Zuid-Korea zal nog voor eind maart een stad en een universiteit uitkiezen waar opensourcesoftware als Linux de dienst moet gaan uitmaken. Komende week wordt de inschrijving geopend, maar het is nu al duidelijk dat 'veel grote partijen geïnteresseerd' zijn, aldus een woordvoerder van het ministerie van Informatie en Communicatie van het land. De stad en de universiteit die uitverkoren worden, zullen hun 'operating infrastructure' met opensourcesoftware moeten bouwen, waarvoor de regering het geld en de technologie zal aanleveren. Op termijn zou zelfs een meerderheid van de gebruikte werkstations van Microsoft-programmatuur ontdaan moeten worden.
De Zuid-Koreaanse overheid heeft ongeveer 3,5 miljoen euro voor het project uitgetrokken, dat duidelijk moet maken waar de knelpunten in een overstap zitten. Gehoopt wordt dat andere steden en universiteiten met een minimum aan technische problemen het voorbeeld van de proefkonijnen kunnen volgen. Verder wordt dit jaar nog eens 66 miljoen euro in andere Linux-projecten geïnvesteerd, omdat het marktaandeel van met Linux bestuurde computers volgens de regering onder de maat is. Wereldwijd draait ongeveer drie procent van alle desktops Linux, terwijl dat in Zuid-Korea nog geen procent is. In 2010 moet dat percentage boven de vijf liggen, omdat de afhankelijkheid van Microsoft momenteel te groot is, vindt de Korea IT Industry Promotion Agency. 'Als Zuid-Korea een rol van betekenis op het gebied van softwareontwikkeling wil spelen, moeten we ons aan closedsourcesoftware ontworstelen', zegt Ko Hyun-jin, directeur van deze overheidsdienst.
Ook Microsofts dreigement om zijn software helemaal niet meer op de Zuid-Koreaanse markt te verkopen, zal een rol gespeeld hebben. De softwaregigant heeft al langere tijd ruzie met de KFTC, de mededingingsautoriteit in het land. Hoewel lopende zaken met boetes en schikkingen lijken te zijn afgehandeld, zal Zuid-Korea het risico niet willen lopen dat het land door de Amerikanen buitenspel wordt gezet. Van een eerder Linux-project waar het land aan meedeed is echter weinig meer vernomen. Of het nieuwe project dan ook werkelijk bedoeld is om Linux op de Zuid-Koreaanse kaart te zetten, of dat men Microsoft op deze manier onder druk wil zetten om een toegeeflijker houding aan te nemen blijft dan ook te bezien.