Panasonic introduceert zes nieuwe compactcamera's

De Japanse elektronicafabrikant Panasonic heeft zijn Lumix-cameralijn uitgebreid met zes modellen. De nieuwe compactcamera's, waarvan één model niet in Europa wordt uitgebracht, zullen in de komende maanden beschikbaar worden.

In aanloop naar de PMA-fotobeurs heeft Panasonic zijn uitbreidingen op de Lumix-lijn aangekondigd. Van de zes nieuwe Lumix-toestellen zullen vijf camera's in Europa uitgebracht; alleen de DMC-FS25, een 12,1-megapixelcamera wordt niet aan deze kant van de plas beschikbaar gemaakt. Wel brengt het bedrijf vier andere compacttoestellen met 12-megapixel- of 12,1-megapixelsensor uit. Het vijfde toestel is de opvolger van de DMC-TZ5: de DMC-TZ6 beschikt over een sensor van 10 megapixel en optisch zoombereik van 12x. De camera is voorzien van een feature die Panasonic 'Intelligent Auto'-mode noemt. Naast vrij standaard features als autofocus, optische beeldstabilisatie, gezichtsherkenning en automatische iso-instelling behelst deze intelligente modus autofocus tracking. Daarmee kan worden ingesteld op een persoon of object, waarna de camera automatisch blijft scherpgesteld op dit onderwerp, ook wanneer het onderwerp beweegt.

Een van de vier camera's met 2 megapixel meer is een waterdicht toestel, de DMC-FT1. Dit stevige model is niet alleen bestand tegen water tot een diepte van 3 meter, maar ook stof en een valpartij mogen geen probleem vormen. Ook dit toestel, met zijn 12,1 megapixel, 2,7" beeldscherm en 4,6x optische zoom, is voorzien van de iA-modus. De camera kan naast plaatjes schieten ook video in hdready-kwaliteit opnemen en houdt daarbij de avchd-standaard aan. Het toestel zal vanaf maart in de schappen liggen.

De DMC-TZ7 wordt door Panasonic als hybride camera bestempeld: naast foto's kan het toestel hdready-filmpjes maken, waarbij met name het geluid zou moeten imponeren. Het toestel beschikt over een sensor van 12 megapixel en een beeldscherm van 3" diagonaal. Een optische zoom met een bereik van 12x moet objecten dichterbij halen en de Intelligent Auto-techniek moet de fotograaf bijstaan feilloze plaatjes te schieten. Vanaf april kan de fotograaf annex filmmaker het toestel uitproberen.

De DMC-FX550 met zijn 12-megapixelsensor en 5x optische zoom is voorzien van een 3 inch display. Ook dit model is uitgerust met de intelligente modus waarmee onderwerpen 'gevolgd' kunnen worden. De interface van het toestel is voornamelijk op het touchscreen toegespitst. Het laatste nieuwe Lumix-toestel, de DMC-FX40 is zeer compact, maar huisvest toch een lens met 5x optische zoom voor zijn 12,1-megapixelbeeldsensor. Ook deze Lumix is voorzien van Panasonics vernieuwde intelligente systeem om het maken van foto's te vergemakkelijken en zal in april in de winkels verschijnen.

Lumix DMC-FX40 Lumix DMC-TZ7 Lumix DMC-FX550 Lumix DMC-FT1 Lumix DMC-TZ6

Door Willem de Moor

Redacteur

29-01-2009 • 08:22

28

Reacties (28)

28
28
3
2
0
10
Wijzig sortering
Was wel verwacht dat Panasonic zo eind januari z'n nieuwe camerareeks zou introduceren, de afgelopen jaren was dit ook zo.

Maar wederom een prachtig stel camera's. Ik heb redelijk wat gewerkt met een TZ3 en tis echt de beste compactcamera die ik ooit gebruikt heb voor deze prijs. Natuurlijk redt 'ie het niet bij m'n dSLR, maar die steek je ook niet zomaar in je zak. Vooral de 28mm (en nu bij de TZ6 en 7 zelfs 25mm) wide-angle is vrij uniek op compactcamera's, zeker gecombineerd met een bereik tot 280mm (en nu dus 300mm).

Ik heb ook wel m'n twijfels bij het nut van die 10/12 MP sensor. Wat mij betreft hadden ze beter de pixelgrootte kunnen verhogen en de MP-count rond de 8 kunnen houden. Resultaat: betere signal-to-noise ratio en croppen is toch al niet zo vaak nodig met een bereik tot 300mm.

Al met al verwacht ik weer een topcamera van Panasonic!
Preview TZ-7: http://www.digitalcamerar...w=panasonic+lumix+dmc-zs3

Ze mogen weer niet te veel verklappen, maar het ziet er allemaal goed uit. Behalve misschien het plaatje met de palmbomen, die ziet er wat wazig uit. Maarja, pre-production he :P
De opvolger van de TZ5 is de TZ7. De TZ6 is de opvolger van de TZ4.
Er is er nog maar 1 bij met een viewfinder, dat is helemaal aan het verdwijnen op compact camera's. Begrijpelijk natuurlijk, dat wel. Verder zien ze er prima uit met die metalen behuizingen. Maar 12 megapixel? Damn... je kunt je op een bepaald moment afvragen of de huis-tuin-en keukengebruiker op JPG's van 5MB per stuk zit te wachten. Als mijn moeder dat op haar ADSL basislijntje moet gaan uploaden naar de Hema of zo, dan wordt je daar niet vrolijk van...
Je kan natuurlijk ook het aantal megapixels verminderen. Gewoon via het menu van de camera.
En anders heb je een programma als Irfanview. Gratis, en de optie om met Batch Conversion een hele map foto´s te verkleinen, zonder merkbaar kwaliteitsverlies ;)
Leg jij dat mijn moeder uit ;)

Die eerste (de instelling wijzigen) lijkt me een prima oplossing maar diegene koopt dan wel een 5 of 8MP camera of zo. Ik vroeg me dus eigenlijk af op welke doelgroep ze mikken met een compact camera met 12MP.
7.1 is eigenlijk een mooie sweetspot voor de meeste camera's/mensen, maar marketing heeft bepaald dat 12 beter is dan 7 ;)
Je kunt haar toch wel leren hoe ze een CD of DVD moet branden?

OK, moet je misschien door weer en wind naar de Hema, maar goede kans dat ze daar toch al een keer per week komt.

De "gemiddelde" consument geilt op MP's. Dus Panasonic gaat gewoon mee met de markt.
re: viewfinder - vooral in het donker wil het nog wel eens makkelijk zijn om toch een viewfinder te hebben.. het beeld dat op de LCD verschijnt is gelijk wat er op de CCD valt en vaak toch te donker om nog het onderscheid te zien tussen een boom en een huis in de verte tegen de achtergrond van donkere schemering.
Ik zie geen enkele meer met een viewfinder hoor.
Ze hebben allemaal het kleine rondje, dat zal wel een focus-assist-lampje zijn.
En bij de FT1 is dat vierkant gat gewoon de lens.
My bad inderdaad, het is de lens :)

Ik heb ooit autosport fotografie geleerd op een compact camera (digitaal). Ik was blij dat die een viewfinder had want via het schermpje goed meetrekken met een auto is erg lastig. Maar goed, daar zijn deze camera's dan ook eigenlijk niet voor bedoeld natuurlijk.
Volgens http://www.dcresource.com/ worden er maar 10 van de 12 megapixels gebruikt bij de TZ7. 1280 x 720 video met 60fps! Stereo sound met windscherm, dus blijkbaar luistert panasonic naar de klachten die er waren bij de voorgangers. Voor 399 dollar.. De TZ-6 heeft geen hd-ready opnamemogelijkheden en een kleiner scherm; 299 dollar.
"windscherm" ??? :+
heeft het wel nut voor een fotocamera? hoe zit een windscherm voor een fotocamera eruit?
Ik neem aan dat het windscherm voor de stereomicroon is om te voorkomen dat alles wat je hoort het geruis van de wind is.
Ik heb een TZ1 en naar mijn idee de meest compacte hybride die 10x zoom heeft.

MJPEG geeft op zich wel redelijk beeld, maar het vreet geheugen. Dus nu met AVCHD krijg je een hogere resolutie met een halvering van de bitrate.

Wat extra wide bereik is leuk , maar je levert nu dus wel wat in op het tele bereik. Maar je kunt zeggen dat je meer bereik hebt dan de TZ1, door de hogere resolutie. Moet je dan wel even zelf aan de slag met croppen.

Net als jij vraag ik me af hoe ze dat nou doen met die sensor en finder. Ik hoop wel dat je snel kunt zien waar de grenzen vallen van de verschillende formaten (4:3, 3:2 en 16:9) op de finder zelf en niet dat je dat alleen achteraf te zien krijgt.
Ja, die grenzen worden gewoon op je scherm geprojecteerd over je foto heen (als je dat wil). Dat kon de TZ5 namelijk ook al :)
De DMC-FT1 ziet er wel apart uit. Vooral dat hij 4,6x optische zoom heeft maar geen uitschuifbare lens.

Verder is het wel handig dat hij veel kan hebben. Onderwater en dat je hem kan laten vallen. Alleen jammer dat de lens niet beschermt is. Of ik kijk er over heen.

Ik ben wel benieuw wat voor prijs hij gaat krijgen. En hoe de foto's er uit komen.
Mee eens, ben erg benieuwd naar de bescherming van de Lens en de Prijs, heb net gister bij "BTW wegermee" een Olympus Tough u6000 opgehaalt, deze valt mij tegen. Geen USB connector (eigen soort kabel) geen LED verlichting bij Filmen. De Pre-Recording doet het maar voor een film van Max 7 seconden. En bovendien (is te verwachten bij een kleine lens) zijn de foto's wel heel rijk voorzien van Ruis.

Nu lees ik dit artikel, filmen in 16:9 met redelijk geluid (tenminste In de review staat dat er aan geluid gedacht is) is voor mij nu toch wel wenselijker.

Beeldstabilisatie is wel behoorlijk goed bij de Olympus Tough 6000 , ook tijdens filmen, hierover kan ik niets vinden bij de Panasonic.

Vooral de lens bescherming is een gemis, wilde de camera zonder tasje/hoesje gaan gebruike doordat deze Ruggedised is. Bij de panasonic wordt dat een probleem.

Groetjes Tom
Beeldstabilisatie van de Panasonics is in mijn ervaring (TZ5 en een ouder model) prima. Het is ook beschikbaar tijdens het filmen. Ik mag aannemen dat dit soort dingen niet verslechterd zijn in de opvolgers.
Beeldstabilisatie is wel behoorlijk goed bij de Olympus Tough 6000 , ook tijdens filmen, hierover kan ik niets vinden bij de Panasonic.
Dat heet bij Panasonic Mega O.I.S. (=Optical Image Stabilization).
Vooral de lens bescherming is een gemis, wilde de camera zonder tasje/hoesje gaan gebruike doordat deze Ruggedised is. Bij de panasonic wordt dat een probleem.
Niet voor de DMC-FT1 (of was dat een tiepvout van je?) :)
Die heeft een ingesloten optiek met demper, gehard glas, is stof-/waterdicht tot 3 meter gedurende 1 uur (~IP58) en overleeft een val van 1,5 meter volgens de MIL-STD 810F Method 516.5-Shock standaard.
Ik heb gisteren na veel reviews gelezen te hebben de TZ5 gekocht en was toch erg aangenaam verrast door het bedieningsgemak en kwaliteit. Audio bij de (720p !) videoopname is wel wat minder (maar gelukkig bekend). Voordeel bij de panasonic is dat je kan zoomen tijdens het filmen zonder dat het geluid onderbroken wordt. Het betere geluid op de TZ7 lijkt me dus een welkome verbetering. Meer megapixels en optische zoom is voor mij iets minder interessant
Anoniem: 36844 29 januari 2009 11:23
Ik vraag me af wat de DMC-TZ7 gaat kosten. Ik zou graag mijn oude Lumix DMC-FX01 upgraden. Ik hoop dat deze minder ruis heeft. Ik merk nu met mijn scherm van 1920x1200 dat als ik mijn foto's als achtergrond instel ik toch nog ruis in sommige foto's zie.
Ik ben helaas recent mijn vrijwel nieuwe DMC-TZ5 kwijt geraakt. Ik vond het echt een heerlijke camera, maar ik ben wel benieuwd of in de opvolger (TMZ7) de sensor wat minder ruisgevoelig geworden is. Het feit dat hij van 10 naar 12 MP gegaan is voorspelt wat dat betreft niet veel goeds. In feite was de camera met settings boven ISO 800 onbruikbaar, terwijl boven de ISO 400 de korreligheid al goed zichbaar begon te worden. Toch vond ik het een fijne camera. Snel, compact, en een mooie zoom. Als je eenmaal een forse zoomlens hebt gehad, dan wil je niet meer anders. Ik miste hem echt enorm toen ik door moest met de 3x zoom van de camera van mijn vriendin. Het lukt je bijvoorbeeld bijna niet meer om een dier dat ergens in een boom zit in beeld te krijgen. En deze heeft een nog ietsje betere zoom zelfs! Voor zover ik weet ik de TZ7 daarmee de absolute kampioen zoom in de compacte camera's.

Wat me wel opviel is dat het scherpstellen toch zijn beperkingen heeft in de TZ5. Scherpstellen op een spin in een web is me bijvoorbeeld niet gelukt, en ook door glas heen blijft erg moeilijk. Ik zou echt willen dat er een soort van modes kwam waarin je semi-handmatig kan scherpstellen: je geeft het de hand (zoom knop icm een ander knop o.i.d.) aan waar het je focuspunt ongeveer ligt, en de camera doet het fijne werk zelf. Je blijft dromen... 8-)

[Reactie gewijzigd door ATS op 23 juli 2024 04:25]

Anoniem: 36844 @ATS29 januari 2009 16:03
Hier heb ik een truukje voor gevonden. Voor bijvoorbeeld een spin kan je de camera eerst op je hand laten focusen en daarna op gelijke afstand op de spin richten. Door glas heen kan je proberen een punt ergens anders te vinden dat meer dan 10m ver is en de scherpte dus op oneindig gaat en dan weer op de ruit richten.
Of je past scherpstelling aan zodat hij op 1 punt scherpstelt, dan zou het moeten lukken. Dan zal ook vast op deze camera's wel mogelijk zijn.
Ja, dat kan, maar zelfs dan is het erg lastig heb ik gemerkt.
hoe zit het eigenlijk met de batterijen? zit er een ingebouwde / ontkoppelbare accu in of penlite's?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.