Als je aan de game begint, kun je kiezen uit vier classes. Tijdens onze speelsessie waren daarvan alleen Amara the Siren en Zane Flynt, the Operative speelbaar. Ze zullen aangevuld worden met Moze the Gunner en FL4K the Beastmaster. Amara is vrij standaard, met een Special als Phasegrasp, een enorme doorzichtige hand die uit de grond komt en je vijand optilt. Die is dan tijdelijk een hulpeloze schietschijf. Zane is meer 'tech' en heeft bijvoorbeeld een Digi-Clone, een hologram van zichzelf dat hij op het slagveld kan zetten. Daar kan hij mee van plaats ruilen. Verder heeft hij de SNTNL, een drone die uit zichzelf op vijanden schiet. Moze beweegt zich voort op een mechanische beer, en FL4K is meester over twee beesten die hem terzijde kunnen staan.
Die skills zijn natuurlijk leuk, maar de echte strijd vindt doorgaans plaats met guns, heel veel guns. Borderlands staat erom bekend: de enorme variatie in vuurwapens. Die vind je ook in het derde deel. Sterker, er is alleen maar meer. Dat komt ook doordat wapens nu voor het eerst over alt-fire beschikken. Zo kregen we een Vladof Pistol te pakken, dat niet alleen gewone kogels af kan schieten, maar ook een serie microraketten. Het maakt dat er alleen maar meer varianten van wapens kunnen zijn. Van al die wapens die je onderweg tegenkomt, kun je er drie tegelijk in je loadout hebben, hoewel je makkelijk een wapen uit je rugzak kunt halen en in je loadout kunt stoppen. En mocht je ooit een wapen hebben weggegooid of verkocht dat je toch graag weer wil gebruiken: elk wapen dat je ooit in je bezit hebt gehad, kun je kopen bij speciale verkoopmachines, voor dezelfde prijs als die je er eerder voor hebt gekregen. Sterker nog, in je basis is een verkoopmachines die alle wapens verzamelt die je had moeten krijgen maar die om de een of andere manier op onbereikbare plaatsen zijn terechtgekomen.
Wapens hebben uiteraard weer de hilarische namen die ze voorheen ook hadden, en je kunt bovendien sleutelen aan je wapens om ze geheel naar smaak te maken. Vooral bij het nieuwe alt-fire zitten opties die gekoppeld zijn aan elementen als vuur en ijs. Je vindt in de levels ook veel vaten die je kapot kunt schieten en die gekoppeld zijn aan die elementen. Daarbij is er ook een nieuw element, Radiation, dat de plaats inneemt van Slag uit het vorige deel. Radiation blijft aan een tegenstander plakken en veroorzaakt damage over time.
Voertuigen
Je hebt niet alleen wapens in je arsenaal, maar ook voertuigen. Je zult verschillende modellen bezitten, waaronder een buggy en een Cyclone, een motor met een enkel wiel waar je geheel in verscholen gaat, zoals in Men in Black 3. Voertuigen blijven niet alleen in je arsenaal, je kunt ze ook opwaarderen. Als je een vergelijkbaar voertuig op je tegenstanders weet te veroveren en veilig in een garage weet te brengen, levert dat onderdelen op die je voor je eigen variant van dat voertuig kunt gebruiken. Er zijn ook vrij veel delen van de game waarin je gebruik kunt maken van een voertuig: delen van de verschillende planeten die zo uitgestrekt zijn dat vervoer op wielen prettig is. Je vindt er steeds verschillende garages waar je voertuigen kunt stallen of van voertuig kunt wisselen. Een dergelijk Catch-A-Ride Station is ook een prettige tijdelijke schuilplaats, doordat je voertuig er automatisch herstelt van opgelopen schade. Daar hoef je niet eens voor uit te stappen.