September 2005 kondigde Sony vol strijdlust een nieuwe serie mediaspelers aan die het gevecht met Apples marktdominante iPod aan moesten gaan. Eerder bleek al dat de tegenhanger van de Nano, de NW-A1000, het onderspit moest delven. Zowel het Franse PC Inpact als het Australische Smarthouse hebben recentelijk de 20GB-zware NW-A3000 bekeken en beluisterd. Bij het uitpakken moest PC Inpact even slikken, aangezien er geen docking station, afstandsbediening of beschermhoes te ontdekken was in de doos. Ook de vertraging tussen het gebruik van de menuknoppen en de acties op het beeldscherm stelden de recensent enigszins teleur. Gelukkig biedt de zeepvormige audiospeler wel diverse afspeelfuncties, waaronder het vrij unieke 'Artist Link'. Hierbij koppelt de speler soortgelijke artiesten aan elkaar op basis van gegevens uit de online GraceNote-muziekdatabase. Daarnaast kan de speler muziek selecteren op basis van afspeelfrequentie, jaartallen en volledige willekeur. Ook kunnen er bookmarks gemaakt worden voor specifieke nummers.
Een heikel punt is de obligate software voor de communicatie tussen de NW-A3000 en een computer. PC Inpact kan er kort over zijn: Sony's Connect-software haalt het bij verre niet bij de iTunes-software van Apple. Wel krijgt de speler een pluim voor de mediacompatibiliteit, aangezien het muzikale ei overweg kan met mp3, Atrac 3 en wma. Wat desondanks node wordt gemist, is de ondersteuning voor ogg en lossless-formaten. De ronde vormen zorgen voor het nodige aan draaggemak, alhoewel de A3000 met 182 gram wel wat zwaarder is dan een 30GB-versie van de iPod, die slechts 136 gram weegt. Bij het luisteren naar muziek start Sony zijn inhaalslag: zowel de geluidskwaliteit van de speler op zich als van de bijgeleverde oordoppen blijken 'impressionnante'. Daar kan daarnaast flink lang van genoten worden, aangezien de accu zo'n dertig uur speeltijd garandeert. Een half uur laden via een usb-poort garandeert daarnaast al anderhalf uur speelplezier, zodat er eenvoudig een noodrantsoen gegeven kan worden aan de NW-A3000. Al met al opgeteld concludeert de website dat met een prijskaart van rond de 260 euro ook deze Walkman de iPod niet kan verslaan. Gezien de geluidskwaliteit, het specifieke uiterlijk en de unieke afspeelfuncties vermoedt de recensent dat de speler toch zijn eigen plaats op de markt zal veroveren.

De recensent van Smarthouse trekt ongeveer dezelfde conclusies als zijn Franse collega. De excellente geluidskwaliteit, het unieke uiterlijk en de ondersteuning voor wma zijn leuke opstekers in de strijd tegen Apples iPod, maar dat maakt de A3000 nog geen winnaar. De Australiër bemerkt namelijk enkele negatieve eigenschappen. De grootte van de speler is hinderlijk, de software werkt alleen onder Windows, sommige functies zijn alleen toegankelijk als er gebruik wordt gemaakt van Connect-software, en het beeldscherm is nauwelijks leesbaar in fel licht. Het genadeschot voor de iPod komt daarom ook volgens Smarthouse momenteel nog niet uit de loop van Sony.
