Google krijgt geen handelsmerk op de naam Gmail in de Europese Unie, zo heeft de Harmoniseringsdienst voor de Interne Markt in een beroepszaak besloten. Het handelsmerk behoort toe aan de Duitser Daniel Giersch.
Medio vorig jaar verloor Google al het recht om de naam Gmail in Duitsland te bezigen. De Harmoniseringsdienst besloot reeds vorige maand om Google mede op grond daarvan het recht op het handelsmerk in de EU te ontzeggen, maar heeft de beslissing nu pas gepubliceerd.
Google heeft aangevoerd dat de naam van Giersch's mailservice een streepje bevat en het logo geel is gekleurd, terwijl Google zijn traditionele huiskleuren blauw, rood, geel en groen gebruikt. Ook wees het bedrijf op het feit dat het logo van de Duitse variant in hoofdletters is gesteld. Bovendien zou het onderschrift bij Giersch's maildienst, 'und die Post geht richtig ab', deze verder van die van Google onderscheiden, aldus het Amerikaanse bedrijf. Niettemin vindt de Harmoniseringsdienst dat er verwarring tussen de twee mailservices op zou kunnen treden. Daardoor zal Google zich moeten bedienen van de naam 'Google Mail', hoewel het bedrijf nog wel @gmail.com-adressen uitgeeft.
Google kan nog wel een extra beroep aantekenen tegen de beslissing, maar de successen die Giersch in zijn strijd tegen Google heeft behaald, maken het volgens Ars Technica onwaarschijnlijk dat de zoekgigant alsnog aan het langste eind trekt. Een jaar geleden bood Google de zakenman 250.000 euro voor het recht om het handelsmerk te gebruiken, maar dat wees Giersch af. Het mag duidelijk zijn dat Google inmiddels met een veel grotere zak geld over de brug zou moeten komen om het merk alsnog in handen te krijgen.
Update woensdag, 14:50: Google blijft het merk 'Gmail' gebruiken in Europa, behalve in Groot-Brittanie en Duitsland, aldus een woordvoerder van het bedrijf: "'Hoewel we teleurgesteld zijn in de beslissing van de Harmoniseringsdienst voor de Interne Markt ons verzoek voor een European-wide Gmail handelsmerk af te wijzen, ondervinden de gebruikers van onze webmail service in Europa hier geen schade van." Volgens de zegsman bezit Google het 'Gmail'-handelsmerk in meer dan zestig landen wereldwijd, waaronder veel Europese landen waar het handelsmerk lokaal is geregistreerd.