De Xiph.Org Foundation heeft na zeven jaar ontwikkelwerk versie 1.0 van de opensource-videocodec Theora uitgebracht. Onder andere Firefox en Opera gaan de codec standaard ondersteunen.
De Theora-codec is voortgekomen uit de gepatenteerde VP3-codec van On2 Technologies, die aanvankelijk gesloten was maar in 2001 aan de opensourcegemeenschap werd gegeven. De codec is sindsdien in ontwikkeling geweest, maar het bitstream-formaat is al in 2004 vastgelegd en Theora wordt al door miljoenen gebruikt. Wikipedia gebruikt de codec bijvoorbeeld al voor het weergeven van zijn videocontent en Theora is ook aanwezig in de XO-laptop van het Olpc-project. Firefox gaat de opensourcecodec eveneens standaard ondersteunen. "Ons doel is om ongehinderde, royalty-vrije en opensource-vriendelijke weergave van audio en video op het web mogelijk te maken", beargumenteert Robert O'Callahan van Mozilla die beslissing.
Theora 1.0 bevat een nieuwe decoder die sneller zou zijn dan eerdere versies. De videocodec wordt meestal in een ogg-container gecombineerd met de vorbis-audiocodec. Xiph richt zich met Theora vooral op videocompressie op lagere bitrates, zodat de technologie eerder als concurrent van bijvoorbeeld Xvid en wmv dan van h.264 te beschouwen is. Wel werkt de Xiph-stichting aan 'Thusnelda', een nieuwe generatie die backwards compatibel wordt met Theora, maar voor een betere kwaliteit bij hogere bitrates moet zorgen. Thusnelda zal onderdeel worden van Theora 1.1.