Het voornemen van Canonical om op diverse plaatsen in de Unity-interface van Ubuntu 12.10 Amazon-reclame te tonen, heeft tot woedende reacties bij bètatesters geleid. Zij vrezen privacyproblemen en eisen aanpassingen.
In de laatste bèta-updates van Ubuntu 12.10 heeft Canonical een tweetal links naar webapps aan de Launcher van de Unity-interface toegevoegd die verwijzen naar de webwinkel van Amazon en de Ubuntu One Music Store. Daarnaast worden in de home-lens van de Dash, waarbinnen gebruikers applicaties kunnen zoeken en starten, standaard 'suggesties' getoond die verwijzen naar Amazon.
Met het toevoegen van links naar het webwarenhuis van Amazon wil Canonical nieuwe geldstromen aanboren, maar vanuit Ubuntu-gebruikers is een storm van kritiek ontstaan. Veel gebruikers vrezen voor de privacy omdat er zoekopdrachten naar Amazon zouden worden verstuurd. Verder zou Canonical moeten kiezen voor een opt-in-benadering in plaats van Ubuntu-gebruikers standaard de 'adware' voor te schotelen. Uit protest is de Shopping Lens als een bug aangemeld. Er gaan echter ook geluiden op dat Ubuntu al in eerdere releases suggesties voorstelt en dat de privacy niet in het geding is.
Hoewel de betreffende packages relatief eenvoudig zijn te verwijderen, is nog onduidelijk of Canonical de huidige implementatie zal doorvoeren in de final van Ubuntu 12.10. De release van Quantal Quetzal staat gepland op 18 oktober.
Update 17:50: Op zijn weblog beschrijft Ubuntu-voorman Mark Shuttleworth de keuzes die Canonical maakt met het implementeren van Amazon-zoekresultaten in Dash. Ook stelt Shuttleworth dat de privacy gewaarborgd is.