Door Joris Jansen

Redacteur

Coureurs worden fulltime e-sporters

Autosporters duiken massaal op digitaal

31-03-2020 • 06:00

178

Race-evenementen gaan door in digitale vorm

Een paar maanden geleden keek menig sportliefhebber wellicht reikhalzend uit naar de komende zomer, wetende dat onder meer het EK Voetbal, de Tour de France en Wimbledon op de planning stonden, met als klapstuk de 32e editie van de Olympische Spelen in Tokio. Over de Tour de France en Wimbledon moet nog duidelijkheid komen, maar wegens de coronacrisis zijn het Euro 2020-voetbaltoernooi en de Olympische Spelen al afgelast. Duidelijkheid is er ook voor talloze andere sporten waarvan de nationale of internationale competities veelal zijn stilgelegd of uitgesteld, met thuiszittende sporters tot gevolg.

Onder hen bevinden zich nogal wat professionele coureurs, die normaal gesproken in deze periode in verschillende racedisciplines met bizarre snelheden over het asfalt scheuren en rubber verslijten op allerlei circuits. De in de Zandvoortse duinen levende rugstreeppadden en zandhagedissen kunnen voorlopig opgelucht ademhalen; de eerste Nederlandse Formule 1-race sinds jaren, gepland voor mei, is uitgesteld, net als andere raceweekenden van de racesport, wat overigens ook geld voor de Formule 2 en 3. Dat is niet anders voor de Amerikaanse Nascar-races en talloze andere motorsporten.

Zandvoort circuit
De vernieuwde Tarzan-bocht op het circuit van Zandvoort

Wat moeten al die coureurs die niet fysiek kunnen racen en noodgedwongen thuis moeten vertoeven? Rentenieren vanuit Monaco gaat natuurlijk ook al snel vervelen. Dus wat is logischer en leuker dan de cockpit thuis nabootsen met een racestoel, racestuur, pedalen, pc en monitoren, en het asfalt inruilen voor laminaat? Voor coureurs is zo'n overstap naar hun sport in de virtuele omgeving betrekkelijk snel en eenvoudig gemaakt. Steeds meer coureurs wagen zich nu dan ook aan virtuele races. We lichten er enkele voorbeelden uit, waaruit blijkt dat autosporten nu ineens massaal de e-sports omarmen, grotendeels met hulp van een populaire simulatieracedienst.

Nascar

De National Association for Stock Car Auto Racing is de Amerikaanse organisatie die aan de basis staat van verschillende Nascar-racedisciplines, waarbij het vooral draait om races op ovale circuits met hoge snelheden en raceauto's met brullende V8-motoren. De organisatie besloot alle races tot in ieder geval 3 mei uit te stellen, al is er wel de intentie om alle 36 races van dit seizoen alsnog allemaal te houden.

Nascar-races zijn in de Verenigde Staten en Canada toch op televisie te zien en dat zijn geen herhalingen of archiefbeelden. Inmiddels hebben allerlei coureurs uit de autosport plaatsgenomen achter racestuurtjes en monitoren om het racen voort te zetten, wat op televisie wordt uitgezonden. Daarvoor wordt gebruikgemaakt van iRacing, een grote online racesimulatiedienst voor de pc. De mate van realisme is hoog in dit spel, waarbij de auto's en circuits minutieus zijn gescand. Alle hobbels en scheuren van de fysieke banen komen terug in de virtuele versies. Hetzelfde geldt voor de phyics, waarbij bijvoorbeeld de virtuele banen van temperatuur veranderen, wat invloed heeft op het gedrag van de banden.

Nascar iRacing

De mensen achter deze gamedienst zijn met allerlei raceorganisaties overeenkomsten aangegaan en werken al jaren goed samen met Nascar. Het 'spel' iRacing nam het initiatief om een virtueel alternatief te bieden en het startschot daarvan viel in het weekend van 23 maart, met als eerste evenement de eNascar iRacing Pro Invitational Series. Fox Sports zond die race uit in de VS en Canada. Dit televisiebedrijf gaat ook alle volgende races van deze e-sportscompetitie, genaamd Fox Nascar iRacing, uitzenden op televisie, inclusief de drie commentatoren van de echte Nascar-races.

Een video waarin onder meer verschillende coureurs vertellen over hun ervaringen van de eerste virtuele race en hun raceset-up laten zien

Volgens de Nederlander Nick Thissen, die onder meer bij iRacing is betrokken voor het regelen van de software waardoor de overlays met informatie op de streams zijn te zien, is de broadcast grotendeels hetzelfde als bij fysieke races. "Er zijn meestal drie of vier mensen bezig als 'cameraman' en al deze camerabeelden komen in de videomixer binnen. Hierna werkt alles eigenlijk identiek aan een normale uitzending. Zo is er een regisseur die kiest welke camerahoek live te zien is en is er een aantal mensen die de beelden bekijken en commentaar leveren. Het enige echte verschil is dus dat er geen fysieke camera's zijn, maar streams vanuit de game worden gebruikt."

Nascar iRacingNascar iRacing

De raceset-up van Nascar-coureur Joey Logano (links) en de wat professionelere set-up van Nascar-coureur Denny Hamlin

Alle aan deze e-sportscompetitie deelnemende racers zijn coureurs die normaal gesproken in een echte Nascar-auto zitten. Volgens Thissen zeggen de meeste echte coureurs dat de virtuele race-ervaring vrijwel identiek is aan het echte racen. "En afgelopen zondag nog kon je van een van de commentators live op tv horen dat de bewegingen van het stuur en de momenten waarop je gas geeft, identiek zijn aan wat hij van de echte auto gewend was."

Niet elke coureur is meteen een volwaardige en vaardige simracer. Professionele simracers die wel ervaren zijn, zoals Ray Alfalla, blijken bereid om de 'echte' racers een handje te helpen door middel van coaching. En als het ondanks alle kundige adviezen en trainingen dan toch misgaat op het virtuele circuit, is het goed om te weten dat er wel enige ruimte is om fouten te maken. Joey Logano merkte al op dat het maar goed was dat hij een paar back-upauto's tot zijn beschikking had. Nederlander Niel Hekkens, een iRacing-simracer en ontwikkelaar, legde eerder uit hoe dit werkt. "Voor deze race had iedereen twee resets. Dan krijg je een nieuwe auto in de pits. Hadden ze dit uitgezet, dan zouden ze niet door kunnen rijden. Zelf zou ik kiezen voor één reset of zelfs helemaal geen, maar voordat je de resets helemaal weghaalt, moet iedereen wel weten wat hij doet."

iRacing studio Nascar

In feite zijn het gewoon nog exhibitieraces die puur voor de lol zijn en waar geen echte punten, prijzengeld of andere zaken aan verbonden zijn. Dat maakt ook dat er verder weinig is voorgeschreven en de coureurs dus heel verschillende set-ups gebruiken. Thissen: "Ik begreep dat sommige deze pas een paar dagen geleden hadden opgezet, puur voor deze races. Sommige coureurs waren al eerder fan en zijn ook af en toe 'voor de lol' op iRacing te vinden, dus die hebben meestal wel hun eigen set-ups gebouwd of gekocht. De hardware is niet voorgeschreven. Ik gok dat er een flinke variatie zit in welke stuurtjes en pedalen worden gebruikt. Behalve de standaard anticheat is er geen controle."

Wat vinden de coureurs er zelf eigenlijk van? John Hunter Nemechek zegt dat het niet uitmaakt dat er niet fysiek wordt gereden. "Als rijder wil je gewoon racen en rondjes afleggen. We zijn nog altijd een heel competitieve groep van nature en we willen allemaal een geweldige show weggeven voor alle kijkers." Daniel Suarez gaf toe dat hij niet wist wat hij moest verwachten. "Ik heb nog nooit aan iRacing gedaan en wist er weinig van. Ik had een oude GT25-simulator, die ik zo'n tien jaar geleden tweedehands heb gekocht om te kunnen racen op de PlayStation. Met iRacing had ik geen ervaring, maar dat is geen excuus, want ik heb veel simulators gedaan, zoals Toyota Racing Development." Suarez stelt dat iRacing nog geen simulator is, maar dat het wel erg realistisch en indrukwekkend is. Hij had nog geen hardware om deel te kunnen nemen aan de virtuele races en moest een set-up van Toyota lenen. Coureur Kyle Busch had ook geen rig en moest eveneens de apparatuur lenen, al hoopt hij na ongeveer zes weken daadwerkelijk terug te kunnen keren op de fysieke racebaan.

Nascar iRacing

Voorlopig is de virtuele variant de enige optie. De Texas Motor Speedway stond dit weekend op het menu. De 27-jarige coureur Timmy Hill won de race nadat hij zijn voorganger na een licht duwtje tegen de achterbumper wist in te halen. "Het is niet veranderd omdat het nu iRacing is. Dit had ik ook gedaan in het echt", aldus de winnaar, die overigens een zeer ervaren iRacing-speler is. In de race waren ook de nodige crashes, botsingen en slides te zien, naast grappige momenten, zoals Clint Bowyer die moeite had om de virtuele pitsstraat te vinden.

IndyCar

Het Amerikaanse IndyCar heeft ook zijn heil gezocht bij iRacing. Tot 2 mei vindt elke zaterdag een race plaats in de IndyCar iRacing Challenge-competitie. Afgelopen zaterdag vond de eerste race plaats vanuit het virtuele Watkins Glen in de staat New York. In deze American Red Cross Grand Prix namen 25 coureurs deel die ook in het echt achter het stuur zitten en normaal gesproken bijna allemaal uitkomen in de NTT IndyCar Series. Coureur Sage Karam wist vanaf pole position naar de overwinning te rijden. Hij is een zeer ervaren iRacing-speler, die nu al 165 overwinningen op zijn naam heeft staan.

Deze race op Watkins Glen had net als bij de Nascar-races genoeg spektakel, zoals flinke botsingen met meer dan twee auto's en een typisch voorbeeld van een caster's curse. Daarbij prees een commentator de virtuele rijvaardigheden van coureur Scott Speed, terwijl die precies op dat moment de macht over het virtuele stuur verloor en gebruik moest maken van een van de twee beschikbare resets. Dit soort momenten ging ook hier gepaard met het nodige enthousiasme van echte commentatoren. De race had zelfs een primeur: de toevoeging van het Aeroscreen, een beschermende halo in combinatie met een soort voorruit. Deze toevoeging is al in het echt getest, maar moet nog worden ingevoerd bij de eerste echte fysieke race.

Deze competitie heeft wellicht niet de exposure gekregen van de virtuele Nascar-competitie, maar ook de volgende vijf races zijn op genoeg kanalen te volgen, waaronder IndyCar.com, de IndyCar-platforms op YouTube en Facebook, en via het Twitch-kanaal van iRacing.

IndyCar iRacing
Winnaar Karam verslijt met zijn virtuele IndyCar-auto wat extra rubber op het circuit.
Zichtbaar is het Aeroscreen, het doorzichtige omhulsel van de cockpit.

Formule 1

Wat Nascar en IndyCar kunnen, kunnen wij ook, zal het Formula One-management hebben gedacht. Op 22 maart was de eerste virtuele Formule 1-'vervangingsrace' op het circuit van Bahrein. Op allerlei platforms, sociale media en fora was het nodige enthousiasme te horen over onder meer de virtuele Nascar- en IndyCar-races, maar datzelfde kan niet worden gezegd van het virtuele alternatief voor de Formule 1. Wellicht had dat deels te maken met het feit dat er geen gebruik is gemaakt van iRacing, maar van het officieel gelicentieerde en niet zozeer op een hyperrealistische simulatie gerichte spel F1 2019 van Codemasters. Volgens een tweaker was het ook verre van een serieuze race. "De race zelf was echt van een bedroevend niveau en sommige coureurs hadden issues met het spel. Bij een coureur die achteraan moest starten, crashte het spel voor de race, maar de bot die het overnam, wist in een paar ronden van plek twintig naar plek vijf te komen." Dit betrof de Britse McLaren-coureur Lando Norris, waarbij de ai hem volledig terug in de race bracht. De eerstvolgende race binnen de virtuele Formula 1 Esports Virtual Grand Prix Series wordt op 5 april gehouden, op Albert Park in Australië.

De interesse van huidige, professionele Formule 1-rijders was niet al te groot, op de deelname van Lando Norris, Nicholas Latifi en de voormalige coureurs Stoffel Vandoorne, Nico Hülkenberg, Esteban Gutierrez en Johnny Herbert na. Verder namen nog wat simracers, een commentator, golfers en een wielrenner deel aan de race. Max Verstappen liet bewust verstek gaan, waardoor coureur Philipp Eng hem verving. De Oostenrijker won de kwalificatie en eindigde als derde. Formule 2-rijder Guanyu Zhou won de race. Verstappen verklaarde zijn afwezigheid door te wijzen op zijn uitgebreide race-ervaring in een andere iRacing-variant, heel anders dan het beduidend minder realistische F1 2019. "Omdat ik dat spel nooit speel en voordat je dat een beetje snapt en onder de knie hebt, ben je een paar dagen verder. Omdat ik op dit moment al druk ben met de andere racegames, voel ik daar nu niet zoveel voor. Dan ga je te veel switchen en dat werkt niet." Verstappen had overigens nog wel wat gekscherende tips voor Norris, zoals een ronde achteruitrijden en niet remmen in de eerste bocht.

Slot

Er zijn nog de nodige andere races geweest, zoals Norris die het in F1 2019 opneemt tegen fans. Of de veel serieuzere simrace-competitie genaamd Real Racers Never Quit, waaraan enkel professionele rijders zoals Verstappen en Norris meedoen. Deze competitie is te volgen via het kanaal van Team Redline. Ook was er de eveneens van iRacing gebruikmakende IMSA Sebring SuperSaturday en verschillende MotoGP-racers hebben hun virtuele motorfietskunsten laten zien tijdens de eerste virtuele MotoGP-exhibitierace. In de Veloce Pro Series racen professionele racers tegen ervaren e-sporters. Dit serieuze kampioenschap wordt georganiseerd door Veloce Esports, dat ook achter de van F1 2019 gebruikmakende NotTheGP-races zit. En de afgelaste races op de Duitse Nürburgring krijgen nu eveneens een digitale vervanger.

Nurburgring racen virtueel

Deze opsomming is nog maar een greep uit de vele nieuwe initiatieven en virtuele race-evenementen. Door het huidige thuisblijfbeleid staat simracen meer dan ooit in de schijnwerpers. Voor coureurs als Verstappen en Norris is simracen allesbehalve nieuw, maar dat geldt zeker niet voor alle coureurs, die nu ineens meedoen aan allerlei virtuele alternatieven die als paddenstoelen uit de grond schieten. E-sportsliefhebbers en racefans hebben voorlopig dus een luxeprobleem.

Lees meer

Reacties (178)

178
174
94
22
1
72

Sorteer op:

Weergave:

Het twitch kanaal van Max is https://www.twitch.tv/maxverstappen . Gisteravond hebben ze geraced in de serie Real Racers never quit.
Als het je echt om de races gaat is dit kanaal zeker een aanrader. Max is echt een klasse apart, ook in esports.

Wil je wat meer fun en gezelligheid, kan ik je de Twitch van Lando Norris aanbevelen. Ook hij racet enorm goed, maar net wat minder serieus en is ook meer in voor een dolletje. Ik moet zeggen dat ik nooit wat heb gehad met esports, maar ik heb nu toch al een week elke avond de Twitch van Lando aan staan. Puur om te lachen.
Ik volg voornamelijk de streams van Jimmy Broadbent. Simracer/youtuber en geen echte coureur dus rijdt niet in de top mee maar voor mij de goede combinatie tussen serieus racen en lol trappen (stream van zondagavond was hilarisch).
Daarnaast is hij één van de weinige die op youtube streamt en aangezien ik verder veel kanalen volg is dat wat makkelijker instappen dan nog weer los Twitch te gebruiken.
Dan moet je ook Steve Alvarez Brown aka Alex Albon aka Mr. SuperGT noemen... :p die zit voor mijn gevoel weer tussen de racer en jimmy (mr. punterino).
Goeie optie is ook om ze beide te combineren via http://www.multitwitch.tv/ . Bijvoorbeeld de Real Racers Never Quit Race kijk ik de Kanalen van Norris, Verstappen en Team Redline. Als de totale chaos op de baan is zoals met de start is het lastig te volgen maar verder vind ik het leuk om te zien hoe het die 2 vergaat en overzicht te houden met het Team Redline Kanaal.
De eerste race van eNascar was helaas alleen bij het Amerikaanse FoxSports1 te zien.
De (2e) race van afgelopen zondag is live uitgezonden door ZiggoSport Racing, waar normaal ook het Nascar getoond wordt. Wel alleen met het Amerikaanse commentaar.
Ik vermoed dus, dat de volgende races ook uitgezonden gaan worden bij ZiggoSport Racing.

Ten opzichte van de Europese races die ik tot nu toe gezien heb, vond ik het leuk dat ze ook interviews hadden met de rijders, via webcam. Ook lieten ze wat race-rigs van de coureurs zien. Variërend van een bureau met een stuurtje, naar een rig van volgens zeggen zo'n $40.000,-

Wat ook leuk is, dat naast véél toprijders, er ook nog een paar legendes meedoen, zoals Dale Earnhardt Jr.

Aah, hier wat gevonden (zonder bedragen, maar ik dacht dat het om Denny Hamlin ging, en als ik de foto zie, zou dat best eens kunnen kloppen).
https://nascar.nbcsports....g-rigs-drivers-are-using/

[Reactie gewijzigd door Wild Chocolate op 23 juli 2024 08:56]

Maar waarom iracing en niet ac(c) of PC2 of zo?
Omdat iRacing word gezien als een van de beste racesims in het algemeen en verreweg het beste ranking systeem van alle racesims heeft.

Daarnaast zie je ze ook vaak in rFactor welke de beste physics heeft.
iRacing heeft vooral het multiplayer platform op orde en een grote install base. De physics van iRacing zijn juist een stuk minder, zo ondersteunt het nog altijd geen regen en ondersteunt het allernieuwste bandensysteem nog altijd geen flat spots.

ACC is wat dat betreft nu samen met rFactor 2 duidelijk koploper op gebied van realisme, physics en FFB. Sterker nog, in de ACC race van zondag vertelde David Perel (GT3 rijder in het echt) dat ACC voor hem moeilijk is juist omdat het zo realistisch aanvoelt. Een game als iRacing is makkelijk te leren omdat de physics puur game physics zijn en dus nauwelijks overlap met de realiteit kennen terwijl bij ACC het 90% van de tijd exact zo aanvoelt zoals in het echt dus zijn interne automatische piloot soms bij die 10% de verkeerde keuze maakt (realiteit vs sim). Dat zijn wel grote tekenen dat de nieuwe generatie sims (ACC, AMS2) serieus de goede kant op gaat.

Edit: mocht je écht niks te doen hebben vandaag, dit was het GT3 event van afgelopen zondag
https://youtu.be/IG-A9A1RNPs

[Reactie gewijzigd door Pliskin op 23 juli 2024 08:56]

Daar ga je toch echt iets te kort door de bocht :)

Het klopt dat iRacing nog geen regen kent of flatspots. De afgelopen jaren (!) heeft iRacing hard gewerkt aan uitbreiding van niet alleen het bandenmodel maar ook het weermodel en baanmodel. Het is namelijk zo dat niet alleen het bandenmodel belangrijk is voor hoe een auto aanvoelt en reageert, maar ook het weermodel en baanmodel. De baan rubbert namelijk in iRacing, reageert op zonneschijn of wolkendek, verandert van temperatuur daardoor en dat heeft allemaal weer invloed op hoeveel grip je hebt. Zelfs de devs van rFactor 2 hebben te kennen gegeven dat dit toch wel erg "impressive" is, en het is allemaal ter voorbereiding van o.a. regen, maar ook van invloed op de hele dirt subscene binnen iRacing.

Daarnaast is het bandenmodel van iRacing wezenlijk anders. iRacing probeert echt rubber te modelleren in plaats van "dit is band type x en daar heb je zoveel grip mee". iRacing simuleert de chemische compound van het type rubber waarmee men rijdt, combineert dat met het type asfalt (of gras of dirt) wat er ligt, rekent door hoe warm het is, of de zon schijnt ja of nee en hoeveel rubber er al op de baan ligt. Wezenlijk verschil.

ACC is ook heel goed maar simuleert alleen GT3 auto's, is daarom niet te vergelijken met een service als iRacing. Verder kan ik daar weinig over zeggen aangezien het spel als poep draait in VR en ik alleen nog maar in VR kan en wil rijden.
Het klopt dat iRacing nog geen regen kent of flatspots. De afgelopen jaren (!) heeft iRacing hard gewerkt aan uitbreiding van niet alleen het bandenmodel maar ook het weermodel en baanmodel. Het is namelijk zo dat niet alleen het bandenmodel belangrijk is voor hoe een auto aanvoelt en reageert, maar ook het weermodel en baanmodel. De baan rubbert namelijk in iRacing, reageert op zonneschijn of wolkendek, verandert van temperatuur daardoor en dat heeft allemaal weer invloed op hoeveel grip je hebt.
Net zoals tegenwoordig nagenoeg alle andere sims dus. Daarbij mag het écht geen excuus zijn voor een bedrijf als iRacing dat jaar op jaar miljoenen verdient dat ze er zo lang over moeten doen om zoiets basaal als flat spotting te integreren in hun tyre model. Je zult zien dat zodra de abonnees beginnen weg te trekken het ineens wel in korte termijn kan.
Daarnaast is het bandenmodel van iRacing wezenlijk anders. iRacing probeert echt rubber te modelleren in plaats van "dit is band type x en daar heb je zoveel grip mee". iRacing simuleert de chemische compound van het type rubber waarmee men rijdt, combineert dat met het type asfalt (of gras of dirt) wat er ligt, rekent door hoe warm het is, of de zon schijnt ja of nee en hoeveel rubber er al op de baan ligt. Wezenlijk verschil.
Allemaal leuk en aardig (en volgens mij gekopieerd van hun marketing leaflet :+ ), maar als het uiteindelijke resultaat is dat een echte GT3/GTE coureur als Nicki Thiim (en overigens jarenlange iRacing fanaat) de allernieuwste banden tot de grond toe afbrandt en het model letterlijk verschrikkelijk noemt dan ben je als bedrijf gewoonweg niet goed bezig. Hij heeft als een van de weinigen onder ons de mogelijkheid om in zijn eigen auto te rijden in ACC en zegt dat ACC momenteel "miles ahead" ligt als het op physics, feel en FFB aankomt. In ACC wordt overigens ook het rubber gesimuleerd in een bandenmodel dat ontwikkeld is samen met Pirelli.
ACC is ook heel goed maar simuleert alleen GT3 auto's, is daarom niet te vergelijken met een service als iRacing. Verder kan ik daar weinig over zeggen aangezien het spel als poep draait in VR en ik alleen nog maar in VR kan en wil rijden.
ACC heeft juist de beslissing genomen om alleen auto's aan te bieden waarvan ze én telemetrie van teams kunnen krijgen én data van Pirelli krijgen zodat ze een model kunnen ontwikkelen dat zo dicht mogelijk op de realiteit ligt. Dat iRacing een groter aanbod heeft en daardoor minder nauwkeurige modellen maakt is hun eigen keuze geweest en mag geenszins een excuus zijn om niet de vergelijking te maken.

Laat trouwens ook duidelijk zijn dat ik jaren, maar dan ook jarenlang heel veel plezier aan iRacing heb gehad. Ik heb de afgelopen jaren veel GTE en GT3 geracet in IMSA maar sinds ACC v1.2 doet het gewoonweg pijn om nog in GT auto's in iRacing te rijden, dus rijd ik nu DP in iRacing en GT3 in ACC. Ik rijd overigens ook in VR in beide sims. ACC heeft wat last van de temporal anti aliasing maar met een beetje krachtig systeem (8700k/1080Ti hier) draait het als een zonnetje sinds de nieuwste updates.
Grappig dat je Nicki Thiim noemt. Ik was zonet niet van plan om een dergelijk punt duidelijk te maken. Maar aangezien je een flinke beschrijving hebt gegeven, ga ik daar toch even achter staan. Ja ACC is qua physics beter dan iRAcing. Alle sims gebruiken normale racing telemetry, check Motec maar, alles valt uit te lezen. Het is de vertaling van de game engine die er voor zorgt dat de juiste feedback wordt doorgegeven aan je stuur. iRacing is oud en dat wordt nu merkbaar. Dan kun je pleisters plakken zoals nieuwe tyre models, maar dat is niet lang houdbaar i.m.h.o.

ACC is geen GT3 game. Het is een racing competitie sim, die gestart is met klasse GT3. Die hebben ze eerst geperfectioneerd. En over een paar maanden releast Kunos de GT4 klasse. Mijn vermoeden is dat er over 2 jaar behoorlijk wat meer klasses beschikbaar zijn. En zoals door Kunos verteld ver voordat ACC gereleased werd: geen mods beschikbaar maar de game is zo gebouwd dat dat later toegevoegd kan worden. Ik heb goede hoop, het is een klein bedrijf wat volgens mij durft te geven waar de klant om vraagt.

En de updates zijn een stuk goedkoper in vergelijking met iRacing! Laatste ACC Intercontinental GT Pack was iets van 16 euro voor 4 top tracks en nog wat dingen. Als iRacing zo duur blijft en ACC simpelweg beter is, dan verwacht ik wel een verschuiving van player base. In ieder geval bij de genoemde GT klasses. Mensen willen realisme....en als die ook nog eens goedkoper is lijkt me dat wel een unique selling point voor Kunos.

[Reactie gewijzigd door Botmeister op 23 juli 2024 08:56]

Ik kan/wil maar op 1 punt aanhaken (zoals gezegd, ACC draait echt als poep in VR, zelfs op mijn 5GHz 9700K en RTX2070 Super dus ik kan het niet testen) maar iRacing is niet oud. Elke 12 weken komt er een grote update die nieuwe content, grafische optimalisaties, verbetering aan het bandenmodel, etc. brengt. Het is een "live service" zoals bijvoorbeeld WoW dat ook is, je betaalt er maandelijks (of jaarlijks) voor en het product wordt steeds bijgewerkt.

Dat Nicki Thiim ACC beter vindt zegt natuurlijk wel iets. Dat gezegd hebbende zijn er ook genoeg andere coureurs die zeggen dat de banden in iRacing prima zijn, hooguit dat de tijd die het kost om ze op temperatuur te krijgen nog te lang duurt.

Voor mij, en velen met mij, telt de gestructureerde competitie als belangrijke selling point, en dat is bij iRacing echt ongeëvenaard. En voor mensen die dat niet willen heeft iRacing nu zelfs AI, die door velen als beste wordt bestempeld. Elke simulator heeft zijn sterke en zwakke punten :)
16 euro is wel veel geld op je simrig met 4 nullen :p
"De baan rubbert namelijk in iRacing"

In ACC ook. Een race weekend is vrijdag/zaterdag/zondag. Vrijdag green, zaterdag semi ingereden, zondag rubbered in. Water accumuleert op de baan en wordt weggereden met de banden.
Goed bezig. Is de "track state" altijd hetzelfde? Of wordt hij ook weer gereset als het bijvoorbeeld zaterdagavond regent na de kwalificatie?
Uit het ACC ServerAdmin handboek V6.a

IV.2 Track simulation
During a Blancpain race weekend, many different things are going to influence the track conditions. Friday night, we will start with fairly low or no rubber line, and a dusty track in general. Once the support programs start to run, the track will get a bit cleaner and build up rubber. How your first session looks like stronglydepends on the race day you set up –Friday morning before 10am will give you the virgin track, while Saturday evening is already quite good grip. If it didn’t rain in between of course; high weather variation will of course often wash out the track. But as we also simulate the traffic of the other series during the weekend, you may find yourself in wet track with low/no rain, and the dry line started to form. Or the opposite, your session may find a really rubbered ideal line while it just starts to rain (beware, highly slippery).Unlike the weather, the track is not affected by the time multiplier, and always “runs” in real time. That means even if you have a quick thunderstorm for one minute, your track won’t immediately rush to full wetness levels, anditalsowill dry out in real time. The water dissipation rate depends on sun angle, cloud level, temperaturesand wind. That means a hot, sunny mid-day scenario may clean up the track within minutes, while you can still find the track wet and full of puddles after a cold night(no sun)or cloudy hours.Again, having realistic and plausible weather settings will help users to understand what is going on based on theirevery-dayexperience, which in the end makes their experience better –be careful with extreme weather settings and time multipliers.It is also recommended to think about the real track observations; Locations like Spa or Nürburgring tend to have unlimited amounts of surprises, while Barcelona is known to be quite stable and hot (I’ll deliberately leave out the Italian tracks here, after having visited them in 2018 and 2019).In a recap, we exposed very few parameters to a quite complex system, and playing with those will vastly influence the experience on your server. It is worth to learn and experiment with those settings.
Ah, dat is erg cool, thanks!
Daarom zitten ze er zo vaak naast met het bandenmodel. alle professionele coureurs die ik spreek hebben klachten over het iRacing bandenmodel. De ene keer is het beter, dan de volgende update weer slechter.

Waarbij de vraag reist, welke bandenmodel was nou zo accuraat, als er tussen de updates soms zulke verschillen zitten.

rFactor 2 bandenmodel is ook dynamisch, met vervorming, flatsport, carcas en velg temperatuur, zelfs de remschijven hebben invloed op de temperatuur van de banden.
Verschillende compounds en slijtage kunnen zeer nauwkeurig gesimuleerd worden.
Ik zou ook heel graag in VR rijden, maar ik word echt mega misselijk. Heb je misschien tips hiervoor?
Haal je genoeg FPS? Het is ontzettend belangrijk om deze op max te hebben (als in refresh rate van je bril) én dat het constant is. SteamVR heeft o.a. reprojection om het wat "vloeiender" aan te laten voelen als je dips in je FPS hebt.
Idd ook heel belangrijk. Vooral geen ghosting..
De bril goed op je hoofd "instellen" en oefenen.

Als je misselijk word stoppen en later verder gaan. Zodra je er eenmaal in zit wil je niets anders meer!
Ja die 1 minuut dat ik het volhield was het echt 10 keer beter dan met een scherm. Echt de bochten in kijken etc. Maar ik werd echt kots en kots misselijk. Ik ben er helaas echt heel gevoelig voor. Ik heb er zelfs in de auto als passagier last van.
Of je begint met AC, de oer versie, neemt een road course (hillclimb) zoals Transfagarassan en een oude Fiat 500 en je cruist gewoon op je gemakje de heuvel op. Dan kun je rustig er aan wennen. Je kunt zelfs nu en dan uitstappen, naast je auto of vangrail gaan staan en de auto of de omliggende natuur bekijken. Echt heel erg indrukwekkend! Dan maak je VR kilometers en kunnen je hersenen er rustig aan wennen. Racen, spinnen en crashen helpt idd niet... op die momenten doe je het beste even je ogen dicht en wacht tot de auto tot stilstand gekomen is.
Waarschijnlijk ook als tip om als VR rookie niet meteen te beginnen met een race game. Omdat de snelle beelden heel erg slecht kunnen vallen en je daardoor misselijk word.

Misschien slim om een andere VR game te spelen waar je een beetje de feeling kan krijgen voor de headset, de beweging, en zo (je brein) gewend raakt aan de VR sensatie. Omdat vaak je brein moeite heeft met het interpreteren of het echt/nep is (mensen die hun maag voelen zakken in de VR achtbaan, ook al zitten ze stil!)

Ook belangrijk als je race games speelt, zorg dat je een zo hoog mogelijke FPS krijgt en dat deze constant is. Dips in FPS, of lagere FPS kunnen extreem storend en misselijkmakend zijn, zeker als het schokkerig is kan dit hoofdpijn of misselijkheid veroorzaken.

Run een FPS counter, en zorg ervoor dat je de max FPS haalt dat je headset support. Een VR headset is zwaarder op de GPU dan 1 of 3 flat screens, dus hier moet je ook voor compenseren door de graphics naar beneden bij te stellen zodat de FPS hoog blijft.

Niet zo mooi, maar je maag en hoofd zijn je er dankbaar voor!
Wat voor setup heb je nodig om vr te racen dan? Dikke (multi-)gpu setup icm i7 oid en welke bril?
Qua bril heb ik niet veel kennis, maar voor een GPU heb je toch minstens een 2070 nodig, of een 1080ti van de vorige generatie.

Maar je kan vast nog iets ouder/lager gaan zitten als je grafische prestaties helemaal voor lief wilt nemen en gewoon VR wilt zonder poespas

[Reactie gewijzigd door deknegt op 23 juli 2024 08:56]

Ik ben niet perse een VR rookie. Stilstaande VR games gaan mij prima af. Maak met veel plezier gebruik van mijn Oculus Quest momenteel. Heb ook een Vive liggen waar ik niet zoveel mee doe nu, maar zou heel graag racegames ermee willen doen. Het lukt me alleen totaal niet om niet misselijk te worden dus.
Misschien ben je er idd gevoelig voor. Maar wel handig om nog te checken hoe de FPS e.d. gaat, of er geen dips in zitten. Want het belangrijkste is dat alle beeldjes zo soepel mogelijk lopen.
Ik ook. Wij hebben het op werk hier getest, en zo'n 50% van de collega's wordt er ziek van. Ik ben groot raceliefhebber en fervent gamer, maar ik kan het op de een of andere manier niet aan. Mijn collega - die nooit gamed - kan er wel weer goed tegen.
En begin niet met de snelste auto's op rollercoaster-banen zoals Monaco of Nurburgring (Nordschleife), maar met iets langzamere en handelbare auto's op ruim opgezette, vrije vlakke banen zoals Silverstone of Hockenheim. Dan is de snelheidsbeleving iets minder, en zit er dus minder contrast tussen wat je ziet en voelt. Dat werkte bij mij erg goed om te wennen.
Dit klinkt wel als iets inderdaad. Ga dit vanavond even proberen!
Een tip die ik in de tweakers.net podcast hoorde: reispilletjes.
Eentje nemen, spelen maar!
Ja alleen dat voelt niet goed ofzo. Pilletjes nemen om een game te spelen... Dat gaat mij toch denk ik iets te ver even.

[Reactie gewijzigd door ro8in op 23 juli 2024 08:56]

Ja. Begin met kleine stapjes. Zodra je misselijk wordt, meteen stoppen en wachten tot het over is (dat kan zeker in het begin uren of zelfs dagen zijn!). Daarna weer proberen, hopelijk kun je het nu iets langer volhouden, bij de eerste tekenen van misselijkheid gelijk weer stoppen, rinse and repeat.
Volgens mij besproken in de afgelopen Tweakers Podcast, daar werd als tip gegeven een reistablet in te nemen. Mogelijk helpt dat voor je. Echter weet ik niet of het handig is om dat dagelijks te doen. Just saying..
zorgen dat je minimaal 75 hertz ziet en op 1440p dat scheelt al een hoop.
Mijn vive is 90hz als het goed is?
Maar dan moet je dat wel halen met je pc. wat zijn je specs?
i7-6700k, 16GB RAM, RTX 2080ti
Dat zou niet het probleem moeten zijn het enige ding dat je nog kan proberen is de set afstellen qua breedte voor als je ogen ver uit elkaar of dichtbij elkaar staan maar sommige mensen worden gewoon sowieso niet goed van vr dus dat zou ook gewoon kunnen zijn. Maar goed ik ben ook geen expert
Ik ben denk ik helaas een van die personen. Zo lang het stilstaande games zijn gaat het prima, maar zodra er enige beweging in zit die ik niet in het echt ook maak, dan gaat het helemaal mis.
Ze hebben het hier over vr, niet pancake gaming.
Je kunt lang discussiëren welke sim de beste physics heeft, maar om het zo stellig neer te zetten is wel erg jammer. Elke sim heeft z'n plus en minpunten en iRacing is zeker niet "puur game physics". Sterker nog ik durf wel te stellen dat de berekeningen en code van iRacing verreweg het meest realistisch en geavanceerd zijn. Of daar dan ook een gedrag en gevoel uitkomt wat lijkt op een echte auto is discutabel, maar de aanpak is fundamenteel anders dan andere sims en heeft niks met "game physics" te maken. Vooral de banden zijn zeker nog niet perfect maar komen de laatste tijd zeer dicht in de buurt, en door hun realistische aanpak hebben ze enorm veel te verbeteren, waar andere sims meer op "gevoel" afgaan. Op korte termijn zal een iets simpeler model sneller goed aanvoelen, maar op lange termijn denk ik nog steeds dat de iRacing aanpak beter is. De ontwikkeltijd is echter heel lang en voortgang is ook langzamer dan ze zelf willen, maar het wordt nog steeds elke paar maanden beter. Zo is regen en flat spots ook al jaren in ontwikkeling. Dat is erg lang, maar zoals in een andere reactie ook al genoemd komt dat omdat ze echt alles willen simuleren.
Je kunt lang discussiëren welke sim de beste physics heeft, maar om het zo stellig neer te zetten is wel erg jammer.
En dan...
Sterker nog ik durf wel te stellen dat de berekeningen en code van iRacing verreweg het meest realistisch en geavanceerd zijn.
:+

Wat de rest betreft kan ik het kort houden en verwijzen naar mijn vorige punt: iRacing is niet meer de top dog wat betreft realisme en simulatie. Ze staan stil en worden voorbij gestreefd door sims die méér functionaliteit, betere handling, hogere realisme en meer raceplezier bieden.

Of anders in de woorden van Nicki Thiim, GT3/GTE coureur en Le Mans winnaar:
https://www.twitch.tv/nic...=clips&range=7d&sort=time
https://www.twitch.tv/nic...=clips&range=7d&sort=time
https://www.twitch.tv/nic...=clips&range=7d&sort=time (hij speelt hier ACC maar heeft het over iRacing)
https://youtu.be/_07VHa0y1nI?t=2227
https://www.twitch.tv/nic...=clips&range=7d&sort=time
https://www.twitch.tv/nic...=clips&range=7d&sort=time
https://www.twitch.tv/nic...=clips&range=7d&sort=time
https://www.twitch.tv/nic...=clips&range=7d&sort=time

Tenzij je natuurlijk denkt dat je het beter weet dat iemand die daadwerkelijk in echte GT3 en GTE auto's rijdt ;)

[Reactie gewijzigd door Pliskin op 23 juli 2024 08:56]

Lees even goed wat ik schrijf aub? Ik zeg dat de berekeningen die iRacing doet volgens mij veel geavanceerder zijn, maar dat het model (helaas) nog niet helemaal perfect is en daarom de uitkomst (dus het gevoel / handling van de auto's) wellicht niet zo goed is als andere sims. En ja, ik weet in detail wat iRacing in hun bandenmodel doen (ik ben niet lang geleden nog op hun kantoor geweest en heb de ontwikkelaar persoonlijk gesproken). Mijn mening is echter dat deze meer fundamentele aanpak op de lange termijn beter is, maar of dat zo is weten we pas als het model ooit "af" is. Momenteel kan ik best aannemen dat andere sims in sommige aspecten beter voelen, en ik denk ook dat het in iRacing te lang duurt en wellicht nooit aan de hoge verwachtingen zal voldoen.

Verder ga ik niet in op een nutteloze discussie over wat de echte coureurs denken, er zijn ook genoeg echte coureurs die iRacing weer het meest realistisch vinden. Je kan van alle sims tientallen meningen vinden die positief zijn en net zoveel meningen die negatief zijn. Zo ken ik ook genoeg mensen die in het echt ervaring hebben en geen enkele sim dichtbij vinden komen; waarschijnlijk ligt dat meer aan het gebrek van g-krachten waar sommige mensen gewoon niet mee om kunnen gaan en andere juist wel (en dat opvangen met bijv geluid of kleine details in het beeld).
In een simulatie waarbij er middels een natuurkundig model de realiteit van racen zo natuurgetrouw mogelijk gesimuleerd wordt is het wegzetten van ervaringen van praktijkdeskundigen als nutteloos natuurlijk niet echt bevorderlijk voor verdere discussie, maar dat snap je zelf ook wel.

Daarbij hoor ik graag voorbeelden van echte coureurs die iRacing als meer realistisch ervaren dan ACC.
De discussie is nutteloos tussen ons bedoel ik, of tussen andere mensen die weinig of geen real-life ervaring hebben. Dit soort discussies gaan altijd hetzelfde, de ene kant komt met een voorbeeld van iemand die iRacing compleet kansloos vind, de andere kant komt met een voorbeeld van het tegenovergestelde (bijvoorbeeld een tweet zo recent als vandaag). Wie heeft gelijk? Blijkbaar zijn de meningen ook onder de echte coureurs verdeeld, vandaar vind ik zo'n discussie tussen "ons" (of andere random mensen) niet nuttig.

Uiteraard zijn de ervaringen van de echte coureurs zeer nuttig voor de sims en developers zelf. iRacing gebruikt vrijwel altijd real-life coureurs tijdens development en testing. Ik neem aan dat alle sims dat doen. Nogmaals denk ik dat het zeer persoonlijk is of iemand sim A of B beter vind, en zolang de meningen verdeeld zijn kan ik geen oordeel geven wat nou de waarheid is.
Laten we dan voorop stellen dan dat concurrentie op de sim-markt alleen maar goed is voor ons. Hoe meer keuze en hoe meer ze elkaar tot perfectie duwen hoe beter uiteindelijk voor de ervaring achter het stuur :).
Ik heb ze ook gewoon allemaal bekeken lol. Ik denk dat je een beetje een ACC fanboy bent. En dat is terrecht ;) Ben ik ook. Nadeel van ACC is dat alle andere sims niet meer boeien lol.
Echter het grote verschil tussen het huidige (v7) bandenmodel en alle voorgaande bandenmodellen geeft wel aan dat physics echt geen voorrang krijgt bij iRacing. Het gedrag van auto's is dusdanig veranderd dat het of de afgelopen 10+ jaar niet klopte of nu niet, maar een dergelijk groot verschil in bandenmodel heb ik in geen één game ooit gevoeld. Daarnaast lopen ze gewoon flink achter, op vrijwel elk gebied (behalve VR support en multiplayer, daar staan ze helemaal bovenaan) ten opzichte van nieuwere sims en qua physics en FFB is het verschil groot met bijv. een oudgediende als rFactor2. En kijkende wat een studio als Kunos doet in een jaar tijd met ACC waarbij ze letterlijk elke feature qua physics hebben dat iRacing ook heeft én dat doet met een veel uitgebreider weermodel.
Welk groot verschil dan? In de meeste auto's, vooral de GT3/GTE is er echt niet zoveel verschil, behalve het gedrag op koude banden natuurlijk. En daarvan is bekend dat het nog niet helemaal klopt (ook voor v7 niet).

Je hebt gelijk dat ze "achter lopen" qua features, maar nogmaals dat is een bewuste keuze omdat ze alles tot in extreme details willen simuleren; dat is nou eenmaal hun aanpak. Het is gewoon fundamenteel een andere keuze. Waar andere sims al snel tevreden zijn zolang de output van hun model maar goed voelt, heeft iRacing het omgekeerde. iRacing wil graag dat het model klopt, en als de output van het model niet helemaal perfect is dan proberen ze langzaam het model aan te passen, ipv de parameters te tweaken tot het wel goed voelt. Zoals ik al zei, korte termijn kan dat soms tot mindere resultaten komen, maar langere termijn is het gewoon een betere aanpak, aangenomen dat het model ooit goed genoeg is om zonder deze tweaks de goeie output te geven. Dat is natuurlijk zeker niet gegarandeerd, maar als je daar niet in gelooft dan zijn er genoeg andere sims :)
ACC is de beste sim voor de GT3 klasse. Er is geen andere sim die voor ACC staat als het om GT3 gaat. Dat is dan ook gelijk het minpunt, er is alleen GT3 in ACC.

ACC in combinatie met Motec Pro is bijna even realistisch als de echte GT3 qua data output. Voor mij persoonlijk is GT3 de mooiste klasse wat betreft auto sport en is ACC voldoende, maar ik kan begrijpen dat ACC zeker niet weg gelegd is voor iedereen als je niet van GT3 houdt en het te realistisch zou vinden..
Volg een willekeurige coureur (genoeg afgelopen weken) en ze hebben allemaal 'ergens' iets te klagen over de games. ACC is enkel GT3, juist de races waar V8 supercars, nascar, indy, GTE, LMP of welke Formula wagens worden gebruikt, heb je niets aan ACC.

De live-timing in ACC vind ik trouwens een drama, zeker in de race van zondag was die vertraging in de timing tussen de auto's behoorlijk irritant.

(wel bizar dat Naujoks gewoon 3rde werd, toen hij die 15sec penalty kreeg met de P1 eraf te kegelen, die gast reed echt z'n ballen uit z'n broek).
Die straf van Naujoks was ook echt belachelijk te noemen.

Hosseini snijd T2 helemaal af omdat hij T1 mist. Blokkeert Naujoks op de run up naar Curva Grande, verdedigt de binnenkant bij Curva Grande en probeert dan Naujoks links de baan af te drukken in diezelfde bocht (dubbele verdediging).

Hosseini gaat hierdoor de baan af, en dit is dan de schuld van Naujoks die helemaal nergens meer naartoe kon omdat hij al met de wielen op het gras gedrukt was. Echt een aanfluiting van een straf. :(
-verwijderd-

[Reactie gewijzigd door Khrome op 23 juli 2024 08:56]

Ik zie bij iRacing vooral een hele makkelijke manier om een goede broadcast op te zetten. Dat is ook wel wat waard. Je kunt veel beheren en als je kijkt naar de Nascar of Indycar, dan zie je gewoon hoge productiewaarden. Dat ga je met veel games niet redden.
Vergeet ook niet dat iRacing al in ontwikkeling is sinds 2006 en sinds 2008 publiek is gegaan.
Oh tuurlijk, maar F1 is ook al een vergelijkbaar pad aan het bewandelen. Sure er komen nieuwe versies apart uit, maar het is ook maar een ontwikkeling bovenop bestaande code sinds 2010. Maar pas de laatste 2 jaar zijn ze echt gaan focussen om ook uitzendingen mogelijk te maken. Ik verwacht bij 2020 een betere game op dat vlak, maar ze moeten vooral de crashes oplossen imo, want dat ligt de meeste rijders in de weg.

Verder denk ik dat er ook een realistischere mode bij komt, puur om te zorgen dat ze kunnen concurreren met iRacing en wat rijders terug krijgen.
Het is Codemasters. Ik ben 42 jaar oud op dit moment en ik heb zo'n beetje alle racespellen gespeeld die er zijn, inclusief die van CM. Ik kan je garanderen dat F1 2020 net zo buggy gaat zijn als F1 2019, alleen misschien op andere vlakken, maar er gaan gamebreaking bugs inzitten. En tenzij ze naar een andere engine switchen gaat ook dat realisme er niet komen.
Vind ACC toch echt weer een klasse beter. Zowel physics als geluid en graphics.
En nu de volledige namen voor iemand die totaal onbekend is met racen.
Acc = assetto corsa competione niet te verwarren met assetto corsa welke al wat ouder is (maar wel meer autos heeft)

[Reactie gewijzigd door ro8in op 23 juli 2024 08:56]

Assetto Corsa (Competizione)
Project CARS 2
Omdat pc2 ontzettend zwakke ffb heeft en een hoop in depth features mist.

Acc mist content en is puur voor Blancpain intressant.

Rfactor 2 heeft een hoop maar is ook er afhankelijk van de mods. Licenties voor streamen van die content etc.

Ac ook veel content dat leunt op mods en dus last heeft van licenties etc.

[Reactie gewijzigd door Cuqebaqer op 23 juli 2024 08:56]

Zelf vind ik iRacing ideaal voor multiplayer. acc of rfactor is dat lastig ivm mods en rustige servers
Er zijn meerdere redenen....

Goede physics is er een van, maar dat is bij andere sims gelijkaardig.
Wat echter het verschil maakt:

- duur (subscriptiebased) -> onserieuzere simracers betalen niet veel om gewoon andere te doen crashen, er komen bijna uitsluitend serieuzere simracers op af.
- Zeer goed rankingsysteem + wedstrijdjury die kan ingrijpen
- Redelijk stabiele Multiplayer (bv. F1 2019 is een ramp ivm iRacing)

ACC komt meer en meer in de buurt en neemt redelijk wat klanten van iRacing af, maar vooral qua type auto's is die nog te beperkt.

Grootste nadeel van iRacing is dat redelijk verouderd is qua graphics...maar simracers puristen maakt dit minder uit de handling van de auto is het belangrijkste...

[Reactie gewijzigd door Clemens123 op 23 juli 2024 08:56]

omdat zowel nascar als indycar al volledig in het spel zit. Geen van de andere deftige games heeft al de nodige auto's en banen gelicenceerd in het spel zitten waardoor het organiseren van realistisch ogende races al veel moeilijker wordt.
Als je dan toch achter het scherm zit, waarom dan niet Mario Kart?
Omdat Mario kart niet echt te vergelijken met echt rijden. Niet echt een Sim te noemen.
Moet zeggen dat ik het niet allemaal 100% volg, maar wel erg heb genoten van de race met Jimmy Broadbent, F1 esport rijders en (ex) F1 coureurs.

Vond het meest leuke dat Hulkenberg zo hoog deed uit de boom tegen Jimmy en vroeg of hij er goed in was, waarna hij volledig door Jimmy werd weggereden.

Daarnaast ook blij dat Robert Wickens die 2 jaar geleden een megacrash heeft gehad op Pocono (waardoor hij zelfs langs tijd niet meer kan lopen) op deze manier zijn herintreden richting de sport kan gaan maken.

Van mij mag dit zo blijven naast de standaard races in de toekomst en mag er op menig mediaplatform (ook TV) aandacht aan geschonken worden.
Hulkenberg was juist toch onzeker over zijn capaciteiten en vroeg Jimmy om tips?
ja dat dacht ik ook, volgens mij had hulkenberg 2 of 3 dagen er voor pas een stuur en het spel aangeschaft
Juan Manuel Correa is ook bij de sim races te vinden :) Ik denk dat hij blij is dat hij weer wat met collega's kan 'racen'.
Ja echt, fantastisch!! Zo blij voor hem... _/-\o_
Tijd voor een Tweakers item over race set-ups voor thuis? :)
Ik ben in elk geval aan het opzoeken geslagen. De GT Omega Titan rig ziet er stevig uit en niet al te duur. Qua wheel en pedalen ben ik er helemaal nog niet uit. Maar Direct Drive stuurtjes zijn wel de hype momenteel (niet goedkoop).
Als je een beginnende simracer bent, hoef je echt niet meteen een DD stuur kopen. Deze zijn echt voor de ultieme freak die het beste van het beste (waar je ook goed voor betaald).

Afhankelijk van je interesse, kan je het beste kijken naar de Logitech G29, Thrustmaster TMX, Thrustmaster T150 Pro, of zelfs de Thrustmaster T300 RS GT als je midden-hoog segment wilt.

Direct Drive is super vet, maar ook super duur. En vind ik eigenlijk alleen een aanrader als je verknopt bent aan sim racing en je hebt het geld en de passie om het beste van het beste te willen hebben.

De GT Omega Titan is een top ding, maar ik gebruik zelf de GT Omega wheelstand (zonder stoel) en heb hem gemod zodat ik de voorwielen van mijn bureaustoel kan verwijderen en deze in de wheelstand kan plaatsen (om toch vast te zitten).

Met een beetje knutselen kan je ook voordelig je eigen rig in elkaar zetten met wat planken of alu-balken. (en een autostoel van de sloop :+ )
Thanks voor de info! Een maat van mij heeft nog zo'n oude rally autostoel van de sloop ter beschikking. Ik ben een redelijk ervaren simracer. Heb heel lang een G29 gehad en veel plezier aan gehad icm. een oculus DK2, Assetto Corsa en Live for Speed (nog steeds mn favoriet).

Heb in der tijd heel de setup verkocht en de G29 aan m'n neefje gegeven. Nu heb ik een Quest met de link en een nieuwe gaming rig en het kriebelt té hard om er terug volledig en volwaardig in te vliegen :+
Motedis S-Dream rig Zal dan dit doen. Die is erg stevig en zit totaal geen flex in. Zeker voor zijn geld zou ik die kiezen. Daarbij ook makkelijk uit te breiden als het nodig is, want door gebruik van de profielen kan je alle kanten op.

Wil je iets meer de looks, dan kom je op Sim-lab uit.
https://sim-lab.eu/product/gt1-evo/

Ik zal iig weg blijven bij een GT Omega. Zodra je een beetje serieuze pedalen en base gaat gebruiken dan voldoen die echt niet meer. Krijg je veel flex bij. Zeker bij die je op het oog hebt. Met simpele loadcell pedalen trap je zo door die plaat heen.

[Reactie gewijzigd door Hupske op 23 juli 2024 08:56]

Die GT1-evo ziet er stevig uit, en zit nog in dezelfde prijsklasse als de omega! Thanks voor de tip :9~
Vreselijk die flex bij het simracen. Ik had m'n G27/G29 steeds op wankele tafeltjes gemonteerd en de pedalen schoven vaak weg, wat een hel was dat soms :P
Voor nog meer advies en info kan je eens op het forum kijken. In de volgende draadjes wordt erg veel informatie met elkaar gedeeld:
Simracing Q&A topic
Racesturen, servo's en pedalen
Het grote 'show je race-rig' topic (leuk voor inspiratie)

@deknegt Om nou maar zo weinig mogelijk KG te moeten gebruiken om geen flex te hebben lijkt mij niet de bedoeling van de loadcell. Je wilt gewoon onbezorgd kunnen rammen op het pedaal is dat nodig is.
Verder merk je pas hoeveel flex iets heeft gehad als je overstapt op iets wat geen flex heeft. En met remmen wil je niet hebben dat je flex hebt, want dan mis je dus al een stuk van het remmen.

En zeker voor het geld van de GT Omega is er genoeg beters te krijgen.
Ik ken mensen met een GT Omega die geen issues hebben met loadcell brakes, hangt puur van af op hoeveel KG je hem afsteld. :)

Maar natuurlijk een gaat die stand een DD base niet tof vinden! :P
Dan kan ik idd wel begrijpen dat je de kriebels wel krijgt, raak je nooit echt kwijt ook!

Je kan ook kijken naar bijvoorbeeld Fanatec, dit is dan wel echt hoog-segment in alles. Maar ik ken veel die bijvoorbeeld Fanatec CSL Elite pedalen kopen voor de loadcells (remmen op druk ipv pedal travel), en dan een Thrustmaster T300/T150 wheel hebben om 'voordelig' een top rig bundle te hebben.

Ik heb zelf de T3PA pedals, en die zijn opzich wel goed, maar ik zit zelf dan weer te kijken naar een loadcell optie om het nog beter te maken.

De markt is super flexibel, dat gelukkig wel.

Het is puur hoe gek je je voelt en hoe diep de knip is.

[Reactie gewijzigd door deknegt op 23 juli 2024 08:56]

T3pa pro heb ik ook. Met die rubber cone onder de rem voelt het echt wel prima vind ik. Ben aan het sparen voor dd2 base en heusinkveld ultimate pedalen ;).

Heb op de Nurburgring in een sim gereden en sindsdien ben ik verkocht hehe.
Begin met een g29 zou ik zeggen. Die heeft tenminste nog een beetje redelijke pedalen. Ik heb zelf de t300rs gekocht maar heb na een maandje de pedalen bij het grof vuil gegooid en t3pa pro pedalen gekocht. Ik kocht ook op marktplaats een playseat evo met gearshiftholder en verstelbare stoel voor 100 euro.

Als ik opnieuw een stuurtje moest kopen om mee te beginnen zou ik 100% voor de g29 gaan. Voor wat meer is de Fanatec csl elite met de loadcell pedalen ook een optie. Dat kost zon 600 euro.
Check de Racing games forum op got, daar zitten veel sim racers tussen met super verschillende en interessante racing rigs van alle prijsklassen!

Zoals 'show je race rig'

[Reactie gewijzigd door deknegt op 23 juli 2024 08:56]

DIT!

Ik ben al tijden in de markt voor een stuurtje. Alleen een logitech G29/920 is niet aan mij besteed. De techniek van het stuur is sterk verouderd (in feite gewoon een g27) en de kwaliteit laat te wensen over.

Thrustmaster is dan als alternatief, alleen voor een beetje stuur ben je 100Euro extra kwijt, want standaard stuur is het net niet. En als je dan toch al zoveel geld uit geeft, waarom dan niet 'gelijk' een Fanatec...
Erg jammer dat de F1 momenteel gebruikt maakt van de gelijknamige racegame ipv Iracing wat toch een stuk realistischer is.
Klopt inderdaad, sinds kort race ik ook in iRacing en is gewoon niet vergelijkbaar met F1. iRacing is echt een aanrader alleen jammer van de prijzen per maand en daarnaast het aanschaffen van auto’s en circuits. Het is geen goedkope simulator om te spelen.
Klopt Zackito.
Na een tijd Project Cars en Asetto Corsa te hebben gespeeld op de PS4, ben ik ook begonnen met Iracing. F1 van Codemasters is natuurlijk puur voor de fun.

iRacing is inderdaad wel een stuk duurder, volgens mij hebben ze wel af en toe acties/aanbiedingen. (Zie forum iracing op tweakers).
Hoe zou je het realisme van Assetto Corsa vergelijken met het realisme van iRacing? :)
Daarvoor heb ik op dit moment te weinig ervaring met iracing. Op het forum zullen er zeker Tweakers zijn die je vraag beter kunnen beantwoorden. Met AC kan ik goed overweg, bij iracing heb ik voorlopig alleen de Mazda Cup gereden wat voorlopig prima gaat.
Iedere echte sim is realistisch tegenwoordig. Ik heb zelf Raceroom, Assetto corsa, Assetto corsa competizione, iRacing, Rfactor, Project cars 2 en Gt sport gedaan.

Mijn voorkeur gaat uit naar ACC maar vooral omdat ik toch altijd in GT3 wil rijden en dan is dat gewoon de beste. Project cars en Gt sport zijn in principe ook realistisch maar de auto's glijden wat te veel naar mijn smaak. iRacing vraagt gewoon te veel euro's imo. De andere hebben niet echt matchmaking systeem maar rijden wel lekker.
Zeer jammer ja, maar jammer genoeg heeft F1 niet de keuze om een alternatief te pakken omdat alle rechten bij Codemasters liggen. Natuurlijk staat Codemasters en F1 voor lul omdat de game hardstikke onstabiel is en veel drama veroorzaakt (Lando die 2x een game crash heeft in de Bahrein race, en de halve race een robo-Lando rondrijd.)

Ik hoop dat F1 zich achter de oren krabt over de licentie, en een andere partij de keuze geeft, of iig meerdere partijen de rechten geeft zoals bijvoorbeeld de NASCAR heeft gedaan (Nascar Heat voor de arcade lovers, iRacing voor de sim lovers).
Voor beiden is toch gewoon een plek. Sure het is misschien niet de moeilijkste game om te rijden, maar je bent nog steeds aan het strijden met anderen voor een plekje. Die strijd is niet ineens anders omdat het een andere game is. De game wordt wat geplaagd met bugs en heeft niet zo'n goede manier van uitzenden als de andere genoemde games, maar is zeker geen slechte racegame. De strijd van Hulkenberg en Gutierrez was gewoon dikke prima. Het probleem bij de afgelopen races is vooral dat mensen er niet genoeg ervaring mee hebben, dat kun je niet alleen bij het spel neerleggen. En als sommigen (zoals Norris) het ook niet serieus nemen, dan haalt dat al snel de spanning uit de strijd.

[Reactie gewijzigd door Martinspire op 23 juli 2024 08:56]

Waar zijn de commerciëlere games als Gran Turismo Sport en F1 2019 etc. in dit verhaal? Of mis ik iets.
Dat zijn arcades, geen simulaties.
Duidelijk, al vind ik de GT Sport online sportmodus ook aardig dicht bij de werkelijkheid komen. Maar ik snap het idee.
Je hebt ook een tussencategorie, 'simcades' genoemd. Alleen verandert de discussie daarmee niet, want de onenigheid over welk spel in welke categorie valt blijft.
Nee, maar je hebt games die realisme in de zin van physics boven 'spelgenot' stellen.

Spelgenot is natuurlijk ook een breed begrip, maar over het algemeen genomen zit er gewoon meer een leercurve in de wat meer echte sim games.

Misschien wat kort door de bocht gesteld, maar eigenlijk is ieder spel dat ook voor een console beschikbaar is per direct al geen échte sim meer. Ondanks dat je ze ook met een stuurtje kunt spelen zijn er vaak nog veel tekortkomingen waaraan een console simpelweg niet aan kan voldoen.

Dat wil overigens niet zeggen dat je dan aan een consolegame geen plezier kunt beleven of toch een race-ervaring zou kunnen hebben, maar het is echt wel anders dan bij een 'sim' die ook 'sim' wil zijn.
Niet mee eens, althans niet per definitie. Games blijven gewoon software en het is maar net hoe ze het maken. Consoles zijn toch 95% PCs. De doelgroep staat er los van. Zo komt ACC bijvoorbeeld ook op consoles dit jaar en is ACC (voor de GT klasse uiteraard) realistischer dan iRacing (aldus David Perel, daadwerkelijk blancpain rijder).
David Perel gebruikt al jaren gt sport als sim. Hij rijd in het echt in de Blancpain gt3 in een Ferrari 488. Hoe noemt GT ook gewoon een sim.
Mooi artikel had graag gelezen wat voor setups ze hebben
In de tweede video zie je een beetje wat voor rigs ze gebruiken. Het gaat van een G27 op een bureau (Timmy Hill) tot een $70k+ motion rig van SimCraft. Ik kan in de loop van de dag wel nog een paar voorbeelden zoeken.

Fun fact: Timmy Hill won afgelopen zondag de NASCAR race op Texas, met zijn simpele setup.
Ik vind het zeer interessant ook kwa monitoren enzo
Als je geinterreseerd bent, kan je ook op de racing-game forum van GOT kijken naar alle rigs die onze medetweakers gebruiken. https://gathering.tweaker...ist_messages/1541720/last
Hier is nog een video met beelden van de coureurs thuis:
https://www.youtube.com/watch?v=T--g838WWx4
Volgens een tweaker was het ook verre van een serieuze race. "De race zelf was echt van een bedroevend niveau en sommige coureurs hadden issues met het spel. Bij een coureur die achteraan moest starten, crashte het spel voor de race, maar de bot die het overnam, wist in een paar ronden van plek twintig naar plek vijf te komen." Dit betrof de Britse McLaren-coureur Lando Norris, waarbij de ai hem volledig terug in de race bracht.
Ik vind het niet helemaal eerlijk om de race te veroordelen over de prestatie van een handjevol rijders. Er waren er genoeg serieus bezig in die game. De top 3 was gewoon erg goed. Verder was de strijd tussen Hulkenberg en Gutierrez wel het kijken waard.
https://youtu.be/DYsySLIMOGA?t=4625
Ik heb met een grote smile op mijn gezicht zitten kijken. Wellicht dat anderen al weggezapt waren, maar dit ging echt een ronde of 8 zo door.

Dat Norris naar P2 rijdt is ook nog wel te verklaren: als je disconnect dan rijdt een AI gewoon (rustig) door met als grote verschil: je bent een ghost. Dus iedereen kan door jou heen rijden, maar jij ook door anderen. Als mensen elkaar raken (wat dus ook voorkwam), dan ga je al snel erlangs. Makkelijker dan dat je normaal zou kunnen doen. Verder rijdt Norris sowieso helemaal niet serieus. Dat je hem moet vertellen om regenbanden te plaatsen ipv slicks bij de regenrace van afgelopen zondag, geeft al aan hoe weinig het hem interesseert. Er komen leuke memes uit, maar meer dan dat hoef je niet te verwachten.

En dat terwijl er vorig jaar gewoon een heel mooie eSports seizoen is gehouden. Het niveau lag daar hoog en ik vraag me af waarom ze die rijders niet gewoon vragen om te racen, want die races zijn gewoon prima om te volgen. Kijk maar naar de eerste bocht bij deze race: https://www.youtube.com/watch?v=vhVeH0h-hBY dan zie je gewoon dat het met professionals (zoals men in iRacing ook is), gewoon een hele leuke race te organiseren is. Ja het is misschien niet zo realistisch en dus wat minder uitdagend om te rijden, maar het is nog steeds prima actie imo.

Verder had er wel wat meer toegelicht mogen worden over de Redline races bv. Al is het een prima artikel hoor. De races van Nascar en Indycar zijn leuk om te volgen en de Nederlanders doen het erg goed met iRacing en RFactor. Al meerdere keren een Nederlands podium en veel grote races staat er iemand ergens op het podium. Verstappen, de 2 van der Lindes, Catsburg, Huis, Opmeer, etc zijn echt top bezig! Misschien nog een lijstje met Nederlanders toevoegen om in de gaten te houden? Beetje fanbase opbouwen is wel belangrijk nu om ze ook in de races te houden en sponsoren te verkrijgen. Het is echt opvallend om te zien hoeveel Nederlanders er elke keer mee doen.

Tot slot denk ik dat het niveau nu wel prima is voor wat betreft de games. Als deze pandemie 5 jaar geleden was geweest, had eRacing niet zo groot kunnen worden als nu. Ik hoop dat ergens deze weken ook nog eens wat in Wreckfest geraced gaat worden. Die game met professionele rijders lijkt me echt hilarisch

[Reactie gewijzigd door Martinspire op 23 juli 2024 08:56]

Kelvin en Sheldon vd Linde zijn Zuid-Afrikaans. Klinken inderdaad heel Nederlands, ik dacht het namelijk eerst ook.
"Verder rijdt Norris sowieso helemaal niet serieus. Dat je hem moet vertellen om regenbanden te plaatsen ipv slicks bij de regenrace van afgelopen zondag, geeft al aan hoe weinig het hem interesseert"

Hij vertrouwde op de presentatoren om zijn strategie te bepalen, zodat hij kon racen. Hij riep al bij een paar druppels al om binnen te mogen komen. Het bleek later ook waarom hij af ging op de presentatoren: zij waren zijn pitcrew. Toen ie eenmaal binnen was, waren het de presentatoren die vergeten waren om wet tyres voor hem klaar te zetten. Was hun taak, zo was dat afgesproken. Dus moest ie op slicks naar buiten.

Ik vraag me af wat er precies gebeurde toen ie in ronde 1 op plek 8 lag. Het leek er sterk op alsof iemand van achteren hem op een pit maneuvre trakteerde, maar er werd niks herhaald. Dat is wel een gemis: als er in de echte races iets gebeurd, dan krijg je replays.

Verder heb ik wel gelachen om Ian Poulter's brainfade.
zij waren zijn pitcrew
Bullshit. Je kunt in die game niet iemand anders van banden voorzien. Verder zouden ze alleen strategie doorgeven (qua wanneer pitten), niet de settings doen. Je kunt bij de meeste racers helemaal niks managen. Ik weet niet waar je dat vandaan haalt. Je moet bij deze game gewoon zelf aangeven welke banden je wilt en of je nog verdere aanpassingen of reparaties wilt. Als je dat niet aangeeft, gebeurt er weinig.

[Reactie gewijzigd door Martinspire op 23 juli 2024 08:56]

Ik ken het spel verder niet dus ik weet niet uit eigen ervaring hoe het precies werkt. Ik ga af op Lando's reactie nadat ie zag dat ie slicks had gekregen, waaruit blijkt dat hij echt dacht dat iemand anders de banden moest selecteren.
Veel beter voor het milieu (uitstoot, fabricage, mensen die naar daar komen, consumptie, enz) en even spannend!
Ik kom nog uit de tijd van de machtige V8 en vooral V12's in de Formule 1. Als je dan naar het circuit liep en je hoorde ze van KM's ver al was dat kippevel. Dat mis je toch echt met sims. En zo zijn er nog veel meer zaken.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.