Microsoft heeft verklaard dat niet Windows, maar de gebruiker de zwakste schakel is als het op veiligheid aankomt. Windows Vista moet de gebruiker daarom tegen zichzelf beschermen door deze bij te staan bij het nemen van risicovolle beslissingen.
Zero-day exploits en rootkits komen tegenwoordig dan wel steeds vaker in het nieuws, Microsoft is van mening dat de meeste problemen veroorzaakt worden doordat gebruikers om de tuin geleid worden door social engineering en zo kwaadaardige e-mailbijlages openen en naar frauduleuze websites gelokt worden. Dat Microsoft met Windows Vista heel wat aandacht besteed heeft aan de veiligheid van het systeem, moet blijken uit de invoering van de Security Development Lifecycle. Bovendien zijn er een aantal nieuwe tools die er vooral op gericht zijn de gebruiker bewust te maken van de veiligheidsrisico's die met internetgebruik gepaard gaan. Zo moet de User Account Control-feature, als alles volgens plan gaat, voorkomen dat een kwaadaardige e-mailbijlage die door de gebruiker opgestart wordt, beheerdersrechten krijgt. De ingebouwde antiphishingfilter in Internet Explorer 7 moet argeloze slachtoffers van phishingmailtjes dan weer beschermen tegen diefstal van identiteitsgegevens. Daarnaast wordt ook in Redmond ontwikkelde antispywaretechnologie en encryptiesoftware meegeleverd.
De softwareontwikkelaar is echter wel realistisch genoeg om te beamen dat Vista niet in staat zal zijn alle risico's weg te nemen, maar volgens de vice-president van de Windows-ontwikkelafdeling is het besturingssysteem wel voorzien van een aantal nuttige tools en hulpmiddelen om gebruikers te informeren over risicovolle situaties. Symantec stelt echter dat uac vooral geschikt is om de gebruiker lastig te vallen en dat deze door gewenning uiteindelijk automatisch bevestigend zal antwoorden op elke vraag die het systeem stelt, of dat gebruikers zich zodanig zullen ergeren dat ze de hele feature uitschakelen. Het bedrijf is daarom begonnen met de ontwikkeling van een programma dat de uac-prompts moet onderscheppen en automatisch beantwoorden. Niet alle veiligheidsexperts vinden dat echter een goed idee. Lee Nicholls van Getronics denkt bijvoorbeeld dat gebruikers door Microsofts inspanningen aangemoedigd zullen worden beter op veiligheid te letten. Andrew Jaquith van Get The Facts-leverancier Yankee Group Research beaamt dat sommige gebruikers de maatregelen storend zullen vinden, maar vult die stelling aan met de mededeling dat fabrikanten van veiligheidssoftware hun strategie zullen moeten herzien ten gevolge van de Windows Vista-lancering. Volgens hem kunnen zij zich beter richten op het aanvullen van de ontbrekende tools in Vista, dan op het vitten op de ingebouwde veiligheidsmaatregelen.