter en Calman-software blijkt dat er toch wat is veranderd. Verrassend genoeg meten we een lagere maximale helderheid dan bij de Nord van vorig jaar. Wanneer we naar buiten gaan terwijl de zon volop schijnt, is het scherm af te lezen, maar dat kost wel moeite. Dit is bij meer middenklassers het geval, maar het is juist in dit geval wel jammer omdat het bij de Nord beter was geregeld.
De minimale helderheid is gelukkig verbeterd. Dat merk je als je in een verduisterde kamer zit en naar je scherm kijkt. Bij de Nord was het nog wat fel aan de ogen, maar bij de Nord 2 hebben we daar geen last van. Er zijn wel schermen die kleurechter zijn dan dat van de Nord 2. Bij witweergave is het scherm iets blauwer dan wat ideaal is. Je kunt de kleurtemperatuur wel warmer instellen, waardoor de kleurechtheid beter wordt. Ook kun je kiezen tussen twee schermkleurmodi: Levendig en Rustig. De eerste van deze twee bestrijkt 96 procent van de DCI-P3-kleurruimte, wat prima is.
Camera
De cameraspecificaties van de OnePlus Nord 2 zijn bepaald niet slecht. De primaire camera heeft een IMX766-sensor die 50 megapixel telt. Die sensor kennen we van de high-end OnePlus 9 en 9 Pro, maar ook van de OPPO Find X3 Pro. Nu zegt dat niet alles, maar het illustreert dat deze sensor niet de minste is. Hij is met 1/1.56" vrij groot en maakt gebruik van de quad-bayertechniek waarbij vier pixels gecombineerd kunnen worden tot één pixel om meer licht op te vangen. De resulterende foto's hebben standaard dan ook 12,5 megapixel. Ook is er optische stabilisatie. Dat is veelbelovend, dus we zijn benieuwd hoe de foto's bij nacht eruitzien.
De Nord 2 heeft daarnaast een 8-megapixel-ultragroothoekcamera met IMX 355-sensor. Dat geen heel bijzondere sensor, maar het goede nieuws is dat nachtmodus ook op deze camera beschikbaar is. Dat is prettig, aangezien ultragroothoekcamera's als deze vaak moeite hebben met omstandigheden met weinig licht. Ook zit er nog een dieptesensor op het toestel, die dus niet wordt gebruikt om foto's te maken, maar voor portretfoto's met kunstmatige achtergrondonscherpte. Een camera om objecten dichterbij te halen mist helaas, maar dat is wel standaard in deze klasse. De frontcamera heeft een IMX615-sensor van 32 megapixel. Het is er slechts één, waar de Nord er twee had. Wat ons betreft is het genoeg.
In de camera-app zijn een paar dingen veranderd. Stiekem is het ook echt een andere camera-app, namelijk die van Oppo. Dat zal te maken hebben met de aangekondigde nauwere samenwerking tussen Oppo en dochtermerk OnePlus. We hebben er geen bezwaar tegen, want die camera-app is prima.
Er is er nu een AI-knop. De camera kan 22 verschillende scènes herkennen en die optie zet je aan of uit met die knop. De scènes variëren van 'Blauwe lucht' tot bijvoorbeeld het wat algemenere 'Binnen'. We zien vooral meer verzadigde kleuren als een scène wordt herkend. De macromodus is verdwenen, want er zit geen macrocamera meer op de Nord 2. Deze was ook niet goed, maar we hadden natuurlijk liever gezien dat er wel een macrocamera - maar dan een goede - op de Nord 2 zou zitten. Er is een nachtmodus, maar als er echt weinig licht is, schakelt de camera ook automatisch over naar Ultra Dark Mode.
Fotovergelijking
We hebben ervoor gekozen om de OnePlus Nord uit de kast te pakken; als voorganger is hij een logische keuze om het nieuwe toestel mee te vergelijken. Ook hebben we de Samsung Galaxy A52 5G erbij gepakt, omdat deze smartphone een directe concurrent is en daarnaast erg populair is. We beginnen bij de primaire camera en foto's onder goede lichtomstandigheden.
Vlnr. A52, Nord, Nord 2
Allereerst valt op dat de Nord 2 een duidelijke stap voorwaarts zet ten opzichte van de Nord, zelfs bij goede lichtomstandigheden. De schaduwen zijn bij de foto's van de Nord wat donker en bij sommige foto's, zoals in de vierde serie foto's van boven (die met het koepeltje) ziet het contrast er onnatuurlijk uit. Soms, zoals bij het muurreliëf met de leeuwen, heeft de Nord 2 die neiging nog steeds. Heel soms is de witbalans niet helemaal top. Dat zie je in de eerste serie foto's, waarbij de witte delen erg blauw worden weergegeven.
Vlnr. A52, Nord, Nord 2, Nord 2 zonder hdr
Helaas heeft de OnePlus Nord 2-camera soms last van een overijverige hdr-functie. Dat levert onrealistisch uitziende beelden met overdreven verzadigde kleuren op, zoals je hierboven kunt zien in de derde foto. Bij de vierde foto hebben we hdr uitgezet. Dat kan dus helpen, maar de functie heeft in andere situaties natuurlijk zo zijn voordelen.
Vlnr. A52, Nord, Nord 2
Wanneer we het licht danig dimmen, wordt het altijd interessanter, zoals je hierboven ziet. De camera van de Nord 2 is goed, maar niet perfect. Dat zie je hier. Wat de Nord 2 heeft gedaan bij de eerste serie foto's, zien we vaker bij de wat goedkopere toestellen. Bij gebrek aan licht wordt het beeld dan enorm rood. We hadden dat echter niet verwacht bij foto's gemaakt met de Nord 2. Het is wel incidenteel, want we zijn verder op dit vlak geen gekke dingen tegengekomen. In de meeste situaties heeft de Nord 2 juist een betere witbalans dan zijn voorganger.
De tweede serie foto's van hetzelfde onderwerp is steeds gemaakt met de nachtmodi aan. De Nord 2 heeft een verbeterde nachtmodus ten opzichte van de Nord, maar produceert soms - ondanks dat we enorm ons best doen om de camera stil te houden - onscherpe beelden. Dat zie je bij de foto van het kussen, waarbij de foto zonder nachtmodus aan beter is dan die met nachtmodus. De Galaxy A52 is echter ook niet perfect op dit gebied en maakt soms een miskleun, zoals bij de foto van de bloem. Verder zien we over het geheel meer detail en minder ruis in foto's bij weinig licht dan bij de Galaxy A52. Dat is een mooie prestatie.
Vlnr. A52, Nord, Nord 2
Als het om de ultragroothoekcamera gaat, prefereren we die van de Samsung Galaxy A52. Dat komt doordat de kleuren bij foto's van de Nord 2 soms nogal gedimd zijn, zeker met tegenlicht. Het dynamisch bereik is niet top, maar het detail is prima en vergelijkbaar met dat van de Galaxy A52. De A52 heeft ook een grotere beeldhoek, wat fijn is bij een ultragroothoekcamera. Ook bij nacht - de tweede serie van dezelfde situatie is weer met de nachtmodus aan - wint de A52, zeker met de nachtmodus aan. Alsnog biedt de Nord 2, vooral wat detail betreft, wel een stap voorwaarts ten opzichte van de Nord en is de nachtmodus beter.
Vlnr. A52, Nord, Nord 2
Hoewel digitaal zoomen meestal geen goed idee is bij smartphones, hebben we dat wel geprobeerd. In verhouding tot de andere twee smartphones doet de Nord 2 dit heel aardig en behoudt hij meer detail. Dat is mooi meegenomen.
Vlnr. A52, Nord, Nord 2
De Nord 2 heeft nog maar één frontcamera. Zoals gezegd vinden we dat prima, omdat het gat in het scherm daardoor beperkter blijft. Het heeft wel een nadeel, want de beeldhoek van de tweede camera was een stukje groter zodat er meer mensen op je selfies kunnen. We hebben bij de bovenstaande selfies overdag geprobeerd zoveel mogelijk van onszelf in beeld te krijgen, zodat je kunt zien wat je mist bij de Nord 2.
De selfies overdag zien er over het algemeen erg goed uit, met veel detail en een goed contrast en kleuren. Maar dat is wel alleen zo als de lichtomstandigheden ideaal zijn. Wanneer je veel tegenlicht hebt, wordt het resultaat al minder, zoals je hierboven ziet. Als we het licht vrijwel wegnemen, heeft de Nord 2 het ook lastig, maar dat is niet heel verwonderlijk. Het resultaat is enigszins vergelijkbaar met dat van de Galaxy A52. De Nord belicht de foto beter, maar het ziet eruit alsof we de beautymodus aan hebben staan en dat was niet het geval. Over het algemeen zijn we redelijk tevreden met de selfies, maar bij selfies die onder moeilijke omstandigheden zijn gemaakt, neemt die tevredenheid iets af.
Hardware
OnePlus heeft voor het eerst in zijn bestaan niet gekozen voor een Qualcomm-soc, maar voor een op een 6nm-procedé gebakken MediaTek-soc. Het gaat om de Dimensity 1200-AI en dat is de op dit moment meest krachtige soc van de chipfabrikant. Hij heeft één Cortex A78-core die op maximaal 3GHz draait, drie Cortex A78-cores die op 2,6GHz zijn geklokt en vier zuinigere Cortex A55-cores die tot 2,0GHz spinnen. De gpu heeft negen Mali G77-kernen.
OnePlus heeft naar eigen zeggen samengewerkt met MediaTek om de soc te optimaliseren voor de Nord 2. Het gaat daarbij om kunstmatige intelligentie en de 'AI' achter de soc-naam staat daar dan ook voor. MediaTek biedt het Dimensity Open Resource Architecture-programma aan, waarbij smartphonefabrikanten de soc kunnen kalibreren voor specifieke taken. Het zou in het geval van de Nord 2 gaan om camerafeatures, schermverbeteringen en verbeteringen op het gebied van gaming.
Het is lastig te zeggen wat je hier in de praktijk van merkt, omdat we er geen toestel naast kunnen zetten met vergelijkbare software en bijvoorbeeld de MediaTek 1200-soc zonder die specifieke kalibratie. Hoe dan ook, de 22 verschillende scenes die via de camera-app worden herkend, zouden hieraan te danken zijn. We hebben de foto's, die je op de vorige pagina ziet, dan ook allemaal genomen met AI aan, op alle toestellen.
Bij het spelen van Call of Duty bleek dat de Nord 2 een capabele telefoon voor gaming is. De gameplay is vloeiend en de smartphone wordt niet erg warm. Helaas is het de enige game die we kunnen vinden die 90Hz schermverversing ondersteunt, naast Brawl Stars dat niet echt een spel is waarbij je veel aan de hogere schermverversing hebt omdat het een redelijk traag spel is.
OnePlus heeft gelukkig geen prestatiebeperkingen ingesteld op de Nord 2, zoals het dat verrassend genoeg deed bij de OnePlus 9 en 9 Pro, om een betere accuduur mogelijk te maken. Wel is er een Hoge Prestatiemodus die van pas kan komen bij gaming. Als we die aan hebben staan, wordt de telefoon tijdens het spelen van Call of Duty heet, maar we hebben in de praktijk nooit een betere spelervaring meegemaakt. Wellicht dat het bij andere spellen wel een goed idee is om de modus aan te zetten.
We tonen grafische benchmarks vrijwel niet meer in reviews, omdat er veel gesjoemeld wordt en omdat het vaak niet zoveel over de praktijk zegt. Voor een indicatie van hoe vlot de MediaTek Dimensity 1200-AI werkt, is het echter wel handig. Neem de getallen echter niet te serieus.
- GFXBench Car Chase - onscreen
- GFXBench Car Chase - offscreen
Het is duidelijk dat de MediaTek 1200-AI op het gebied van gaming eerder kan worden vergeleken met de Snapdragon 800-serie dan met de 700-serie. Dat geldt in iets mindere mate ook voor de processorkracht, als we bijvoorbeeld kijken naar GeekBench 5. Al met al vinden we het wat prestaties betreft in elk geval een slimme keuze van OnePlus om deze snelle MediaTek-soc in de Nord 2 te stoppen, want je krijgt een snelle smartphone voor het geld.
Een keerzijde is er wellicht ook. MediaTek heeft een minder goede reputatie dan Qualcomm als het gaat om het leveren van drivers bij een nieuwe Android-versie. Die drivers zijn voor fabrikanten belangrijk om upgrades te kunnen blijven leveren. We weten natuurlijk niet of dit uiteindelijk roet in het eten gooit voor de upgrades die OnePlus zal uitbrengen en of dit inderdaad een minpunt blijkt. Gelukkig gaat het wel om de meest high-end soc van de chipfabrikant; die krijgen doorgaans langer ondersteuning.
Vingerafdrukscanner en luidsprekers
De vingerafdrukscanner van de Nord 2 zit onder het scherm en is naar onze smaak wat laag ingebouwd. Wanneer je probeert te ontgrendelen, ligt de telefoon hierdoor minder stabiel in de handen dan smartphones waarbij de scanner wat hoger zit zodat je de telefoon niet hoeft te herpakken. Dit is echter niet anders dan bij zijn voorganger. Het lijkt te gaan om dezelfde scanner. Hij is even snel en accuraat en we hebben er verder geen klagen over. OnePlus raadt aan om gezichtsherkenning ook aan te zetten. Dat is wel iets onveiliger, want er wordt geen diepte-informatie gebruikt om het gezicht te herkennen, maar slechts een 2d-beeld van de frontcamera. Afgezien daarvan werkt het wel lekker snel.
De Nord 2 heeft stereoluidsprekers en dat is een upgrade ten opzichte van de Nord. Het komt het stereobeeld uiteraard ten goede en er komt een enorm volume uit het toestel. De Nord 2 kan veel meer herrie maken dan de Nord. De geluidskwaliteit is niet echt verbeterd, maar die was voor een smartphonespeaker uit de middenklasse al best goed.
Bij de Nord CE vertelde OnePlus nog trots over de 3,5mm-poort die weer terug was, maar bij de Nord 2 is hij vreemd genoeg weer verdwenen. Dat is een nadeel voor veel mensen en daarom iets dat we blijven benoemen. We vermelden het overigens alleen als minpunt op de scorekaart als de meeste concurrenten hem wel hebben.
Er zijn twee geheugenconfiguraties voor de Nord 2. De versie van 400 euro heeft 8GB werkgeheugen en 128GB opslagruimte; de versie van 500 euro heeft 12GB werkgeheugen en 256GB opslagruimte. Daarmee is hij rijkelijk bedeeld. Vooral het werkgeheugen is ruim bemeten. Het past in het plaatje van 'veel waar voor je geld' dat de Nord 2 wil bieden, en dat kan ons wel bekoren.
Accu en software
De accucapaciteit is flink vooruitgegaan ten opzichte van de Nord. Die smartphone had een 4115mAh-accu, waar de Nord 2 een 4500mAh-accu heeft. Aangezien het formaat ongeveer gelijk is gebleven en het scherm ook, zou dat best kunnen resulteren in een betere accuduur, al is dat natuurlijk afhankelijk van meer factoren, zoals de soc en software. Dat zou knap zijn, want de Nord was al een hoogvlieger op het gebied van accuduur.
- Browsetest wifi
- Browsetest 4G
- Videotest
Helaas is dat niet het geval. De Snapdragon 765G in de Nord stond dan ook bekend als een zeer zuinige soc. De MediaTek Dimensity is dat vermoedelijk wat minder, dus is het maar goed dat OnePlus zo'n tien procent meer accucapaciteit heeft ingebouwd. In al onze accutests zien we hetzelfde beeld en dat is een iets bovengemiddelde accuduur. Als we het vergelijken met de Nord, zien we inderdaad terug dat de soc een rol speelt. In de browsetests, waarbij de processor een rol speelt, gaat de Nord zo'n zestien procent langer mee dan zijn opvolger. Bij de videotest, waarbij de soc een veel minder grote factor is, is dat maar drie procent.
OnePlus heeft bij de Nord 2 flink uitgepakt op het gebied van opladen. De Nord ging wat laadsnelheid betreft mee met de OnePlus 8 en 8 Pro, en de Nord 2 met de OnePlus 9 en 9 Pro. Die laden met maar liefst 65W, met de bijgeleverde Warp Charge 65 Power Adapter.
- Browsetijd na half uur laden
- Procent vol na 30 minuten
- Laadtijd
Dat zorgt ervoor dat de Nord 2 tot de allerbeste toestellen behoort wat betreft snelladen, zelfs als we alle veel duurdere high-end toestellen meetellen.
Software
Het goede nieuws is dat Oxygen OS 11.3 met daaronder Android 11 als een zonnetje draait op de Nord 2. Ook de elementen die in onze ervaring weleens haperen, zoals de Google Discover-feedlinks van het startscherm, scrollen vloeiend voorbij, met vrijwel geen framedrops. Ook qua schakelen tussen apps is de Nord 2 vrijwel niet te onderscheiden van een high-end telefoon met Qualcomm-soc.
Oxygen blijft een fijne skin, wat ons betreft. Los van de vloeiende Android-ervaring kun je het uiterlijk van Android behoorlijk vergaand aanpassen. Zo kun je het lettertype, het kleurenschema, de vingerafdrukanimatie, de pictogramvorm en het always on-scherm uitgebreid aanpassen. Ook zitten er handige functies in de skin, zoals snelkoppelingen wanneer je de vingerafdrukscanner ingedrukt houdt bij het ontgrendelen. Je kunt een eigen menu samenstellen met dingen als Notitie maken, Nieuw alarm zetten, de Assistent oproepen, Herinnering maken en zelfs een Beautyselfie maken. Wie wil dat niet?
De zenmodus is ook het vermelden waard, in deze gesjeesde schermstaartijden. Je kunt hierbij instellen hoe lang je je telefoon onbruikbaar wilt maken. Wellicht klinkt dat niet voor iedereen aanlokkelijk, maar het is wel een manier om jezelf even te dwingen op iets anders te focussen, of juist op niks. De telefoon maakt rustgevende geluiden en telt de ingestelde tijd af. Je kunt dit niet annuleren, maar je kunt wel een foto maken of een noodoproep doen.
De instellingen zijn op de schop gegaan ten opzichte van de Nord. De kopjes heten vaak anders en staan in een andere volgorde, en ook de menustructuur is gewijzigd. Ook zijn de ondertitels, waaraan je kunt zien wat er nog meer in een menu is te vinden, verwijderd. We vinden het persoonlijk geen verbetering en dat heeft ook te maken met het volgende punt.
We hebben in het verleden nog niet veel te klagen gehad over de vertaling bij OnePlus. Toch is er dit keer iets misgegaan. 'Neem uw telefoon om te tonen' of 'Tap het scherm' zijn niet echt lekkere Nederlandse zinnen en bij een 'Somatisch gebaar' moeten de meeste gebruikers ook twee keer nadenken over wat er bedoeld wordt. Het is alsof OnePlus de vertaling dit keer door Google Translate heeft laten uitvoeren. Ook zien we spelfoutjes, zoals 'Contextuele informatieo'. Al deze slordigheden bevinden zich alleen al op een enkele pagina, namelijk bij de instellingen van het Ambient Display, al moet gezegd worden dat de rest van de pagina's minder fouten en onduidelijkheden bevatten.
Bij gebrek aan een notificatieled is het wel weer fijn dat OnePlus Horizonlicht mogelijk maakt. Het scherm licht daarbij aan twee kanten op als je een melding krijgt. Ook best fijn is de Games-app met bijbehorende gamemodus waarin je kunt instellen hoe je meldingen krijgt en wat er gebeurt als je wordt gebeld. Ook heb je daarin een overzicht van je games.
De smartphone heeft gelukkig weinig bloatware. OnePlus geeft een eigen bestandsmanager, weer-app, klok, galerij en kopieertool voor gegevens van je oude telefoon mee. Daarnaast is er nog een Community-app en Netflix. De softwareondersteuning is bij OnePlus gelijk gebleven ten opzichte van de vorige Nord: twee jaar upgrades en drie jaar beveiligingsupdates. Andere fabrikanten hebben vrij recent echter stappen gemaakt. Samsung belooft voor bijvoorbeeld concurrent Galaxy A52 drie jaar upgrades en vier jaar beveiligingsupdates. Nokia heeft bij het uitbrengen van de X-telefoons - eveneens concurrenten van OnePlus - drie jaar garantie geïntroduceerd. Dat betekent drie jaar upgrades, drie jaar beveiligingsupdates en drie jaar garantie. Apple doet het al langer goed op dit gebied. Ook geeft de MediaTek-soc zoals gezegd wellicht minder zekerheid rond updates op de langere termijn, maar dat is lastig te voorspellen.
Conclusie
De OnePlus Nord 2 is een erg goede smartphone voor de prijsklasse waarin hij valt, maar toch is het geen no-brainer. Hoewel het ontwerp niet enorm spannend is, voelt de Nord 2 solide aan, ondanks zijn kunststof frame. In deze klasse zijn telefoons te vinden met waterdichtheidsgraad, maar dat heeft de Nord 2 niet. De achterkant is niet van kunststof, maar van Gorilla Glass 5, in tegenstelling tot bijvoorbeeld concurrent Samsung Galaxy A52. Dat heeft zo zijn voor- en nadelen, maar de Nord 2 komt niet over als een goedkoop toestel en dat is goed.
Ook over de camera hebben we goed nieuws. Vooral de primaire camera maakt onder de meeste omstandigheden erg goede foto's. Alsnog kwamen we wel wat schoonheidsfoutjes tegen en de hdr-modus is erg enthousiast, zodat foto's er soms onnatuurlijk uitzien. De ultragroothoekcamera is iets minder goed in verhouding tot die van sommige concurrenten en de frontcamera is goed, zolang je het hem niet te moeilijk maakt.
De gebruikte MediaTek-soc is een opvallende keuze, omdat OnePlus altijd Qualcomm-socs in smartphones heeft gestopt. Toch kunnen we hem wel begrijpen. Vermoedelijk kon de fabrikant zo een snellere soc bieden voor het geld. Toch heeft MediaTek wat lange ondersteuning betreft een minder goede reputatie dan Qualcomm, wat wellicht resulteert in minder lang upgrades voor de Nord 2, dus dat kan mogelijk een nadeel blijken.
Wellicht is het wel daarom dat OnePlus nog niet met een concurrent als Samsung of Nokia meegaat door langer ondersteuning te bieden dan het deed. De garantie omvat twee jaar upgrades en drie jaar beveiligingsupdates. Dat is niet enorm slecht, maar het kan inmiddels dus beter in deze klasse en daardoor is het stof tot nadenken. Over de software zelf zijn we verder enthousiast. Dat hij vlot en zonder haperingen werkt bevalt ons wel en we vinden de instelbaarheid, de beperkte bloatware en extra functies fijn. Helaas zijn er wel wat taalfoutjes in de menu's geslopen.
De accuduur is net bovengemiddeld en dat zien we natuurlijk liever beter. Toch zul je het einde van de dag makkelijk halen, tenzij je de Nord 2 erg veel gebruikt. Daarnaast heb je natuurlijk nog de mogelijkheid om de 90Hz schermverversing naar 60Hz te zetten. Het scherm is overigens niet veel veranderd, maar we zien wel een minder hoge maximale helderheid en daardoor is het wat lastig af te lezen in de zon. Wel is het nog steeds een mooi scherm met HDR 10-ondersteuning.
Tel bij dit alles een goede hoeveelheid geheugen voor de prijs die je betaalt, de prima stereoluidsprekers met hun hoge volume en de verbeterde haptische feedback en je hebt een heel mooi pakket, met een paar kanttekeningen.
Pluspunten
-
Snelle soc
-
65W-snelladen
-
Vlotte en instelbare software
-
Goede primaire camera
-
Snelle vingerafdrukscanner
Minpunten
-
Geen IP-certificering
-
Matige HDR-modus
-
Diverse concurrenten bieden langer ondersteuning
- OnePlus Nord 2 128GB
- OnePlus Nord 2 256GB