Door Jeroen Horlings

Redacteur

De beste citybuilder, maar niet nu

Cities: Skylines II Review

25-10-2023 • 13:00

231

Multipage-opmaak

Inleiding

Cities: Skylines II

Cities: Skylines II borduurt voort op zijn voorganger, maar is flink gemoderniseerd en bevat veel kleine en grotere verbeteringen. Het is mogelijk de beste citybuilder ooit, maar nog niet op dit moment; het spel wordt geplaagd door performanceproblemen en een aantal vervelende bugs. Zelfs met moderne hardware worden steden steeds slechter speelbaar naarmate ze groter worden en dat is een serieus probleem. Ook is er nog geen support voor mods.

In 2015 verrasten uitgever Paradox Interactive en ontwikkelaar Colossal Order de wereld met Cities: Skylines. Dit alternatief voor SimCity was destijds een aangename verrassing; het laatste deel van de illustere oersim uit 2013 was twee jaar eerder teleurstellend ontvangen, mede omdat dat spel bijna ten onder ging aan de verplichte online connectiviteit. Cities: Skylines was een welkom alternatief dat al snel de harten van menig simbouwer stal. Het was gewoon offline speelbaar en had daardoor geen serverproblemen, en het bood veel meer vrijheid en een aantal vernieuwende features, zoals wat transportelementen. Een grotere kracht kwam uit een andere hoek: de enorme hoeveelheden mods die via Steam aan het spel konden worden toegevoegd, zoals grids om snel nieuwe wijken aan te leggen, hulpmiddelen om geometrisch perfecte wegen te bouwen en kant-en-klare op- en afritten voor snelwegen, extra unieke gebouwen, voertuigen, en complete steden en uitbreidingen om wat spanning toe te voegen.

Acht jaar na de release vonden de makers dat het tijd was voor een opvolger: Cities: Skylines II. De ontwikkelaars hebben daarbij onder andere goed gekeken naar populaire mods en die voor een groot deel in het spel geïntegreerd. Zo is het uitbouwen van een stad nu veel makkelijker geworden. Grids worden ondersteund, waarbij je vrij snel een nieuwe wijk uit de grond kunt stampen en rotondes zijn nu ook standaard in het spel aanwezig. Het verplaatsen van bestaande gebouwen is nu een fluitje van een cent, terwijl je daar eerst een mod voor nodig had. Maps zijn bovendien veel groter dan voorheen. Ook leuk is mixed-use zoning, zoals een gebouw dat aan de onderkant bestaat uit winkels met daarboven woonlagen. Tegelijkertijd is het wat controversieel dat mods voortaan niet meer via Steam kunnen worden toegevoegd, want daarmee is de eerste editie juist zo succesvol geworden.

Verder is het spel flink met de tijd meegegaan: je kunt zonneparken aanleggen voor goedkope stroom, en uitbreiden met accuopslag, en er zijn elektrische bussen en taxi's, evenals laadpalen. Verder is het spel uitgebreid met extra functionaliteit. Het origineel bevatte al wat Transport Tycoon-elementen, waarbij je bijvoorbeeld bus- en metrolijnen kon maken, maar je kunt nu ook grondstoffen op de kaart vinden of produceren en vervolgens laten verwerken door de industrie in je stad. Dat levert extra inkomsten op waarmee je je stad sneller kunt laten groeien.

Maar biedt dit nieuwe deel voldoende verbeteringen en uitdagingen om over te stappen? In deze review lees je meer over de vernieuwingen, maar ook over de serieuze problemen die tijdens de reviewperiode voorkwamen.

Wat is er nieuw?

Voor bestaande spelers van Cities: Skylines voelt het spel direct vertrouwd, maar je merkt ook direct dat het om een nieuwere versie gaat. Wat Paradox en Colossal Order goed hebben gedaan, is dat ze overduidelijk gekeken hebben naar de vele mods die populair zijn onder de community. Ook veel dlc's zitten nu standaard in de nieuwe versies ingebakken. Verder is er veel aandacht besteed aan zogenaamde quality-of-lifeverbeteringen.

Wegen zijn veel makkelijker en flexibeler aan te leggen
Wegen zijn veel makkelijker en flexibeler aan te leggen.

Magnetische wegen

Wegen en wijken aanleggen werkt vele male soepeler dan in het eerste deel. Ook zonder mods zie je van te voren of een wegdeel aan zal sluiten bij andere wegen in de buurt en je kunt nu bijna straffeloos wegen combineren in allerlei hoeken. Het spel doet daar niet zo moeilijk over, terwijl je voorheen vaak eerst de grond vlak moest maken of op exact het juiste punt moest aansluiten. Daardoor is het makkelijker en leuker om wijken met speels buigende wegen te maken. Het upgraden van wegen gaat ook veel makkelijker. Een van de vele modvoorbeelden is dat grids nu standaard in het spel zitten: een raster van wegen die optimaal aansluiten en waarvoor je zelf de omvang bepaalt. De mods gebruikten een soort stempel van voorgeprogrammeerde wegen dat je kon gebruiken, maar bij deel twee gaat het verder: de grids zijn horizontaal en verticaal schaalbaar via de muis en kunnen een enorm oppervlak bedekken. Het is daardoor een handig hulpmiddel om vrij makkelijk een nieuwe wijk uit de grond te stampen. Helemaal ideaal werkt het nog niet, want het grid sluit vaak niet goed op bestaande wegen aan - als je ze los plaatst is de slagingskans groter. Ook zouden meer gridvarianten welkom zijn.

Rotondes helpen het verkeer in goede banen te leiden
Rotondes helpen het verkeer in goede banen te leiden.

Leidingen en rotondes

Een andere grote verbetering is dat leidingen voor drinkwater en afvoer, net als elektriciteitskabels, nu onderdeel zijn van wegen. Als je een weg aanlegt, is dus automatisch ook in de rest voorzien. Dat scheelt veel gepriegel met leidingen, wat sowieso nooit het leukste onderdeel van het spel was. Bovendien is die integratie logisch, want bij het aanleggen van nieuwe wijken in het echte leven gebeurt hetzelfde. Als je toch nog eens extra leidingen moet aanleggen, klikken die bovendien magnetisch aan elkaar vast en is het dus minder rompslomp dan voorheen. Tenminste, meestal. Om de een of andere reden werkt het met de afvoer in waterwegen of de stroomkabels van windmolens soms niet zo vlekkeloos.

Een andere mooie toevoeging uit het modcircuit zijn rotondes. In Europa zijn die vrij gebruikelijk, maar in de VS zijn die om de een of andere reden minder geliefd. Ze zorgen over het algemeen voor een betere doorstroming van het verkeer, ook in Skylines II. Bovendien komen ze in diverse maten. Leg de rotondes wel op tijd aan, anders moet je vervolgens gebouwen in de buurt weer slopen, evenals wegen die overlappen.

Eveneens praktisch is dat het nu mogelijk is om stroom af te nemen van het grid. Als stad betaal je daar meer voor dan wanneer je zelf energie opwekt, maar op die manier heb je de keus, bijvoorbeeld om daar in het begin van het spel nog even mee te wachten tot er nieuwe opties beschikbaar komen. Wek je zelf meer op dan je stad nodigt heeft, dan kun je bovendien je stroom exporteren waardoor je wat extra geld verdient.

Duurzame energie

Op energievlak is het spel sowieso flink met zijn tijd meegegaan. Naast windmolens behoort een groot zonnepark nu ook tot de mogelijkheden, zij het niet helemaal vanaf het begin. Omdat je beide onderdelen ook met accu's kunt uitbreiden, is een stad die geheel op duurzame stroom draait een reële mogelijkheid, voor wie dat wil. Ook op microniveau zie je dat terug: je kunt kiezen voor elektrische bussen en taxi's, en ook laadpalen zie je terug in het straatbeeld.

Tegelijkertijd is het nog steeds verleidelijk om te beginnen met een kolencentrale, want dat kost minder moeite. Bovendien is het industriële deel van je stad nog steeds flink vervuilend en merk je dat ook direct terug als je daar huizen te dichtbij plaatst of op die locaties grondwater oppompt. Ook voor geluidsoverlast van drukke wegen, treinen en vliegtuigen zijn je Cims allergisch. Klaar voor 2050 is het spel allerminst: de industrie draait nog steeds grotendeels om fossiele brandstoffen. Zo heeft een commerciële zone bijvoorbeeld als eis dat er een benzinepomp in de buurt moet zijn. Je kunt wel per district bepaalde regels instellen, zoals een vrachtwagenverbod of emissievrije zones, een combustion engine ban, als je dat wilt. Ook kun je gebouwen, zoals een politiebureau, koppelen aan bepaalde zones.

Milestones

Milestones

Je ontwikkeling in het spel gaat iets anders dan voorheen. Met milestones speel je nieuwe opties vrij, zoals bepaalde gebouwen, maar die werken nu niet meer alleen op basis van de bevolkingsgroei, maar ook op basis van de tevredenheid van je inwoners en de infrastructuur. Dat laatste betekent dat je een level omhoog kunt gaan door een nieuw gebouw te plaatsen, en dat eventueel meerdere keren te herhalen. Als je een nieuwe milestone bereikt, krijg je niet alleen meer mogelijkheden en opties, maar ook een leuk geldbedrag, dat je in de periode van je nieuwe stad goed kunt gebruiken. Je kunt vervolgens development points inzetten om nieuwe gebouwen te ontgrendelen. Dat is niet verplicht, maar het helpt om je stad snel te laten groeien. Wacht je op een bepaalde voorziening, zoals een kerncentrale, een zonnepark of universiteit, dan moet je die dus eerst vrijspelen.

Zoning

Wat bebouwing betreft zijn er nu meer zones. In deel I waren er twee residentiële en commerciële zones, namelijk laag- en hoogbouw, maar nu zijn dat maar liefst zes zones voor woonhuizen en ook nog twee voor kantoren. Een leuk detail is dat een van de nieuwe residentiële zones een combinatie is met een commercieel gebouw: winkels op de begane grond en woningen daarboven, precies zoals je dat in Europa veel ziet. Over Europa gesproken: je kunt nu kiezen voor een Amerikaanse of Europese stijl van gebouwen en voertuigen. Het is een leuk detail, maar verwacht geen schokkende verschillen: soms zijn die er nauwelijks of moet je er goed op letten om ze te zien.

De vele extra zones maken het spel wel iets minder overzichtelijk, vooral als het gaat om de vele variaties aan residentiële woningen. Je ziet in realtimelijngrafieken naar wat voor gebouwen de meeste vraag is, maar je ziet daarin nu drie soorten groen die ieder goed zijn voor twee type zones. Bovendien was er later in het spel vooral veel vraag naar de simpelste zone met standaard woonhuizen. Je krijgt dan al snel een klassiek Amerikaans stadscentrum met hoogbouw en uitgestrekte woonwijken met laagbouw daarom heen. Dat is niet bepaald Europees.

Een graanboerderij met daarachter de stad in aanbouw
Een graanboerderij met daarachter de stad in aanbouw

Transport Tycoon

De eerste Cities: Skylines had al wat Transport Tycoon-achtige elementen. Zo kon je al routes voor bussen, treinen en metro's aanmaken, maar ook scheeps- en vliegroutes opzetten. Dat is niet gek, aangezien Paradox eerder Cities in Motions uitbracht. Dat is in deel II nu verder uitgebreid met specialized industries, iets dat we ook kennen van een latere betaalde uitbreiding voor deel 1. Je kunt boerderijen of houtzagerijen maken, maar ook grondstoffen mijnen of boren naar olie. Uiteraard moet je dan wel op zoek naar geschikte plekken op de kaart. De grondstoffen of bouwproducten kunnen vervolgens worden gebruikt door de industrie van je stad, zodat je die niet hoeft te importeren. Deze nieuwe elementen maakt het spel voor liefhebbers nog veelzijdiger, al zit misschien niet iedereen hier op te wachten. Verwacht niet dat dit Cities in Motion of concurrent Transport Fever 2 vervangt, want de uitwerking is verder beperkt. Je kunt individuele transportlijnen aanmaken, maar de geproduceerde materialen duiken automagisch op bij je industrie. Ook is het geheel verder beperkt stuurbaar; het is niet duidelijk hoeveel je moet opzetten om aan de vraag te voldoen en in je industriezone kun je niet zelf bijpassende gebouwen aanmaken.

Een overzicht van alle transportlijnen
Een overzicht van alle transportlijnen

En verder

Verder zijn er nog tal van kleine vernieuwingen. De Natural Disasters-dlc zit er bijvoorbeeld standaard in, wat zorgt voor extra spanning en afwisseling. Ook zijn er seizoenen met, afhankelijk van de gekozen startkaart, bruine bladeren in de herfst en sneeuw in de winter. Een leuk detail daarbij is dat rampen soms ook seizoensgebonden zijn. Ook kun je met verkeersborden het verkeer nog beter in goede banen leiden en is de traffic-AI zichtbaar verbeterd. Tiles zijn wat kleiner, maar de maps een factor vijf groter, waardoor je veel langer kunt bouwen aan je stad of zelfs een tweede kunt beginnen op een andere locatie. Ook fijn is dat er veel instelbaar is. Wil je geen natuurrampen, dan zet je dat simpelweg uit. Ook kun je ervoor kiezen om alle gebouwen vanaf het begin beschikbaar te stellen of om onbeperkt geld tot je beschikking te hebben. Zeker in het begin kan dat prettig zijn om op die manier het spel en alle nieuwe mogelijkheden goed te leren kennen.

Speelplezier en controversiële keuzes

Als fervent speler van het eerste deel uit 2015 is het in eerste instantie een verademing om met dit nieuwe deel aan de slag te gaan. Met als adagio 'het beste, maar dan nog beter' is vooral de eerste fase van het bouwen van een nieuwe stad ontzettend leuk. Het bouwen van wegen werkt veel prettiger en prikkelt de creativiteit; ze sluiten veel makkelijker op elkaar aan en het maken van sierlijke bochten maakt het ontwerp van je stad origineler dan de rechttoe rechtaan bouwblokken. Toch verdwijnt dat creatieve in de latere fase van het spel. De vraag wordt op een gegeven moment zo groot dat het verleidelijk wordt om reusachtige grids aan te leggen en daar residentiële zones van te maken. Zodra je je muisknop loslaat, verschijnt er al een kraan die begint te bouwen. Die grids zijn dan handig, maar ook monotoon. Meer variatie was wenselijk geweest, maar daarvoor moet je wachten op mods. Denk bijvoorbeeld aan een wijk met klassieke wegen en daaromheen een brede ringweg van vier of zes banen met rotondes om het toekomstige verkeer in goede banen te leiden, of een grid met meer creatieve wegen dan alles in een hoek van negentig graden.

Het spel voelt moderner aan door de vele nieuwe opties, zoals grote windmolens, zonneparken en accusystemen. Zo'n zonnepark biedt met 200MW aan vermogen al snel voldoende voor je groeiende stad en overtollige stroom kun je dus exporteren. Is dinosap verbranden je favoriete hobby, dan kun je ook nog steeds terugvallen op fossiele techniek met veel rook, maar kijk dan niet gek op als je inwoners gaan zeuren en de gezondheidszorg duurder wordt.

Het nieuwe puntensysteem werkt goed en is een leuke manier om je stad naar eigen voorkeur uit te breiden. Als je een beetje op je uitgaven let, is het ook niet moeilijk om je financiële balans op orde te krijgen zonder grote bedragen te hoeven lenen. Je zit dan hooguit even te wachten totdat je de volgende milestone behaalt en je weer geld krijgt om te kunnen investeren, al kan een kortlopende lening je ook verder helpen. Verder zijn er subsidies om te kunnen blijven investeren.

Het spel oogt in eerste instantie ook realistischer. Gebouwen in zones verschijnen niet direct, maar moeten eerst gebouwd worden en het kost dus wat tijd voordat je daar iets van merkt. Ook de seizoenen, het veranderlijke weer en de natuurrampen zorgen voor de broodnodige afwisseling. Alleen regent het nu wel erg vaak, soms vele uren achter elkaar, dag en nacht. Dat komt de prestaties niet ten goede en er is nergens een optie om dit uit te schakelen.

Mods komen in het opstartscherm te staan
Mods komen in de nabije toekomst in het opstartscherm te staan.

Mods

Sommige keuzes zijn ook wat controversieel, zoals de mods. Althans, het is nog niet duidelijk hoe die exact gaan uitpakken, want de functionaliteit was bij de release nog niet beschikbaar en wordt later toegevoegd. Paradox heeft ervoor gekozen om ze niet niet meer via Steamworks aan te bieden, het platform van Steam waarop gameontwikkelaars en -uitgevers tools en diensten van de community voor hun games kunnen aanbieden. Voor die keuze zijn zowel voor- als tegenargumenten te geven. Volgens Paradox biedt dit meer vrijheid en inclusiviteit: zowel pc-spelers als consolespelers kunnen via het eigen modplatform van de uitgever met mods aan de slag. Daar valt op af te dingen dat de laatste groep enkel asset mods kan gebruiken, want code mods zijn niet voor consoles beschikbaar. Code mods bieden bijvoorbeeld nieuwe mechanics, maps en missies en asset mods vooral esthetische aanpassingen.

Een eigen modplatform betekent minder afhankelijkheid van Steam, wat het kopen van het spel via andere aanbieders aantrekkelijker maakt, en Steam dus wat minder dominant. Aan de andere kant: Steam heeft zich wel al vele jaren bewezen op dit vlak en het is nog afwachten hoe dat bij Paradox gaat uitpakken. Biedt dit dezelfde mogelijkheden, is de mate van vrijheid net zo groot en zal het ook prettig werken? Bovendien betekent het ook wat onzekerheid voor de toekomst: van Steam-games weet je dat mods vele jaren na de release nog toegankelijk zijn en, sterker nog, dat modders een oud spel nog jarenlang in leven kunnen houden dankzij nieuwe content en mogelijkheden. Op een eigen platform is dat minder zeker: wat als de uitgever het na een bepaald aantal jaar wel welletjes vindt en alles opdoekt? Laten we van het positieve uitgaan, maar een eigen platform is mogelijk minder futureproof.

Volgens eigen zeggen bevindt de modtool zich momenteel in een bètafase, waartoe slechts een kleine groep modders toegang heeft. 'Kort na de release' volgt de publieke uitrol voor pc-spelers, maar het is nog onbekend wat 'kort' in dit geval betekent: dagen, weken, maanden? De tool zal te vinden zijn op het opstartvenster. Oude mods zijn niet compatibel, dus het zal sowieso nog even duren voordat je favoriete mods beschikbaar komen voor versie II. Omdat de modfunctionaliteit nog niet vrijgegeven was tijdens het schrijven van de review, kan ik er geen oordeel over vellen.

Het gebouw voor uitkeringen is overdadig groot
Het gemeentegebouw, met tuin, voor uitkeringen is overdadig groot.

Reusachtige gebouwen

Hoewel de ontwikkelaar van het spel uit Finland komt en je dus kunt kiezen uit een Amerikaanse of Europese stad, domineert de Amerikaanse stijl bewust of onbewust. Zoals eerder benoemd, ontwikkelt een stad zich meestal vrij klassiek met een centrum met wat hoogbouw en veel grote wijken met vrijstaande bungalows daaromheen. Maar ook de vrijgespeelde gebouwen zijn niet bepaald ingetogen Europees.

Veel gebouwen zijn megalomaan wat omvang betreft. Ze zijn zo overdreven groot dat ze onmogelijk passen binnen de wijken die je via grids aanmaakt, ook niet in de maximale omvang met de meeste onderlinge ruimte. Een simpele basisschool is al een enorm uit de kluiten gewassen gebouw en dat geldt nog meer voor een middelbare school of een college of universiteit. Terwijl het spel in veel opzichten realistischer is geworden, slaat het wat dit betreft de plank mis. Waarom moet een gebouw waar inwoners uitkeringen kunnen aanvragen er een park bij hebben? Het kleinst mogelijke vliegveld is zo reusachtig dat het vrijwel een complete map tile nodig heeft; het is vele malen groter dan die in de eerste editie en heeft meteen plek voor zes gates. Bovendien passen sommige gebouwen totaal niet bij de omvang van een stad. Op een gegeven moment klagen bedrijven over het kennisniveau van je Cims en wordt het tijd voor een universiteit, maar dat is nogal overdreven voor een dorp met krap 10.000 inwoners.

Belastingen

Belastingen, fietsen en zonsondergangen

Iets anders wat je niet zult zien in je stad, zijn fietsers. Er zijn wel veel voetgangers en motorrijders, maar de fiets moet nog worden uitgevonden of wordt niet gezien als een handig en duurzaam transportmiddel. Dat is tegen de trend in omdat fietsers in grote steden juist in opmars zijn, ook in New York en Shanghai. Misschien zijn ze bewust weggelaten omdat dit de complexiteit van de infrastructuur vergroot: je moet dan ook wegen met fietspaden aanleggen en er op kruispunten rekening mee houden. Maar gezien de vele soorten wegen lijkt mij dat nu geen onoverkomelijk probleem. Het is een gemiste kans, juist omdat verder de nadruk wordt gelegd op realisme. Het volgt later mogelijk nog, in een update.

Je kunt nu niet alleen belastingen heffen op basis van het type gebouw, maar dit ook nog verder verfijnen. Bijvoorbeeld een hogere of lagere tax voor een bepaalde industrie of commerciële onderneming. Voor het belasten van de inwoners is wel een vreemde keuze gemaakt: dit wordt gedaan op basis van opleiding. Zo kun je dus bijvoorbeeld laag opgeleide Cims minder belasting laten betalen, of juist andersom. Het zou veel logischer zijn om dat op basis van type residentiële woning te doen, want dan kun je de groei van dat type ook makkelijker stimuleren. Ook was het logischer geweest om belasting te heffen op basis van inkomen of desnoods op buurt.

In de mate van realisme kun je ook doorschieten. Niet allen het weer en de seizoenen zijn veranderlijk, maar het licht verandert ook, net als bij het origineel. Overdag schijnt dus de zon en 's avonds is het donker. De mate waarin het donker is, varieert, want zelfs de maan speelt dan een rol. Dat is uiterst realistisch, maar daar staat tegenover dat het kan voorkomen dat er geen maan is en dan is het wel erg donker. Zo donker dat het lastig wordt om aan je wegennet of landschap te sleutelen, want je ziet niet goed wat je doet. Ook in hoogste tijdmodus duurt het wel even voordat het weer licht wordt, dus moet je je op een andere manier zien te vermaken. De mate van duisternis is niet instelbaar. Wat je wel kunt doen is het verschil tussen overdag en 's nachts uitschakelen in het menu. Daar heb ik dan ook regelmatig gebruik van gemaakt, maar het is jammer dat je dit vaak weer vergeet in te schakelen en daardoor mis je de mooie lichteffecten van de zonsopkomst of -ondergang in dit nieuwe spel.

In het donker is het lastig werken
In het donker is het lastig werken.

En verder

Een 'undo'-button ontbreekt nog steeds. Zowel voor het aanleggen van infrastructuur als het verbouwen van de grond. Vooral in het laatste geval is dat onhandig, want het gaat, bij mij althans, wel eens mis met de verbouwing en dat heeft soms een negatieve impact op het landschap. Zo'n fout herstellen kost tijd, dus een 'undo'-knop zou dan fijn zijn. Nu moet je, in ernstige gevallen, terugvallen op een autosave, maar ook dat is omslachtig. Autosave moet je overigens eerst handmatig aanzetten. Als je niet tevreden bent over het aanleggen van een weg, dan kun je die simpelweg weer weghalen, maar als je daarvoor een grid hebt gebruikt, is dat wel aanzienlijk meer werk. Bij gebouwen is het makkelijker: die kun je nu met een speciale knop verplaatsen naar een andere locatie.

Bij landscaping valt trouwens op dat vooral de softening beter is geworden. Als je hardhandig de grond hebt lopen verhogen, verlagen of glad hebt gestreken, dan kun je de scherpe en onnatuurlijke randjes vervolgens eenvoudig wegpoetsen.

Chirper, een knipoog naar Twitter/X, zit nog steeds in het spel. Daarmee kun je waardevolle informatie krijgen over het wel en wee van je inwoners. Toch zijn de chirps lang niet altijd relevant en ontstonden er soms storende fouten, zoals meldingen dat de zon zo lekker schijnt tijdens een herfstige regenbui. Soms zijn ze ook nuttig, omdat er geklaagd wordt over zaken die niet op orde zijn, zoals toenemende criminaliteit. Je kunt ze uitzetten. Een grappige knipoog naar het heden is het ChirpX Space Center, waarmee je vanuit je stad raketten kunt lanceren.

Nieuw in vergelijking met de eerste versie is een motionblureffect als je over je stad scrolt. Missschien is het persoonlijk, maar ik heb deze functie direct uitgezet; het geeft geen meerwaarde en het is ook niet mooi. Hetzelfde geldt voor het radiostation met eentonige muziek en saaie irritante reclames.

Performanceproblemen en vervelende bugs

Waarschijnlijk heb je al gelezen dat Cities: Skylines II kampt met prestatieproblemen. Enkele dagen voordat het spel uitkwam, waarschuwden de makers hier al voor. Deze moeten de komende maanden worden verbeterd, maar tot die tijd moet je het ermee doen. De mate waarin je er last van zult hebben, is uiteraard afhankelijk van de hardware waar je op werkt en de instellingen die je gebruikt. Ook tijdens het testen van de game voor deze review lieten de prestaties sterk te wensen over. Daarnaast zijn er vervelende bugs die het speelplezier beïnvloeden.

Zonsopkomsten en -ondergangen zien er mooi uit, maar verder oogt het spel niet spectaculair
Zonsopkomsten en -ondergangen zien er mooi uit, maar verder oogt het spel niet spectaculair.

Verhoogde eisen

De makers verhoogden recent nog de 'recommended specs'. Aanvankelijk was gecommuniceerd dat het spel uitstekend speelbaar was met een i7-9700K- of Ryzen 5 5600X-cpu met RTX 2080 Ti- of RX 6800 XT-gpu, maar dit werd onlangs verhoogd naar een i5 12600K of Ryzen 7 5800X met een RTX 3080. Let wel: voor 1080p met 30fps! Speel je op een hogere resolutie, wat menig tweaker zal doen, dan heb je dus krachtigere hardware nodig. Dat zijn belachelijk hoge eisen, zeker voor een spel dat geen prijs zal winnen om de grafische pracht en praal. De spelwerelden zijn groot en gedetailleerd, dus het is logisch dat daarvoor veel rekenkracht nodig is, maar dit soort eisen maakt het spel maar voor een kleine groep geschikt. Met oudere hardware is het helemaal vragen om problemen.

Praktijk

Helaas liet tijdens de reviewperiode, kort voordat het spel uitkwam, de performance ook te wensen over. Het was speelbaar, maar animaties en bewegingen zagen er schokkerig uit. Daarnaast waren gebouwen en het landschap kartellig met hier en daar ghosting en storende moire bij gedetailleerde objecten. Dat uit zich doordat gebouwen, kabels, wegen en andere lijnen onrustig lijken te knipperen. Dat geldt ook voor schaduwen, die soms erg onrustig zijn, vooral als de zon laag staat. Ook op de hoogste grafische instellingen bleven deze zichtbaar.

De game is primair getest op een machine met een AMD Ryzen 7 3700X-cpu met 32GB geheugen en als grafische kaart een GeForce RTX 3060 12GB. Dat was aanvankelijk ruim voldoende, maar sinds de verhoogde aanbevelingen niet meer. Een Ryzen 7 5800X met 16GB geheugen en een GeForce RTX 3080 10GB of equivalent zouden volgens de makers voldoende moeten zijn om het spel 'in its full glory and detail' te spelen, maar ook dat lijkt erg optimistisch.

Performancetips

Als je het spel voor het eerst start, staan alle instellingen op high. Je kunt betere prestaties halen door bepaalde grafische instellingen naar beneden bij te schroeven. Begin bijvoorbeeld op low en wijzig vervolgens bepaalde instellingen die je belangrijk vindt naar medium. Gebruik Fullscreen Windowed of zet VSync uit. Zet Volumetrics Quality op 'low' en schakel Dynamic Resolution Scale Quality, Fog Quality Settings, Depth of Field Mode, Global Illumination en Motion Blur eventueel uit. Gebruik indien nodig ook een lagere stand voor antialiasing. Op het tabblad 'Advanced' kun je nog meer finetunen.

Met geoptimaliseerde instellingen is het in het begin nog te doen, maar wanneer je stad groter wordt, nemen de prestaties lineair af. Met een stad met 100.000 inwoners haalde ik nog slechts 10 tot 15fps. Dat was in 4k met de meeste grafische instellingen op low, veel helemaal uitgeschakeld en een aantal op medium. Dat draagt niet bij aan een prettige speelervaring, al helpt het zeker om meer grafische effecten uit te zetten of te minimaliseren. De resolutie flink verlagen, is ook een praktische overweging, maar het spel wordt daar niet mooier van.

Met een fonkelnieuwe RTX 4080 16GB of equivalent zal het spel een stuk beter presteren, maar ook andere reviewers melden dat de framerates daarmee flink inzakken naarmate je stad groter wordt. Die toenemende traagheid in de latere speelfase kan de motivatie om verder te bouwen aan je grote stad beïnvloeden. Het wordt dan aantrekkelijker om opnieuw te beginnen met een nieuwe stad, met meer vloeiende prestaties. Hier ligt nog een grote uitdaging voor de ontwikkelaars van Cities: Skylines II.

Na een enkele muisklik op een specifieke plek veranderen ineens hele straten van zone
Na een enkele muisklik op een specifieke plek veranderen ineens hele straten van zone en slaat de paniek toe bij de bewoners.

Bugs

Tijdens de reviewperiode waren er niet alleen tegenvallende prestaties, maar ook enkele hardnekkige bugs. Het is overigens goed denkbaar dat sommige daarvan een directe link hebben met die prestaties, bijvoorbeeld doordat de muisbesturing minder accuraat wordt.

Ik heb regelmatig ervaren dat er sprake was van spontane miskliks. Bijvoorbeeld bij het aanpassen van een deel van een zone, van residentieel naar commercieel. Niet alleen de vlakken waar ik op klikte, veranderden dan, maar ook straten daar in de buurt wijzigden spontaan mee, ook als ze niet aaneengesloten waren. Totale paniek brak dan uit bij de inwoners die wegvluchten en hun huis afbraken en soms nooit meer terugkwamen. De enige redding is dan om al die vlakken zo snel mogelijk weer op de originele zone te zetten, maar dat moet geheel handmatig en is veel werk. Bovendien zijn er nu zoveel residentiële zones dat het wat tijd kost om uit te zoeken welk type het exact is, om die te selecteren en aan te passen en dat vervolgens te herhalen bij alle volgende varianten. Het spel wordt er op dat soort momenten niet leuker op.

Verder waren er wat inconsistenties bij de waterleidingen. Het is een verademing dat die nu tegelijkertijd met wegen worden aangelegd en dat ze magnetisch klikken, zonder dat je ze op chirurgische wijze hoeft te verbinden, maar soms lukt het toch op de een of andere manier niet. Vooral bij de waterafvoer was dat merkbaar. Bij een waterpompstation, dat water uit een rivier of meer haalt, is het voldoende om een weg aan te leggen, maar een gebouw voor rioolverwerking moet je handmatig met je bestaande waterleidingnetwerk verbinden. Om de een of andere reden lukt dat soms niet; de afvoerleiding verschijnt dan te hoog of te laag en sluit niet aan. Het 'magneet' staat dan even uit, lijkt wel. Het is te verhelpen door in te zoomen of wild te klikken waarna hij alsnog aansluit, zij het met een chaotische mix van nutteloze leidingen. Die kun je wel weghalen met de bulldozer, maar dan moet je eerst naar de ondergrondse modus gaan.

Verder verschenen er soms wat vage foutmeldingen, zoals dat een gebouw niet in het water kon worden gebouwd, terwijl het toch echt om een stuk land ging. Het ging dan om een zelf gecreëerd stuk land, dat blijkbaar toch nog wat verder moest worden opgehoogd om bouwrijp te worden.

'Kan niet in het water bouwen'
'Kan niet in het water bouwen'

Enerzijds is de mate van detail indrukwekkend, anderzijds stelt het wat teleur. Het detail van gebouwen is fantastisch, zelfs op lage grafische instellingen. Je kunt soms zelfs ergens naar binnen kijken. Als je op straatniveau inzoomt, is het fraai om je inwoners te zien rondlopen en rijden, en zelfs mensen hun hond te zien uitlaten, maar als je op details gaat letten, valt het toch wat tegen. Gezichten van mensen zien er niet uit en ze lopen een beetje vreemd. Auto's rijden soms nog steeds door elkaar heen, al is het minder erg dan in het eerste deel. Ze lijken te zijn voorzien van enorme vering, want als ze door de bocht scheuren, hellen ze helemaal de andere kant op. Ook hebben veel automobilisten de neiging om spontaan te keren op de weg. Een leuk detail in de winter is dat er dan niet alleen sneeuw op staat ligt, maar ook op de auto's. Het is wel zorgwekkend dat niemand dan de moeite lijkt te nemen om even de ruiten schoon te maken voordat ze de weg op gaan. Ook lopen mensen in de sneeuw met open jas.

Daarnaast is er aan gebouwen nog wel wat af te dingen. Soms gaan gebouwen dwars over wegen heen of is er sprake van gekke hoogteverschillen bij bouwwerken waardoor de wet van de zwaartekracht niet meer op lijkt te gaan.

Conclusie

Cities: Skylines II zorgt voor gemengde gevoelens. De makers hebben goed gekeken naar populaire mods en dlc's en de functionaliteit daarvan voor een groot deel meegenomen in het nieuwe deel. Wegen sluiten beter op elkaar aan, zijn sierlijker vorm te geven en zijn ook makkelijker aan te leggen. Het is fijn dat ook leidingwerk, zoals elektriciteits-, water- en rioolleidingen, daar nu in wordt meegenomen. Het spel is met zijn tijd meegaan en speelt ook in op nieuwe trends, zoals zonneparken en accuopslag. Ook het extra realisme kan ik waarderen, zoals de seizoenen en het veranderlijke weer. Het biedt nieuwe uitdagingen, waar mening speler van het eerste uur waarschijnlijk naar heeft uitgekeken, acht jaar na het eerste deel. Consolegamers zullen overigens nog even moeten wachten: eind september bleek dat die game een half jaar is uitgesteld.

Cities: Skylines II voelt als een earlyaccessgame die nog niet helemaal af is, met irritante bugs en ronduit slechte prestaties. Het heeft alles in zich om het beste stadsbouwspel ooit worden, maar dat is het nu nog zeker niet. Als je geen haast hebt, is het misschien beter om nog even je aankoop uit te stellen, zodat het spel eerst geoptimaliseerd kan worden zonder dat je flink in de buidel moet tasten voor nieuwe hardware.

Het regent wel erg vaak...
Het regent wel erg vaak...

Gamers kunnen Cities: Skylines II helaas nog niet met de enorme hoeveelheid mods spelen, want die zijn niet compatibel en bovendien nog niet beschikbaar. Mods zullen het spel waarschijnlijk nog veelzijdiger maken en inspelen op zaken die nog ontbreken of niet ideaal uitgevoerd zijn. Het spel zal het in eerste instantie nog op eigen kracht moeten doen, zonder bijdragen van de community.

Hoeveel fps haal jij?

Omdat de prestaties flink afnemen naarmate je stad groter wordt, kom je er pas na uren spelen achter hoe dit uitpakt. Wie niet wil wachten kan ook een kant-en-klare savegame downloaden van een stad met 100.000 inwoners. Hoeveel fps haal jij (en met welke hardware en instellingen)?

Hardcore fans die toe zijn aan een nieuwe uitdaging zullen rekening moeten houden met tegenvallende prestaties. Dit is natuurlijk erg afhankelijk van de hardware waar je op speelt, de resolutie en instellingen die je gebruikt en welke framerates je acceptabel vindt. Gelukkig zijn er veel grafische opties die je kunt uitschakelen of kunt omzetten naar low of medium. Ook met relatief moderne grafische kaarten zal dat noodzakelijk zijn. Als je net op een nieuwe map begint, zullen de prestaties waarschijnlijk wel acceptabel zijn; de problemen worden vooral merkbaar als je stad serieus gegroeid is. Daar ligt nog een grote uitdaging voor de ontwikkelaars voor de komende maanden. Op dit moment is het spel daardoor geen aanrader.

Update: Ontwikkelaar Colossal Order heeft enkele dagen na deze review een eerste prestatiepatch uitgebracht, die de performanceproblemen verminderd heeft. Later volgen nog meer updates.

Reacties (231)

231
228
105
8
0
97

Sorteer op:

Weergave:

De prestaties zijn echt om te janken. Ik snap niet dat ze niet gewoon hebben gewacht. Maar goed, nu wordt het pleisters plakken (patchen) en zo de performance maar verbeteren.
Ik las op X commentaar [1] van een developer (niet van Colossal Order, maar wel een game developer) dat de reden dat deze game zo slecht presteert is dat ze voor CS2 hebben gekozen om de Unity HDRP render pipeline te gebruiken. Ik weet er zelf niks van maar blijkbaar is dit eigenlijk een totaal gelopte poging van Unity om meer met Unreal Engine te kunnen concurreren wat geavanceerdere graphics betreft, en is HDRP inherent in-efficient en ontzettend moeilijk om te optimaliseren. Vroeg in het ontwikkelproces van CS2 was HDRP nog nieuw en veelbelovend maar blijkbaar is het tegenwoordig zo goed als abandoned door iedereeen inclusief Unity zelf...

Het is dus maar de vraag in hoeverre Colossol Order het voor elkaar gaat krijgen om de performance van deze titel significant te verbeteren, want het lijkt me niet aannemelijk dat ze nu nog van render pipeline kunnen switchen. :'(

[1] https://twitter.com/BenSimsTech/status/1717018626346360874

[Reactie gewijzigd door johnbetonschaar op 22 juli 2024 20:13]

HDRP is wel naar low end te schalen maar daarvoor moet je een grote graphics team binnen je bedrijf hebben en ook de tijd nemen om dat te doen. Unreal schaalt beter maar om er echt de beste eruit te halen, dan geldt er hetzelfde voor. Zonder een grote graphics team kom je er niet. Het probleem van tegenwoordig in game-dev is dat het aantal bedrijven enorm gegroeid is maar het programmeren aan de graphics pipeline is een niche iets en vooral gedaan wordt door de oude rotten in het vak. Engines zoals Unity en Unreal maken het mogelijk om iets moois te maken zonder een inhouse graphics en engine teams, het probleem is dan als het gaat om optimaliseren je dan kennis mist binnen je ontwikkelteam. Enige optimalisaties dat deze teams kunnen doen is dan vooral graphics downschalen, dus minder polygonen of lagere resolutie textures. Maar zoiets als HDRP schaalt daar niet goed mee omdat de grote bottleneck hem in de full-screen effects zit, deze schalen alleen maar met de resolutie van je beeld. Veel van deze effects kan je wel aan/uitzetten maar zelfs als ze uit staan betaal je nog hier en daar de kosten ervoor omdat veel van de interne datastructuren ervan uit gaan dat deze effecten aan gezet kunnen worden. Wil je dit echt optimaliseren dan moet je de code induiken en alles wat je niet nodig hebt eruit strippen.

Hetzelfde geldt voor Unreal trouwens, probleem met Unreal is wel dat het letterlijk 60k+ sourcebestanden zijn met 10+ miljoen regels code, het duurt even voordat je het effect van je wijzigingen kan overzien. Kleine teams hebben gewoon niet de inhouse mensen en tijd ervoor om zoiets te gaan optimaliseren.

Dit is trouwens helemaal niet erg vind ik, want zonder Unity of Unreal waren al deze spellen helemaal niet gemaakt, dan hadden we nu minder ontwikkelteams en werden er minder games gemaakt. Het verschil is nu dat je meer spellen hebt om uit te kiezen. En hoewel niet elk spel zo vloeiend loopt als doom, god of war, spiderman zitten er wel veel goede pareltjes bij.
Oei... Dank je wel voor de informatie!
Denk eigenlijk dat Paradox zich dat momenteel niet kan veroorloven. Ze hebben net met The Lamplighters League (wel een prima game overigens) een grote flop gehad.
Ja ik had gehoopt dat de game prima speelbaar zou zijn. En even eerlijk: de game ziet er grafisch niet heel zwaar uit. Dus ik denk wel dat ze het tamelijk snel kunnen patchen.. althans dat hoop ik.
Ik denk dat schijn bedriegt wat dat betreft. Het is niet niks om een hele stad te renderen. Maar ze zullen vast wel stappen maken. Het moet ook nog op consoles komen.

In principe vind ik 30FPS zat voor deze game. Heb al een stukje gespeeld (Game Pass) en het stoort me eigenlijk niet zo.
Ja ok daar zit zeker wel wat in. Had gehoopt dat er DLSS 3 in zou zitten, maar dat ontbreekt. Misschien wanneer ze DLSS nog toevoegen word het weer wat beter.
Denk het niet. Ze hebben meer dan genoeg geld in het laatje.
Ben blij dat ze niet hebben gewacht. Vermaak me prima. Road tools zijn echt superfijn, een fatsoenlijke highway connection maken is nu kinderspel. Er zitten nog rare bugs in maar nog niks gevonden wat me stoorde. Wel de radio uitgezet. Die begint eentonig te worden na een tijdje.
De game heeft zeker goede verbeteringen ten opzichte van de eerste game. Hoop dat ze de performance met patches verbeteren.
Ik heb het idee dat de soep heter gegeten wordt dan deze is opgediend. Met alles op High heeft mijn 3080 inderdaad moeite, maar een paar kleine tweaks en ik zit op 1% lows van 72fps. En dat is voor een city builder mijn inziens zeer acceptabel.
Ontbrekende modsupport vind ik echt jammer. De multiplayer mod voor CS1 vind ik persoonlijk goud.
Ik vind het een goede beslissing om nog geen modsupport aan te bieden. Voorlopig is er genoeg werk aan de winkel om de prestaties op te krikken, dan is het niet handig om ook nog te moeten gaan schiften of een melding van traagheid of instabiliteit mogelijk door een mod werd veroorzaakt. Laat ze eerst de boel maar eens op orde krijgen, mods komen daarna wel.
Volledig eens. Ik bekeek het puur als gebruiker, niet als dev. Natuurlijk kun je ook alle bug reports van mensen die modded spelen "gewoon negeren", maar dat is minder effectief dan iedereen dwingen modloos te spelen in het begin
Probleem is alleen dat je met meldingen op sociale media er slecht achter komt of iemand echt modloos speelt, de ervaring leert dat mensen daar niet altijd helder of eerlijk in zijn. Lang niet iedereen neemt de moeite om bugmeldingen te in te dienen of te klagen op het forum van een ontwikkelaar, dus ik kan me voorstellen dat sociale media wel in de gaten gehouden zullen worden om een beeld te vormen van veel voorkomende problemen waar men tegenaan loopt. Naast eventuele metrics die men zelf verzamelt uiteraard.

Maar verder helemaal met je eens, ondanks dat ik het een goede beslissing vind, had het natuurlijk wel leuk geweest als modding al mogelijk was geweest.
Ik vind het dus een slecht plan. Hoeveel mods hebben bij games er niet voor gezorgd dat ze beter lopen?
Verreweg de minderheid. En dan vaak ook met wisselend succes, dus ik blijf erbij dat het beter is (maar niet leuker) om nu eerst de engine op orde te krijgen. De problemen zijn op dit moment heftig genoeg dat eerst de fundering op orde moet komen, als een mod daarna nog wat FPS extra uit het spel weet te persen zou dat mooi zijn. Maar het is niet realistisch om te verwachten dat wat de ontwikkelaars nog niet gelukt is, een modder die uiteindelijk niet diep in de engine kan ingrijpen wel zou lukken.
Ontbrekende MOD support vanuit de Steam workshop. Cities Skylines II krijgt zijn eigen MOD programma.
Ja zodat de mods later ook beschikbaar zijn op Consoles, wat bij CS1 niet mogelijk was omdat alle mods op Steam zaten.
Maar alleen assets op consoles. Je mist dus echt eigenlijk het beste van de mods.
Dat is de schuld van Sony en MS, niet van CO.
Skyrim heeft wel normale mods op consoles. Zel eerder een technisch dingetje zijn denk ik.
Ik de k dat Paradox toch daar zelf niet genoeg moeite in neemt. Er zijn andere games die wel bepaalde mods ondersteunen.
Ook verbaast het mij dat er ook geen “Maps” via de consoles aangeboden worden.

Het lijkt mij niet dat een aangepaste kaart nou echt iets is wat mis kan gaan. Voor scripting mods valt daar over te discussiëren, maar als assets mogelijk zijn, zou dat met maps ook te doen moeten zijn.
(Tenslotte zou je met onbeperkt geld en geduld dit namelijk ook handmatig moeten kunnen doen)
Vooralsnog wel maar dat kan natuurlijk nog veranderen. Desnoods met geverifieerde mods. Of dat ze ze inbouwen

[Reactie gewijzigd door Martinspire op 22 juli 2024 20:13]

Mod support komt wel, dat is al toegezegd, dus daar maak ik me geen zorgen over.
Ik vind ontbrekende mod-support geen reden voor een minpunt. Sowieso dat gamers tegenwoordig zoveel waarde hechten aan mods.
god forbid dat ze hun creativiteit los kunnen laten op het aanpassen van de game naar hun eigen wil.
Zo bedoel ik het niet. Maar een nieuwe game moet beoordeeld worden op wat het is, niet of een stel scriptkiddies er zelf vanalles in kunnen knutselen. Dit werkt bugvrije games in mijn ogen alleen maar tegen. Game developers worden lui omdat ze tegenwoordig weten dat de gamers de bugs wel voor ze fixen.
Dat gevaar zit zeker in mods. Mods hebben alleen te veel meerwaarde voor een game als CS2, vind ik. Er zijn zat mensen die heel veel minder uren in CS1 hadden gehad als er geen mods waren geweest. De hoeveelheid content die een modding community kan maken voor een citybuilder game is onhaalbaar voor een game developer.

Er zijn zo veel QoL mods voor CS1. Die wil je eigenlijk echt niet missen in CS2. Mods die informatie over bepaalde gebouwen of OV lijnen geven die CS1 anders gewoon niet toont, maar wel heeft. Of die mod die automatisch leegstaande gebouwen vernietigd. Of de toggle traffic lights mod. Dat zat gewoon niet in CS1, terwijl je ontzettend veel verkeersopstoppingen gewoon kon fixen door de stoplichten weg te halen op sommige plekken. Dat gaf zo veel meer mogelijkheden qua wegennet.

Dus ik vind het wel een valide minpunt. En als ik dat minpunt niet noem, dan begin je gewoon met alle functionaliteit die de top 10 CS1 mods toevoegden als minpunten te noemen als ze ontbreken aan de nieuwe game.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:13]

Oh zeker. CS1 was voor mij bijna niet te spelen zonder traffic mods, waardoor je een veel meer Europese stad kon maken. Maar in een eerste review het melden als een min-punt gaat voor mij te ver. Liever iets dieper ingaan op het feit dat mods nu nog niet toepasbaar zijn.
Kuch kuch Bethesda kuch kuch :p
Ja inderdaad, nu mag je er weer NOG een account bij aanmaken voor Paradox. Alleen maar voor mod support. Heb CS1 ook helemaal grijs gemod en dat ging super gemakkelijk via de Steam Workshop.
Man wat een dramatisch slecht spel. Het bedrijf moet zich schamen.

Als minput vergeet de redacteur overigens ook alle content die uit het spel is gehaald om vervolgens weer over een periode van 10 jaar als DLC te kunnen verkopen. Dingen als muren aan de rivier, handgemaakte parks, opties openbaarvervoer, etc, etc, etc. :+

Wel een leuke trend anno 2023, het uitgeven van onafgewerkte games.

[Reactie gewijzigd door Stronk op 22 juli 2024 20:13]

Wat de redacteur ook vergeet is dat er juist ook weer heel (is wel genoemd op pagina 2) veel features uit DLC is toegevoegd die nooit in het basis spel van CS1 zaten zoals industries.

Ik snap niet dat men verwacht dat alles wat als DLC is uitgebracht in 10 jaar tijd allemaal ondergebracht wordt in een nieuw deel. Al die DLC heeft ontwikkelingstijd gekost om te maken, hoe kan je verwachten dat dat er allemaal in zit voor een spel van net geen 50 euro?

Overigens vind ik de performance paniek echt enorm overtrokken. Met een aantal aanpassingen aan de grafische opties is het voor een city builder echt prima speelbaar op een moderne "medium" PC. Ik draai een 7800X3D + RX 6800 en ik heb echt prima kunnen spelen. Dat het nog beter moet is duidelijk, maar dat sommige het onspeelbaar noemen vind ik echt overdreven.

[Reactie gewijzigd door Soepstengel op 22 juli 2024 20:13]

Ik snap niet dat men verwacht dat alles wat als DLC is uitgebracht in 10 jaar tijd allemaal ondergebracht wordt in een nieuw deel. Al die DLC heeft ontwikkelingstijd gekost om te maken, hoe kan je verwachten dat dat er allemaal in zit voor een spel van net geen 50 euro?
Aan de andere kant, ik heb nu CS1 met alle grotere DLC pakketen (totaal ook niet veel meer dan 50 voor betaald overigens in diverse sales). Ik zie daarom weinig redenen nu over te stappen op CS2 gezien ik dan een hoop mogelijkheden etc. ga missen, en zal daar vast niet de enige in zijn. Het kan vanuit bedrijfsperspectief toch ook niet de bedoeling dat mensen op CS1 blijven zitten totdat er een paar DLC pakketen voor CS2 zijn uitgekomen waarmee het in features ongeveer gelijk komt met CS1?

Een paar kleine of specifieke dingen zoals de Campus of Airports DLC zou ik tijdelijk prima zonder kunnen overigens, maar het compleet ontbreken van fietsinfra is voor mij toch wel een grote dealbreaker momenteel. ik weet dat de fiets vanuit USA perspectief niet erg relevant is voor verkeersmanagement maar wil je zoals ik meer Europees/NL stijl bouwen dan is het toch wel een groot gemis.
prima speelbaar op een moderne "medium" PC. Ik draai een 7800X3D + RX 6800
Dan hebben wij toch een iets ander definitie van 'medium/mid-range' :P
Een 7800X3D is namelijk zo'n beetje het topmodel wat je kunt kunt kopen kopen qua gaming CPU's
Het kan vanuit bedrijfsperspectief toch ook niet de bedoeling dat mensen op CS1 blijven zitten totdat er een paar DLC pakketen voor CS2 zijn uitgekomen waarmee het in features gelijk komt met CS1?
Maar nogmaals, je kan toch niet verwachten dat ze al dat werk opnieuw gaan doen voor die prijs?

Overigens kan ik nu niet meer CS1 spelen met het ontbreken van de nieuwe road tools bijvoorbeeld; wat een genot om gewoon wegen te kunnen doorkruisen zonder gezeur zeg.
Dan hebben wij toch een iets ander definitie van 'medium/mid-range' :P
Een 7800X3D is namelijk zo'n beetje het topmodel wat je kunt kunt kopen kopen qua gaming CPU's
Deze hele game leunt helemaal niet zo zwaar op de CPU als je zou denken. CS1 was CPU bound, CS2 is (op dit moment) GPU bound.
Overigens kan ik nu niet meer CS1 spelen met het ontbreken van de nieuwe road tools bijvoorbeeld; wat een genot om gewoon wegen te kunnen doorkruisen zonder gezeur zeg.
De eerste weg die ik door een ander probeerde te kruizen gaf me een rode "NEE KAN NIET" en ik heb geen idee waarom.. :D

Los daar van, helemaal eens met alles hier. Vindt de game zonder DLC vele malen beter dan CS1 met alle DLC. Veel QoL verbeteringen en verwacht dat er genoeg bij gaat komen qua mods.
Maar nogmaals, je kan toch niet verwachten dat ze al dat werk opnieuw gaan doen voor die prijs?
Waarom niet eigenlijk? In principe mag je verwachten dat een bedrijf over tijd efficienter word. En dat als het bedrijf succesvol is over tijd meer omzet en dus middelen krijgt. Aan de hand van het succes van deel 1 zou je ook kunnen zeggen dat ze meer kunnen investeren/financieel risico kunnen nemen in deel 2. Met de reputatie van paradox kunnen ze het breakeven punt ook vast 1 or 2 DLCs verder vooruit schuiven om een betere 1.0 versie te hebben.

En in een ideale wereld betekent een betere 1.0 versie ook dat er later voor DLC minder werk dubbel of driedubbel gedaan moet worden, wat maar al te vaak voorkomt bij dit soort spellen. hoe vaak heb je gehoord dat iets simpel en snel gemaakt is voor de 1.0 versie en daarom nu niet schaalbaar of aanpasbaar is.

Maarja, net als met zoveel bedrijven is paradox immidels te groot geworden om nog echt goede games te kunnen maken.
Waarom niet eigenlijk? In principe mag je verwachten dat een bedrijf over tijd efficienter word. En dat als het bedrijf succesvol is over tijd meer omzet en dus middelen krijgt.
Nou, omdat het een totaal nieuwe game is? Het is niet dat ze de graphics wat hebben opgepoetst en de UI iets hebben aangepast. Je kunt nooit "zo efficient" worden, dat je in zo'n tijd voor de basegame ook even alle DLC opnieuw schrijft. Plus, zo'n bedrijf mag ook gewoon het recht nemen de DLC opnieuw uit te brengen voor deel 2 en ze hebben ook veel zaken WEL in de basegame gestopt. Blijf dit echt onzin argument vinden.
Maarja, net als met zoveel bedrijven is paradox immidels te groot geworden om nog echt goede games te kunnen maken.
En waar dit nou weer op slaat... CS2 heeft performance issues, klopt, dat weten we allemaal. Los daarvan is het gewoon een rete goede game.
En waar dit nou weer op slaat... CS2 heeft performance issues, klopt, dat weten we allemaal. Los daarvan is het gewoon een rete goede game.
Is er een bedrijf uit je jeugd dat nog steeds dezelfde kwaliteit maak dan? Alle uit mijn jeugd zijn of opgeslokt door een grote uitgever en bestaan niet meer, of zijn zelf de grote uitgever geworden waar geen oprichter meer werkt en het alleen om de aandeelhouder draait. Afhankelijk van hoe je ertegenaan kijkt is paradox bezig de tweede te worden, of is het al.

De standaard steve jobs quote is van toepassing. En tig andere in dezelfde strekking. Gebeurd overal, zodra bedrijven zo groot zijn dat je niet iedereen meer kent en er middle management nodig is, begint het bergafwaards te gaan. De enige uitzondering zijn bedrijven met een CEO die hele sterke principes heeft en de geldwolven tijdelijk weg kan houden.
Ik zie niet zo goed wat de bedrijven uit mijn jeugd, of de rest van je commentaar, hier mee te maken heeft. Groot bedrijf betekent niet slecht bedrijf of slechte kwaliteit. Vind het oprecht een domme redenering.

Los daar van, vind ik Paradox een behoorlijk kleine uitgever en is Colossal een ontzettend klein lokaal bedrijf en ze maken naar mijn mening nog zeker kwaliteit.
Dit heb je getest? De X3D cache helpt ook niet?

Ik heb het spel zelf (nog) niet, dus ik kan het zelf helaas niet testen.
Dat is natuurlijk ook gewoon een business keuze die ze maken, ik weet wel zeker dat er genoeg mensen zijn die wel overstappen, al is er nog niet exact dezelfde content dan in CS1. En voor degenen die willen, CS1 blijft gewoon beschikbaar dus kan je dat geld lekker in je zak houden.

Fietsen vind ik ook wel een groot gemis overigens, hoop dat dat snel als dlc of mod uitgebracht wordt.
Het kan vanuit bedrijfsperspectief toch ook niet de bedoeling dat mensen op CS1 blijven zitten totdat er een paar DLC pakketen voor CS2 zijn uitgekomen waarmee het in features ongeveer gelijk komt met CS1?
Nee, maar het valt nog te bezien of jij wat dat betreft representatief bent.
Als ze een beetje vlot zijn met verhelpen van performance problemen en bugs, denk ik dat ze goed inschatten dat velen wel vrij snel zullen over stappen, en verder maakt het niet uit dat ze daarna ook nog de game en DLCs zullen verkopen aan mensen die later over stappen.
Tja, voor mij persoonlijk is het wel erg aantrekkelijk om de eerste 2 jaar via gamepass te spelen. Als ik dlc wil, koop ik wel een afgeprijsde bundel op Steam na een paar jaar.

Dit is qua geld al een aantrekkelijke propositie, maar gezien de performance issues heb ik daar nog meer redenen toe.
Ik snap niet dat men verwacht dat alles wat als DLC is uitgebracht in 10 jaar tijd allemaal ondergebracht wordt in een nieuw deel. Al die DLC heeft ontwikkelingstijd gekost om te maken, hoe kan je verwachten dat dat er allemaal in zit voor een spel van net geen 50 euro?
Draai het eens om: Waarom zou je een bedrijf twee keer betalen voor hetzelfde werk? ;)
Omdat het niet hetzelfde werk is. CS2 heeft een geheel nieuwe engine gekregen, dus al dat werk dat in die DLC's zat, zal opnieuw gedaan moeten worden.
Geheel nieuwe engine? SC1 was Unity 5, SC2 zit op een veel modernere Unity, ik verwacht 2021 LTS, maar het is nog steeds Unity. Niks mis mee overgins, want hun inhouse tools hebben ze kunnen doorontwikkelen en gebruiken voor deze nieuwe release, en Unity heeft niet stil gestaan in hun ontwikkeling.
Sure, de onderliggende engine is hetzelfde, maar de game-engine zelf waar de simulatie op draait is compleet nieuw, er is geen overlap met CS1.
Niet helemaal waar C:S1, heeft altijd een custom render pipeline gehad en er zat enorm veel custom code in voor de simulatie. In C:S2 is alle simulatie code herschreven en sluit de render pipeline meer aan bij wat normaal is voor unity (maar nog steeds met custom shaders voor bijvoorbeeld cims, culling, interieurs, sneeuw, bomen etc.). Al die shaders herschrijven is een enorme klus.
[...]
Draai het eens om: Waarom zou je een bedrijf twee keer betalen voor hetzelfde werk? ;)
Als ik een nieuw huis koop en wil daar dezelfde houten vloer in als in mijn huidige huis dan moet ik daar toch ook voor betalen? Niets weerhoud jouw ervan om in je oude huis te blijven wonen (met mindere isolatie, minder ruimte etc.) eveneens als niemand jouw weerhoud om CS1 te blijven spelen (zonder betere road tools, grotere map, betere graphics etc.).
Textures die toch al gemaakt zijn, logica die ook al geschreven is, in grote lijnen is de DLC er dus al, het moet alleen omgezet worden, dat is veel minder werk dan alles from scratch opnieuw opbouwen. Het gaat er bij mij niet in dat er (omdat er een nieuwe engine gebruikt wordt) dat alles from scratch opnieuw opgebouwd moet worden. ;)

De vergelijking met vloer leggen gaat dan ook niet op, software ontwikkeling is iets totaal anders, waar juist veel gebruik wordt gemaakt van libraries e.d. om zaken juist te hergebruiken.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 22 juli 2024 20:13]

het oude laminaat uit je huis kun je ook gewoon meenemen en weer opnieuw leggen. je bent echter nog steeds tijd kwijt met het eruit halen en het weer opnieuw leggen.
Nee ik heb toch echt mijn vloer meegenomen. Uiteindelijk is het heel leuk wat een bedrijf vind, maar de spelers bepalen wat ze wel of niet pikken, of het nu logische keuzes zijn of niet.

In de praktijk pikken spelers echter bijna alles, nadat ze het klagen beu zijn.
Je kunt niet code uit het ene spel plakken in het andere spel. Dit soort opmerkingen verwacht je niet op tweakers.
Want C++ code van het een, is niet te (her)gebruiken in een ander C++ project? :? Ik denk eerder dat een comment zoals die van jou niet echt op Tweakers verwacht wordt.
Dat ligt er maar net aan wat je wilt bereiken. In dit geval is zo wat alles wel herschreven, want C:S1 had een enorme tech debt. Zie mijn comment hier boven.
Natuurlijk valt code te hergebruiken, maar lang niet altijd zomaar als een copy/paste.
Ik hoop los daar van ook dat elk stuk code dat hergebruikt is flink onder de vergrootglas heeft gelegen.
Als ik met mijn 1080 niet eens het menu soepel kan bedienen op een 4k resolutie dan is er toch wel iets grondigs mis.
Wat is soepel? En vergeet niet, dat is ook al weer bijna een 8 jaar oude kaart van 3 generaties terug. Ga je van deze of vorige generatie een midrange kaart kopen zijn die al veel sneller dan je 1080.

Al kan deze game zeker veel optimalisatie gebruiken

[Reactie gewijzigd door Danny Phantom op 22 juli 2024 20:13]

Niet soepel is een muis cursor die een halve seconde 'lagged' en dat het een seconde duurt voordat een menu knop gehighlighted is.

Ik weet dat het een oudere kaart is, maar vrijwel alle spellen werken nog soepel genoeg op 4k, en minimaal het menu (zonder het spel gestart te hebben) verwacht ik wel werkende.
dat is ook al weer bijna een 8 jaar oude kaart van 3 generaties terug. Ga je van deze of vorige generatie een midrange kaart kopen zijn die al veel sneller dan je 1080.
Heb een 7800X3D + 4090 en nee, veel sneller klopt niet. Ik heb ook een halve diavoorstelling qua FPS op 4K. Dus het ligt echt niet aan het feit dat mensen wat verouderde hardware hebben, de prestaties zijn gewoon slecht. Daar kunnen we van alles omheen verzinnen, zoals 'ja, maar dit, dat, zus, zo,' maar nee, de prestaties zijn en blijven gewoon beroerd.
7800X3D "medium" uhuh.
Die is net geen 20% in gebruik tegenover 100% van mijn GPU.
Dit heb ik ook. En in het menu kom ik niet hoger dan 4fps en het reageert allemaal met vertraging.
Ik heb een 7800x3d met een RTX 3090 die op 100% draait.
Je moet de aanbevolen settings even instellen. Ik begon in het menu met 14 fps en nadien 90+. Wel 330W. In het menu.
De grootste concurrent van CS2 is CS1. Waarom zou ik immers een kale CS2 gaan spelen als ik een uitgebreide (mods en dlc) CS1 heb, dan moet CS2 toch iets beters doen van CS1.

Nu speel ik zelf CS nauweljiks, maar Crusader Kings 2 was beter dan CK3 bij de launch van de laatste, geen idee of dat nog altijd het geval is. Mocht er ooit een opvolger komen van Europa Universalis 4, dan zal EU5 toch echt een enorm uitgebreide spel moeten zijn bij launch.
Ik ben ook bang dat ik en vele anderen liever nog een tijd wachten voordat we overgaan op CS2.

Assetto Corsa Competitione had eigenlijk precies hetzelfde probleem, met mods was de originele Assetto Corsa op bijna alle vlakken beter. Jaren later is het origineel nog steeds veel populairder.

[Reactie gewijzigd door MicaLovesKPOP op 22 juli 2024 20:13]

Het is een beetje flauw om een enkele anekdote als waarheid aan te nemen en de rest maar als overdreven te bestempelen.

Het is met optimalisatie en compatibiliteit vaker een crapshoot, waar je soms met vergelijkbare producten met andere architectuur flink andere performance haalt.

Zo zijn er mensen die "prima" spelen op een 3080, en mensen met 5 fps in het menu op een 4090.

Wanneer het overgrote deel van de mensen problemen ondervindt, kan je best stellen dat er performance problemen zijn. Ondanks dat jouw hardware misschien toevallig net wel soepeler loopt.
Ten eerste, pracht van een naam! Doet me denken aan m'n oude paladin op een oude world of warcraft TBC server.

Ik draait CS2 met give-or-take dezelfde hardware als jij (Ryzen 5 5600x & RX6800) en sinds de nieuwe AMD update voor de gfx heb ik in een stad met 125k inwoners een ~25 a 30 fps.

Toptip voor goede performace met medium specs
Volgende Reddit post
Sorry, maar wat verwacht je dan? Dat ze een spel uitbrengen welke meer content/features heeft als een spel dat 10 jaar lang aan DLC's heeft verzameld? Een spel dat honderden euro's zou kosten als je al die dlc's op release had gekocht. Dat is toch niet realistisch.

Daarnaast ben ik het eens dat het een dramatische release is, maar dat is dan voornamelijk omdat een core onderdeel voor praktisch elk spel niet op orde is, namelijk de performance. Er lijkt meer content te zijn dan dat CS1 bij release had en dat is wat mij betreft best.
Misschien heb ik een gek beeld, maar ik verwacht eigenlijk wel dat deel 2 meer te bieden heeft dan deel 1 + DLCs of een volledig andere insteek heeft. Er zitten zeker wel wat doorontwikkelingen aan CS2, maar ik verwachte eigenlijk wel dat merendeel van de DLC ook gewoon standaard in deel 2 zitten.

Besef wel dat vorige maand CS1 aangeboden werd op humble bundle voor 18 euro inclusief een zooi een DLCs. Dan verwacht ik toch voor 49 euro een veel beter game meer meer content.

Wat krijgen we nu:
- Minder content
- Slechter geoptimaliseerde game

Zoals het er nu naar uit ziet zijn de toevoegingen die deze game te bieden heeft net voldoende om de nieuwe continue stroom aan DLC's goed te praten. Nu komt deze slechte optimalisatie erbij en dat was voor mij de reden om een refund aan te vragen. Ik pak de game wel op als hij:
- Over een tijdje afgeprijsd is
- Beter geoptimaliseerd is
- Punten die op de roadmap staan, editor en addons, in de game zitten

Dat veel mensen 20 fps accepteren bij een 100k stad is aan hun. Als ze plezier hebben ben ik ook de laatste die ze om proberen te praten. Echter moeten we allemaal wel concluderen dat dit weer één van de slechtste releases zijn die we kennen.
Ik denk dat dit beeld de realiteit is. Is het een eerlijk beeld naar de developers? Wellicht niet. Maar wat je noemt zijn wel de huidige feiten, en dan klinkt CS1 toch voor veel mensen als de betere deal.

Nu was die deal die je noemde tijdelijk en weet ik niet wat het tijdens een standaard sale moet kosten.. ook is het de vraag wat CS2 gaat doen qua prijs, mods, performance en DLC. De toekomst kan het dus allemaal nog veranderen.
Performance issues kan ik nog tweaken, maar een spel dat onderdoet qua mogelijkheden uit CS1? Nee dat is voor mij ook een dealbreaker. Nee niet alle DLC content uit CS1 had ik verwacht, maar kom op zeg het is nu wel heel erg karig geworden. Je mist echt een hoop gebouwen voor riolering, energie en water.

Waar is nu de meerwaarde van CS2? Het loopt trager dan CS1 bij release deed en dat op veel krachtigere hardware plus het is qua mogelijkheden een stuk minder dan CS1. Dan mag ik dus straks nog een keer betalen om alle functionaliteit uit CS1 terug te krijgen. Cashcow anyone?!
Wie had dat verwacht.. een bedrijf dat inkomsten moet genereren door iets nieuws te introduceren. Even serieus.. deze mensen hebben niet simpel een stickertje geplakt op hetzelfde spel met een paar kleine tweaks (zoals sommige series nog steeds schaamteloos ieder jaar doen, inclusief het steeds opnieuw kopen van DLC). Ze zijn toch voor een groot deel 'opnieuw' begonnen en inderdaad, daar hoort dan ook weer het opnieuw toegang inkopen van allerlei functies bij die ze daar naartoe moeten brengen. Het is zelden 'financieel logisch' om over te stappen op de nieuwe versie ergens van. Dit kost nu eenmaal geld, of je dit er voor over hebt moet je zelf weten. Als je nog plezier hebt aan CS1, moet je misschien gewoon nog eventjes verder spelen en later de overstap maken toch?
Voor ieder zijn er andere aspecten van een spel wat ze belangrijk vinden, jammer te horen dat er voor jou dus meer dingen zijn verdwenen dan toegevoegd wat voor jou CS een leuk spel maakt.

Persoonlijk vind ik de transit het leukste van CS. En daar is bij CS2 dus wel behoorlijk aan gesleuteld, denk hierbij aan de veel beter aansluitende wegen, de gewoon lekker lopende on/off ramps van snelwegen etc.

Wat bedoel je met het loopt trager? De grafische performance zijn inderdaad niet lekker, de simulatie daarentegen loopt als een tierelier. 12900K die een 350K stad draait met 10% cpu gebruik (voor simulatie) vind ik zeker niet verkeerd. Bij CS1 hield het toch wel snel op bij 100K.
Meerwaarde van CS2? Daarover is een heel hoofdstuk toegewijd in de review...
een spel dat onderdoet qua mogelijkheden uit CS1?
De review noemt veel dingen die tov CS1 zijn verbeterd, hoezo doet het dan onder voor CS1?
Alleen al de tools om wegen aan te leggen, vervangen een groot deel vd mods die daar voor nodig waren in CS1.
Je mist echt een hoop gebouwen voor riolering, energie en water.
Er zijn gebouwen riolering, energie en water. Meer varianten is juist iets voor mods/DLC, niet essentieel voor de core game. Behalve die gebouwen noem je ook niets waarin CS2 onder doet voor CS1.
En het enige waar het wel duidelijk onder doet: performance, dat vindt niet een probleem...
mwa , dan speel je toch Cities skylines 1 ? :)
Ik vind het spel wel leuk, beter in elk opzich van 1 naast de performance issues
Jij hebt duidelijk het spel niet gespeeld, noch enige dev diary gevolgd, want als je uitspraken doet als
"alle content die uit het spel is gehaald om vervolgens weer over een periode van 10 jaar als DLC te kunnen verkopen" dan val je wel door de mand, dat is je reinste onzin. Je eerste ding er volgens jou uitgehaald is zit er bijvoorbeeld gewoon in. De base game is ook veel beter aangekleed dan CS1 dat was en er zit zeker content dat eerst DLC was nu in de base game (industries, seasons, snow, verkeerongelukken om maar even een kleine greep te geven) en een boel spul dat zelfs helemaal niet in CS1 zit nu.

Er is zat aan te merken op het spel, maar dingen uit je duim gaan zuigen daar zou ik mij pas voor schamen...

[Reactie gewijzigd door !GN!T!ON op 22 juli 2024 20:13]

Als het 1:1 te kopiëren is zou ik het eens zijn met je. Veel dingen moeten gewoon opnieuw worden ontwikkeld.
Maar dat betekend niet dat het from scratch moet worden geschreven. Dat is juist het hele punt. Er is niets mis met hergebruik van code en dat vervolgens moderniseren of herzien. ;)
Leuk bedacht. Helaas is CS1 single core en CS2 multicore. Alles moet opnieuw.
Dat maakt voor de code weinig uit. Single vs multicore is vooral belangrijk voor het compileren, om een applicatie multicore supported te maken zijn zat standaard libraries intussen die een en ander vergemakkelijken.
Dat is wel héél kort door de bocht. Die libraries komen neer op het low-level spul voor bijvoorbeeld physics-simulaties of om bijvoorbeeld de grafische pipelines aan te sturen, maar veel rekenwerk zal applicatiespecifiek zijn en daar zijn echt geen standaardlibraries voor. Autootjes die hun weg moeten berekenen door de stad en dergelijke. Er is geen compiler-vlaggetje om dat multithreaded te maken, je zal toch echt die pathfinding moeten herschrijven. In het gunstigste geval is dat een threadpool om je for-loopje heen zetten als de iteraties toch onafhankelijk van elkaar berekend moeten worden. In het ongunstigste geval zijn iteraties afhankelijk, en als daar veel rekentijd zit die je over meerdere cores wil uitsmeren mag je je logica gaan herschrijven.

Het is op afstand maar gissen waar de meeste rekentijd in zit, en hoe groot deel van die berekeningen daarvan makkelijk te parallelliseren zijn. "Dat maakt voor de code weinig uit" kun je alleen stellen als je daadwerkelijk bekend bent met de specifieke code base.

Los daarvan is threading lang niet de enige wijziging, natuurlijk. Er is een reden dat er een versie 2 is, als het spel anders moet spelen moet je zo nu en dan ook je code omgooien.

[Reactie gewijzigd door bwerg op 22 juli 2024 20:13]

Ook hier is dat niet zoals ik het ken, bij dit soort complexe systemen 'even' multicore maken met een compiler flag ofzo. was het maar zo simpel...
Daar denk je m.i. echt veel te simpel over. Andere opzet van de engine en veel diepere simulatie, dus de simulatiecode moet opnieuw, cs2 heeft een andere realistischere art style, dus 3d assets moeten opnieuw. CS2 heeft een nieuwe interface, dus de UI moet opnieuw (of op zn minst aangepast). Zijn veel nieuwe systemen en al bestaande systemen zijn uitgediept. Dus de 'business logic' moet ook opnieuw. Dingen die in CS1 werken hoeven ook helemaal niet zo te werken met de aanpassingen in CS2 dus dat 1-op-1 overnemen wil ook niet. Als laatste mag het testen dan ook helemaal opnieuw.

Wat blijft er dan nog over, behalve het idee om een functie of thema toe te voegen? Volgens mij niet reteveel en dan kom je toch redelijk dicht tegen from scratch hoor.

Daarnaast zit er wel content van eerdere CS1 DLC's in de game, sneeuw, seasons, industries, etc.

[Reactie gewijzigd door !GN!T!ON op 22 juli 2024 20:13]

Game speelt lekker weg, en tuurlijk de prestatieproblemen zijn aanwezig maar prima omheen te werken, maar hier zal ik weer de nodige uurtjes in kwijt zijn.

CPU R7 5700X
Ram 32GB
GPU RX 6750 XT
Resolutie 3440x1440p

Met de bekende tips, ook vanuit het Cities: Skylines II topic zit ik op 50 - 60fps. De 100K test map 20 - 30fps :)
Ik vind dat je met een spel wat af hoort te zijn, niet allemaal workarounds moet uitoefenen om het speelbaar te maken. Ik moet alles op low zetten om 60 fps te halen. Wat naar mijn mening speelbaar is. Iets wat je mag verwachten. Als ik op 30 fps wil gamen, speel ik wel op een console. En low is gewoon te lelijk om plezier te hebben tijdens het spelen.

Als ze het spel geoptimaliseerd hebben, wat overigens al gebeurt had moeten zijn. Trend van tegenwoordig, dan wil ik het opnieuw proberen. Maar tot nu toe kan ik me niet voorstellen dat je hier echt veel plezier uit kan halen in deze toestand.

Ik vind het overigens meer een DLC op nummer 1 met wat dingen toegevoegd.

[Reactie gewijzigd door Septimamus op 22 juli 2024 20:13]

Early access, DLC, season pass, ... ik ben inmiddels gewend dat game releases in feite 'living documents' zijn geworden die continu aangepast worden. Hoewel een grotedev niet echt de early access sticker ergens op kan plakken, zie ik dat in de praktijk wel veel gebeuren. De betekenis van "had al geoptimized" moeten zijn kan ik mij daarom niet helemaal in vinden. Een game die speelbaar is, redelijk tot goed stabiel en een goede gameplay biedt, vind ik veel belangrijker. En de commitment dat ze issues gaan oppakken en fixen.

Ik kan zelf geen spel meer bedenken dat bij release "af" was. MSFS was een stuiterende puinhoop. CyberPunk/Starfield/Skyrim was buggy mess. CS2 kan ook soepeler lopen. Maar ook kleinere studios zoals Satisfactory, Factorio, Oxygen Not Included, Euro/American Truck Simulator, enz. voeren nog continu updates door aan gameplay en performance. Al dan niet achter DLC gestopt.

Mijn inziens als je een afgepoetste ervaring wilt, dan kan je beter een spel 1-3 jaar na release kopen zodra de kinderziektes er uit zijn. Met beetje geluk ook voor 50% afgeprijsd vanwege een seasonsale. Wellicht heb je tegen die tijd ook een PC voor minder geld kunnen kopen die het spel soepel draait. In veel opzichten heeft dat alleen maar voordelen (behalve het langer wachten).
Ik ben het er echt niet mee eens over hoe jij dus denkt over het releasen van games.

Je hebt het wel door wat ze doen, want je zegt, je moet gewoon lekker wachten om een normaal spel te krijgen. Maar is dit dan normaal? Moet dit verwacht worden? Ik zou gewoon willen dat die onzin stopt.

Laat ik vooraf even vertellen, ik heb dit spel niet. Ik heb geen idee hoe het loopt. Dus mijn comment gaat niet over Skylines maar games in general.

Dat een spel tegen allerlei problemen aan loopt of nog geoptimaliseerd moet worden na een release is gewoon echt niet normaal. Je maakt het normaal door het spel nog steeds te kopen in deze trieste staat.
Laat ik ook zeggen dat een spel nooit bug vrij zal zijn. Ik ga het verder ook niet over bepaalde gradaties van ernst hebben. Maar optimalisatie is een proces wat voor release gebeurt en eventueel na, maar niet alleen pas na release.

Een belofte dat ze eraan werken koop ik echt geen spel voor, zie Anthem, een van de grootste scams van een AAA developer. Ja developers willen GaaS doen, minder content op launch maar continued support met allerlei season passes en DLC. Hier hangt alleen iets aan vast, het moet succesvol zijn. Als het niet succesvol is dan kunnen ze stoppen. Hierdoor zorgen ze voor een veel lager risico voor zichzelf. Is het basis spel dan goedkoper? Nee natuurlijk niet.
Nogmaals bij dit soort games hoort het spel wel gewoon te draaien, dat is een minimale vereiste.
Het kan net zo goed zijn dat ze development gewoon stoppen nadat ze het gereleased hebben, dan zit jij met een buggy product.

Cities Skylines II is overigens een titel wat ze ook gewoon echt wel in Early Access hadden kunnen lanceren. Zie Baldurs Gate 3, het kan gewoon super succesvol zijn door eerst Early Acces te doen maar goed. Kan me nog comments op internet van andere devs herinneren, dat men niet de kwaliteit van BG3 bij andere release als standaard moeten verwachten? Want is oneerlijk. :+

Tot zover ik reviews heb gezien van Cities Skylines II laat ik het spel zelf in ieder geval nog links liggen.
De comments laten wel zien dat er helaas mensen zijn die alles bagatelliseren en maar voor lief nemen.

Je zult maar als aannemer een huis bouwen, stuk dekzeil op het dak leggen, wat houten platen tegen de gaten waar ramen horen te zitten timmeren en vervolgens tegen de klant zeggen "ah joh, dat dak en de ramen komt nog wel een keer, ga er eerst maar gewoon ff in wonen". Onvoorstelbaar maar in de games wereld is het schijnbaar de normaalste zaak van de wereld.

We gaan in de toekomst dit alleen nog maar meer zien want het wordt gewoon geaccepteerd. Op steam wordt het spel overigens al behoorlijk afgebrand maar zolang als de aandeelhouders het geld zien binnen stromen zal het ze weinig boeien.

Ik heb cities I vele uren gespeeld maar laat deze mooi (vooralsnog) aan me voorbij gaan. Het zal op de lange baan ongetwijfeld een goede game worden maar ik ga game Devs niet belonen voor een game die half af is. En ja ik realiseer me dat ik daarmee een minderheid vertegenwoordig.
Ik vind deze vergelijking een beetje mank gaan. Bij een huis gaat het om een eerste levensbehoefte, bij een game om een luxebehoefte. Neemt niet weg dat het een vervelende trend is in de gamingwereld.

Om ook enige nuance te brengen lijkt het me simpelweg ook een gevolg van de toenemende digitalisering van de wereld. Waar een game 20 jaar geleden goud ging en geperst werd op een schijfje, was het bijna niet mogelijk om nog patches uit te brengen, want internet was nog niet zó ingeburgerd. Tegenwoordig gaat dat natuurlijk veel makkelijker. Enerzijds ben ik daar heel blij mee, maar anderzijds kun je beredeneren dat dat ontwikkelaars (of uitgevers) lui maakt.

Sowieso mis ik nuance. Jij spreekt ook van dat het ‘gewoon geaccepteerd wordt’. Volgens mij dus totaal niet, afgaande op de reviewbombs die steevast op dit soort lanceringen volgen.
Een auto is ook een luxebehoefte. Je wilt toch ook dat deze naar behoren werkt voor je gaat rijden? Ik snap niet waarom we met games zo coulant zijn. Het product hoort af te zijn. Maar dat "af zijn" heeft geen duidelijke betekenis in die wereld. Dat je er wat kleine updates tegenaan moet gooien voor een verbeterde ervaring of exotische hardware, daar zal je weinig mensen over horen. Maar een spel bewust uitbrengen terwijl je weet dat het nog niet goed werkt is heel wat anders. En zolang we maar zo acceptabel blijven en gewoon de hoofdprijs betalen zal dit alleen maar erger worden.
Niemand is geheel tevreden met de release. Maar het is wel een wezenlijk verschil tussen het glas is halfvol of het glas is gewoon compleet leeg imho. Daarnaast, en dit heb ik ook al in het SCII topic gepost: Zo'n simulatie is code technisch gewoon extreem zwaar. Alles is gedetaileerd, tot de afvalbakken aan toe, waar allemaal effecten op alle mogelijke combinaties op toegepast moeten worden. Ik denk dat men zich vergist in het idee "het is maar een simulatie". Dat iets er niet zo spectaculair uitziet als Cyberpunk wil nog niet zeggen dat het technisch niet zwaar is voor een systeem.

Dat gezegd hebbende, ik vergelijk SCII liever met een nieuwe keuken waarbij een onderdeel (oven) vertraagd is. Je hebt de keuze: of nog een half jaar wachten op je nieuwe keuken, of dat de keuken wordt geplaatst zodat je nu kan genieten, maar dat de nieuwe oven over een half jaartje wordt ingebouwd en tijdelijk je huidige oven wordt ingebouwd. Want laten we wel wezen: de game loopt gewoon prima*

*) Mits je natuurlijk een behoorlijk up-to-date systeem hebt. Maar het lijkt alsof men verwend is, vroeger was het doodnormaal dat na 3 jaar de PC "op" was.
Maar het is wel een wezenlijk verschil tussen het glas is halfvol of het glas is gewoon compleet leeg imho. Daarnaast, en dit heb ik ook al in het SCII topic gepost: Zo'n simulatie is code technisch gewoon extreem zwaar. Alles is gedetaileerd, tot de afvalbakken aan toe, waar allemaal effecten op alle mogelijke combinaties op toegepast moeten worden.
Sorry maar I don't give a f... een game die nu uitkomt moet op 1080p op een CPU en GPU van afgelopen jaren speelbaar zijn met 30 FPS. Bijna iedere game is dat ook. Ik heb een 3900X. Dat is een high end desktop CPU van een paar jaar terug. Als een spel hogere eisen heeft ga ik geen nieuwere processor kopen. Ik heb qua GPU een 6700 XT. Ook meer dan een prima kaart voor 1080p.

En als het gevolg is dat de afvalbakken dan maar wat minder gedetailleerd zijn, het zij zo. Dan zet je er maar een optie in dat je die als sprite ofzo laat niet. Of minder mooi gerendered (het zal me jeuken). Ik denk niet dat het aan de afvalbakken ligt maar aan brakke unoptimized code.

Met Civilization is het ook altijd hetzelfde liedje: mods maken het af, DLC op DLC, en in het begin buggy of nog niet af. Koop je het gewoon later alles in 1 :Y) en dat is het glas is halfleeg! Je hebt er dan het vertrouwen in dat het goed gaat komen, met de tijd. Dat is ook het standpunt van de reviewer! Neem de titel (die de review goed samenvat): "De beste citybuilder, maar niet nu". In de review wordt dit iets genuanceerd met het woord 'misschien' maar dan nog.
Mits je natuurlijk een behoorlijk up-to-date systeem hebt. Maar het lijkt alsof men verwend is, vroeger was het doodnormaal dat na 3 jaar de PC "op" was.
Vroeger had je nog Moore's Law. Die geldt niet meer...

Bovendien klopt je opmerking niet. Als jij een high-end PC kocht in 1997, dan kon je daar na 3 jaar wel degelijk nog nieuwe spelletjes op spelen. Alleen dan wel op magere settings. Wat je toen ook al had was opscheppers met twee GPUs enzo. Maar je had toen ook nog een belastingvoordeel als je PC aanschafte via je werk.

En bijna iedere game werkt ook gewoon op 3 jaar oude hardware. Het is zelfs gangbaar dat een dev rekening houdt met hardware van de gebruiker. Ook met gemiddelden. Bij Steam hardware survey zie je dat 1080p nog steeds het meest populair is (zelf heb ik 1440p al gaat dat niet op nieuwste games met top settings heel hoge FPS opleveren)

Rest me nog hierop te reageren (quote uit review):
Zelfs met moderne hardware worden steden steeds slechter speelbaar naarmate ze groter worden en dat is een serieus probleem.
Dit probleem ken ik nog wel uit bepaalde sim games. Dan haperde alles gewoon even.
Nou, nee. Een dev is helemaal niet verplicht om hardware van 3 jaar geleden nog optimaal te ondersteunen imho. Het is bijna ancient tech in de huidige wereld, het mag ook wel eens klaar zijn.

Nieuwe spellen vragen nieuwe tech en nieuwe ontwikkelingen, mensen denken dat hun 3080 nog alles in volle detail moet trekken, dat is eigenlijk best lachwekkend.

Het gehuil dat HL2 niet werkte op oude hardware met hun gravity gun weet ik nog heel goed. En dat was ook onterecht.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 20:13]

Ancient tech is niet serieus te nemen popi jopie taal. Zelfs het eerste exemplaar van Ada Lovelace was en is dat letterlijk niet.

Hardware support duurt tegenwoordig lang. Vandaar dat x86-32 pas een paar jaar geleden EOLed is ipv in 2005. Of 2008. Vandaar dat drivers nog werken voor Nvidia 1000 series. Ipads en iPhones gaan jaren mee, 6+. Zelfs dan zouden ze met nieuwe batterij het nog prima doen.

En ik schrijf niet volle detail moet trekken. Ik heb het over ongeveer dezelfde kwaliteiten als een spel van 3 jaar terug. Dus een GPU die in 2020 een 1080p spelletje goed draaide, moet nu nog steeds dergelijke spelletjes goed draaien. Temeer omdat 1080p nog de sweet spot is (4k gaming te lage FPS of veel te duur).

Bovenstaande voorbeeld dat gaat 99 van de 100 keer ook goed! Maar in het geval van Cities: Skylines 2 dus niet. Dat is een dik minpunt voor het gros van de gamers, dat moet dan ook als zodanig worden benoemd in een review. Het spel degradeert hiermee een afzienbaar marktaandeel, en de discussie en controverse alhier had men onnodig kunnen maken door te inventariseren wat de gemiddelde PC gamer zoal onder de motorkap heeft.

Mijn upgrade path van 3900X, 6700XT, en 2x 1440p monitor en DDR4 wordt weer team rood maar dan DDR5 en 4k gaming hardware. Voorlopig dus nog niet, en ik vertik het om voor een buggy sim honderden EUR te investeren in nieuwe hardware.
En die andere mening is ook goed :) .. dit is slechts hoe ik er naar kijk. En zoals @Annihilism aangeeft; sja, misschien praat ik iets goed wat beter zou moeten kunnen. Maar ik heb er persoonlijk niet heel veel problemen mee (gehad).

Laat ik nogmaals benadrukken: de betrouwbaarheid van een developer speelt ook mee of ik ze de voordeel van de twijfel geef. M.i. kan die betrouwbaarheid op verschillende punten worden geijkt; bvb een game bug-vrij bij eerste publieke release, of zoals mij die de lat later legt. Maar het moet wel gefixd worden. Zoniet, dan is voor mij de lol er ook af.

Zodoende heb ik CP2077, Starfield en CS2 allemaal rondom release gekocht. Ik draai een mid-high end systeem (3900X+3080), dus zal relatief weinig last hebben van slechte optimalisatie. Kan het beter? Absoluut. Is het een buggy rommel waardoor ik vastloop in progressie? Nee. Zelfs CTDs heb ik maar zelden gehad. MSFS als uitzondering overigens.. maar met de hele Xbox infrastructuur kan ik geen vrienden mee worden (meer gezeik mee dan met MSFS/Forza zelf op dit moment).

Persoonlijk vind ik early access(e.a.) voor een spel als CS2 niet passen. In mijn optiek is e.a. bedoeld voor kleine developers die een ontwikkeltraject voor een compleet spel niet kunnen voorfinancieren. Met e.a. kunnen ze cash flow genereren terwijl ze doorwerken en het spel z'n finale vorm langzaam begint aan te nemen. Het nadeel van e.a. is dat er vaak flinke gameplay aanpassingen of (save)game-breaking aanpassingen komen. Dat kan voor mij de lol meer bederven dan een paar framerate stotters, vooral met bouwspellen zoals ONI, Factorio of CS2 waar ik letterlijk 200h+ in 1 save heb gestopt.

In mijn ervaring doen e.a. releases weinig onder (of presteren zelfs beter) mbt een werkend/opgepoetst spel af te leveren, maar ik zie dat echt als een andere product categorie. Meer als de Kickstarter onder gamedevs.

[Reactie gewijzigd door Hans1990 op 22 juli 2024 20:13]

"But can it run Crysis?"

Trend van al decennia hoor ;)
Crysis was z'n tijd ver vooruit qua graphics, maar ook qua gameplay. Voor het eerst dat je echt het gevoel had door een bos te lopen, in plaats van over een grastexture met her en der een boom. Om over de belichting en texture qualiteit maar te zwijgen.

Dan rijst de vraag: Hoe zie ik dit in CS2 terug?

In potato mode, zoals aangehaald in het artikel, ziet het spel er siginificant slechter uit dan CS1 op een gelijkwaardige machine. Krijg ik daar dan wel iets anders voor terug? Een accuratere simulatie wellicht, of graphics die onderhuids wel beter schalen naar toekomstige machines? Ik zie het er niet aan af.

Crysis was ook niet perfect, want zwaar gestoeld op het dusdanig paradigma van hoge single core processoren. Maar bracht tenminste wel flink veel nieuwe effecten ten tafel.
Het is wel een simulatie die nu veel dieper gaat dan CS1, nu is elke 'sim' / inwoner ook individueel getracked, movement van goederen en supply chains worden veel beter en dieper gesimuleerd. Auto;s kunnen nu tijdens het rijden hun route aanpassen, cims hebben individuele voorkeuren qua kosten, tijd, en transportmode. voertuigen zijn niet langer alleen grafisch en kunnen nu ook niet meer zomaar in de broekzak van cims verdwijnen, verkeer verdwijnt niet meer zomaar zoals in CS1.

Dat vind ik persoonlijk toch zijn tijd wel vrij ver vooruit, ik kan mij geen enkele simulatiegame heugen die tot dit niveau dingen simuleert.

Neemt overigens niet weet weg dat er zeker performance problemen zijn, en dit moet zeker aangepakt gaan worden (hebben de devs ook al toegegeven in een announcement en ze hebben al handvaten om snel een verbetering te kunnen doen). Daarnaast doen ze nu geen hw check en zetten ze alles op high zelfs als je een 1650 hebt bij wijze, das natuurlijk ook gewoon heel dom.

Maar met even wat tweaken kan je, ook met een laptop of minderen hardware, wel gewoon plezier hebben en het spel spelen, als bewijs kijk hier op forum maar eens in het CS2 topic.

Dus kritiek, terrecht. Maar vind wel dat er overdreven wordt hoor, zitten hier mensen tussen die roepen dat het compleet onspeelbaar is, wat gewoon niet zo is. Maar blijkbaar als je dat zegt dan ben je aan het bagatiliseren, terwijl er mensen reageren die doen alsof hun ouders zijn ontvoert ofzo, dat vind ik dan persoonlijk weer overdrijven...

Waarheid zal ongetwijfeld zoals altijd ergens rond het midden liggen.
Dat zijn inderdaad grote voordelen die, denk ik, vooral op de lange termijn van dit gewoon de betere sim maken. De eerste game wordt na al die jaren ook nog volop gespeeld, dat zal met CS2 niet anders zijn. Dan is het vooral belangrijk dat de basis goed is, de hardware haalt het vanzelf wel in.

We hebben nu eenmaal ook gewoon gigantische sprongen in CPU power gezien tussen de generaties door. Aan de onderkant van het spectrum heb je nog mensen die op een 4-core spelen, omdat het met het gros van hun games nog werkt. Maar als je nu een nieuwe CPU koopt, haal je het dubbele aantal cores, met een hogere kloksnelheid en meer performance per tik. Dat kan zomaar een factor 4-8 verschil maken. Om over 12 of 16 cores maar te zwijgen :)
Als een spel verder in orde is (bijv verhaallijn, gameplay, thema, enz) dan kunnen zgn. minder goede graphics het spel nog steeds realistisch genoeg maken. Ook met textures en sprites kan dat prima. Commander Keen tussen de aardappelen lopen voelde realistisch aan. Mee in je stoel hopsen op de pogo stick. Bij Duke Nukem 3D naar beneden springen en m'n maag keerde er van om (zoals ik dat altijd voel als ik in een 3D spel naar beneden spring; sprites of textures of niet). Ook het 3D brilletje uit jaren 90 dat ik dino's zag in 3D (met twee kleuren: groen en rood) voelde levensecht aan. Ik vond het zelfs zo eng dat ik hem even af had gezet. En de missie in CoD 4 dat je silent als sniper bij Chernobyl bent. Prachtig nagebouwd. Doom met demonen in het donker in de avond, gillend je rot schrikken en je pa of ma komt binnen vragen of het goed gaat. Humor maakt ook zoveel goed. Nintendo spul natuurlijk maar FPS gerelateerd die hillbilly FPS van jaren 90 dat je op kippen kon knallen (Redneck Rampage). Heretic. Hexen. Greetings mortal are you ready to die? Crysis had en heb je niet nodig, het is ook nooit een populair spel geweest omdat het te vroeg piekte. Ik denk dan als je eerder niet het gevoel had dat je in een bos zat vooral aan gebrek aan fantasie en PEBCAK. En als er spellen waren die de tijd ver vooruit waren, dan was het wel het spul van John Carmack. Dat ook daadwerkelijk op de wat oudere hardware draaide. Goed voor je afzetmarkt kunnen mensen het spel kopen ipv overuren maken voor een nieuwe computer ;) en ook meteen een mooie tip voor de devs van een spel als Cities: Skylines. Want ik heb nu een 3900X en een 6700XT en dat is prima spul voor 1080p en sommige games draaien zelfs OK op 1440p. M'n Steam Deck met 720p draait ook veel games prima. En nieuwe hardware kopen voor een sim, dat ga ik niet doen. Dat geld investeer ik dan liever in een VR/AR bril.
Ik ben het niet met je oneens, maar je mist het punt volledig.

Soms komen er gewoon spellen voorbij die juist naar de toekomst kijken qua hardware eisen, in plaats van naar het verleden. Ik denk dat CS2 en Crysis hierin best wel eens identiek zouden kunnen zijn qua concept. Crysis was natuurlijk vooral ook een tech demo voor hun nieuwe engine, met grafische features die nooit waren getoond. CS2 doet kennelijk een flinke schep op bovenop hun simulatie, wat de game veeleisender maakt dan voorheen. Zie ook de post van @!GN!T!ON hierboven.

Voor nu is dat jammer, maar in de toekomst is het juist fijn om geen beperkte game te hebben vanwege hardware beperkingen van vandaag de dag. Want toegegeven, dat auto's in het niets verdwijnen in de eerste CS, is nogal vreemd. En CS2 zal vast weer een game zijn die over 5 jaar zowaar nog meer gespeeld zal worden dan op de dag van release.

Andere tijden, andere markt, ander marketingconcept. :)

Al vraag ik me wel alsnog af waarom de GPU load zo hoog is en waarom het spel er op lage instellingen niet tenminste even goed loopt en uitziet als het eerste deel...
Met alle respect. Maar als jij al met een RX 6750 XT prestatieproblemen ervaart. Wat moet ik dan met mijn GTX 1070 kaart.

Ik kan elk spel prima spelen zonder issues. Baldur's Gate 3 ook op hoge kwaliteit en allemaal shader mods aan om dingen te verbeteren. Maar het is toch bizar dat Skyline 2 dan niet gaat werken voor me.

Ik snap dat het spel een concept heeft waarin alles connected is als een hive. Verander je 1 ding dan heeft dat effect op je hele stad en dat heeft veel reken kracht nodig. Maar je zou denken dat mensen met een RTX 4090 geen issue zouden hebben maar zelfs zij geven online aan soms niet meer dan 25 FPS te kunnen krijgen tenzij ze low quality instellen.

Ik keek echt uit naar deze game. Maar ik ben zo teleurgesteld dat de devs een unfinished product zo uitbrengen. Dat is gewoon een vlek op je product die je er niet meer uit krijgt. Een launch wordt zo erg onderschat. Cyberpunk 2077 heb ik ook nooit gespeeld hierdoor en heb er inmiddels zelfs na alle fixes geen behoefte meer aan. Wellicht ooit als ie voor een 10tje te koop is. Maar deze mindset hebben veel gamers bij games die unfinished zijn. Die laten we liggen en dan als ie ooit afgeprijst is willen we die nog op pakken en uitproberen.

Heel jammer want Baldur's gate 3 was eindelijk eens een game die compleet was. Niet helemaal perfect maar jeetje. Ik was absoluut geen fan van een D&D achtige RPG game maar ik heb hier met een fijn gevoel 60 euro voor betaald en had er zo 200 euro voor neergelegd. Mijn god wat is het verfrissend als devs well een finished game uitbrengen of in iedergeval tijd investeren in een game,

Ik stond gisteren te popellen om Cities 2 te kopen op steam maar ik zag de reviews. Mostly Negative... Dus nee... niet doen.

Zo veel hype rondom deze game. Ik geloof ook echt wel dat de Devs naar de gamers luisteren maar dit had gewoon uitgesteld moeten worden ongeacht deadlines van publishers. Zo veel negatieviteit over deze game nu.

Over 2 maanden kost deze game nog maar 40 euro waarschijnlijk. Misschien dat ik hem dan pas overweeg na prestratie fixes en bug fixes.
Met alle respect. Maar als jij al met een RX 6750 XT prestatieproblemen ervaart. Wat moet ik dan met mijn GTX 1070 kaart.
Niet verwachten dat je met een GTX 1070 in 2023 op 1440p high een nieuwe game kan spelen. Je videokaart is 7 jaar oud ondertussen.

De performance van cs2 is niet optimaal, maar ik dacht dat we inmiddels al wel wisten in de pc gaming wereld dat een 7 jaar oude GPU lang en breed afgeschreven is als "high end" ervaring.

Een GTX 1070 is erg significant langzamer dan de RX 6600 van AMD. Een videokaart die al jaren op de markt is en voor 200 euro te koop is. Dan kun je dus verwachten dat games vooruit gaan in load.
Maar je zou denken dat mensen met een RTX 4090 geen issue zouden hebben maar zelfs zij geven online aan soms niet meer dan 25 FPS te kunnen krijgen tenzij ze low quality instellen.
Een paar settings zijn extreem borked. Alles op high, maar met depth of field, global illumination en volumetrics disabled op een RTX 3090 haal je gewoon 110 fps op 1440p.

De high preset zou geen global illumination moeten bevatten uberhaupt. Dat is echt een feature die voor heel veel GPU's veel te hoog gegrepen is.

En depth of field werkt gewoon niet. Je fps gaat meer dan door 2 als je het aan zet. Iedereen moet dat disablen, welke gpu je ook hebt.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:13]

Het gaat niet om mijn videokaart. Het gaat om het feit dat mijn videokaart nog prima werkt voor elke grote game die uitkomt. Ik kan op ultra specs met een 1080P monitor prima gamen. Hoef nergens mijn settings voor omlaag te zetten. Ook Baldur's gate 3 niet, Ook Halo Infinite, Apex Legends, FF15 & Control zijn allemaal high GPU demand games die ik op ultra specs speel. JA een 7 jaar oude GPU is helemaal niet zo oud. Je kan zat spellen erop spelen met een 1080P monitor. Ik krijg er prima minimaal 60FPS uit met ultra specs. Dus waarom kan Cities 2 in godsnaam niet eens overweg met een RTX 4090. Volgensde PassMark G3D Mark benchmark haalt mijn GPU 13,500. De RX 6750 XT haalt 21,000 slechts 35% meer dan ik haal en een RTX 4090 haalt afgerond 39,000. Dat is 3 keer zoveel als mijn GPU. De game is gewoon unfinished en bizar slecht optimized. Mijn GPU zou meer dan prima moeten zijn voor een game als Cities 2. De gemiddelde gamer hovered op 10 jaar oude GPU hardware. Ik zit nog altijd in de high end spectrum met mijn 1070.

Je zou eens moeten weten hoeveel aardappelen er in PC's zitten onder gamers. Simpelweg, het is absoluut niet acceptabel om bij een RX 6750 XT prestratie problemen te ervaren. Is gewoon onacceptabel. De game had uitgesteld moeten worden.

Mijn hardware is hierin geen probleem. Als ik vrijwel alle games met mijn display nog op ultra nog kan spelen waarom zou ik dan moeten upgraden? Cities is gewoon bagger slecht optimized dus ik wacht dan wel.

Ik weet ook vrijwel zeker dat Cyberpunk in de launch vorm absoluut niet had gewerkt op mijn videokaart maar nu na alle updates waarschijnlijk heel soepel loopt. Wellicht is dat iets om een keer te testen als ie afgeprijst wordt maar Dev's moeten een game gewoon finishen anders kunnen ze net zo goed een patrion site beginnen waar ze on going projects op financieren...

[Reactie gewijzigd door Nimac91 op 22 juli 2024 20:13]

Je zou eens moeten weten hoeveel aardappelen er in PC's zitten onder gamers. Simpelweg, het is absoluut niet acceptabel om bij een RX 6750 XT prestratie problemen te ervaren. Is gewoon onacceptabel. De game had uitgesteld moeten worden.
Niet mee eens. Voorbeeld: de persoon met een 6750XT waar je opreageert is dus al tevreden.
Dus waarom kan Cities 2 in godsnaam niet eens overweg met een RTX 4090.
Kan het wel. Er zit gewoon in 1 setting een enorme performance bug en 2 andere settings die default aan staan op de high preset hadden beter een tandje lager gekund. Als je die 3 aanpassingen doet heb je 110 fps op een 3090 op 1440p

Ik zeg niet dat er geen werk aan de winkel is voor de devs. Dat is er wel. Maar de game is niet onspeelbaar slecht qua fps.

Ik zit op mijn persoonlijke pc op een GTX 1080 op 1080p, dus ik snap precies in welke situatie jij met je hardware zit. De ervaring dat je nog prima mee kan komen, deel ik niet. Ik heb al geupgrade naar een 5800X3D een tijd geleden om mijn fps te fixen in cpu intensieve games, maar steady 60 halen in AAA games uit de afgelopen 2 jaar op Ultra doe ik echt niet zomaar en dat verwacht ik ook niet. Er zijn zat games waarin ik dat wel red, maar ook zat games waar dat echt niet zo is.
De games die jij noemt zijn allemaal voorbeelden van grafisch niet extreem zware games.
Je zou eens moeten weten hoeveel aardappelen er in PC's zitten onder gamers.
Dat weet ik heel goed -> steam hardware survey. En dat is allemaal leuk. Maar de meeste games houden helemaal geen rekening met die aardappel PC's. Die kijken wat een beetje gangbaar is. Dat is de RTX 3060 en daarmee kun je prima op 1080p op high met de setting tweaks die inmiddels overal op internet staan de game goed speelbaar krijgen. Overigens kunnen aardappel gamers gewoon alles op low knallen. Dan neemt je FPS toe met een factor 5-6 vanaf de high preset. Dus al haal je op high maar 10 fps, dan kun je nog steeds 50 halen op low.
Volgensde PassMark G3D Mark benchmark haalt mijn GPU 13,500. De RX 6750 XT haalt 21,000 slechts 35% meer dan ik haal
21.000 / 13.500 * 100 is nog altijd 156%, geen 135.
De gemiddelde gamer hovered op 10 jaar oude GPU hardware. Ik zit nog altijd in de high end spectrum met mijn 1070.
Dat is complete onzin. https://store.steampowere...e-Survey-Welcome-to-Steam In de top 15-20 GPU's op de steam hardware survey is bijna alles sneller dan jouw 1070. Met een 1070 zit je nieteens in de top 40% van steam users.
Een moderne entry level GPU als de RX 6600 is 40% sneller dan een 1070. 1070's zijn zacht verwoord lower midrange, hard verwoord low end.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:13]

Ik heb al geupgrade naar een 5800X3D een tijd geleden om mijn fps te fixen in cpu intensieve games, maar steady 60 halen in AAA games uit de afgelopen 2 jaar op Ultra doe ik echt niet zomaar en dat verwacht ik ook niet.
De high settings van een spel uit 2015 zouden ook ongeveer moeten werken met soortgelijke high settings in een spel uit 2023. Of ze dat beestje dan medium noemen of low doet er niet toe. Hetzelfde geldt voor ultra. Ultra in een spel in 2023 zat heel andere max systeemeisen hebben dan een spel in 2015. Maar het spel uit 2015 moet er met de max settings voor de hardware wel ongeveer even mooi en goed uitzien als de max settings voor de hardware met een spel uit 2023. Anders is er iets goed mis.
Dat zal best maar op mijn 4090(nodig voor werk) kan ik het niet op 1440p draaien zonder dat het stottert

Ik loop te spelen op 1080p

Verder leuke game, maar er is iets goed mis.

Het lijkt vooral erg pixelgebonden te zijn (wat apart is gegeven de simpele textures en materials)

Maargoed ik geniet er wel van maar tis wel bizar
Bij mij draait het met een 4090 soepel op 4k.

De geadviseerde instellingen aanpassen helpt een hoop.
Niet verwachten dat je met een GTX 1070 in 2023 op 1440p high een nieuwe game kan spelen. Je videokaart is 7 jaar oud ondertussen.

De performance van cs2 is niet optimaal, maar ik dacht dat we inmiddels al wel wisten in de pc gaming wereld dat een 7 jaar oude GPU lang en breed afgeschreven is als "high end" ervaring.
Klopt, een 1070 is nu mid-range, en daarmee mag je dus mid-range performance verwachten. Dat dat op 1440p zou moeten heb je zelf verzonnen. Realiteit is dat de game ook met high-end hardware op 1080p/high performance problemen heeft.
Ik zou de 1070 eerder als entry level bestempelen. Hij is significant langzamer dan de RX 6600, een videokaart van 199 euro. Als de 1070 nu nieuw te koop was, zou hij 150 euro moeten kosten om dezelfde value te bieden als de 6600. Dat is niet mid range

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:13]

Ik zou de 1070 eerder als entry level bestempelen. Hij is significant langzamer dan de RX 6600,
Ca 8% trager. Dat kan je significant vinden maar het gaat over 30fps vs 32fps.
Het verschil is veel groter hoor lol. https://www.techspot.com/article/2517-2016-vs-2022-gpu/ En dit gaat over de 1080, niet de 1070. Op 1080p is het verschil met de 1080 al 20% en de 1080 is ~20% sneller dan de 1070. review: Nvidia GTX 1070 en 1080

Geen idee waar jij 8% vandaan haalt, maar het is meer dan 40%.

Ik vind het verschil tussen 30 fps en ~45 best wel significant moet ik zeggen.

Iedereen lijkt te denken in deze thread dat de 1070 nog steeds een of andere gangbare gpu is, maar hij kan letterlijk maar net meekomen met de onderkant van previous gen. Dit is net als beweren dat een GTX 570 nog steeds midrange was toen de 1070 uit kwam. Dat is net zo goed onzin.

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:13]

voor die 20% moet je wel cherry-picken. Bij een paar games is het verschil heel klein en soms is de 1080 iets sneller.
Die 8% komt van userbenchmark.com
userbenchmark.com is helemaal geen betrouwbare site. Die site verzint hun testresultaten letterlijk.
https://linustechtips.com...the-best-benchmark-tests/
https://www.youtube.com/w...ZKPUidUY&feature=youtu.be
https://www.gizmosphere.org/stop-using-userbenchmark/
https://www.youtube.com/watch?v=RQSBj2LKkWg
https://www.youtube.com/watch?v=pSpIKoA6vsM
https://www.youtube.com/watch?v=Pb9BwdtrR0U
https://www.youtube.com/shorts/omjhWFeuTW4
https://www.youtube.com/watch?v=KhSR9yN1ZQg
Of @DaniëlWW2 op ons eigen forum: https://gathering.tweaker...message/61396542#61396542
Het hele internet staat er vol mee. Alles wat op userbenchmark staat is bullshit.
voor die 20% moet je wel cherry-picken. Bij een paar games is het verschil heel klein en soms is de 1080 iets sneller.
Die 20% is gemiddeld over een set van 51 games, waarvan 24 op 20% of hoger zitten. Dat is geen cherry-picken.

Ben je nou gewoon aan het trollen of wat is hier gaande?

[Reactie gewijzigd door youridv1 op 22 juli 2024 20:13]

Juist... De performance is wat slecht, maar met een beetje tweaken is 't echt wel speelbaar.

Colossal order zat er ook altijd wel bij met cs1 en ik verwacht niets minder met deze.

Ze hadden allang gezegd dat de performance wat laag zou zijn met de launch. Iig het lef om er gelijk maar voor uit te komen.
Waarom die reactie? Goed, de game is niet perfect performance wise. Maar ik zie echt een enorme obsessie hier voor framerates helaas. Een obsessie die zowaar een self-fulfilling prophecy begint te worden.

Laat je niet gek maken door da getalletje frames per seconde! Het gaat om een simulatiegame waar je lekker rustig de tijd voor kan nemen. Het gaat niet om wie het snelst reageert en een instakill met een headshot krijgt. Nee, je legt rustig je weggetje aan en plopt een politiebureau. Net zoals een Japanner ook in complete zen-mode een bonsai boompje bijwerkt tot perfectie.

En guess what, een city building game zoals Cities Skylines II is prima te doen met ca 25 FPS. Zolang de muis en menu's nog enigzins snappy aanvoelen, heb je een prima ervaring waar je veel lol aan kan beleven! En de game ziet er imho nog steeds veel beter uit, ook met veel settings teruggeschroeft, dan de kiddy Cities Skylines (1).

Ik ben blij dat Paradox de game nu heeft uitgebracht. De timing kon niet beter nu dat de dagen kort worden, het regent en gaat stormen. Het ideale seizoen om lekker te city builden. De benchmark draait na wat getweak (medium/high 1440P) ook op ca 30FPS op mijn Ryzen 9 7900X, 32GB en Radeon RX 6700XT 12GB zonder problemen. Momenteel draait mijn beginnersgehucht zelfs nog helemaal mooi op 4K!

Dus, zet een paar settings op disabled. Schakel je negatieve mindset na de reviews eens uit. En ga gewoon lekker city builden. De game heeft, ook nu, meer dan genoeg te bieden.

FPS is slechts een getalletje, maar zegt niks over de gameplay en het plezier.

[Reactie gewijzigd door GENETX op 22 juli 2024 20:13]

Mits de FPS boven een bepaalde grens zitten dat het niet meer hinderlijk is, dan hoeft het de rest inderdaad niet in de weg te zitten. Als je echter steeds naar een semi slideshow zit te kijken, als bewegen door de game gepaard gaat met gestotter en hick-ups, dan is het echt wel meer dan 'een getalletje'. Ja, je kan e.e.a. uitzetten om het speelbaar te krijgen, maar dat is wel zonde. Je mag wat mij betreft verwachten dat een nieuwe game gewoon op goede performance heeft op courante hardware, zonder de settings op standje laag te zetten? Bij andere producten verwacht je toch ook dat het naar behoren werkt?

Het is een glijdende schaal, we laten developers met steeds meer wegkomen, tot je straks gewoon een doosje krijgt met een handleiding programmeren erbij. "Hier, maak zelf maar". Ik vind het niet terecht dit zomaar toe te delen aan een negatieve mindset.

In deze tijd van DLSS / FSR upscaling komt men met steeds meer weg, vind ik. Zie ook de discussie rondom Alan Wake 2. Speelbaar op 1080p op de meest voorkomende hardware (oh nee, 540p met upscaling). Op consoles valt dat wat minder op, maar met men snufferd bovenop het scherm, vallen die bijwerkingen van upscaling toch aardig op.

Om Forza 8 enigszins acceptabel speelbaar te laten zijn, zie ik enorm veel rare effecten door upscaling, wat soms best hinderlijk is. Ghosting, rare rendering van wolken, rare trillende reflecties op de auto. Het ziet er (in ieder geval bij mij) slechter uit dan Forza Horizon met (veel) slechtere performance. Wat mij verbaast, gezien de veel complexere objecten er in Forza op het scherm getoverd moeten worden, tegenover de relatief eenvoudige omgevingen van de straatcircuits...
Forza is echter een racespel, waar reactiesnelheid belangrijk is en een consistente framerate een enorme impact heeft op de speelbaarheid van het spel.
Bij een city builder? Not so much. Zoals hierboven al aangegeven: zolang de besturing en menu's nog snappy - of op z'n minst voorspelbaar - blijven werken, kan de simulatie ook met 15FPS lopen om nog steeds een prima speelbaar spel te geven.
15 is echt te laag hoor 20 fos is echt de ondergrens om het te zien als beweging
(Vandaar 24 voor film en 30 voor games)

15 is echt bar onprettig
FPS is slechts een getalletje, maar zegt niks over de gameplay en het plezier.
Zeer vreemde conclusie, die ik denk ik ook nog niet vaak eerder heb gehoord in de PC community

FPS zegt ontzettend veel over gameplay en het plezier...namelijk in de zin als het te laag is alle plezier weg gaat

Natuurlijk soms zijn de framerates zo hoog dat het weinig meer uitmaakt, maar dit? dit is echt niet goed te praten IMO

Framerates van 20-30 is dan ook totaal niet acceptabel, zelf niet in een city building game.. het moet echt minimaal stabiel op 30 fps blijven

een snappy muis met 25 FPS kan ik me ook totaal niet voorstellen, wellicht ben jij hier gewoon niet gevoelig voor
Inderdaad raar dat mensen dit spel zo verdedigen, sorry hoor maar als ik 20/30 fps wil spelen koop ik wel een Series X / Ps5... mensen met videokaarten van €1000,-+ die geen stabiele 30 kunnen halen is absurd, game had nooit zo vroeg mogen uitkomen! Imo.
Ze hebben gewaarschuwd, je hebt 2 uur de tijd te proberen en je kan gratis een refund krijgen. Lijkt me dat je gewoon lekker een refund moet aanvragen en over een paar weken of maanden nog eens kijken.

Persoonlijk ben ik erg blij dat ze niet hebben uitgesteld, ik heb voor het eerst in tijden weer het gevoel gehad de tijd 'kwijt' te zijn in een game en vermaak me uitstekend :)
Heb je het spel al gespeeld, of ben je gewoon je eigen ervaringen met andere games aan het extrapoleren? De beste games zijn nog steeds de games waar ik plezier uit haal. En ja, dat is deels bepaald door performance en visuals. Ikzelf hecht meer waarde aan de game mechanics. En die zitten goed. Ik volede me weer een noob, zoveel nieuwe dingen te leren en te ontdekken. Voor ik het wis was het al een uur of half 12. De tijd vloog voorbij, en dat is iets wat voor mij pas echt telt.

Maar inderdaad, dat is persoonlijk. Maar brand de game in ieder geval niet af op slechts de verhalen en geruchten zonder het zelf te proberen. Want veel reacties zijn overtrokken en gaan voorbij al het goede dat al wel in de game zit. En dat is een hoop in mijn ogen!
Het gaat niet zozeer om de lage fps, die , laten we eerlijk zijn , al belachelijk genoeg is , maar het gaat ook om de enorme haperingen die in het spel zitten en die werkelijk nergens voor nodig zijn. DAT is immersie brekend en extreem irritant. genoeg reden voor mij om het spel te mijden als de pest.
Ik ervaar dus vrijwel geen haperingen, de enige die ik heb (als je het al haperingen wilt noemen want ze duren misschien een halve seconde) zijn tijdens de auto saves, daar kan ik prima mee leven.
Dan ben je een van de weinigen :)
Aah, haperingen kunnen vervelend zijn inderdaad. Ik heb ze net als @DutchCrownNL niet. Wellicht toch nog een VRAM dingetje?
Maar ik zie echt een enorme obsessie hier voor framerates helaas.
Probleem is alleen wel: niet iedereen heeft een Ryzen 7900X. Genoeg casual gamers die nog op een Intel 8000 of een Ryzen 2000 zitten, en als moderne hardware soms al niet boven de 20-30FPS uitkomt dan gaat een paar generaties ouder niet boven de 10FPS uitkomen. Laat staan mensen die op een laptop willen gamen, wat bij casual games vaak prima kan.

Ik ben ook helemaal niet van de ultra graphics en de 144Hz, maar als het een haperend lagfest gaat worden gaat de lol er natuurlijk wel een keer vanaf.
Ga eens gluren in het CS2 Topic hier op het forum zou ik zeggen, zat mensen die zich aan het vermaken zijn met een laptop, zie zelfs mensen posten die het aan het spelen zijn met een 1650.

Game lijkt overigens, zeker in early game, op het moment meer GPU dan CPU bound, ook deels door een paar bugs waar hopelijk deze of volgende week een patch voor komt.
De Ryzen 2000 serie is dan ook de AMD tegenhanger van de Intel 6000 serie. Juist qua gaming heeft AMD gigantische stappen gezet tussen de Ryzen 2000 en Ryzen 5000/7000 series, zowel qua kloksnelheden, als prestaties per kloktik. Om het maar niet te hebben over de extra kernen.

Als casual gamer op afgeschreven hardware, moet je je afvragen of je een nieuwe simulatiegame moet willen spelen. Een Ryzen 2000 is voor een gemodde CS1 al krap zat namelijk.

De prestaties zijn hier niet om over naar huis te schrijven, dat staat buiten kijf. Maar soms is het gewoon tijd voor een upgrade.
het is een city-builder... geen online first-person-shooter.
Ik keek er echt naar uit, maar las gister al een review waardoor ik dacht, ik wacht nog wel even.

Veel beloofde dingen schijnen toch tegen te vallen, je hebt een zware PC nodig (wist ik al wel), maar het schijnt ook veel te overweldigend te worden als je stad groeit.

Ik zou wel een soort village mode willen zien waar je een klein stadje kan bouwen die je ook in de hand kan houden met een nette buslijnen en trein naar de buienwereld, beetje zoals een kleine stad in NL.

In deel 1 moest je maar bijbouwen en bijbouwen.
Het is een grote wereld, dus je kan ook een aantal kernen bouwen als jou dat beter ligt. Mogelijk dat je progressie qua development points wel wat stokt op een gegeven moment, dus moet je goed kiezen dan.
je hebt een zware PC nodig (wist ik al wel)
Laten we wel wezen, dat was bij deel 1 toen het uitkwam ook zo.
Ondanks alle waarschuwingen draait het spel bij mij bijzonder goed met een aantal tweaks op een 3080 met 1440p ultrawide. Jammer dat ze er niet voor hadden gekozen om deze instellingen als standaard in te stellen. Dat had ze een hoop negatieve feedback gescheeld.
Als ik die link volg, zie ik alleen maar ‘disable dit’ en ‘zet dat op low’. Ik heb het spel zelf niet, maar alle grafische opties laag of uit zetten kan toch niet de bedoeling zijn om op een high-end kaart acceptabele frames te halen?
Het is natuurlijk ook niet de bedoeling van paradox dat de performance niet naar hun wens is. Maar de link wijst naar instellingen die 'minimale' impact hebben op de grafische weergave maar welke wel een groot gedeelte van de performance opslokken.

Daarnaast ben ik het niet eens dat je met een high-end kaart standaard een game op high-max settings moet kunnen draaien. We kennen het welbekende voorbeeld Crysis. Dat was ook niet te draaien toen der tijd maar het was wel een grafisch hoogstandje.
Ik moet inderdaad ook aan crysis denken, er is nu veel ophef dat je een dikke kaart nodig hebt (hoewel ik zat mensen zie spelen met een 3060 in een laptop, maar dan inderdaad met lage settings). "Can it run crysis" is niet voor niks jarenlang een meme geweest. Toen was er ook geen tot minder ophef en werd er zelfs ludiek over gedaan.

Tijden veranderen :p
maar alle grafische opties laag of uit zetten
De game is erg uitgebreid kwa grafische opties, toch zeker een stuk of 30 vinkjes/sliders/dropdowns denk ik wel. Als alles op "high" staat en enkele opties laag of uit vind ik dat prima.
Dat zou ze inderdaad heel veel kopzorgen gescheeld hebben. Ook goed om te lezen in die post dat de simulatie performance wel dik op orde zijn. Wat ik van de gebruiker dotcax verneem is dat zijn 12900K +/- 10% cpu gebruik heeft voor de simulatie voor een stad van 350K. Dat is echt een enorme verbetering ten opzichte van CS1.
...maar je kunt nu ook grondstoffen op de kaart vinden of produceren en vervolgens laten verwerken door de industrie in je stad
Dit kon in City Skylines (het eerste deel dus) ook al prima. Je kon "gewoon" zien welke grondstof waar zit. Vervolgens kun je voor die specifieke grondstof een industriegebied maken door het betreffende policy (bijvoorbeeld olie industrie in een industriegebied dat op een olieveld zit) te zetten. Deze (deel)zin lijkt te suggereren dat dit nu nieuw is, maar is dus totaal niet zo.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 22 juli 2024 20:13]

Maar niet in de base game, dit is er later bij gekomen.
Mijn punt is dan ook, dat het nu met deze game niet nieuw is, zoals de reviewer wel lijkt te schrijven.
Gisteren lekker aan het knutselen geweest in mijn stad. Ik denk dat veel mensen echt bang zijn gemaakt voor performance dingen.
Met een Intel 7700K, 32GB RAM en GTX1080 (non-Ti) was het op 1200p prima speelbaar. Geen stutteringen en me geen enkel moment geërgerd aan de soepelheid. Stadje is natuurlijk nog niet super groot, maar tegen de tijd dat ik zo ver ben zullen we de eerste patches ook wel te pakken hebben.

Overigens hebben directieleden van CO recent nog een AMA op Reddit gehouden waaruit bleek dat fietsers echt wel komen, echter dat ze die niet op tijd af kregen kwa animaties en gedrag, waardoor ze besloten hebben deze uit de release versie te halen. Die zouden dus nog wel gewoon moeten komen.
32GB ram en een videokaart van €500 vind ik niet echt argumenten dat niemand zich zorgen hoeft te maken over performance...
De 1080 is een kaart van een goede 5 a 6 jaar oud, en ligt ver onder de minimum specs. Lijkt me vrij relevant als het spel daar gewoon goed op draait.
De 1080 is een kaart van een goede 5 a 6 jaar oud, en ligt ver onder de minimum specs.
De minimum spec is gtx970 4GB. Een 1080 ligt daar flink boven.
Iedereen zou ook moeten weten dat een dergelijk uitgebreid simulatie spel in principe al veel gaat vragen van een computer, los van de prestatie issues die er nu zijn.

En dat een GPU van drie generaties geleden nog meekomt, is juist weer positief.
32GB of 16GB RAM maakt in dit geval niet veel uit. En een GTX1080 krijg je nu makkelijk voor 140 euro hoor, zie vraag en aanbod. Het is een kaart die al jaren uit is, daar ging het me om. Je hoeft geen hardware van na 2022 te hebben.
Voor CS1 had je ook al goede hardware nodig als je een redelijke stad wilde bouwen.
Als iemand dan aangeeft dat het nieuwe spel, met een vrij oude GPU best prima te spelen is kun je daar moeilijk op afdingen door te zeggen dat de GPU wel 500 euro is. Alle dedicated GPUs zijn nu eenmaal duur... dat is wat mij betreft dus echt een non-argument.

Als hij nu zo'n verhaal had gehouden, dat het allemaal prima draait, en vervolgens aankwam met een RTX4090, dán had je zeker een punt gehad.
Op die screenshot met die paarse tram, hè. Die op de laatste pagina van de review. Daar zie ik een stuk of twaalf motoren staan, allemaal precies hetzelfde model, en allemaal met leren tassen eraan. Dat vind ik er zo gek uitzien. Wonen er in die stad alleen maar 50-plussers met grijze baarden?

[Reactie gewijzigd door Chotto Toire op 22 juli 2024 20:13]

Er zijn nog heel weinig verschillende assets. Ook qua gebouwen. Je ziet hetzelfde model vrij vaak terugkomen maar dan met net een iets ander kleurtje of een zonnescherm in plaats van een fietsenrek. Hopelijk trekt dat bij met de komst van de modhub.
Dat is de lokale motorclub.. :+
Met vijf instellingen zijn de meeste performance dingetjes verholpen. Dan speelt het heerlijk weg.
Zet DoF uit, AA op FXAA + TAA en tune GI, shaduwen en volumetrics naar beneden. LOD ongeveer op 55%.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.