Door Willem de Moor

Redacteur

Eindelijk begint geheugen in prijs te dalen: onze data geeft weer wat hoop

27-02-2026 • 10:00

41

singlepage

De prijzen van geheugen houden de pc-markt al maanden in hun greep. Maar als je de afgelopen week de Pricewatch-pagina opende, kleurde die opeens voor een groot deel groen: prijsdalers! Is de daling van de geheugenprijzen echt ingezet? Daarvoor kijk ik naar de prijstrends van DDR4- en DDR5-kitjes.

Pricewatch-data

De prijsinformatie die in de grafieken terugkomt, is afkomstig uit de Tweakers Pricewatch.

We zoomen eerst even uit om de huidige geheugenprijzen een beetje context te geven. Onderstaande grafiek laat de prijsontwikkeling zien sinds januari 2025, op basis van de dagelijkse laagste prijs van alle geheugenkitjes in elke categorie. Zoals je kunt zien, begon DDR4 iets eerder in prijs te stijgen dan DDR5: zo rond juli 2025 zette dat al in. De serieuze stijgingen van DDR5 begonnen pas in oktober of november.

DDR5-geheugen begon pas later in prijs te stijgen, maar deed dat wel harder. Het verschil tussen het dieptepunt vorig jaar en het hoogste punt dit jaar is bij DDR4 ongeveer een factor 4, terwijl dat bij DDR5 afhankelijk van de capaciteit tussen de 4,6x en 5,8x lag.

DDR5-prijsdalingen

De prijzen van DDR5-kitjes lijken in de eerste twee maanden van dit jaar iets gedaald te zijn. Dat geldt dan voor de populairste setjes met snelheden van 6000MT/s. Dat is vooral te zien bij de kleinere kitjes, met twee repen van 8GB voor een totaal van 16GB. De prijzen van die kitjes bereikten hun hoogtepunt rond de eerste twee weken van januari. De riantere kits, die van 2x16GB, waren op hun duurst in de laatste helft van januari. Sindsdien zijn de prijzen voorzichtig aan het dalen.

Als we naar meer sets kijken, vanaf 5200MT/s, dan is de daling er nog steeds, maar iets minder uitgesproken. Dat is niet zo gek, want die 6000MT/s is de meest gekochte snelheid, zowel bij kits van twee keer 8GB als twee keer 16GB.

  • Prijsdalingen DDR5 2x 8GB
  • Prijsdalingen DDR5 2x 16GB

Voor een kitje van 32GB DDR5-ram van 6000MT/s betaal je nu gemiddeld ongeveer 505 euro, of 16,6 euro per GB. Een kit van 16GB geheugen, 2x 8GB DDR5-6000, kost gemiddeld 270 euro, of 18,3 euro per GB. De hoogste prijzen voor die kitjes waren gemiddeld 538 euro en 365 euro.

Daarmee lijken de prijzen van beide sets over het hoogste punt, maar gezien de kleine daling van pakweg 6 procent is de prijs 32GB-kits nog niet veel gezakt. Die van 16GB-kits is juist flink gezakt. Voor DDR5-6000-kits van 2x 8GB betaal je nu gemiddeld 'nog maar' 270 euro. Dat was eerder dit jaar nog 323 euro, een daling van 26 procent dus.

Let wel: er zijn veel meer kitjes van 32GB dan van 16GB. We tellen 127 kitjes van 32GB en er zijn er maar 8 van 16GB. De gemiddelde prijs kan dus veel harder fluctueren bij die laatste groep. Als we kijken naar 16GB-kitjes (2x 8GB DDR5) met snelheden vanaf 5200MT/s, kosten de kitjes gemiddeld 293 euro, of 18,3 euro per GB.

2x 8GB DDR5-6000 2x 16GB DDR5-6000
Prijs op 24-2-2026 270 euro 505 euro
Hoogste prijs 365 euro 538 euro
Prijsdaling 26 procent 6 procent

DDR4

Voor DDR4-geheugen is er minder goed nieuws. De prijzen dalen nog nauwelijks en dat terwijl de stijging al eerder ingezet was dan bij DDR5. Maar ook de daling, als daar al echt sprake van is, zet later in dan bij DDR5. Het hoogste prijsniveau van de DDR4-sets was eind januari, begin februari, en sindsdien zien we een kleine daling.

Op basis van 41 kitjes DDR4-3200-geheugen van 2x 8GB is dat geheugen ongeveer 4 procent in prijs gedaald vergeleken met het hoogste punt. Momenteel is de gemiddelde prijs 172 euro, terwijl de hoogste prijs 180 euro was.

  • Prijsdalingen DDR4 2x 8GB
  • Prijsdalingen DDR4 2x 16GB

Het DDR4-geheugen van 2x 16GB (ook weer DDR4-3200, met 45 kitjes) is zelfs nauwelijks in prijs veranderd. De gemiddelde prijs is 283 euro en de piek lag op 285 euro. Leuk detail daarbij is dat de prijs per GB van dat DDR4-geheugen nu vrijwel precies de helft is van die van DDR5-geheugen. Met andere woorden: een 2x 16GB DDR4-3200-kit kost gemiddeld genomen evenveel als een 2x 8GB-kit van DDR5-6000-geheugen.

2x 8GB DDR4-3200 2x 16GB DDR4-3200
Prijs op 24-2-2026 172 euro 284 euro
Hoogste prijs 180 euro 285 euro
Prijsdaling 4 procent 0,4 procent

Tijdelijk of blijvende dalingen?

Het is helaas nog steeds koffiedik kijken of de voorzichtige prijsdalingen (of in het geval van de 2x 8GB-kitjes DDR5-6000 de flinke daling) echt doorzet of een tijdelijke opleving is. We zien wel steeds vaker kitjes in prijs dalen, maar of dat blijft en liever nog zo doorgaat, is onbekend. Het zal niet zo zijn dat er opeens bakken met geheugen extra geproduceerd zijn en bij winkels zal het waarschijnlijk nog gaan om oude of bestaande voorraden.

Het zou wél kunnen dat sommige winkels liever cashflow zien dan met een voorraad duur geheugen in de magazijnen zitten. Om dat geheugen te verkopen is een kleine prijsverlaging een prima middel om inventaris in omzet te veranderen. Maar of dat een van de achterliggende redenen is voor dalende prijzen en of de dalingen doorzetten, is afwachten. Het zou ook gewoon kunnen zijn dat de grootste paniek (bij zowel winkels als consumenten) een beetje over is en er weer voorzichtig op prijs geconcurreerd wordt. We houden de prijsontwikkelingen in ieder geval in de gaten en houden jullie op de hoogte.

Redactie: Willem de Moor • Eindredactie: Marger Verschuur

Reacties (41)

Sorteer op:

Weergave:

Het lijkt me toch echt nog te vroeg om van een daling te spreken, voor mij zijn dit eerder prijsstabilisaties en dat kan ook niet anders, het blijft niet eeuwig stijgen. Denk dat webwinkels nu op een punt zijn aangekomen dat ze nog net genoeg verkopen tov voorraden die ze kunnen binnenkrijgen.

[Reactie gewijzigd door skelleniels op 27 februari 2026 10:04]

Ik blijf het roepen: zolang je hardware werkt - met dit soort prijzen gewoon niets kopen.

Vraag groot, aanbod laag > prijzen omhoog. Zo simpel is het gewoon.

DDR4 kapot? Kijk op tweakers/marktplaats, 2de kans of tweedehands is dan ook een optie.

Vaak hebben we als hobby om zsm de nieuwste hardware in onze spullen te doen of alles compleet te vernieuwen - als je naar het gemiddelde hardware rapport op Steam kijkt, blijkt toch dat je niet met een bakbeest de laatste games kan spelen, maar dat vorige generatie hardware ook nog prima meekomt.

Ik vergelijk het altijd met tanken in Nederland vs het buitenland. In Nederland kan je er praktisch 25% bovenop gooien en buiten dat we "verontwaardigt" zullen zijn en "ontstelt" staat 80% de dag erop met de slang in de hand. In buitenland staat een land stil als ze zoiets doen.

De grote massa bepaalt en blijkbaar zeggen de verkopen, dat dit soort prijzen acceptabel zijn. Anders zou het wel op de plank blijven liggen.

Dit is natuurlijk heel kort door de bocht. Maar komt wel ongeveer hierop neer: minder kopen als het niet nodig is.
Uiteindelijk is vraag of beter gezegd het gebrek aan vraag het enigste wat er iets aan kan doen dat de prijs omlaag gaat. Leveranciers zitten niet alleen krap qua productie, maar kijken ook naar wat de collega leveranciers doen, en zolang iedereen de prijs hoog houdt, is er geen reden om deze naar beneden aan te passen tenzij men vermoed dat de verkoop gepaard gaat met gelijke zo niet hogere winst.

En daar zit dan ook het pijnpunt, de productie kosten zijn niet omhoog gegaan, dus op dit moment maken deze partijen gigantische winsten. De vraag met nagenoeg instorten wilt het ook maar een beetje pijn doen bij de leveranciers.
Ik weet niet exact waar de winst heen gaat, maar ik kan mezelf voorstellen dat je als chipmaker gewoon slots verkoopt en product XYZ eruit beukt voor prijs XXX

Als dan de markt ineens besluit dat XYZ opgekocht wordt door bijvoorbeeld een OpenAI/Nvidia - dan maakt die fabriek waar het product gemaakt wordt niet de winst volgens mij, die prijs voor die fabricage slot is fixed. De opdrachtgever van het product en de tussenwegen/handelaars naar OpenAI/Nvidia maken die winst vanuit mijn visie, maar kan zijn dat ik wat mis.

Ik invensteer wel wat in kickstarters en krijg daar natuurlijk soms wat inzicht in hoe een product tot stand komt. Lijkt mij dat die productie contracten dus vooraf al vastliggen voor bepaalde periodes, dus de echte makers zullen hier weinig van meeliften.

Partijen als Apple zijn niet voor niets natuurlijk steeds meer zelf aan het doen, van design tot fabricage - dan heb je ook niet te maken met die productie windows dat die duurder en duurder worden om te behouden.
Ik blijf het roepen: zolang je hardware werkt - met dit soort prijzen gewoon niets kopen.
Als ik iets nodig heb dan koop ik het (mits ik het kan betalen natuurlijk). Ga echt niet wachten, dan zou ik ook moeten wachten tot mijn hardware echt op is (want dan heb je het beste rendement op je hardware), doe ik ook niet veel te impulsief.

En uiteraard zoek ik wel altijd naar de goedkoopste optie, je doet jezelf tekort als je dat niet doet, ook buiten dure tijden!

Als ik moet tanken dan tank ik gewoon, het scheelt ook dat ik hooguit 2x in de maand 35 liter tank, 10 cent meer of minder per liter maakt mij niet uit, maar ik tank uiteraard wel bij de goedkoopste op mijn route, gewoon als beloning voor het goedkoop zijn :D

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 27 februari 2026 10:41]

Ik heb het over dat als de accijns verhoogd wordt met een onrealitische verhoging dat ons land dit gewoon 'slikt' vergeleken met bijvoorbeeld onze Franse buren.

De goedkoopste optie zou dus ook tweedehands of refurbished kunnen zijn.

Het is bizar dat mijn framework laptop en pc nu 'meer' waard zijn geworden omdat daar maxed out DDR4/5 in zit. Ik heb nog gekeken en ik heb voor mijn 64GB in mijn laptop nog geen 300 euro betaald. Dat zou ik nu niet willen doen.
Ik kijk naar de hardwareprijzen alsof het GPU mining boom is. Na de vorige crash, had ik eind 2022 en midden 2023 hardware gekocht. Met 4x 32GB DDR4 kan ik nog jaren verder.

Vlak voor deze RAM-hoarding heb ik een 4TB SSD en 9070XT gekocht omdat ik weet dat het uitzitten weer 2 of 3 jaren gaat duren. Alles inslaan voor 2 of 3 jaren in de bunker en ik zie een jaar na AMD Zen 6 en RDNA 5 release wel hoe de markt eruit ziet.
Ik zie een paar punten in je betoog welke denk ik gezien de geschiedenis wat nuances kunnen gebruiken.

Als eerste zijn er krachten actief welke vele malen groter zijn qua markt omvang en dito winstmarge dan heel die gamers markt. Mooi voorbeeld was de Vkaart tijdens de crypto hausse. Pas toen deze specifieke afzetmarkt stagneerde, daalde de prijzen. Daarbij komt ook nog bij dat uiteindelijk de gamers toch wel dokte voor een high end Vkaart de RTX3080/3090.

De tweedehands markt past ook zijn prijzen aan, ik kan nog goed herinneren ten tijden van de Crypto, ook de prijzen van 2e hands Vkaarten belachelijk hoog waren.

Volgens mij is de stijging nu veroorzaakt door de opbouw van al die nieuwe AI servers en ik denk niet dat deze DDR4 in grote getallen nodig hebben. Dus betreft het specifiek meer de DDR5 en waarschijnlijk zijn de DDR5 prijzen op de 2e hands markt ook sterk gestegen. Mogelijk is daardoor inderdaad de prijsstijging van de DDR4 veel lager.

Leuk al die lage specificaties systemen op YT, maar je zult zelf heel wat optimalisatie zelf moeten doorvoeren op echt alle fronten en dit blijven moeten doen. Denk aan overklokken, je OS ontdoen van rotzooi en finetune van je settings. Ik zit zelf op een i9-9900Ks dus ik heb denk ik wel recht van spreken met mijn toepassing nl race en flysims in VR. Dit moet echt een onderdeel van je hobby zijn!
Deze man snapt het, de portomonnee betaalt en bepaalt. Hier op Tweakers ook een aantal die al een 4090 hebben en van enthousiasme in de lucht springen als zij een 5090 kunnen kopen voor 3200 euro. Doe dat nou niet, wacht nog even, niet alleen voor jezelf maar ook voor de andere.
Klopt. Er zijn nog een aantal datacentra in aanbouw en data centra die uitbreiden om (meer) AI aan te kunnen bieden. Er zijn nu een aantal grote orders verwerkt, maar er hangen er nog meer in de lucht.

De prijzen zullen nog zeker anderhalf tot drie jaar hoog blijven, maar wel wat kunnen schommelen. Ik verwacht dat de prijs af en toe met 20% kunnen dalen, maar daarna ook weer stijgen. De geheugen producenten weten wat er voor opdrachten in de lucht hangen en zullen gewoon voorraden opbouwen zodra ze niet direct kunnen leveren. Een deel van de productie gaat dan wel gewoon direct de verkoop in naar lopende contracten. Dat zijn dus vooral de grote PC bouwers. Voor de stroom naar de consument zal de toename van beschikbaar geheugen beperkt zijn. Prijzen voor de consument zullen dus binnen een kleinere bandbreedte fluctueren.
ik denk eerlijk gezegd dat de AI bubbel op barsten staat. vergeet niet AI wordt enkel gedreven door aandeel houders die hopen dat de kosten die ze aan het maken zijn om mee te doen aan de AI race zeer snel een ROI moeten opleveren. Aangezien er maar weinig AI bedrijven winstgevend zijn, zal dit eerder sneller zijn dan trager. Ik denk dat dit nog max een jaar zal aanhouden. Uiteraard hoop ik op sneller

[Reactie gewijzigd door SSSQ op 27 februari 2026 12:49]

Dit dus. Het voelt echt als “oh een daling, laten we er een artikel over schrijven en eindigen we nog met “koffiedik kijken””.

Ik heb ook geen glazen bol en de impact is nog onduidelijk op aanschaf van apparatuur op langer termijn. Het is voor een consument makkelijker om aankopen uit te stellen, maar als apparatuur moet vervangen worden binnen bedrijven, is die impact wel degelijk merkbaar.

Niet alleen door de prijsstijgingen, maar ook beschikbaarheid. Bijvoorbeeld dat sommige geen Mac mini’s kan leveren.
Volgens mij zijn er nog geen productie faciliteiten bijgekomen, dus het lijkt mij prijsstabilisatie (vraag/aanbod). Ik verwacht dat we eind 2026, begin 2027 veel Chinese RAM merken gaan zien hier, wat de prijs zal doen dalen. ChangXin Memory Technologies (CXMT) en Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC) verwachten massaal DDR5, LPDDR5 en HBM3 te kunnen produceren dan.
Volgens mij zijn er nog geen productie faciliteiten bijgekomen - - - Ik verwacht dat we eind 2026, begin 2027 veel Chinese RAM merken gaan zien hier.
En daar knelt de schoen, voorheen verkochten Micron, Samsung en SK hynix, hun oudere machines door aan China, met de sancties van Trump, durven die bedrijven ze niet door te verkopen, en dus is er in het budget gedeelte van de markt ook schaarste.

Heb met de huidige prijzen, mijn DDR4 van 2x 32GB Corsair RGB setje ook maar te koop aangeboden, in plaats van van het in mijn server te stoppen, en veder te gaan met de 2x 8GB + 2x 4GB die er nu in zit.

[Reactie gewijzigd door player-x op 27 februari 2026 11:18]

Duurt nog wel even voordat ik weer 2x32gb drr5 ga kopen. Hopelijk zijn prijzen van gpu's (nvidia) dan ook weer genormaliseerd.
Ik waardeer je optimisme, maar heb het gevoel dat de prijzen niet meer zoals eerst zullen worden... ook door "inflatie".
Reken daar maar niet op. De 5080 en 5090 gaan als warme broodjes over te toonbank.
Het DDR4 upgrade pad laat anders nog steeds een stijgende lijn zien. 2x16GB DDR4 is waarschijnlijk retepopulair nu. En DDR5 systemen voornamelijk oninteressant. Zie ook de populariteit van AM4 X3D processoren op V&A.

De cashgrab gaat gewoon, maar op een ander punt.
Hoe zit het qua productie van DDR4? Ik kan me voorstellen dat op consumentengebied de producenten vol op DDR5 hebben gezet, waardoor je vanuit hun kant dus nog een gestage release van reepjes op de markt ziet komen. Met DDR4 ben ik me daar niet zo zeker van.
Ik heb op marktplaats 16GB SODIMM geheugen gekocht en op aliexpres een sodimm naar dimm adapter. Voor 100 euro was ik klaar.

Ik wacht nog wel even totdat de prijzen weer wat gestabiliseerd zijn. Huidige oplossing is niet optimaal maar werkt eigenlijk prima. Zal wellicht wat performance laten liggen.
Wat ik als "marktinzicht" meekreeg, was dat er concurrentie zit tussen SSD's en RAM; beide hebben dezelfde wafers nodig die onvoldoende aangeleverd kunnen worden. En door de AI "revolutie" blijft de vraag naar zowel SSD's als RAM flink hoog, te laag aanbod en hoge vraag....

Waar we op moeten hopen is dat AI bubbel barst, of een flinke doorbraak krijgt die zorgt voor een flink lagere vraag (vooral naar AI training toe). Want nu wordt de productie van het komende jaar meteen besteld voor AI datacenters die nog moeten gebouwd worden.
Ik heb het idee dat het met deze acties te maken kan hebben: https://www.cnbc.com/2026/02/06/ai-anthropic-tools-saas-software-stocks-selloff.html

Het klinkt tegenstrijdig "AI doet meer, en de prijs van geheugen neemt af / stijgt minder snel", maar ik denk dat het hem ook zit in een tegenslag voor SaaS, waardoor verwacht wordt dat er minder geheugen nodig zou zijn.

Daarnaast lijkt er een causaal verband te zijn tussen de waarde van de grote tech bedrijven en de kosten voor bijv geheugen.
Waarom gebruiken jullie eigenlijk de gemiddelde prijzen in dit artikel? Gezien producten met dezelfde specs quasi dezelfde performance hebben gaan de meeste mensen gewoon de goedkoopste sticks kopen. Dan lijkt me het redelijker om de prijsvergelijking te doen op basis van de laagste prijzen.
Als Open AI failliet gaat, zal de daling een stuk harder gaan. Veel AI bedrijven trappen dan op de rem om nog meer te gaan investeren zodat de markt na een jaar weer genormaliseerd is.
De laatste keer dat ik 2x16GB DDR4 kocht was de prijs 50 eu... Dat was in 2023.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn