Cookies op Tweakers

Tweakers maakt gebruik van cookies, onder andere om de website te analyseren, het gebruiksgemak te vergroten en advertenties te tonen. Door gebruik te maken van deze website, of door op 'Ga verder' te klikken, geef je toestemming voor het gebruik van cookies. Wil je meer informatie over cookies en hoe ze worden gebruikt, bekijk dan ons cookiebeleid.

Meer informatie

Door , , 44 reacties
Bron: IDC

De mondiale markt voor handhelds, ofwel pda's, is het afgelopen kwartaal verder geslonken, zo blijkt uit cijfers die onderzoeksbureau IDC deze week gepubliceerd heeft. Dell en HP deden het afgelopen kwartaal goede zaken binnen deze markt, maar de lage verkopen van palmOne en Sony zorgden er toch voor dat de handheldmarkt als geheel gekrompen is. Volgens de cijfers van IDC zijn er in het derde kwartaal van 2004 in totaal 2,1 miljoen handhelds verkocht. Dit is een daling van 4,6 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal en een vermindering van 8,7 procent wanneer er vergeleken wordt met Q3 2003. De voornaamste reden voor de teruggang is het feit dat andere apparatuur, zoals smartphones, steeds meer gebruikt worden voor die taken waar men eerder nog een pda voor gegrepen zou hebben. Om dit lot te keren is het noodzakelijk dat producenten nieuwe markten gaan aanboren en verbeterde producten gaan introduceren, aldus een IDC-analist.

Marktleider palmOne zag zijn verkopen in vergelijking met het vorige kwartaal met 20,3 procent afnemen waardoor het marktaandeel van het bedrijf is uitgekomen op 34,7 procent. Voor het vierde kwartaal wordt groei verwacht in verband met de feestdagen. De verkoop van HP-handhelds is sinds het tweede kwartaal met 22,4 procent toegenomen, voornamelijk vanwege de introductie van nieuwe pda's. Het marktaandeel van het bedrijf is gegroeid naar 30,6 procent. Dell deed het goed met een groei van 29,7 procent sinds Q2 en in het vierde kwartaal wordt meer groei verwacht. Ook deze toename is te danken aan nieuw geïntroduceerde handhelds. Dells marktaandeel is uitgekomen op 8,9 procent. Nieuwkomer MiTAC focust voornamelijk op goedkope handhelds en zag zijn verkoop groeien met 210 procent sinds het tweede kwartaal. Het marktaandeel is 3,2 procent. Sony ten slotte heeft 74,8 procent minder verkocht sinds Q2 en zag zijn marktaandeel krimpen naar 2,1 procent.

PlaatsProducentAantal verkocht - Q3 '04Marktaandeel - Q3 '04
1palmOne736.48134,7%
2Hewlett-Packard648.97530,6%
3Dell188.2008,9%
4MiTAC68.5003,2%
5Sony44.1922,1%
Overige436.64420,6%
Totaal2.122.992100%

Lees meer over

Moderatie-faq Wijzig weergave

Reacties (44)

Volgens mij was er in het begin zo een *bling bling* gehalte van PDA's dat iedereen er eentje wou hebben. Maar nu komen vooral jongeren achter dat ze er niks aan hebben of de features die ze nodig hebben op de GSM staat. (Volgens mij een reden waarom Sharp & Sony uit de markt zijn getreden)

Verder blijft er een groep zakelijke gehalte die echt solide applicaties nodig hebben en die markt blijft bestaan of ze gaan later ook die pda integreren met de GSM
De prijs is nog steeds het grootste probleem, de grootte is niet het probleem.. Een riemclip, rugzak, aktetas, past het allemaal makkelijk in.

Ben onlangs eigenaar geworden van een PDa, maar 450 euro leg je niet zo makkelijk op tafel als je een goeie pda wil..
Tsjah het ligt er aan....als mensen een PDA willen, willen ze gelijk video kijken en 3D games spelen etc. Daar is een PDA niet voor. Personal Digital Assistent, of zoals het ook wel gekscherend genoemd wordt, de 'zaksecretaresse'. Die termen wekken bij mij het idee op van een handige en snel te gebruiken agenda, email client, telefoon/adresboek, spreadsheet, tekstverwerker, en eventueel nog wat andere (zakelijke) kantoorfuncties. En dan heb je aan een Zire van rond de Eur 100 genoeg. Wil je eventueel nog draadloze functies zoals bluetooth of wifi, dan ben je voor rond de Eur 200 wel klaar. Eur 450 voor een PDA is wat mij betreft niet nodig.
Ben onlangs eigenaar geworden van een PDa, maar 450 euro leg je niet zo makkelijk op tafel als je een goeie pda wil..
Ik heb gisteren een tomtom navigationpack gekocht, hierin zit de HP IPAQ 1710 en een volledig navigatiepakket, ik betaalde slechts 459,00 bij een fotozaak in Amsterdam, staat in de pricewatch.
Het navigatiesysteem werkt perfect, echt tot op een meter nauwkeurig.
Ik vindt de PDA te duur en te beperkt in de mogelijkheden om alleen als PDA te gebruiken hoewel er leuke functies tussenzitten zoals bijv. een mp3speler en een voicerecorder.
Bij het pakket zat ook een 128 MB SD kaartje, voor de geinteresseerden onder jullie:
http://www.fotobooms.nl/webshop/pda/hp_ipaq/HP1710_TTwired.html
Toch zijn er wel al toestellen die er dicht bij komen wat betreft de versmelting PDA en GSM. Kijk bijvoorbeeld maar is naar de SonyEriccson P910i.

Je merkt alleen wel dat ze nog niet echt de meest iedeale combi hebben gevonden.
Die combi's tussen GSM en PDA heten SmartPhones. Zelf zie ik daar niet zoveel in omdat ze te groot ziin voor een telefoon en/of te klein voor een PDA. (Een PDA kan niet te klein ziin om nog een beetje werkbaar scherm te hebben).

Het mooie is juist dat je met BT de GSM en PDA prima kan laten samen werken.
Sorry hoor, maar dat is simpelweg niet waar.

De SPV c500 is niet groter dan mijn nokia 6230 en maar een heel klein beetje dan mn nokia 6100
https://shop.orange.nl/proddet.asp?productbundel=909

Heeft ook nog een groter scherm dan beide nokia's. Dat hij te klein is als pda is misschien een ander verhaal....
Mensen vergeten misschien dat 'klein' maar relatief is. Als je het scherm dichter bij je ogen houdt, dan wordt het vanzelf groter. B-)

Uiteindelijk telt de resolutie, niet de afmetingen van het schermpje. En op dat gebied zijn de schermpjes van SmartPhones de afgelopen tijd echt wel voldoende geworden. Misschien heb ik uitzonderlijk goede ogen hoor, maar op mijn SmartPhone kan ik gewoon de ondertiteling lezen die er onder mijn Japans-gesproken Anime-afleveringen staan.
Komend jaar komen er PDAs uit die een telefoon hebben ingebouwd. Ik heb het dan over een volledige PDA met volledige telefoonfuncties. En zeer zeker niet zo lomp. De Motorola MPx is daar een mooi voorbeeld van. Klap scherm en touchscreen. Net zoals een PDA met beschermkapje. HP brengt er ook 1 uit. Toshiba dacht ik ook. Enig nadeel wat ik me kan bedenken is dat de eerste modellen nog geen VGA scherm zullen hebben. Verder zijn ze gewoon net als andere PDA's!
De toepassing lijkt mij ook wel geinig, maar als je een TV-out en die hogere resolutie op je PDA hebt, wordt zo'n ding ook weer een stukje groter.
Namelijk, voor die techniek van HP om zulke fijne resoluties te kunnen maken er is zijn we weer 3 jaar verder. Tenminste, voor het betaalbaar is. Maar als je een grote PDA wil, neem je een laptop.
Ik zie in mijn werk toch dat mensen die 2 jaar terug een PDA kochten, nu ook een laptop komen halen.
Helemaal mee eens!

Ik heb zelf een smartphone, waar toch bijna van alles op kan, maar buiten bellen, sms-en en af en toe een spelletje doe ik er verder weinig mee.

Voor notities, agenda, adresgegevens en todo-lijst, naast andere leuke extra's (zoals MP3 speler en video bekijken), gebruik ik toch echt mijn 'veel loggere' T3. Het werkt gewoon fijner qua invoer en aflezen. Hij gaat gewoon mee in mijn jaszak of broekzak. Geen probleem.
Probeer maar eens zo'n Sony Ericsson uit de P900-serie. Weliswaar geen Windows maar Symbian, maar ik vond het prettiger werken dan een iPaq!! En het is gewoon een prima telefoon. De Qtek ziet er juist wél uit als een iPaq, is gewoon te groot voor een telefoon. Zie jij jezelf al met een iPaq aan je oor?
Sins we de P900 op m'n werk (gemeente) in het assortiment hebben vliegen ze als warme broodjes over de toonbank.
Ik heb ook zo het vermoeden dat het al enige tijd bekend is dat men gaat overschakelen naar hogere resoluties en dat een grote groep mensen hier eerst op wacht.

Verder verwacht ik van hedendaagse PDAs echt wel dat je er fatsoenlijk video op kan kijken.. voor als je in de trein zit ofsow..
Ik wacht zelf in ieder geval op een HI-RES Dell voor een gunstig prijsje..
Een hogere resolutie op de PDA zelf vind ik niet echt zinvol (QVGA is op de PDA afmeting scherp genoeg) maar als de PDA een hogere resulutie ondersteunt kan het wel leuk zijn om er een extern scherm op aan te sluiten. Een TV-out op de PDA lijkt mij best nuttig. Bijv. voor het tonen van een presentatie of foto's op een beamer of TV zonder dat je een laptop nodig hebt.
Toshiba biedt al een paar jaar een vga uitgang voor de PDAs aan. Je moet er van houden maar het werkt op zich wel.
Dit was te verwachten... die dalende trend zal nog wel een poosje blijven.

1. Geen van die dingen heeft een harde schijf
2. Resolutie is (over het algemeen) nog altijd veel te laag
3. De prijs is veel te hoog voor hetgeen geboden wordt
4. De meeste PDA's bieden geen mogelijkheid om je SIM kaartje er in te stoppen om er mee te bellen
5. Als er wel een simkaart in kan is de levensduur van de batterij veel te kort om het ding ook fatsoenlijk te kunnen gebruiken.
6. Geen echte killerapps en als portable gamestation zoals de PSP is hij niet te gebruiken
7. Je kunt je geld maar één keer uitgeven,

Het zijn leuke dingen, maar volgens mij kunnen ze niet meeconcurreren met alle andere (nieuwe) gadgets
Volgens mij heb jij absoluut niet in de gaten waar zo'n ding voor gemaakt is...
Dit soort dingen is voor Office werk (agenda, notities, word bestandjes lezen en soms internetten en routeplanner). Niet om te gamen, film te kijken of te bellen (for god's sake...).
Als je dat allemaal wil doen, koop je maar een laptop, die 4 keer zo duur is...
Misschien waar, maar om deze dingen main stream te maken, zul je het wel moeten hebben van de consumentenmarkt....

Sterker nog de consumentenmarkt maakt vaak de businessmarkt... kijk maar naar windows, office, photoshop e.d. Als mensen deze vroeger niet massaal thuis gekopieerd hadden. Dan zouden we allemaal heel andere software op onze PC's draaien.

Je kunt dus wel zeggen dat deze PDA's vooral voor een zakelijke markt bedoeld zijn, maar de eerste die echt weer een groei erin zal krijgen is diegene die het ding laat doen waar veel consumenten (jongeren) op zitten te wachten en dat is dus wel gamen, bellen, foto's, mp3's afspelen en films draaien, en dat allemaal voor onderweg in een klein handzaam apparaat.... een laptop isdat bij lange na niet!
Ik vind dit een logisch gevolg van de werking van de economie.
mensen hebben toch geen geld om continu geld uit te geven aan gadgets ?? Vooral niet in deze tijd waarin huishoudens steeds minder geld hebben om uit te geven!
Eigenlijk zeg je hier ook mee dat er te weinig vernieuwing is in de PDA markt. Want als elke PDA een fikse verbetering was geweest t.o.v. de vorige generatie, dan waren er wel redenen geweest om te upgraden.
Soms is er ook teveel vernieuwing, zoals bij palmOne. Ze hebben nu in ongeveer 2 jaar al 2x een nieuw soort connector voor hun PDA's gebruikt. Daarmee dwing je klanten om ook een deel van hun accesoires te vervangen. Dat kan er best voor zorgen dat mensen hun upgrade uitstellen tot het echt de moeite waard is.

Ik heb nu een Tungsten|T en wil binnenkort gaan upgraden, maar twijfel nog steeds tussen de T3 (zelfde connector) en de T5 (nieuwe connector), vooral om het geringe prijsverschil (20 euro). De T5 is niet op alle punten beter dan de T3.
Op een telefoon werk je niet snel! Daar tegen doe je een PDA niet snel en eenvoudig in je broekzak.
Er zijn wel kleinere PDAs te krijgen hoor. Die dingen van Qtek hebben bijvoorbeeld alles erop en eraan en zijn net een beetje smaller dan de gemiddelde PDA. Hij is wel iets dikker, maar al met al heeft hij niet meer volume dan een mobiele telefoon van 5 jaar terug. En die stak je toen ook nog in je broekzak.
Voor een gsm hebben er toch wel velen dat bedrag over.
Al bij al is een pda zo veel groter niet dan een doorsnee gsm (iets breder wel).
Moest je dus kunnen bellen met de pda, dan zou het wel weer goed verkopen (en dan nog gps en camera er in ook natuurlijk)
Waarom heb ik me eigenlijk nog een laptop gekocht ...
Er zijn van van die apparaten die een samensmelting zijn tussen een pda en een gsm, maar tot nog toe zijn die nog niet echt succesvol, geloof ik.

: edit: typo
Grappig dat iedereen daar weer anders tegenaankijkt... :+

Ik heb een Dell Axim X30 en ben daar zeer tevreden over. De afmetingen vind ik perfect en ook de prijs vind ik geen probleem. Jaren lang heb ik Psions gebruikt en nu dus vervangen door deze Pocket PC. Ik gebruik hem primair als agenda en adresboek. De rest is vooral speelgoed, waar je wat geld voor over moet hebben.

Persoonlijk zou ik nooit veel geld aan een GSM uitgeven, maar vele denken daar weer anders over... Zo is er dus overal een markt voor... ;)
zo denk ik er dus ook over, ik heb de goedkoopste dell gekocht, en een redelijk goedkope telefoon, ik ben totaal minder kwijt dan mensen met 'n telefoon die het nieuwste van het nieuwste hebben ( ik mis wel BlueTooth op m'n pda )

ik baal er van dat de meeste PDA's die kunnen bellen met een abbo of als een extreem dure telefoon worden verkocht, anders zou ik met 'n lompe PDA-telefoon rond lopen... maar ach .. niemand merkt dat als je een BlueTooth setje heb :+
"Overige 20,6%" - da's wel erg veel in vergelijking met nummers 3 en 4 (in totaal zijn die 5,3%) ;)

Als ik zie hoeveel mensen hun tomtom in de auto hangen op de pda, zal het komend kwartaal positiever uitpakken. Een route66 op een symbian, da's lastig te bedienen en veels te klein, dus... :Y)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.



Apple iOS 10 Google Pixel Apple iPhone 7 Sony PlayStation VR AMD Radeon RX 480 4GB Battlefield 1 Google Android Nougat Watch Dogs 2

© 1998 - 2016 de Persgroep Online Services B.V. Tweakers vormt samen met o.a. Autotrack en Carsom.nl de Persgroep Online Services B.V. Hosting door True