De reden dat andere distro's aan waarde winnen is gewoon de keerzijde van het snelle releaseschema dat Canonical hanteert. Elke zes maanden een nieuwe release betekent dat als je een grote verandering doorvoert, je producten in de markt gaat zetten die gewoon niet af en goed zijn.
Markttechnisch gezien is dat erg dom, want je nieuwe product loopt een hoop imago schade op voor het klaar is. Iedereen begint meteen zijn conclusies te trekken op basis van de eerste releases.
Maar ja, wat moet je als je sterk afhankelijk bent van de community voor de feedback en ook hun betrokkenheid nodig hebt bij de ontwikkeling? Dan moet je bereid zijn producten die onaf zijn de markt op te gooien. Voor bedrijven heb je tenslotte je de LTS-release. En inderdaad is Canonical er in geslaagd om alles met de volgende LTS release 12.04 weer prima in orde te krijgen. Maar wat er tussen 10.04 en 12.04 zat, daar werd je als gebruiker niet blij van.
Laat het bij de mensen eens doordringen dat dat eigenlijk gewoon alfa en beta-versies waren met een beperkte functionaliteit. De grootste hordes zijn nu genomen. Maar ook 12.04 bevat dingen die nog in ontwikkeling zijn. De HUD bijvoorbeeld gaat echt een doorbraak worden in de manier waarop we programma's bedienen. Maar de huidige versie is nog erg beperkt en in vertaling worden veel commando's nog niet herkend.
Canonical heeft ook enorm veel geleerd van het vernieuwingsproces zelf, met name op het gebied van kwaliteit. Een van de zaken waar ze nu naar toe willen is rolling releases (zoals Arch) waarbij de kwaliteit steeds gegarandeerd is. Ze hebben een heel systeem ontwikkeld waarbij de impact van wijzigingen direct duidelijk wordt, zodat ze met meer vertrouwen verbeteringen kunnen doorvoeren.
De plannen van Ubuntu gaan ook echt zo ontzettend veel verder dan alleen de interface waar gebruikers zich op concentreren. Ubuntu wil Linux relevant maken niet alleen desktop maar ook in de cloud. De Amazonservers draaien Ubuntu en geen Mint, want dat is niet meer dan een leuke interface bovenop Ubuntu.
Op zijn manier is Ubuntu net als Red Hat een voortrekker. Als Valve straks zijn games op de PC gaat aanbieden, dan wel omdat er voldoende groot, stabiel en goed ondersteund platform is als Ubuntu. Want bedrijven gaan echt niet voor al die distro's aangepaste producten uit brengen. Voor Linux is het belangrijk dat er zulke platformen is.
Ik denk dat Ubuntu het tij mee heeft. Met name de Windows8 store dwingt bedrijven om na te denken over de alternatieven. Als ik dan op termijn toch afscheid moet gaan nemen van mijn oude software, laat ik mij dan weer opnieuw gevangen nemen in MS dure oplossingen? Of kies ik een systeem dat niet steeds de software onbruikbaar maakt, documentformaten verandert, kennis veroudert, om een lockin te handhaven. Kies ik niet liever een systeem dat veilig en duurzaam is, flexibel is en mij volledige vrijheid laat om de beste en voordeligste cloudoplossing te kiezen?
Daar komt bij dat MS in feite bezig is de hardware fabrikanten die MS altijd hoog hebben gehouden een enorme trap onder hun ballen te geven. Ze maken een eigen tablet tegen een bodemprijs waarmee ze de hardware fabrikanten van de grootste groeimarkt verdrijven, terwijl de andere markten krimpen. Nu gaan hardware fabrikanten beseffen hoe belangrijk het is om niet eenzijdig afhankelijk te zijn van MS en Windows. Ook software distributeurs als Valve zien in dat de Metrostore een directe aanval is op hun business en zoeken alternatieven. En als dat momentum krijgt gaan andere software ontwikkelaars Linux ook opnieuw bekijken, want die staan ook niet te trappelen om 30% van hun omzet aan MS af te staan.
Onderschat Unity niet, ook op de tablet werkt het systeem prima en het heeft de potentie om van een smartphone een PC te maken, waarop je je zakelijke applicaties kan draaien. En deze keer is de industrie ineens wel geïnteresseerd. En als de industrie zijn gewicht er achter gaat gooien dan gaan ineens al die deuren wel open die al die jaren maar moeizaam op een kier bleven. En we zien dit inderdaad gebeuren.
Van de mensen die nu allemaal lopen te klagen over Unity zullen er straks een hoop terugkeren. Waarom? Omdat dingen als Valve staks onder Ubuntu out of the box gaan draaien.
nVidia's "Optimus" technologie is maar een detail in het geheel. Ik denk dat nu de driver ondersteuning een stuk beter gaat worden omdat fabrikanten als Dell dit gewoon gaan eisen. Ze willen hun modellen naar believen met Windows en Linux kunnen verkopen.
Mint is een leuk initiatief, maar het is geboren uit ontevredenheid en heeft een heel beperkte scope. Mensen weer een gnome2/Windows-achtige desktopervaring geven. Maar die visie heeft nu juist Linux altijd klein gehouden. Als Windows-lookalike ben je altijd tweede keus voor mensen. Je bent Windows maar niet helemaal. Daarom heeft MS er ook voor gekozen geen Apple kloon te maken maar een nieuwe interface met een uniek eigen karakter. Je wint het nooit van het origineel. Zelfs als je het beter maakt zeggen mensen nog: het is niet hetzelfde.
Achter Unity zit echt een visie. Een visie die veel en veel groter is dan die van Mint en ook veel verder gaat dan de interface. Het is de moeite om daar eens in te duiken want het is een opwindende visie.
Ubuntu UDS Q Oakland - Mark Shuttleworth Keynote
Mark Shuttleworth Talks About The Future of Computing with Tim O Reilly (OSCON 2012)
[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 24 juli 2024 05:10]