Beperkte leverbaarheid voor 600MHz-versie ATi R520

Volgens The Inquirer zou het topmodel van de ATi R520-GPU maar beperkt leverbaar worden. Naar verwachting zal ATi een nieuwe serie van grafische kaarten, gebaseerd op de R520, begin oktober introduceren. Het topmodel, de XT, zal op 600MHz zijn werk doen. The Inquirer heeft echter vernomen dat ATi nog steeds moeite heeft met het halen van goede yields, het aantal chips dat een wafer opbrengt, waardoor er maar weinig R520-GPU's op die 600MHz zullen kunnen draaien. Vandaar dat de site verwacht dat de smaken XL (500MHz), Pro (500MHz) en LE (450MHz) in grote getallen leverbaar zullen zijn. Dit in tegenstelling tot het topmodel, de XT, die maar beperkt leverbaar zal worden.

Door Ralph Smeets

Nieuwsposter

04-09-2005 • 19:09

78

Bron: The Inquirer

Reacties (78)

78
72
29
3
0
24
Wijzig sortering
ze kunnen die r520 zo langzamerhand intussen bijna overslaan, zo lang duurt het :/
De R520 overslaan en onmiddelijk naar de R580 gaan zou veel beter zijn voor ATI's amigo maar ze moeten natuurlijk wel nog eerst de ontwikkelingskosten van de R520 terugverdienen.

NVIDIA kon uithalen met een onmiddelijke beschikbaarheid van zijn 7800 GTX en GT maar het lijkt erop dat dit bij ATI niet het geval zal zijn.
Het is net hierop dat ATi wacht. Normaalgezien gingen de r520s al voor de zomer gelanceerd worden. Maar aangezien nVidia er in slaagde om zijn G70 direct leverbaar te stellen en dus geen papieren launch te doen heeft ATi de launch van de r520 uitgesteld totdat ook deze kaarten beschikbaar zijn.
Blokker: heb je het nieuwsbericht wel gelezen? Het komt er op neer dat ati's kaart beperkt leverbaar gaat zijn en iedereen weet dus dat dit een paper launch betekent.
IMHO kunnen ze de ontwikkelkosten van de r520 makkelijker terugverdienen met de r580 omdat deze tot no toe een minder netelige ontwikkeling/productie vooruitzicht heeft.
Het zou me overigens niets verbazen als dit ook gebeurt als "verassing" voor nvidia. :P

@ FnF
Waarom zouden ze een equilibrium of kleine voorsprong op nidia beamen als ze nu de r580 zouden kiunnen lanceren en meteen al het beschikbaar R&D personeel op de opvolger van de r580 zouden zetten.
Enige antwoord zou zijn dat ze niet voorbereid zijn op een bijna monopoliepositie zoals nvidia die had op hardwareacceleratie. Of dat ze denken dat deze markt positie beter is op de lange duur.
Nee, want ATi heeft namelijk al gezegd dat eerst de R520 uitkomt om beter dan de 7800GTX te presteren. Wanneer nVidia dan de 7800 Ultra uitbrengt, zal ATi de R580 uitbrengen, die weer beter dan de 7800 Ultra moet presteren :)
Het is helemaal niet zeker dat de R520 beter zal zijn als de GeForce 7800 GTX.

Naar verluid zouden de prestaties van beide kaarten dicht bij elkaar liggen, met een minieme winst of verlies voor de R520..
Da's de allereerste keer dat ik iemand dat hoor claimen.

Naar welk verluid zou dat dan zo zijn?
Ok, het duurde even eer ik het terugvond, maar hier is de link naar de handleiding van de MSI 7800GTx.

http://66.96.84.4/support...X7800GTX-series_lite).zip

Op het voorblad staat nml. onder mekaar :
NX7800GTX-VT2D256E
NX7800GTX-VT2D512E

De kaart zelf is er helemaal klaar voor, dus ik vermoed dat Nvidia dan weer een 7800Gtx 512 MB zal uitbrengen een tijdje nadat ATI zen 520 @ 600MHz op de markt heeft gebracht fzo ?

Moest die er komen aan redelijke prijs (256 MB kost gemiddeld in België 530-550 eur), dus een 650 eur fzo ?, zou deze volgens mij al wel redelijk goed verkopen, gezien ze dan volledig Quake4-ready is ?
Vraag me echt af in hoeverre deze 600mhz 16pipeline versie...
Een beetje goede X800XTPE of X850XTPE kun je al op 600mhz. laten lopen, dus de kans is groot dat we met de R520 niet meer over 'conventionele' pipelines praten maar
er andere performance verhogende factoren (bijv. "dikkere" of efficiëntere pipes of meer alus etc.) komen kijken.

Interessant lijkt ook het sterke gerucht te zijn dat de R520 blending HDR + FSAA samen kan doen, een feature die de G70 in één klap ouderwets zal maken want die kan dit niet. Dit is een feature waar héél veel gamers op zitten te wachten.
Een stock X850 XTE PE loopt stressed al tegen 95°C, wat zou je die dan nog op 600Mhz kunnen laten lopen. Denk je nu echt dat ATi de kaart niet op 600Mhz had gezet, moest dat echt kunnen? Get real.

En dat andere is een gerucht. ATi fanbois die hun wensen voor werkelijkheid nemen.
De 7800GTX was en is direct leverbaar in voldoende hoeveelheden. Vraag me echt af in hoeverre deze 600mhz 16pipeline versie nou zoveel sneller zal zijn dan de 7800.

Ik hoop nog steeds op de 7800 ULTRA, maar hoor er niet veel meer over op tweakers of op de Inquirer.
nVidia heeft altijd gezegd dat er geen Ultra ging komen net vanwege de 6800 Ultra. Deze was slecht leverbaar en dus word de benaming Ultra ook verbonden aan kaarten die slecht leverbaar zijn.
Ik denk dat ze met de onmiddelijke beschikbaarheid van de Geforce 7800 GTX wel heel veel goed gemaakt hebben. Als het nodig zie ik geen reden om geen Geforce 7800 Ultra uit te brengen. Dat, of al een opvolger van de G70, bijvoorbeeld Geforce 7900 GTX.
oooh nee hoor maar daar wil nvidia vast wel een uitzondering voor maken zeker als je nu kijtk hoe lang ze de gtx al verkopen, hebben intussena l betere yields en genoeg 7800's opgespaard die ultra snelheden aan kunnen. en dan toevallig komen ze er goed mee uit in grote hoeveelheden.

denk je echt dat nvidia de ultra naam nooit meer gaat gebruiken omdat het een keer mis is gegaan denk eht niet.
Ze hebben nooit gezegd dat er geen ultra ging komen. Natuurlijk komt er een ultra.
Weet jij al dan dat de 520 inderdaad maar 16 pipes heeft?

Een hoop geruchten zeggen toch nog steeds 32, met er dan 0, 8 of 16 uitgeschakeld...
wanneer is het nou eens niet beperkt leverbaar, bijna alle top-end waren dat toch..
De allersnelste versies van topkaarten hebben dit idd regelmatig voor.

Het ergste van al was de 6800 Ultra vorig jaar.
Een kameraad van me had die besteld in een computerwinkel die "vrij" snel aan nieuwe producten geraakt in België, en toch kon hij er 3 maanden op wachten ! ( en dan kregen ze nog maar enkele kaarten binnen @ 600 eur /stuk ).

'k Moet zeggen dat de levertijd van de 7800GTx vlak na z'n lancering wel opvallend goed meeviel ! Was bijna altijd in de grote (Mechelse) winkels te krijgen :P
Precies, en dan ook nog in grote getalen, ook clocken de meeste kaarten goed over. Misschien zit er voor Nvidia nog wel een snellere versie van de kaart in, als de yields nog beter worden en de core revisie's steeds verbeteren.

Hoeveel pipelines krijgt de R520 nu precies, ik meende ergens gelezen te hebben dat het er minder dan 24 worden. Dus dat zou betekenen dat het de extra Mhz voor ATi is tegenover de extra pipelines van de Nvidia ?
De X800XTE PE was zonder twijfel de ergste. Het werd niet voor niets een paper edition of phantom edition genoemd. Ik heb na 4 maanden wachten een 6800ultra gekocht omdat die wel vlot te krijgen was.
De 6800 Extreme Ultra was zonder de twijfel de allerergste. Die is daadwerkelijk een phantom edition gebleven, want het ding is alleen maar bij reviewers gekomen, maar nooit daadwerkelijk op de markt.

(En jij had zowiezo wel een 6800Ultra gekocht omdat je een verstokte Nvidia aanhanger bent)

Overigens heb ik de indruk dat de goede beschikbaarheid van de 7800GTX komt, doordat dat ding helemaal niet het topmodel van die generatie is.

Iedereen is er immers van overtuigd dat Nvidia op dat moment al een Ultra versie klaar had, om op de markt te brengen vlak nadat ATI zou komen. Dat gekoppeld met de single slot koeler van de 7800GTX, geeft het vermoeden dat de 7800 GTX Ultra had werkelijke topmodel van de G70 generatie is.

Het zou me dan ook totaal niet verbazen wanneer de 500Mhz R520 in prestatie gelijk komt aan de 7800GTX en de 600Mhz R520 gelijk komt aan de 7800GTX Ultra.
(En dat die 600Mhz R520 en die 7800GTX Ultra gewoon weer allebei dubbelslots koelers hebben, zoals de afgelopen tijd normaal was geworden)
Dat niet alleen, ik stond afgelopen vrijdag in de winkel om 2 7800's te halen (SLI) en kreeg te horen dat ik maandag maar even terug moest komen omdat de prijs flink naar beneden zou gaan....
Dat is HDR (High Dynamic Range) belichting met FSAA (Full Screen Anti Aliasing). HDR is een methode om natuurlijk dynamisch ligt weer te geven en FSAA word gebruikt om kartels weg te werken (bijv. bal word echt rond ipv ligt hoekerig rond).

Een geforce 6 en 7 serie grafische kaart kan alleen HDR zonder FSAA. Oftewel, als de geruchten waar zijn, is ATI's methode beter...
Een geforce 6 en 7 serie grafische kaart kan alleen HDR zonder FSAA. Oftewel, als de geruchten waar zijn, is ATI's methode beter...
Lijkt me sterk dat je geen FSAA meer kan toepassen als je HDR gebruikt...
Het kost enorm veel geheugenbandbreedte, Dave Kirk zei dat er 2GB videogeheugen voor nodig is (FP16+FSAA).
Ik kan me voorstellen dat het je sterk lijkt, want iemand die beeldkwaliteit belangrijk vind, wil uiteraard zowel HDR als FSAA gebruiken.

Maar dat vergt wel wat extra ondersteuning in de hardware, en die zit er toch echt niet in bij de Nvidia kaarten.
Ik vind dat ook totaal onbegrijpelijk.

Zoals aval0ne aangeeft kost dat inderdaad veel geheugenbandbreedte en dat zou dan de reden zijn dat Nvidia het niet ondersteunt.

Maar ook al zou een huidige generatie kaart niet krachtig genoeg zijn om HDR+1600*1200+4xFSAA te kunnen doen, dan blijft het nog steeds wel de moeite waard met wat lagere instellingen.
Ik doe dan liever HDR+1024*768+2xFSAA (temporal) dan dat ik FSAA of HDR totaal uit moet zetten.

En aan de reacties in forums te zien geldt dat voor heel veel mensen.

(die 2GB videogeheugen klopt overigens niet. Wel heb je al snel 1 à 2GB systeemgeheugen nodig, maar dat is tegenwoordig niet zo'n super groot probleem meer)
Zou jij mij kunnen uitleggen wat dat inhoudt?

(@ Apple 740)
Waarschijnlijk bedoelt hij met dat laatste, kort gezegd:
2 voor de prijs van 1 prestaties :)
(en voor terminologie->google.)
Wat nou als ze de r520 iets lager clocken en lanceren als mid end enzo en r580 als high end (Meteen)
dan kunnen ze in de mainstream markt IMHO veel meer terugverdienen voor de r520 of niet? :?
Het zijn natuurlijk maar pure speculaties geweest, maar hier werden we eerst lekker meegemaakt:

"I can't really say how much of this is fact or speculation, but if it is even a hint of what we can expect, then damn that is sure impressive. I caught this on the Anandtech forums.

24 "Pipelines"
32 Texture Units
96 Arithmetic Logic Units (ALU)
192 Shader Operations per Cycle
700MHz Core
134.4 Billion Shader Operations per Second (at 700MHz)
256-bit 512MB 1.8GHz GDDR3 Memory
57.6 GB/sec Bandwidth (at 1.8GHz)
300-350 Million Transistors
90nm Manufacturing
Shader Model 3.0
ATI HyperMemory
ATI Multi Rendering Technology (AMR)
Launch: Q2 2005
Performance: Over 3x Radeon X800 XT !!! (for single R520)
16x stochastic FSAA
FP32 blending, texturing
Programmable Primitive Processor/Tesselator"

Tot nu toe zijn ze al een paar maandjes te laat zoals iedereen weet (en voelt diep van binnen), 8 pipelines minder, 100mhz clockminder, en de x3 zo snel als een x800XT zal ookwel uitpakken op 1,5 keer zo snel...

Ik ben een echte Ati fan, maar als ik dalijk 500,- vind onderweg naar school, haal ik een 7800GTX ;)
Uitstellen uitstellen. Als dan dat kaartje uiteindelijk niet blijkt te worden wat men ervan verwachtte, dan zullen 'n hoop mensen die erop aan het wachten zijn toch wel teleurgesteld zijn. Het begint er op te lijken dat Q2 2005 toch echt Q4 2005 gaat worden voor de high end. :'(

'T is al gezegd, maar mischien kunnen ze beter met r520 het middensegment gaan bedienen, en r580 asap voor het hogere segment lanceren. Het echte geld zit toch al in het middensegment en r580 is ready to be launched.
Als r580 al zoveel sneller is, dan kunnen ze altijd nog 'n lager geklokte versie uitbrengen, met al dan niet uitgeschakelde pipes. En dan een full trottle r580 lanceren wanneer nVidia met 'n G70 Ultra-achtige kaart komt. :)

Overigens.. Het begint steeds interessanter to worden je oudere kaartje eventjes te blijven gebruiken met al die delays. G80/r600 gaat echt wel mooie kaartjes opleveren, nu maar hopen dat r600 ook niet aan "uitstel" onderhevig zal zijn. :z
Waarom dat ze gewoon de r580 niet gebruiken als r520, je brengt de r580 uit als high, en je hernoemt de r580 naar r520 voor de middle en low :)
r580 met lagere kloksnelheden, uitgeschakelde pipelines en je noemt de naam in de bios r520

geen problemen voor de consument en ze behouden hun goeie naam

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.