De ROG Xbox Ally X is zonder twijfel de gebruiksvriendelijkste Windows-handheld tot nu toe. Daarmee lossen ASUS en Microsoft het voornaamste nadeel van Windows-handhelds op, terwijl het voornaamste voordeel - de goede compatibiliteit met een enorme catalogus pc-games - onverminderd in stand blijft. Van de nieuwe Ryzen Z2 Extreme-chip zijn we minder onder de indruk, en dat terwijl de meerprijs ten opzichte van handhelds met wat oudere hardware - waaronder zeker ook de Steam Deck - toch best pittig blijft.
Het OS kiezen voor een pc-handheld was tot nu toe per definitie een compromis. SteamOS werkt soepel en valt goed te bedienen met controllerinput, maar is niet compatibel met alle games en nu kernellevel-anticheat steeds gewoner wordt, lijkt dat voor nieuwe games eerder slechter dan beter te worden. Windows draait wel alle games, maar is een log OS vol legacy die je op een gaminghandheld nergens voor nodig hebt, en is natuurlijk nooit bedacht om met een controller te bedienen. Microsoft en ASUS proberen met de ROG Xbox Ally X de eerste compromisloze pc-handheld neer te zetten.
In de doos
De ROG Xbox Ally X wordt geleverd in een bedrukte kartonnen doos, die weer verder is onderverdeeld met stukjes gevouwen karton. Naast de handheld zelf zit er ook een kartonnen standaardje om de Ally rechtop te zetten in de doos, net als een snelstartgids en een enigszins lachwekkend dik garantieboekwerk. In tegenstelling tot bij de vorige Ally's krijg je geen lader meer bij de Xbox Ally X. Je moet zelf zorgen voor een USB-C-lader van minstens 65W, al gaat het laden nog sneller met een 100W-exemplaar.
Ten opzichte van de ROG Ally X van vorig jaar is de processor de meest in het oog springende hardwarematige wijziging. Waar op de Steam Deck en MSI Claw na de meeste pc-handhelds tot nu toe een Ryzen Z1 Extreme-cpu gebruikten, zit in de ROG Xbox Ally X zijn opvolger, de Ryzen Z2 Extreme. Het cpu-gedeelte daarvan heeft een upgrade gekregen van Zen 4 naar Zen 5, maar een deel van de cores is dit keer wel van het efficiëntere Zen 5c-type, wat betekent dat die cores een lagere pieksnelheid hebben. Het gpu-gedeelte is met een derde meer cores flink krachtiger geworden en bovendien van een iets nieuwere architectuur, al is RDNA 3.5 helaas net te oud om overweg te kunnen met FSR 4. Tot slot heeft de Z2 Extreme een npu aan boord, die gelijk ook snel genoeg is voor Microsoft Copilot+.
Verder is er aan de hardware niet veel veranderd. De Xbox Ally X heeft nog altijd 24GB gedeeld intern geheugen, een 1TB-ssd en een 7"-1080p-paneel met een 120Hz-refreshrate. De opslag valt uit te breiden door de voorgeïnstalleerde M.2 2280-module te vervangen, of door een microSD-kaartje toe te voegen. Van de twee USB-C-poorten aan de bovenkant ondersteunt er één de volledige functionaliteit van USB4, maar een scherm aansluiten of opladen gaat met allebei net zo goed.
Net als de hardware is ook de prijs stabiel: de ROG Xbox Ally X kost 899 euro en dat is net zoveel als zijn voorganger. De prijs is vergelijkbaar met wat concurrenten als MSI en Lenovo voor hun handhelds vragen, maar wel aanzienlijk duurder dan de Steam Deck en sommige in prijs gedaalde oudere handhelds. Naast de ROG Xbox Ally X verschijnt er overigens ook een witte ROG Xbox Ally (zonder X). Die is grotendeels identiek op de cpu na; dat is een veel minder krachtige Ryzen Z2 A met Zen 2-cores en een RDNA 2-gpu, enigszins vergelijkbaar met de soc in de Steam Deck. Daardoor valt de prijs met 599 euro ook wel veel lager uit.
Ook wat het uiterlijk betreft is de ROG Xbox Ally X nog altijd onmiskenbaar naaste familie van de ROG Ally X. Het voornaamste verschil is de vorm van de handvatten, die enigszins doen denken aan die van een controller. Het geheel wordt er aanzienlijk dikker door en een ander bijeffect is dat het scherm iets van je af wordt gekanteld als je de handheld op tafel neerlegt, maar ik vind de Xbox Ally X wel veel comfortabeler vasthouden, zeker voor langere periodes.
Voor de knopjes en joysticks is ook duidelijk naar de Xbox-controller gekeken. Ze voelen ook vergelijkbaar aan. De d-pad vind ik zelfs nog wat fijner dan het 'origineel'. Voor forcefeedback heeft de ROG Xbox Ally X naast een gewone trilmotor ook haptische feedback in de triggers, al voelt dat wat minder overtuigend dan bij een normale Xbox-controller.
Daarnaast is de Xbox-knop links van het scherm nieuw, waarover zo meer.
Software
De software is waar de ROG Xbox Ally X echt het verschil maakt met andere Windows-handhelds tot nu toe. Hoewel Microsoft in het Windows 8-tijdperk een poging heeft gewaagd, is het OS niet bedacht voor kleine schermen of bediening met touch, laat staan bediening met een controller. Fabrikanten van Windows-handhelds bouwden dan ook eigen launchers voor hun apparaten die poogden een deel van de interface te vervangen, maar die waren vaak buggy en onvolledig. Te pas en te onpas kwam je toch weer in die oude desktopinterface terecht, waar je dan met paardenmiddelen − zoals het bedienen van de cursor met een joystick − moest proberen doorheen te navigeren.
Het zijmenu van de ROG Xbox Ally X
Kortom, als Microsoft van Windows ook een OS voor gaminghandhelds wilde maken, dan was er werk te doen. En dat heeft Microsoft zowaar ook gedaan. In samenwerking met ASUS heeft Microsoft de bestaande Xbox-app voor Windows doorontwikkeld tot een fullscreeninterface, die volledig met controllerinput en zo nodig met touch bediend kan worden. Niet alleen games uit Microsofts eigen winkel, maar ook die uit platforms als Steam en Epic Games krijgen hun eigen tegel waarmee je ze snel opstart.
Al vanaf het opstarten werkt Windows anders dan je gewend bent. Na het aanmeldscherm, dat geschikt is gemaakt voor controllerbediening, start de Xbox-app op volledig scherm zonder dat je een desktop of taakbalk ziet. Die worden zelfs niet eens ingeladen, wat met name scheelt in geheugengebruik. Als je naar de desktopmodus wisselt, wat het gemakkelijkst kan vanuit de taskswitcher die je met een swipe vanaf de onderrand bereikt, worden die alsnog ingeladen. Terug wisselen kan wel, maar de interface beveelt dan aan om te rebooten zodat de inmiddels op de achtergrond draaiende desktopprocessen je geen prestaties kosten als je weer gaat gamen.
Een van de belangrijkste voordelen van Windows als gameplatform is dat alle games werken, of die nu oud of nieuw zijn en uit welke store ze ook vandaan komen. Toch merk je wel verschil in de gebruikservaring. Het soepelst werken games die Xbox Play Anywhere ondersteunen. Die delen hun licentie en voortgang tussen Xbox en pc, en hebben ook een volledig geïntegreerd savegamesysteem waardoor je altijd gelijk door kunt waar je gebleven was. Nieuwe games ondersteunen dit steeds vaker, Hollow Knight: Silksong bijvoorbeeld, maar verder blinkt de lijst niet uit in klinkende namen.
Een andere optie is het streamen van games vanaf je eigen Xbox, via Remote Play, of vanuit de cloud. Dat laatste vereist, naast een goede internetverbinding, wel een Game Pass-lidmaatschap. Verder kun je natuurlijk games installeren uit andere bronnen of die geen Play Anywhere ondersteunen, maar dan wordt de ervaring wel minder. Veel uitgevers laten het starten van een game via een eigen launcher verlopen, waardoor je toch weer opeens in een voor desktops bedoelde interface aan het priegelen bent.
Ook moet je dan vaak beginnen met het terugschroeven van de grafische instellingen. De standaardinstellingen zijn namelijk vaak wat te optimistisch voor de toch beperkte rekenkracht van de Ryzen Z2 Extreme-chip in de ROG Xbox Ally X. Om een indicatie te geven van wat je kunt verwachten, heeft Microsoft veel van de games in zijn Xbox-winkel een rating gegeven over handheldcompatibiliteit. Veel spellen zijn 'mostly compatible', wat betekent dat je hooguit wat onhandigheidjes moet trotseren. Games die 'handheld optimized' zijn werken feilloos, en 'unsupported' games mogelijk juist helemaal niet. Dat doet denken aan de Proton-compatibiliteitsindicators van de Steam Deck, maar games die echt gewoon niet opstarten komen onder Windows amper voor. De aangegeven 'problemen' hebben doorgaans eerder te maken met prestaties of zaken als tekstgrootte op het 7"-scherm van de ROG Xbox Ally X.
De hamvraag is: kun je de ROG Xbox Ally X nou met recht een Xbox-console noemen? Wat mij betreft komt de ervaring soms in de buurt. Vooral in een Play Anywhere-titel die zonder gekkigheid opstart, krijg je een ervaring die aan die van een gameconsole doet denken. Bij oudere titels, of games uit andere stores, wordt het verschil groter. Ook als het apparaat zijn onvermijdelijke updates moet installeren of wanneer je in het ASUS-tabblad van het zijmenu terechtkomt, met opties als de tdp-modus van de processor, zal wie enkel een console gewend is toch echt in een nieuwe wereld belanden. Bovendien werken niet alle Xbox-games zomaar op de Xbox Ally X; als er geen pc-versie van de game beschikbaar is, ben je beperkt tot remote play op een echte Xbox-console. Dat impliceert eigenlijk al dat de Ally geen échte Xbox is.
Over het algemeen werkt de nieuwe Xbox-ervaring op de ROG Xbox Ally X fijn, soepel en snel. De gebruiksvriendelijkheid en eenvoud zijn echt een stap beter dan de ervaring die je tot nu toe op handhelds met Windows kreeg. Er zitten soms nog wat ruwe kantjes aan, die vaak voortkomen uit legacy. Zo kun je zowel van Xbox-appaccount als van Windows-useraccount wisselen, wat niet hetzelfde is. Dat was logisch toen Xbox nog alleen een losstaande app was, maar nu je er de hele handheld mee bestuurt, is dat weinig intuïtief. De Xbox-software vervangt de Armoury Crate-software van ASUS overigens niet volledig. Die staat nog altijd geïnstalleerd, maar heb je in principe alleen nog nodig voor geavanceerde instellingen, zoals kalibratie van de inputs of het instellen van de rgb-verlichting.
De 'Fullscreen Xbox Experience', zoals hij officieel heet, is slechts tijdelijk exclusief op de ROG Xbox Ally en Ally X beschikbaar. Vanaf volgend jaar kunnen ook fabrikanten van andere Windows-handhelds ermee aan de slag. Het is nog niet duidelijk of dat ook betekent dat gebruikers van oudere pc-handhelds voor de nieuwe Xbox-ervaring kunnen gaan kiezen.
Benchmarks
Alle benchmarks zijn gedraaid in de turbomodus, waarin de processor maximaal 35W mag verbruiken.
We trappen af met Cinebench 23, een wat oudere versie van deze populaire cpu-benchmark waarvoor we het meest vergelijkingsmateriaal hebben. Multithreaded komt de Ryzen Z2 Extreme uit op ruim 15.000 punten, wat maar marginaal hoger is dan de score van de Z1 Extreme in de ROG Ally X. Blijkbaar wordt de winst van de nieuwe architectuur ongedaan gemaakt doordat er nu deels voor kleinere en zuinigere Zen 5c-cores is gekozen. Singlethreaded zie je wel een toename van 14 procent, doordat de test dan uitsluitend op een volwaardige Zen 5-core werkt.
Ook in Cinebench 24 zien we multithreaded haast dezelfde prestaties met de nieuwe processor. Singlethreaded is de Z2 Extreme wel vlotter dan de Z1 Extreme, maar blijft de MSI Claw 8 AI+ met Intel Lunar Lake-processor het snelst.
PCMark 10 geeft een wat globaler beeld van de prestaties van de complete handheld. Over het algemeen doet de ROG Xbox Ally X het keurig. Vooral in de tests waarin de grafische prestaties een grote rol spelen, meldt de nieuwe handheld zich aan de top van de grafiek.
Geekbench en de browserbenchmarks Jetstream en WebXPRT draaien ook onder Linux, dus voor die benchmarks kunnen we ook de Steam Deck als vergelijkingsmateriaal opnemen. Daarmee wordt direct duidelijk hoe enorm het prestatieverschil tussen de verouderde Zen 2-soc in de Steam Deck en de modernere hardware in alle Windows-handhelds is. Wederom zien we de Xbox Ally X singlethreaded de grootste stap zetten ten opzichte van zijn directe voorganger.
Bij langere belasting begint de ROG Xbox Ally X ongeveer even snel als zijn voorganger, om bij de vierde run al wat terug te vallen. Bij de ROG Ally X gebeurde dat pas na vijftien runs. Het uiteindelijke prestatieniveau van de nieuwe variant ligt wel hoger.
De Samsung BM9C1-ssd van 1TB die ASUS monteert is een PCIe 4.0-ssd, maar met sequentiële snelheden rond de 4GB/s geen bijzonder snelle. We hebben dan ook al eens hogere PCMark 10 Storage-scores gezien.
Gamebenchmarks
We vergelijken de ROG Xbox Ally X met de prestaties van alle eerder geteste handhelds. Dat doen we zowel op een resolutie van 1280x800 pixels, voor een directe vergelijking met de Steam Deck, als op een hogere resolutie van 1920x1080 pixels. Dat is ook de native resolutie van het paneel in de ROG Xbox Ally X.
In Cyberpunk 2077 zet de ROG Xbox Ally X consistent de hoogste scores neer van alle tot nu toe geteste handhelds. Op 1280x800 tikt hij bijna de 60fps aan op Medium-settings, best indrukwekkend in een game die als behoorlijk zwaar te boek staat. Op full-hd-resolutie blijft daar nog 36fps van over, of 31fps met hoge grafische instellingen. Voor een soepelere game-ervaring zou je FSR kunnen inschakelen, al is de gpu in de Ryzen AI Z2 Extreme-soc helaas te oud om FSR 4 te kunnen gebruiken.
Het valt op dat het verschil tussen de ROG Ally X met Z1 Extreme en de nieuwe handheld steeds het grootst is op hoge settings, en weer wat wordt gedempt op Medium. Dat lijkt erop te duiden dat de grafische prestaties iets worden tegengehouden door het cpu-gedeelte van de soc.
Voor de racegame F1 haalden we een wat oudere iteratie van stal. Dat heeft twee redenen: daarvoor hadden we al het nodige vergelijkingsmateriaal, en de nieuwste F1-game werkt door nieuwe anticheatsoftware in zijn geheel niet op de Steam Deck. Op Medium-settings presteert de Xbox Ally X het beste van alle handhelds, al zit de MSI Claw 8 AI+ hem op de hielen. Op Ultra blijft de MSI zelfs sneller, en zeker op 1080p-Ultra valt de prestatiewinst tussen de twee generaties Ally ons wat tegen.
In F1 24 liggen de absolute framerates wat lager, maar blijft het beeld hetzelfde. Op 1080p-Medium kun je prima een potje racen en doet de ROG Xbox Ally X het uitstekend. Op Ultra-settings is de framerate veel lager en laat de ASUS-handheld bovendien het nodige liggen ten opzichte van de MSI Claw.
GTA V is natuurlijk al wat ouder, maar juist dat maakt de game uitstekend geschikt om op een handheld te spelen. Op Medium-settings doet de ROG Xbox Ally X het iets beter dan de vorige generatie, maar op High-settings wordt het verschil nog groter. Zelfs op 1080p-High kun je GTA met de ROG Xbox Ally X uitstekend spelen, met een framerate van 75fps. Doordat GTA V naast op de gpu ook behoorlijk op de cpu leunt, doet de MSI Claw 8 AI+ met zijn Lunar Lake-chip het in dit spel relatief slecht.
Beeldkwaliteit en responstijden
Net als zijn voorgangers voorziet ASUS de ROG Xbox Ally X van een 7"-ips-paneel met een resolutie van 1920x1080 pixels. Het paneel in ons exemplaar is afkomstig van BOE. Het scherm ondersteunt een variabele refreshrate tot 120Hz en heeft volgens ASUS een helderheid van 500cd/m2.
Met behulp van een colorimeter en Calman-software kijken we naar de beeldkwaliteit. Daaraan stellen we geen al te hoge eisen bij een gaminghandheld. Je gebruikt hem immers om spellen te spelen en niet voor foto- of videobewerking. Een hoge helderheid, zodat hij in alle situaties goed afleesbaar is, is wel belangrijk, maar een correcte kleurweergave is bij dit type apparaat minder belangrijk.
Vanwege technische beperkingen staat bij deze grafiek 'lager is beter'. In de praktijk is een waarde zo dicht mogelijk bij 6504K het beste.
De beloofde helderheid van 500cd/m² wordt gehaald. Voor gebruik binnen is dat uitstekend, maar voor gebruik buiten in de zon is het scherm alsnog veel te donker. Het contrast valt met 1045:1 wat tegen. Sowieso is de Steam Deck OLED met zijn perfecte zwartwaarden op dat gebied natuurlijk de winnaar.
De kleurafwijking is met 6,75ΔE wat minder goed dan op de originele Ally en Ally X. Vreemd genoeg kloppen de uitersten en het witpunt wel aardig, maar zijn het juist de tussenliggende kleuren die doorgaans wat te blauwig worden weergegeven. De kleurcriticus zal dit wellicht opvallen, maar voor het beoogde gebruik is dit alsnog prima.
De responstijd van 4 à 5ms, afhankelijk van de transitie die een pixel moet voltooien, is ruim voldoende om de 120Hz-refreshrate van het paneel bij te houden. Alleen de Steam Deck OLED doet dit nog duidelijk beter.
Accuduur en geluidsproductie
De ROG Xbox Ally X heeft net als zijn voorganger een 80Wh-accu aan boord.
Accutest browsen 2013 (180cd/m²)
Console
Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Bij licht gebruik meten we ruim 19 uur accuwerktijd. Dat is een uitstekende score en bijna net zo goed als wat MSI met de Intel Lunar Lake-processor liet zien.
PCMark 10 - Accu
Relatieve prestaties op accu
PCMark 10 - Accu - Tijd
Console
Gemiddelde accuduur in uren en minuten (hoger is beter)
De PCMark 10-test is wat zwaarder en simuleert gevarieerd gebruik. Alsnog blijft er bijna 7 uur over. Daar moet wel bij gezegd worden dat er met het netsnoer los nog maar driekwart van de prestaties overblijft, terwijl de MSI Claw 8 AI+ op de accu net zo snel is als aan de netvoeding.
Accuduur - F1 22 @ 60fps limit, max brightness
Console
Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Tijdens het gamen zelf zien we helaas geen verbetering van de accuduur. Die is bijna precies twee uur en dat is in lijn met zo'n beetje iedere gaminghandheld op zijn maximale prestatiestand. Alleen de ROG Ally X deed het opmerkelijk genoeg iets beter.
Geluidsproductie
We testen de geluidsproductie met behulp van een Larson Davis 831C-geluidsmeter met een 378A04-microfoon die van een voorversterker is voorzien. De microfoon heeft eennoisefloor van 5,5dB(A). Door onvermijdelijk omgevingsgeluid is de noisefloor van onze geluidarme ruimte ongeveer 12dB(A). Als we een veilige marge nemen, kunnen we vanaf 14dB(A) consistente metingen uitvoeren.
We meten de geluidsdruk op 50cm afstand, onder een hoek van 45 graden. De metingen doen we in vier scenario's, waarbij WebXPRT webbrowsen simuleert. PCMark simuleert meer alledaags zwaarder gebruik, terwijl Blender de cpu voluit belast met behulp van een render. In F1 moet de gpu ook werk verzetten en dat is dan ook het zwaarste scenario.
Bij lage belastingen is de ROG Xbox Ally X een stille, in de praktijk eigenlijk amper hoorbare handheld. Tijdens zware cpu-load of gaming laat de Xbox-handheld echter van zich horen, net als zijn voorganger overigens. In een verder stille ruimte kan dat storend zijn.
Conclusie
De ROG Xbox Ally X is zonder twijfel de gebruiksvriendelijkste Windows-handheld tot nu toe. Er valt weliswaar nog genoeg te tweaken als je de desktopmodus en de ASUS-software induikt, maar om gewoon te gamen hoef je de nieuwe fullscreen-Xbox-interface eigenlijk niet uit. Wat de gebruikservaring betreft − aanzetten, een game uitzoeken en spelen − is het niveau van een console dan best dichtbij.
Games die Xbox Play Anywhere ondersteunen, met cloudsync van savegames naar een 'echte' Xbox, laten dat het beste zien. Veel oudere games doen dat nog niet en menig pc-game gebruikt een eigen launcher, waardoor je af en toe toch weer zit te priegelen in een duidelijk niet voor controller of touch bedachte interface.
Hoe dan ook, voor een groot deel weet de ROG Xbox Ally X daarmee het voornaamste nadeel van Windows-handhelds aan te pakken. Het grootste voordeel blijft intussen dat je een enorme catalogus aan pc-games zonder compatibiliteitsproblemen kunt spelen. Ik heb ter illustratie de vijf laatst op Tweakers gereviewde games op een rij gezet. Die werken zonder uitzondering op de ROG Xbox Ally X, al kun je bij Borderlands de kanttekening maken dat de prestaties wel erg slecht zijn, terwijl er afhankelijk van je definitie twee of drie niet draaien op de Steam Deck. Bij zowel Battlefield 6 als FC 26 ligt dat aan anticheatsoftware die niet werkt op Linux, wat zonder medewerking van de uitgever niet te verhelpen valt.
Werkt op ROG Xbox Ally X
Werkt op Steam Deck
Battlefield 6
Ja
Nee (anticheat)
FC 26
Ja
Nee (anticheat)
Hades II
Ja
Ja (platinum)
Borderlands 4
Ja (lage prestaties)
Nee (prestaties*)
Hollow Knight: Silksong
Ja
Ja (native)
* = Gebruikers melden op ProtonDB dat de game met tweaks draaiend te krijgen is, maar 'significante prestatieproblemen' heeft. Valve houdt het zelf op 'unsupported'.
Toch vielen een aantal van jullie over de kop van onze eerder gepubliceerde videoreview van de ROG Xbox Ally X, waarin we de nieuwe Ally een 'rivaal voor de Steam Deck' noemden. Op veel punten valt daar best wat voor te zeggen − naast de betere compatibiliteit ook de hogere prestaties bijvoorbeeld − maar op een ander punt zeker niet: de prijs.
Met 899 euro blijft de ROG Xbox Ally X veel duurder dan de Steam Deck, maar ook dan de in prijs gedaalde handhelds met hardware van de vorige generatie. En als je dan bedenkt dat de nieuwe Z2 Extreme-processor niet veel sneller is, dan is de meerprijs voor die fijne Xbox-software opeens toch best hoog voor iets waar je, als je eenmaal in-game bent, weinig meer van merkt.
Ik vraag me af over de use cases. Het is leuk dat het vol betere hardware zit, maar wie speelt AAA games, die hogere hardware eisen hebben, nou op een handheld? Ik heb een aantal jaar een Steam Deck en vind het juist fijn om kleinere en kortere games te spelen, de grote titels spelen gewoon niet lekker. Minder immersief, minder bombastisch, geen idee, maar ik lees dat vele anderen het op dezelfde manier gebruiken. Lijkt mij een oplossing voor een niche.
Ik heb mijn steam library volstaan met kleine spellen die ik wel wil spelen maar dan lekker op de bank. Daar is dit ideaal voor. En ik zie ook echt wel een usecase voor bijvoorbeeld cyberpunk, elder ring etc. Dan hoef ik niet alleen bij de pc te zitten maar kan ik ook eens quasi sociaal doen.
Ik heb bijvoorbeeld Cyberpunk gespeeld en ik vond het helemaal niet leuk op de Steam Deck, het beeld is klein, geluid is niet geweldig, graphics zijn heel goed maar nog vele malen beter op de pc. Maar misschien ligt het dan toch aan mij als er genoeg anderen zijn die dit wel prettig gamen vinden
Het kleine scherm is ook een afknapper op de steam deck en orginele switch.
Ik heb nu de switch 2 en deze is qua schermgrootte en resolutie al een stuk fijner voor gaming.
Ik heb nog geen ROG uitgeprobeerd (en zal die waarschijnlijk door de prijs ook niet doen) maar ik kan mij voorstellen dat deze al fijner speelt dat de steam deck.
Daar was mijn oude Panasonic 3D plasma TV ideaal voor.
Ipv dat het beeld glas om glas knipperde, knipperde deze bril om bril.
Ik zat met mijn headset op te gamen op de tv, terwijl mijn vrouw haar tv programma keek op hetzelfde apparaat (via de speakers van de soundbar).
Dat was echt een van de beste toevoegingen die mijn 3D tv had naast het tonen van 3D beeld (wat ik nog steeds wel mis)
Juist bij de hedendaagse schermen met snelle refreshrates klinkt dat prima. Zouden er geen manieren zijn om dit achteraf toe te voegen? Een raspberry-achtig stukje techniek dat op basis van 2 hdmi inputs snel wisselend beeld genereert in één output, en zorgt voor synchronisatie met aangesloten brillen. Maar misschien denk ik te simpel...
(Ik weet overigens niet of dat supersnel schakelen dan iets doet met levensduur van het scherm...)
Ook genoeg niet AAA games die er steeds beter uit zien en meer van de hardware gaan eisen. Zo speel ik nu Keeper op mijn Xbox Ally X, dat gaat prima.
Ik heb hem pas kort en vooral nog gebruikt voor Ball X Pitt, maar ik vindt 't wel fijn dat er net iets meer pit in zit om af en toe ook een grafisch intensiever spel te kunnen spelen. Het is een fijn idee dat er wat meer rek in de hardware zit dan, bijvoorbeeld, de huidige Steam Deck.
Simpelere games in de toekomst/heden vereisen meer rekenkracht dan die van 10 jaar geleden
Optimalisatie word steeds slechter ook waardoor je meer nodig hebt.
Mits je dus wel de grote games wilt spelen, vooral op 1080p, zou je toch wat meer rekenkracht willen hebben.
Dus vooral voor mensen met meer eisen en een "future proof" mindset, niet dat dat veel betekend want de batterij geeft het wss op voordat het apparaat vervangen moet worden.
Tja, ik had van de Ally gehoopt dat er meer Game Pass games op gespeeld konden worden. Maar uiteindelijk loop je toch vaak tegen prestatieproblemen aan. Bij iedere game was het opzoeken of het zou werken (goede controller support, fatsoenlijke prestaties, etc) en het antwoord daarop is vaker nee dan ja.
Bij deze Xbox Ally heb je met Game Pass toch een gamebibliotheek waar je een beetje op kunt rekenen. Met de extra prestaties word ie net boven die lat getild, en kun je eigenlijk gewoon installeren en ervan uit gaan dat het werkt.
Tja, en ik ben dan weer Mass Effect Legendary Edition volledig door aan het spelen op de steam deck en heb ook meerdere 'grote' games volledig zo gespeeld. Ik vind het juist op een of andere manier wel immersive, het tussen mijn handen hebben van het spel heeft iets. En ik heb nu ook een xreal one pro die ik er aan hang waarmee ik languit op de bank lig met mijn steam deck rustend op mijn buik en een bioscoop scherm met de game boven me geprojecteerd.
Maar goed, deze handheld biedt dan weer te weinig extra performance om over te stappen, dan stream ik games die te zwaar zijn liever van mijn pc naar de steam deck (of naar mijn telefoon want dat werkt ook prima met die bril en ik ben dicht genoeg bij mijn pc dat ik gewoon de draadloze controller daarvan mee naar de bank neem). Maar het is dus niet dat ik alleen maar kleinschaligere games op een handheld zou willen spelen, zeker niet.
Meer keuze is altijd beter. De mensen die blij zijn met hun 10.000 retro-games handheld van Aliexpress zullen hetzelfde denken van je SteamDeck.
Als je geld zat hebt waarom zou je dan niet betere settings, meer beschikbare en speelbare games of een langere batterijduur (valt nog te bezien met Windows) willen hebben? Wat als je geen ruimte hebt voor een PC en geen behoefte aan een laptop? Wat als je PS3 games wil emuleren.
Ik heb ook echt getwijfeld maar ben toch echt bang dat het na aantal dagen in de kast gaat stof happen net als mijn switch. Ik zie wel kleine usecase voor indie games maar het genot van gamen op een groot scherm (tv of mijn ultra wide), heb ik de budget gebruikt om m’n gpu te upgraden. Voor die indie games op de bank als je vrouw een stomme serie kijkt, ja dat kan en werk inderdaad handiger dan een laptop (wat ongemakkelijk) maar als je het echt voor huis koopt en je hebt een pc staan, kan je altijd voor een veel goedkopere streaming optie gaan op een tablet (zoals steam link).
Tip: retro games, ik heb een 1TB kaartje erin met allerlei systemen, Google maar eens op Explosion Of Fun.
"RetroStation Deck will turn your Steam Deck or Windows PC into a time machine Retro Console, all very simple and easy setup ready to play in just a few seconds. You can start playing your favourite childhood games on your Retrostation Deck System. The system is all configured no need to setup anything on the Steam Deck. If you wish you can connect the MicroSD or External disk to your Windows PC and you will have the system running in under 2min 🙂
This retro gaming system comes in 2 different versions, MicroSD with sizes of 256GB and 512GB and an External Drive of 2TB that comes with the protection cover for your Steam Deck here you can attach the disk and still keep the Steam Deck portable.r Steam Deck here you can attached the disk and still keep the Steam Deck portable. Now works also with Asus Rog Ally, OneXFly, OneXplayer and Lenovo Legion Go and Steam Deck Oled! "
[Reactie gewijzigd door 410Gone op 22 oktober 2025 17:51]
Ik heb zelf al een tijdje de eerste generatie ROG Ally. Een fijn apparaat, mijn zoontje wil hem ook steeds gebruiken als "game-pc" met een losse 1080p monitor toetsenbord en muis.
Het is dat deze zo goed bevalt, anders had ik waarschijnlijk deze besteld. Vergeleken met een console zijn ze prijzig, maar voor mij is het meer een soort game-laptop. Gek genoeg als je het zo bekijkt en naar de prestaties kijkt is de prijs niet zo gek. Ik weet dat je voor minder geld een snellere laptop kunt kopen. Maar de vorm-factor maakt dit voor ons een fijn apparaat.
Als ik een game speel op een console en dan vooral een apparaat wat niet unlimited power heeft zoals een 5090, dan wil ik niet aanmodderen met graphics settings. Dan wil ik een moduskeuze in een game. 1 voor minimaal 60 of 120 fps, 1 voor graphics op minimaal 30 fps (niet dat ik deze modus gebruik maar veel gamers wel).
Deze apparaten hebben dat niet. Ik zit dan eerst een halve middag aan te kloten om de settings goed te krijgen en blijf mij dan altijd afvragen of ik een bepaalde graphic setting niet uit moet zetten om een andere aan te zetten voor evenveel fps maar beter beeld etc. Weer DF videos kijken voor de optimale instellingen etc. (geen zin in).
De reden dat ik een 5090 heb in mijn game/console PC (hij staat aangesloten op mijn TV), is dat ik dan alles max kan zetten zonder gezeur.
Deze handheld bied mij dat gewoon niet waardoor het een zinloos apparaat wordt voor mij. Dan ga ik liever voor mijn PS Portal. Het liefst zie ik een PS Portal die alles native draait zonder streaming.
Dan heeft MS zoveel grote studios opgekocht en er komen super veel goede games uit, maar dit krijgen ze niet voor elkaar. Echt, ze slaan de plank zo enorm mis.
Deze apparaten hebben dat niet. Ik zit dan eerst een halve middag aan te kloten om de settings goed te krijgen en blijf mij dan altijd afvragen of ik een bepaalde graphic setting niet uit moet zetten om een andere aan te zetten voor evenveel fps maar beter beeld etc. Weer DF videos kijken voor de optimale instellingen etc.
Ik snap wat je bedoeld hoor, maar jouw tekst laat me denken dat het weer het jaar 2005 is.
Wat jij schets is naar mijn mening al jaren iets wat je helemaal niet meer hoeft te doen.
Vroeger deed ik dat ook altijd om de onderste uit de kan te halen, maar nu? echt nul behoefte aan en ik heb zeker geen 5090 zodat ik me daar minder zorgen over hoeft te maken.
9 van de 10x zijn met de basis instellingen prima speelbaar, en vaak (als ik wil) kan ik ze hoger zetten en speelt het alsnog prima.
Persoonlijk vind ik dit apparaat ook net niet, maar dat heeft 90% met de prijs te maken. Een handheld hoort naar mijn mening vele malen goedkoper te zijn voor het interessant is. Daarom vind ik de Steamdeck, ook al is hij ondertussen verouderd nog steeds de beste optie, ook omdat ik zelf ook geen AAA games op een handheld zou spelen maar vooral indies en simpelere games
Klopt dat je het niet hoeft te doen, maar ik ga het alsnog doen. Ik weet, het is een "mijn" probleem. Maar om dat voor te zijn wil ik graag dat de developer dit heeft gedaan en mij de game geeft met de best mogelijke graphic instellingen.
Daarnaast merk ik dat sommige games dan soms toch dippen naar 50 fps (dat trek ik echt niet). Dus ga ik weer 60 fps instellingen opzoeken etc. Al om al ben ik meer bezig met de performance dan met de game zelf.
Daarom heb ik een 5090. Als het daar niet op loopt, dan loopt het nergens op. Geeft mij peace of mind. Op een console zoals een PS5 werkt het ook prima. Daar hebben ze dat voor mij gedaan en elke developer probeert die game met de beste instellingen vs 60 fps modus te brengen. Ik koop hier dan ook geen handheld, ik koop een mini PC en die hoef ik niet.
Ik wil gewoon een console dashboard (geen win 11) met apps gemaakt voor het apparaat zelf. Niet leunen op apps die niet geoptimaliseerd zijn voor het apparaat. Ik wil games dedicated voor het device, niet games die toevallig ook op dit device draaien.
Precies dit. Ik zat vroeger ook veel tijd te spenderen aan allerlei settings te proberen om optimaal resultaat te bereiken. Hier was ik per spel best veel tijd aan kwijt.
Daarnaast heb ik het gevoel dat de meeste devs ervoor zorgen dat het op een PS5 het beste loopt aangezien dat de meest verkochte full-fledged console is en men niet, zoals bij pc kan denken "upgrade je systeem maar".
Dedicated spellen op dedicated hardware geniet ook mijn voorkeur. Ik gruwelde al van de "This Is an Xbox" campagne van Microsoft: This Is an Xbox - Xbox Wire
Deze handheld bied mij dat gewoon niet waardoor het een zinloos apparaat wordt voor mij. Dan ga ik liever voor mijn PS Portal. Het liefst zie ik een PS Portal die alles native draait zonder streaming.
Eens, de Portal is echt wel een mooie apparaat. Ondanks dat het streaming is wat je helaas wel merkt. Het beeld is wat minder mooi er is wat lag, maar het werkt wel prima voor het gros van de games. Sony werkt als het goed is aan een handheld die native PS4,5,6 games moet kunnen af gaan spelen.
[Reactie gewijzigd door Hulleman op 22 oktober 2025 13:32]
Playstation Portal 2 device is nog steeds in ontwikkeling volgens geruchten, ik hoop ook echt dat het internal drive krijgt voor Playstation games. Ik hoop dat het 2 of 4 TB SSD krijgt.
De Portal is tot nu toe de beste handheld die ik ooit heb vastgehouden. Het ding voelt echt aan als een PS5 controller, alleen de d-pad is wat crappier en zou beter mogen en hij voelt een tiny-bit kleiner aan dan een Dualsense. Het design is ow zo simpel maar het werkt perfect.
Ik heb God of War Ragnarok prima kunnen spelen in het ziekenhuis toen mijn dochter daar een paar nachtjes moest slapen, voor single player werkt het prima. (Competitive) Multiplayer geeft helaas net teveel (input) lag daarom hoop ik dat de Portal 2 een dedicated device wordt.
Ik heb het aangezet met wat registry edits, maar ik kan het nog niet aanraden want het werkt nog niet 100%. Beter nog even wachten totdat het volgend jaar officieel ondersteunt word.
Dat het goed te bedienen is via de controller is fijn en dat was een deel van het probleem van Windows op handhelds, maar zeker niet alles... Twee andere problemen zijn hoe sleep/suspend werkt en hoeveel energie Windows gebruikt.
Wat betreft het eerste, soms kan dat prima werken, maar wat ik zo hoor gaat het ook met de nieuwe software nog veel vaker mis dat de game crasht of je controls werken niet meer dan bij de Steam Deck waar problemen vrij zeldzaam zijn (als het geen online game is want die raakt natuurlijk altijd de verbinding kwijt). Ook liet bv CyberDopamine op YouTube zien dat het gewoon veel langer duurt om in slaapstand te gaan en er weer uit te komen, het is niet zo seamless als op steam os van klik op de knop als je onderbroken wordt, klik als je weer terug bent en gaan.
En dat tweede daar heeft YouTuber ThePhawx veel over te vertellen. Een Windows handheld is net zo zuinig te krijgen als een steam os/Linux handheld, maar daar moet je zelf voor aan de slag. Linux is veel beter in de hardware maar zo hard laten werken als nodig is voor de gewenste performance. Op Windows lijkt het de taak van de fabrikanten (van de handhelds maar ook AMD) te zijn om dat te regelen en die lijken er vaker voor te kiezen om maar gewoon maximaal power door de hardware te gooien ook al staan cpu en gpu grotendeels te idlen omdat je Celeste aan het spelen bent of zo.
Dus, nee, leuke stap, maar Microsoft is er echt nog niet.
Ook "dat alle games werken, of die nu oud of nieuw zijn" is een beetje kort door de bocht. Juist bij oudere games kan het wel voorkomen dat die juist niet meer goed werken op Windows 10/11 terwijl ze het wel doen op Linux. Gemiddeld genomen zullen vooral bij nieuwere games er met minder games problemen zijn, maar zelfs dan heb je games die het op Steam os beter doen door bv shader precaching. Dat is iets waar Microsoft ook mee aan de slag zou gaan maar het is nog even afwachten of dat inderdaad helpt en we niet meer van die situaties hebben dat een nieuwe game op een veel sterkere Windows pc microstutters blijft houden terwijl het op Steam os smooth is.
Volgens mij staan er trouwens ook een paar foutjes in... Jullie zeggen dat de Xbox Ally X geen feedback in de triggers zou hebben maar dat zou nou net een van de verschillen zijn dat de X die wel heeft en de non-x niet.
Ook denk ik dat jullie de labels verwisseld hebben van de Claw A1m en 8AI+ bij de GTA benchmarks... Vreemd dat jullie dan ook zeggen dat de 8AI+ het slecht doet terwijl de A1m overal bovenaan staat, iets wat gewoon onmogelijk is... Kwam deze data al verwisseld van jullie test team en de redactie dat niet opgemerkt? @Tomas Hochstenbach ?
[Reactie gewijzigd door Finraziel op 22 oktober 2025 14:27]
Volgens mij staan er trouwens ook een paar foutjes in... Jullie zeggen dat de Xbox Ally X geen feedback in de triggers zou hebben maar dat zou nou net een van de verschillen zijn dat de X die wel heeft en de non-x niet.
Ik heb het nog even gecheckt en er komt inderdaad voelbare feedback uit de triggers. Misschien herinner ik het me verkeerd, maar ik meen dat dat eerder niet zo was... Anyhow, het is aangepast. Ik vind het overigens alsnog wel minder overtuigend voelen dan bij de echte Xbox-controller.
Ook denk ik dat jullie de labels verwisseld hebben van de Claw A1m en 8AI+ bij de GTA benchmarks... Vreemd dat jullie dan ook zeggen dat de 8AI+ het slecht doet terwijl de A1m overal bovenaan staat, iets wat gewoon onmogelijk is... Kwam deze data al verwisseld van jullie test team en de redactie dat niet opgemerkt? @Tomas Hochstenbach ?
Die resultaten kloppen denk ik wel - GTA V leunt behoorlijk zwaar op de cpu en op dat punt is de Claw 8 AI+ aanzienlijk langzamer dan zijn voorganger (8 cores vs. 16 cores). Je kijkt daar dus vooral tegen een cpu-bottleneck aan. MSI heeft de Claws overigens weer opgehaald dus dat kan ik niet nogmaals checken.
Oh wow, ja ik zie nu hetzelfde in jullie review van de 8 AI+. In mijn hoofd was de A1m een anemisch ding wat nooit goed presteerde, maar inderdaad dat zal dan juist komen omdat er te veel cpu cores zijn waardoor er meestal te weinig overblijft voor de GPU, maar blijkbaar is GTA V dan net zo'n uitzondering.
Dat van die zwakkere feedback dan een echte Xbox controller heb ik inderdaad wel ook in meer reviews gehoord.
Modern Standby en Windows handhelds is idd geen goede combinatie. Heb al meer dan eens gehoord over in de case gekookte handhelds omdat een of ander programma het nodig vond te gaan updaten in de slaap stand. En dat is echt een Windows ding, speelt ook bij laptops. MacOS/Linux werkt het wel fatsoenlijk.
Je kan SteamOS overal op installeren, maar waarom zou je dat willen? Je kan in Windows 11 Steam installeren, alsmede eventuele andere libraries.
Omdat ik Linux handiger vind dan Windows. Al mijn systemen draaien op Linux, dus SteamOS past beter in mijn omgeving dan een Windows/XBOX-systeem.
Een andere reden kan de overhead van Windows zijn. SteamOS is in sommige games een stuk sneller. Ik schrijf "kan" omdat dit apparaat een aangepaste versie van Windows draait die lichter zou moeten zijn, maar ik weet nog niet of/hoe succesvol dat is in verhouding tot SteamOS.