In navolging van Microsoft gaat Borland later dit jaar ook gratis versies van zijn ontwikkeltools op de markt zetten. Het bedrijf splitst daarvoor zijn Developer Studio op in verschillende onderdelen die ieder voor één taal geschikt zijn: Turbo Delphi, Turbo Delphi for .NET, Turbo C# en Turbo C++. De gratis 'Explorer' versies hiervan hebben bijna alle functionaliteit in zich, waaronder een klik-en-sleep-formulierenontwerper met tweehonderd standaardcomponenten, debugger, databaseverkenner en hulpmiddelen voor refactoring. De volledige 'Professional'-
Oudgedienden zullen de merknaam 'Turbo' nog wel herkennen uit het verleden: het in 1983 geïntroduceerde Turbo Pascal was een van de eerste (relatief) makkelijke omgevingen om in te programmeren, en is voor veel mensen dan ook hun eerste aanraking geweest met de edele kunst van code kloppen. Borland wil er ook dit keer weer een nieuwe generatie van ontwikkelaars mee aantrekken: samen met de applicaties zelf zal het bedrijf ook video's en tutorials gaan aanbieden om beginners op weg te helpen. Zelfs iemand die nog nooit een regel code heeft geschreven zou zo plezier moeten kunnen beleven aan de tools, zo gelooft men. Het persbericht belooft dat het downloaden begin september kan beginnen.

Wellicht is het overigens een goed idee voor geïnteresseerden om de tools te pakken zolang ze te krijgen zijn, want eerder dit jaar maakte het bedrijf er geen geheim van dat het van zijn ontwikkelomgevingen af wilde. Of dat standpunt inmiddels is veranderd is niet duidelijk, maar een volgende eigenaar zou misschien niet zo vrijgevig kunnen zijn.