Het was een hype zoals zelden vertoond: iedereen en zijn moeder speelde afgelopen zomer Pokémon Go. Het mobiele spelletje zorgde ervoor dat de populariteit van de Pocket Monsters steeg naar grote hoogten. Winkels stonden vol met Pikachu's en Charmanders en op menig Sinterklaasfeestje zal een Eevee-mok, Bulbasaur-pen of Pikachu-onesie voorbij zijn gekomen. Wat dat betreft kon de timing van Nintendo's volgende grote Pokémon-game voor de Nintendo 3DS niet veel beter. Pokémon Sun & Moon, waarvan wij de Moon-variant speelden, brengen spelers een nieuw gebied, nieuwe Pokémon en dus een heel nieuw avontuur binnen het universum van de zo geliefde zakmonstertjes.
![]() |
||
---|---|---|
Titel | Pokémon Sun & Moon | |
Platform | Nintendo 3DS | |
Ontwikkelaar | Game Freak |
Net als in eerdere Pokémon-rpg's beginnen spelers als jonge Pokémon-trainer, waarbij spelers zelf kunnen kiezen of ze een jongen of meisje zijn. In het verhaal ben je net samen met je moeder op de eilandengroep Alola komen wonen, wat eigenlijk Pokémons versie van Hawaii is. Dat blijkt ook wel uit de verdere invulling van het spel. Professor Kukui begeleidt je, je dient het op te nemen tegen verschillende Kahuna's en eilandbewoners begroet je met een vrolijk 'Alola!'. Dat wordt versterkt door de beelden, waar sfeervolle, vakantiewaardige plaatjes afwisselen met beelden van gevechten.
Trials
Daar draait Pokémon Moon uiteindelijk nog steeds om. De speler kiest een van de drie nieuwe starter Pokémon en begint dan aan zijn avontuur, waarbij het vangen van nieuwe Pokémon en het vechten met andere trainers centraal staat. Dat alles gebeurt voornamelijk op vier grote eilanden, die elk een ander thema en daardoor ook andere Pokémon hebben. Het verzamelen van al die Pokémon, terwijl je ondertussen andere trainers, Kahuna's en leden van het kwaadaardige 'Team Skull' verslaat, vormt de rode draad in Pokémon Moon & Sun. Dat klinkt als veel van hetzelfde als wat je in de vorige spellen tegenkwam, maar dat klopt niet helemaal. De Gyms, waar je traditioneel acht badges moest verzamelen, zijn verdwenen. In plaats daarvan dien je allerlei Trials te volbrengen. Duels tegen Kahuna's, de sterkste trainers van elk eiland, horen daarbij, maar er is nog veel meer. Deze Trials zijn een stuk veelzijdiger dan simpelweg een reeks Gym-gevechten en ze lijken eigenlijk meer op missies zoals je die in traditionele rpg's tegenkomt. Een leuke, verfrissende verandering aan een formule die jarenlang hetzelfde was.
Ook in de gameplay is het een en ander veranderd. Bepaalde eerder gedane toevoegingen, zoals de passieve abilities uit Pokémon Black & White, zijn behouden, maar Sun & Moon voegt er iets nieuws aan toe. Spelers krijgen de mogelijkheid om, een keer per gevecht, een speciale 'Z-Move' te gebruiken. Dit is een speciale, extreem krachtige aanval. Door hem tactisch in te zetten, kun je snel afrekenen met een gevaarlijke Pokémon. Daar staat wel tegenover dat sommige gevechten zo wel overdreven makkelijk worden. Een andere vernieuwing in de game is de mogelijkheid die je krijgt om hulp van andere, niet in jouw team zittende Pokémon in te roepen. Dat lukt soms tijdens gevechten, maar ook daarbuiten is dat mogelijk. Daarmee komt dit systeem in de plaats van het traditionele HM-systeem. Je moest de diverse HM's, zoals Surf en Cut, aanleren aan een van je Pokémon, waarna die je dan over water kon transporteren of bosjes kon wegsnijden. In Sun & Moon kun je simpelweg op hulp rekenen van Pokémon die daar al vaardig mee zijn. Lapras brengt je over zee, Machop slaat rotsen voor je weg en Charizard vliegt je naar een ander eiland. Wel is het nodig eerst vriendjes met ze te worden, maar daarna staan ze altijd voor je klaar.
Tot slot is het 'care'-gedeelte, dat overgebleven is van Pokémon X en Y, verwerkt in Pokémon Refresh. Dit systeem laat je voor je Pokémon zorgen, zowel direct na gevechten als in het algemeen. Je kunt ze schoonmaken, borstelen en eten geven. Dat soort handelingen zorgt dat ze meer om jou geven en dat maakt ze effectiever in gevechten. Het past bij een algemene ontwikkeling die zichtbaar is in Sun & Moon: hoewel een deel van de basisgameplay hetzelfde blijft, komt er langs de kantlijn meer content bij. Meer extra's, meer opties om je personage te customizen, en ga zo maar door.
Trage start
Zo is Pokémon Sun & Moon op veel manieren een betere game dan zijn vele voorgangers. Completer en moderner ook, vooral. Is er dan niets aan te merken op de game? Nou, dat is ook weer niet zo. Wij stoorden ons bijvoorbeeld aan de extreem trage start die de game spelers laat maken. Elk detail van de gameplay wordt uitvoerig uitgelegd, terwijl je veel van de basis allang kent. De hele beginfase van het spel neemt zo al snel uren in beslag, en dat voelt wat overdreven. Daarnaast heeft het spel er een handje van de speler over een specifiek pad te willen sturen. Alternatieve paden zijn dan op kunstmatige wijze geblokkeerd. Ook dat voelt soms wat vervelend. Toch staan die puntjes in schril contrast met de vele uren spelplezier die ook deze Pokémon-game weer oplevert. Dat zal voldoende zijn voor velen om deze game automatisch in huis te halen, voor zover dat nog niet is gebeurd.