De afgelopen jaren zijn elektronische stemmachines verschillende keren in opspraak geraakt in de Verenigde Staten. Het komt dan ook niet als een verrassing dat het Congres een wetsvoorstel zal behandelen waardoor stemmachines veiliger gemaakt moeten worden.
De democraat Rush Holt heeft het voorstel voor de 'Voter Confidence and Increased Accessibility Act', kortweg HR 811, ingediend en inmiddels heeft hij een groot aantal medestanders gevonden. Dit wetsontwerp verbiedt het gebruik van stemmachines zonder papertrail en stelt dat dit papieren stembewijs gebruikt moet worden bij hertellingen. Verder moeten kiezers aangespoord worden om te controleren of de papertrail hun keuze juist weergeeft. Daarnaast eist HR 811 dat op zijn minst van drie procent van alle stemmen gecontroleerd moet worden of de elektronische en papieren weergave overeenkomen. Stemmachines die verbinding kunnen maken met draadloze netwerken mogen niet meer gebruikt worden en stemmachines mogen niet met het internet verbonden worden. Tot slot eist HR 811 dat de broncode van de stemmachinesoftware openbaar gemaakt wordt.
Afgelopen week is door de Election-commissie van het Huis van Afgevaardigden een hoorzitting gehouden over het wetsvoorstel. Onder meer de Electronic Frontier Foundation, het Brennan Center for Justice en People for the American Way hebben daar verklaard HR 811 te steunen. Verschillende vertegenwoordigers van staten vertelden echter dat ze niet zaten te wachten op een nieuwe wet, omdat verschillende eisen botsen met goed werkende verkiezingswetgeving op staatsniveau. Het voorstel van Holt biedt staten evenwel de mogelijkheid eigen wetgeving erop na te houden, mits deze is goedgekeurd door het National Institute for Science and Technology. Verder werd geklaagd over het feit dat de printers in de stemmachines niet altijd de juiste informatie afdrukken. Staten waar dit voorvalt kunnen er echter voor kiezen geen elektronische stemmachines te gebruiken. Al met al is in ieder geval Ars Technica te spreken over het voorliggende wetsontwerp.