Laptopfabrikant Acer heeft in de afgelopen jaren flinke veranderingen doorgemaakt. Het merk stond vroeger vooral bekend om zijn goedkope modellen, maar high-end producten krijgen steeds meer aandacht in het assortiment van de Taiwanese fabrikant. Bij gamers is Acer succesvol met zijn Predator- en Nitro-laptops. Dat zijn twee submerken die in het leven zijn geroepen om die doelgroep aan te spreken. Dat werkt, want geregeld schermt Acer met de hoge positie van de Nitro- of Predator-laptops in de Amazon-ranglijsten van bestverkochte gamelaptops.
Ook met zijn Chromebooks is Acer succesvol. Naar eigen zeggen heeft het bedrijf er intussen dertien miljoen verkocht en was de fabrikant eind vorig jaar wereldwijd marktleider in het segment. Verder is Acer goed vertegenwoordigd in het segment voor dunne en lichte laptops, die voor zowel zakelijke gebruikers als consumenten interessant zijn.
Er is een categorie gebruikers die Acer naar eigen zeggen onderbelicht heeft gelaten: creatievelingen en ontwerpers. Het merk claimt dat vijftien procent van zijn game-pc's en -laptops wordt verkocht aan mensen die nooit gamen, maar wel een krachtige computer nodig hebben. Voor die doelgroep komt Acer nu met een nieuwe lijn producten onder een nieuwe naam: ConceptD.
Acer onthulde de ConceptD-productlijn tijdens zijn jaarlijkse presentatie in New York, waarbij Tweakers aanwezig was. Zoals ieder jaar toont de fabrikant hier zijn nieuwste modellen, die in de loop van het jaar zullen verschijnen. In dit artikel staan we uitgebreider stil bij de opvallendste introducties: de ConceptD-producten en de Predator Helios 700-gamelaptop met uitschuifbaar toetsenbord.
/i/2002641658.jpeg?f=imagenormal)
Bij de introductie van zijn nieuwe merk ConceptD heeft Acer meteen een scala aan producten klaarstaan: laptops, pc's en monitoren. De drie laptops zijn echter oude bekenden; ze zijn gebaseerd op modellen die Acer eerder onder een andere naam heeft uitgebracht. Wel zijn er specificaties of andere eigenschappen aangepast om de laptops meer toe te spitsen op de doelgroep van creatievelingen.
ConceptD 9 met kantelscherm
Het topmodel van de nieuwe lijn is de ConceptD 9 en die valt op met zijn kantelbare 17,3"-scherm. In feite gaat het hier om een variant van de eerder aangekondigde Acer Predator Triton 900, een dikke gamelaptop die we begin dit jaar op de CES konden proberen. In grote lijnen is de ConceptD-variant gelijk aan de Predator-laptop, maar het uiterlijk van de behuizing is een stukje zakelijker. De schuine lijnen hebben plaatsgemaakt voor strakke rechthoeken. Alleen de luchtuitlaten aan de achterkant hebben nog een behoorlijk agressief uiterlijk.
Dat Acer de Triton 900 een nieuw leven geeft als een laptop voor designers, vinden we geen gek idee. Als gamelaptop viel het model wel op, maar de praktische toepassingen voor games zijn beperkt. Voor designers is dat anders. De ConceptD 9 is een beetje vergelijkbaar met Microsofts Surface Studio, die ook een kantelscherm heeft. Deze Acer-laptop zou je kunnen zien als een mobiele variant.
:strip_exif()/i/2002641618.jpeg?f=imagearticlefull)
Het scherm is aanraakgevoelig en er wordt een Wacom-stylus meegeleverd die 4096 drukniveaus onderscheidt. De ConceptD 9 is dus een soort verstelbare tekentafel. Het scherm maakt gebruik van een ips-paneel, heeft een 4k-resolutie en een maximale helderheid van 400cd/m². Dat is ook zo bij de Triton-variant, maar de ConceptD-versie is beter gekalibreerd volgens Acer. Het scherm zou in staat zijn om de volledige Adobe-rgb-kleurruimte weer te geven met een kleurafwijking van minder dan 1ΔE. Aangenomen wordt dat afwijkingen onder 3ΔE voor het blote oog niet zichtbaar zijn. Acer belooft dus een perfecte kalibratie uit de doos.
Wat hardware betreft is de ConceptD 9 vergelijkbaar met de variant voor gamers. Je krijgt een Intel Core i9-processor uit de H-serie en een Nvidia GeForce RTX 2080-gpu. Wat ook overeenkomt met de gamevariant, is de hoge prijs. De startprijs van het mobieletekentafelmodel is 5000 euro. Daarmee is dat model nog een stukje duurder dan de Triton-variant, die te koop is vanaf 4300 euro.
ConceptD 7 en 5
Onder het topmodel presenteert Acer nog twee ConceptD-laptops: de 7 en de 5. Als je het assortiment van Acer goed kent, komt de ConceptD 7 je bekend voor. Op de kleur na is deze laptop identiek aan de 17,9mm dunne en 2,1kg zware Predator Triton 500-gamelaptop. Met een Core i7-processor en RTX 2080- of RTX 2060-videokaart is de hardware van de ConceptD-versie vergelijkbaar met die van de variant voor gamers. Het scherm is wel anders; in de Triton zit een 1080p-paneel met een hoge verversingssnelheid, in de ConceptD-uitvoering zit een 4k60Hz-paneel.
De ConceptD 5 is een variant van een eerder aangekondigde Acer Aspire 7. Het gaat om de versie waarin de Intel-chip met AMD-gpu zit. Die chip zijn we uiteindelijk maar in weinig laptops tegengekomen en het is interessant om hem weer eens te zien. Wat hardware betreft is het echter niet meer het nieuwste van het nieuwste, want het cpu-gedeelte is van de Kaby Lake-generatie en heeft vier cores, terwijl de Coffee Lake-hexacores inmiddels in veel laptops zitten.
Het lijkt erop dat de ConceptD 7 en 5 hetzelfde 15,6"-paneel gebruiken. Het heeft een 4k-resolutie, een maximale helderheid van 400cd/m² en kan honderd procent van de Adobe-rgb-kleurruimte weergeven. Voor beide laptops belooft Acer een kleurafwijking van minder dan 2ΔE.
Beide laptops zijn afgewerkt in het wit met een matte lak. Verder lijken de behuizingen identiek te zijn aan de Triton- en Aspire-varianten die al op de markt zijn. Hoewel de drie ConceptD-laptops die tot nu toe zijn getoond, op bestaande modellen zijn gebaseerd, liet Acer tijdens het evenement wel aan Tweakers doorschemeren dat het de bedoeling is dat er in de toekomst modellen verschijnen die specifiek zijn ontworpen voor de serie die op creatievelingen is gericht.
Desktop-pc's: ConceptD 500 en 900
Acer komt ook met desktop-pc's in de ConceptD-serie en dat zijn wel geheel nieuwe modellen. De ConceptD 500 springt met zijn witte behuizing en houten bovenkant het meest in het oog. Acer levert deze computer met maximaal een Intel Core i9-9900K, tot aan 64GB ddr4 en een Nvidia Quadro RTX 4000-videokaart.
Aan de bovenkant zitten diverse aansluitmogelijkheden en daarnaast is een stukje oppervlak beschikbaar om producten draadloos te laden door middel van de Qi-standaard. De afwerking met hout aan de bovenkant kunnen we waarderen; het doet ons een beetje denken aan een behuizing die In Win eerder introduceerde. In juli brengt Acer de ConceptD 500-desktop uit voor een prijs vanaf 2800 euro.
Daarnaast is er nog de ConceptD 900; een desktop die niet voor gewone stervelingen is bedoeld. Dat blijkt wel als je naar de prijs kijkt: minimaal 20.000 euro moet je aftikken om dit systeem in huis te halen. Acer mikt met deze computer op bedrijven die bijvoorbeeld animaties en effecten voor films maken.
Niet alleen de prijs is indrukwekkend, de hardware is dat ook. Er zitten twee Intel Xeon Gold 6148-cpu's in, goed voor in totaal veertig cores. Er zijn twaalf geheugensleuven, waar maximaal 192GB ddr4 in geprikt kan worden. De videokaart is een Nvidia Quadro RTX 6000. Het design van de ConceptD 900 is een stuk minder opvallend dan dat van zijn goedkopere broertje. Het is een zwarte kast die vooral erg lang is. Dat zal nodig zijn om plaats te bieden aan het moederbord waarop twee cpu's passen.
ConceptD-monitoren
Bij de laptops legt Acer veel nadruk op de kwaliteit van de schermen en de fabrikant komt ook met losse monitoren in de ConceptD-serie. Eerst komt er een 27"-variant: de CP271K P. De specificaties daarvan klinken bekend in de oren, ze zijn gelijk aan die van de Predator X27-monitor voor gamers. Het scherm heeft een ips-paneel met 4k-resolutie, heeft een verversingssnelheid van 144Hz en haalt een maximale helderheid van 1000cd/m². Het scherm komt in juli uit voor 2100 euro. Daarmee is de prijs ongeveer gelijk aan die van de Predator X27, die nu voor 2000 euro in de Pricewatch staat.
In september komt Acer met een nieuwe monitor in de ConceptD-serie: de CM7321K. Dat 32"-model is vooral interessant omdat het gebruikmaakt van een miniledbacklight met 1152 dimbare zones. Het is daarmee de tweede monitor met een miniledbacklight; tijdens de CES begin dit jaar zagen we de eerste variant van Asus. Ook dit scherm heeft een piekhelderheid van 1000cd/m², maar het kan nog meer kleuren weergeven en haalt 89,5 procent van de rec2020-kleurruimte. De prijs is met 3200 euro ook een stuk hoger.
/i/2002641656.jpeg?f=imagearticlefull)
Vorig jaar introduceerde Acer tijdens zijn evenement in New York de Predator Helios 500. Dat is een forse 17,3"-gamelaptop van maar liefst 4kg. In de afgelopen tijd was dit ook Acers dikste gamelaptop, zowel fysiek als wat specificaties betreft. Dit jaar doet de fabrikant daar een schepje bovenop met de hoger gepositioneerde Predator Helios 700.
Net als de Helios 500 is het nieuwe model een grote, zware en dikke gamelaptop. Het gewicht is maar liefst 4,5kg en het geheel is zo'n 4,2cm dik. Ook de vanafprijs van 2500 euro is niet mals. In die enorme behuizing komt een overklokbare Core i9-processor van de negende generatie. Intel heeft die nog niet aangekondigd, maar onlangs kon Tweakers al de specificaties van de komende Intel-cpu's inzien en het is dus vrijwel zeker dat Acer de Core i9-9980HK in de Helios 700 stopt. Dat is de enige overklokbare Core i9 en het is een processor met acht cores.
Er komen versies met de Nvidia GeForce RTX 2080 en de 2070. Het gaat niet om de Max-Q-varianten, maar om de volwaardige gpu's die dus niet beperkt worden in hun verbruik. Om de hitte die dat oplevert goed af te voeren, heeft Acer een nieuwe oplossing bedacht. Als je de laptop openklapt, kun je het toetsenbord uitschuiven, waardoor de ventilators in de behuizing gemakkelijker warme lucht naar buiten kunnen blazen. Het gedeelte waarop je polsen steunen en waarop de touchpad zit, klapt schuin naar onderen. Dat werkt best handig in de praktijk, want je polsen kunnen op dat gedeelte blijven rusten.
Acer verplaatste eerder al bij de Triton 700 en 900 het toetsenbord naar de voorkant om ruimte te maken voor de ventilator. De nieuwe oplossing bij de Helios 700 is een handige vinding, want je kunt de laptop zo op twee manieren gebruiken. Het schuifsysteem werkt ook eenvoudig. Je kunt het gedeelte met het toetsenbord gemakkelijk uittrekken en het klikt weer stevig in elkaar als je het terug de behuizing in drukt.
Wasd-toetsen met 'analoogachtige' linaire switches
Het toetsenbord van de Helios 700 valt op verschillende manieren op. Zo zie je de wasd-knoppen letterlijk uitsteken. Acer gebruikt hiervoor naar eigen zeggen 'analoogachtige' lineaire switches. De toetsen registeren hoe hard je erop drukt en in games kun je dus bijvoorbeeld je loopsnelheid aanpassen of een gaspedaal bedienen als met een analoge trigger. Acer noemt dat MagForce-toetsen. We hebben het nog niet in games kunnen proberen, maar de toetsen zelf voelen prettig aan en geven daadwerkelijk het idee dat je controle hebt over hoever je ze indrukt. Hoe dat precies werkt, zullen we in de praktijk moeten ervaren, maar het lijkt een interessante toevoeging.
1080p en 144Hz
De Predator Helios 700 wordt voorzien van een 17,3"-scherm met een resolutie van 1920x1080 pixels en een verversingssnelheid van 144Hz. De responstijd is 3ms. De resolutie is voor een laptop met deze specificaties niet bijzonder hoog, maar dat is Acer niet aan te rekenen. Er zijn nog geen laptopschermen die een hogere resolutie combineren met een hoge refreshrate en de keuze voor dit paneel boven een 4k-paneel met een verversingssnelheid van 60Hz is te begrijpen voor een gamelaptop.
In de felverlichte hal waarin Acer de laptop tentoonstelde, viel op dat de maximale helderheid van het scherm niet echt hoog is. Het paneel haalt volgens de specificaties 300cd/m². In omstandigheden binnenshuis is dat voldoende, maar het is jammer dat de ontwikkeling op het gebied van schermen voor gamelaptops een beetje stilstaat. Datzelfde geldt bijvoorbeeld ook voor de schermranden, die aan alle kanten erg dik zijn.
43"-monitor met 4k-resolutie en 144Hz-paneel
Door zijn forse afmetingen en hoge gewicht is de Predator Helios 700 een gamelaptop die je waarschijnlijk niet al te veel zult verplaatsen. Combineren met een externe monitor is uiteraard ook mogelijk. En Acer heeft op dat vlak ook nieuws voor gamers in de vorm van de Predator CG437K P. Dat is een 43"-monitor met een va-paneel, een 4k-resolutie en een verversingssnelheid van 144Hz. De responstijd is 1ms en de maximale piekhelderheid bedraagt 1000cd/m². Daarmee is deze gamemonitor uitgerust met zo'n beetje de best mogelijke eigenschappen die op dit moment mogelijk zijn. Het scherm komt in september op de markt voor 1500 euro.
/i/2002641660.jpeg?f=imagenormal)